Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Język kataloński

Język kataloński w Hiszpanii i Barcelonie. Jeżeli przyjedziesz z Polski, zorganizowaną wycieczką po raz pierwszy, do Barcelony, nieźle się zdziwisz, jak dowiesz się, iż nie jesteś w ogóle, w Hiszpanii! Wiele osób z Polski i innych krajów, jest w lekkim szoku iż Barcelona i Katalonia, coraz mniej ma wspólnego z Hiszpanią. Costa Brava, Barcelona i największe ośrodki turystyczne na wybrzeżu, należą do Katalonii. A to najbardziej separatystyczny region w całej Hiszpanii, gdzie kultywuje się stare tradycje, a przede wszystkim pielęgnuje się język kataloński. I nie twierdź, iż język kataloński to dialekt, bo obrazi się każdy Katalończyk. Kataloński to język! To niezwykle dumny naród i uważający się za lepszy, niż reszta Hiszpanii. Dlaczego? To już należy im pozostawić. Fakt, iż w Katalonii są najsilniejsze wpływy separatystyczne i dążące do odłączenia się od reszty Hiszpanii, no może z wyjątkiem Kraju Basków, który prezentuje jeszcze bardziej ekstremalną postawę wobec rządu w Madrycie...

Turyści po raz pierwszy odwiedzający Barcelonę lub Costa Brava, język kataloński może przysporzyć trudności. Nawet osoby, które znają hiszpański mogą mieć poważne problemy z czytaniem nazw i porozumiewaniem się. Język kataloński przypomina skrzyżowanie francuskiego z hiszpańskim z elementami portugalskiego. Twardy język, z trudnymi wyrazami do wymówienia i napisania. Tendencja używania i posługiwania się językiem katalońskim w Katalonii nasila się coraz bardziej. Mimo iż wszyscy w Katalonii i przede wszystkim w Barcelonie znają doskonale język hiszpański na siłę posługują się językiem katalońskim. Nawet jeżeli znasz hiszpański, nie odgadniesz co znaczy "dilluns tancat", a oznacza to samo co "cerrado lunes" czyli "zamknięte w poniedziałki"...

Wymowa katalońskiego i gdzie używa się tego języka

Wymowa katalońskiego jest szorstka i z trudem doszukasz się znajomych słów. W rejonach odległych od Barcelony, stolicy Katalonii język jest używany na co dzień w domach Katalończyków, jednak na ulicach barcelońskich w tej chwili więcej słyszy się katalońskiego niż hiszpańskiego. Jak poznasz język hiszpański, natychmiast rozpoznasz jak dziwnym językiem jest kataloński. Niewielu turystów odwiedzających Barcelonę zdaje sobie sprawę jak bardzo język kataloński jest zakorzeniony w mentalności i kulturze narodu katalońskiego. Nieświadomość tego faktu może trochę utrudniać życie, szczególnie jeżeli studiowałeś pilnie hiszpański w szkole i będziesz próbował się porozumieć po hiszpańsku w tej części kraju. Miejscowa ludność zwykle niespecjalnie ma ochotę rozmawiać po hiszpańsku szczególnie z turystami i obcokrajowcami z mocnym akcentem.

MAPA-JEZYKA-KATALONSKIEGO
Sprawdź gdzie używa się języka katalońskiego

W Barcelonie nazwy stacji metra, przystanków autobusowych, stacji kolejowych są w języku katalońskim. Informacja turystyczna, mapki turystyczne miasta i broszury turystyczne są w języku katalońskim. Wreszcie przewodnicy turystyczni po Barcelonie, zwykle młodzi studenci, wszyscy doskonale władają katalońskim i jest to pierwszy język, którym się posługują. Oczywiście wszystkie informacje dla turystów w Barcelonie są również dostępne w języku angielskim i hiszpańskim.

W tej chwili obserwuje się wspieranie i "lansowanie" języka katalońskiego w Katalonii. Szczególnie w Barcelonie zaobserwujesz nazwy ulic, sklepów, banków, biznesów i restauracji w języku katalońskim. Menu w restauracjach są w języku katalońskim.
Dlaczego tak zachowują się Katalończycy? Odpowiedzi należy szukać w przeszłości i historii Katalonii. Zjawisko wspierania i kultywowania języka katalońskiego przez kataloński rząd, znane jest pod nazwą "venganza" czyli zemsta.

Dlaczego Katalończycy kochają swój język

Zaczęło się to wszystko tak: po przejęciu władzy przez generała Franco w Hiszpanii, naród kataloński zaczęto prześladować. Franco pochodzący z Galicji na północy Hiszpanii, szczególnie nienawidził Katalończyków, nie wiadomo dlaczego. W czasie reżimu Franco przeprowadzano naloty policji na wydawnictwa w Katalonii, księgarnie i biblioteki z literaturą katalońską. Niszczono książki pisane w języku katalońskim.

W latach 40-tych walka Franco z językiem katalońskim nieco zelżała, ale ciągle obowiązywał zakaz używania języka katalońskiego w radiu, telewizji i w prasie. Co najważniejsze zakaz obowiązywał w szkołach, gdzie nie wolno było nauczać po katalońsku.

W efekcie wiele starszych osób w Katalonii nie umie dziś czytać ani pisać po katalońsku, mimo iż mówi tym językiem w domu i posługuje się nim na co dzień. Język kataloński jest niezwykle rozpowszechniony na prowincji w małych miasteczkach i w katalońskich wioskach. Na tych terenach jest sporo osób, które zupełnie nie mówią po hiszpańsku, tylko po katalońsku! Ale nie martw się. W Barcelonie wszyscy doskonale znają hiszpański.

Język kataloński to nie tylko Katalonia i Barcelona. Poza Katalonią mówi się po katalońsku w sporej części Aragonii, na obszarze Wspólnoty Walencjańskiej, w Andorze, na Balearach, a także w niektórych regionach Pirenejów Francuskich.

Jeżeli włączymy do katalońskiego lokalne dialekty, język kataloński ma znacznie większy zasięg niż język norweski, duński lub język fiński!

DEMONSTRACJE-BARCELONA-KATALONIA
Katalończycy od lat walczą w pokojowy sposób o swoją niepodległość od Hiszpanii

Język kataloński należy do grupy języków romańskich, wywodzących się z łaciny, a dokładniej z języka średniowiecznego prowansalskiego i języka lemosi (literackiego francuskiego z Akwitanii).
Generalnie w Hiszpanii celowo pomniejszona jest ranga języka katalońskiego. Hiszpanie np. z Madrytu, mówią lekceważąco o katalońskim, iż aby uzyskać słowo katalońskie wystarczy przeciąć słowo hiszpańskie na połowę.

Tymczasem język kataloński ma znacznie trudniejszą gramatykę niż hiszpański i posługuje się ośmioma samogłoskami, w tym trzema dyftongami. Mieszkańcy Barcelony to wielonarodowościowa mieszanka, mieszka tu setki tysięcy osób z innych części Hiszpanii i z najprzeróżniejszych zakątków świata. Barcelończycy najczęściej mówią źle, zarówno po katalońsku jak i po hiszpańsku, czasami tworzą zupełnie nieświadomie neologizmy, słowa hybrydy, pomieszane z obydwu języków.

KATALONIA-TO-NIE-HISZPANIA

Na mapach Hiszpanii czasami spotyka się nazwy katalońskie, ale i hiszpańskie. Jednak w Barcelonie nazwy ulic są w języku katalońskim, ale szybko przyzwyczaisz się do różnic spacerując po Barcelonie w poszukiwaniu zabytków historycznych. Niektórych nazw, znaczenia szybko się domyślisz, jak np. Girona to Gerona, oraz Lleida Lerida.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij