Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Rubi

Rubi – gorące serce Katalonii

Katalońska natura oraz niezwykle bogaty harmonogram uroczystości i imprez każe sądzić, że Rubi jest miastem, które wiecznie się bawi. Takie twierdzenie byłoby jednak dalekie od prawdy, bo o ile gorący temperament mieszkańców tego miasta sprzyja świętowaniu, to mieszkańcy Rubi wiedzą także, czym jest ciężka praca.

Miasto o wielkiej tradycji

Katalonia to nie tylko Barcelona. Niby zrozumiałe stwierdzenie, jednak często cały region postrzegany jest wyłącznie przez pryzmat jego stolicy. Tymczasem w Katalonii nie brakuje innych, dość liczebnych i niezwykle atrakcyjnych z wielu punktów widzenia, ośrodków miejskich. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i pracowitości mieszkańców, do miana jednego z liderów regionu, pretenduje Rubi – miasto liczące ponad 75 000 mieszkańców, położone na wschodnim wybrzeżu Katalonii.

Jego historia sięga czasów rzymskich, o czym świadczą znajdujące się na terenie miasta ruiny i przedmioty, znajdowane co jakiś czas podczas badań archeologicznych. Również z czasów Imperium pochodzą wzmianki o nazwie miasta, która wzięła się od rzeki Rubeo. Zaś pierwsze dokumenty, w których znajduje się wzmianka o mieście, pochodzą z X wieku, tak samo jak najstarsza świątynia – kościół pod wezwaniem patrona miasta, św. Piotra. Uroczystości ku jego czci odbywają się 29 czerwca, kiedy ulicami miast przetaczają się kolorowe pochody, występują teatry uliczne, a także organizowane są różne koncerty i festiwale.

RUBI-HISZPANIA

Do Barcelony rzut beretem

Miasto położone jest o 23 kilometry od Barcelony i jest skomunikowane z jednym z głównych katalońskich węzłów komunikacyjnych. Dojazd do stolicy Katalonii zajmuje średnio 30 minut, a opcji jest wiele: na terenie miasta znajdują się stacje kolejowe dwóch największych katalońskich przewoźników, można skorzystać również samochodu i wybrać podróż autostradą lub drogą ekspresową. Region jest dobrze skomunikowany, dzięki czemu transport publiczny również stanowi chętnie wybieraną formę podróży do Barcelony. Do wyboru mamy wiele połączeń autobusowych.

Na terenie miasta dominuje zatrudnienie w przemyśle, który jeszcze do niedawna stanowił najliczniejszy sektor pod względem zatrudnienia. Jednak stopniowo, w ostatnich latach, coraz więcej mieszkańców miasta znajduje pracę w sektorze usług, co jest typowe dla miast rozwijających się. Bliskość stolicy Katalonii, jej turystyczny potencjał i tym samym oddziaływanie na pozostałe miasta w regionie, bez dwóch zdań sprzyjają rozwijającemu się sektorowi usług, w których dominuje handel i usługi turystyczne, w szczególności zaś branża hotelowa. Jednak nie tylko w Barcelonie turyści mogą znaleźć coś dla siebie.

Kto zna stolicę regionu lub stroni od wielkomiejskiego zgiełku, a zależy mu na poznaniu pozostałych miast w regionie, nie mógł trafić lepiej niż właśnie do Rubi. Przede wszystkim dlatego, że znajdzie tam naprawdę wiele ciekawych i interesujących atrakcji turystycznych, których nie powstydziłaby się nie tylko Barcelona, ale dowolne inne miasto na świecie. Co więcej, mieszkańcy Katalonii są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów, a w Rubi możemy liczyć na pomoc i wskazanie najciekawszych miejsc do zwiedzania. Tutejsi mieszkańcy słyną z gościnności, a jeśli powiedzmy, że przyjechaliśmy z Polski, możemy liczyć na szczególne traktowanie. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na niepisane, ale jednak praktykowane poczucie wspólnoty, która łączy Katalończyków z Polakami. Tego typu zachowania są tutaj normą, a zaproszenie na herbatę lub szklankę piwa, a nawet domowy obiad, nie są rzadkością.

Co warto zobaczyć w mieście? Rubi nie należy do miast jednolitych pod względem ani etnicznym, ani kulturowym, co zapewnia miastu niezwykłą różnorodność, tak w kwestiach budowli, jak i kultury. Multikulturowość w ostatnich latach jest zjawiskiem powszechnym na całym świecie, jednak Katalonia, to od zawsze był i jest tygiel wielu różnych kultur, które jednak potrafią zgodnie funkcjonować. W mieście znajdziemy więc zarówno elementy kultury rzymskiej, świadczące o historii miasta, jak i arabskiej. Całości dopełnia hiszpański i kataloński sznyt, co czyni miasto nie lada atrakcją dla zwiedzających.

Nowe media objaśniają miasto

Rubi jest jednym z miast, w których nowe technologie odgrywają szczególna rolę. Mieszkańcy i turyści mają wiele źródeł interaktywnych, z których czerpać mogą informacje na temat miasta, bieżących spraw związanych z jego funkcjonowaniem, infrastruktura itp. Dzięki temu, Rubi ma wizerunek miasta nowoczesnego i takie z całą pewnością jest. Aby słowa te nie były jedynie retorycznym zabiegiem, mającym na celu warto podeprzeć je faktami. A te wyraźnie wskazują, że media w mieście są naprawdę dobrze rozwinięte.

RUBI-BARCELONA

Mieszkańcy mają swoją lokalną rozgłośnię radiową, która charakteryzuje się wysokim stopniem niezależności i doskonale wpisuje się w miejski klimat. Sporo alternatywnej muzyki i najświeższe informacje – tego oczekują mieszkańcy miasta i to otrzymują od swojego lokalnego radia, które informuje o wydarzeniach kulturalnych i ważnych dla życia miasta. Podobnie jak telewizja internetowa, która dostarcza mieszkańcom materiałów wideo na temat interesujących przedsięwzięć oraz przeprowadza interesujące wywiady. W Rubi informacja rozchodzi się więc jak widać wszystkimi kanałami, zarówno online i w tradycyjny sposób. Istotne jest to, że mieszkańcy cenią sobie funkcjonowanie lokalnych mediów i chętnie z nich korzystają.

Cennym źródłem wiedzy o mieście i jego największych atrakcjach są przewodniki turystyczne, które ułatwiają zwiedzanie miasta i pozwalają zaoszczędzić naprawdę wiele czasu przy ustalaniu interesujących tras turystycznych. A zwiedzać jest co, ponieważ Rubi może pochwalić się wieloma interesującymi obiektami. Jednym z nich jest z całą pewnością wspomniany na wstępie kościół świętego Piotra.

Wybudowana w romańskim stylu świątynia stanowi centralny punkt obchodów święta patrona miasta. Innym, niezwykle istotnym obiektem z turystycznego punktu widzenia jest oczywiście zamek, który leży w granicach miasta, a którego historia sięga średniowiecza. Początkowo pełnił on rolę fortyfikacji obronnej, następnie często zmieniał właścicieli, którymi były zamożne lokalne rodziny. Sprawował także funkcje administracyjne. To jedna z najstarszych budowli w mieście. W XX wieku zamek zostaje przejęty przez władze miasta, dzięki czemu dzisiaj służy mieszkańcom, jako instytucja kultury, muzeum i ma wiele innych zastosowań.

Miasto pełne kultury

Wielką atrakcją turystyczną miasta są huczne uroczystości i festiwale. Obchody święta miasta nie stanowią jedynej okazji do biesiadowania. Wielką popularnością cieszy się także barwny i niezwykle kolorowy karnawał, przepełniony tańcem i głośną muzyką. Festiwale odbywają się również przy innych okazjach, a festiwal San Roque (nazwa pochodzi od bractwa San Roque), to złożone kulturalne wydarzenie o różnorodnym charakterze, które przyciąga różnego rodzaju wystawy, pokazy i prezentacje artystyczne.

Podobnie dzieje się w końcówce lipca, kiedy to w mieście odbywa się doroczny festiwal rękodzieła, podczas którego prezentowane są ozdoby, dekoracje i rozmaite elementy wykonywane zgodnie z ludowymi tradycjami. W podobnym klimacie odbywa się festiwal rzemiosła, podczas którego prezentowane są tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zarówno w wykonaniu istniejących zakładów, jak i pasjonatów.

Jak doskonale widać, lokalne tradycje stanowią niezwykle silny punkt kulturalny i turystyczny dla całego miasta, a odniesienia do nich często pojawiają się w tematyce przedsięwzięć. Pomaga to kultywować i zachowywać dziedzictwo kulturowe zarówno miasta jak i całej Katalonii.
Jednak pokarm dla ducha to nie wszystko, co ma do zaproponowania to niespełna osiemdziesięciotysięczne miasto.

Rubi słynie z pysznej i niezwykle różnorodnej kuchni, która łączy w sobie wszystko to co najlepsze w kuchni katalońskiej, śródziemnomorskiej i lokalnych tradycji kulturalnych. Ryby, owoce morza i zioła, to absolutna podstawa tutejszej sztuki kulinarnej, a spróbowanie takich potraw jak Escalivada – doskonała sałatka sporządzona z grillowanych warzyw, czy legendarna Escudella – zupa przyrządzana z kilku rodzajów mięsa – to niemal obowiązkowy punkt każdej wizyty w rejonie Rubi.

A miejsc, w których możemy tych wszystkich specjałów posmakować, jest naprawdę wiele. Jak przystało na średniej wielkości miasto, Rubi słynie przede wszystkim z mniejszych knajp i restauracji, które często prowadzone są w ramach rodzinnego biznesu. Przekazywanie restauracji z pokolenia na pokolenie zapewnia doskonały klimat i staranne przygotowywanie potraw zgodnie z recepturami. Co charakteryzuje posiłki zamawiane w katalońskich restauracjach? Oprócz smaku z całą pewnością fakt, że porcje, które przynoszą nam kelnerzy zazwyczaj są bardzo obfite. Wynika to raczej z tradycji i specyfiki lokalnej kultury, która nakazuje odpowiednio ugościć każdego, kto zjawi się w domu czy w restauracji.

MERCADO-RUBI-BARCELONA

Z kolei na filiżankę kawy, szklankę piwa czy coś mocniejszego, wpaść możemy do jednego z wielu okolicznych barów. W Katalonii tego typu lokale mają ogromna tradycję i cieszą się popularnością z uwagi na fakt jak spory nacisk kładzie się tam na wspólne biesiadowanie, pozwalające budować więzi między ludźmi. Jak widać, nie chodzi więc wyłącznie o samo raczenie się trunkami, lecz także ,a może przede wszystkim, o integrację. Nikogo nie powinno zaś dziwić, że w barach nie ma stolików. Klienci spotykają się przy barze, tam zamawiają i konsumują drinki, tam też prowadza dyskusje o rzeczach najważniejszych, czytaj: rodzina i futbol. Oczywiście pół żartem, pół serio. Mieszkańców Rubi interesuje o wiele więcej tematów.

Kapitał społeczny kluczem do sukcesu miasta

Rubi, z uwagi na bliskość Barcelony, uchodzi z jej naturalne zaplecze kulturalne, przemysłowe i turystyczne. Miasto posiada ku temu wszelkie predyspozycje, takie jak infrastruktura i potencjał ludzki. Jak widać, nie trzeba być wielka metropolia, aby zapewnić swoim mieszkańcom bardzo dobre warunki dla rozwoju ekonomicznego i społecznego. Rubi wygrywa swoim niepowtarzalnym klimatem i bez dwóch zdań zalicza się do miast, które dysponują najwyższym społecznym kapitałem.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij