0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Miasto Terrassa leży w hiszpańskiej Katalonii w pobliżu Barcelony, Sabadell, miasta Badalona i miasta o nazwie Rubi. Tutaj informacje turystyczne i zwiedzanie Terrassa w Katalonii, w Hiszpanii. Poznaj lepiej to jedno z największych miast tego regionu południowo-wschodniej Hiszpanii. Na mapach i w opisach w przewodnikach turystycznych czasami pojawia się pisownia miasta Tarrassa, a nie Terrassa.
Katalonia to jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych regionów północno – wschodniej Hiszpanii. U podnóży Gór Katalońskich, rozciągających się na długości około 250 kilometrów wzdłuż Morza Śródziemnego, od Pirenejów aż do doliny rzeki Ebro, znajduje się jedno z większych miast tego regionu - Terrassa. Miasto to należy zespołu miejskiego Barcelony razem z między innymi Badaloną.
Zanim wybierzecie się na zwiedzanie, kilka słów o historii miasta Terrassa. Niegdyś była to starożytna osada Iberów. Lud ten zamieszkiwał wschodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego, natomiast w późniejszych wiekach Iberowie przemieszali się z Celtami. W czasach Imperium Rzymskiego Terrassa znana była pod nazwą Egara. Historyczne pozostałości starożytnej osady znaleziono w trakcie prac archeologicznych w miejscu, gdzie obecnie stoją dwa kościoły - kościół pod wezwaniem Św. Piotra i kościół pod wezwaniem Św. Marii. W czasach średniowiecza miasto otaczały mury obronne.
Wewnątrz nich znajdował się zespół zamkowo pałacowy, z wieżami obronnymi, które zachowały się do dnia dzisiejszego. W V wieku Terrassa została zdobyta przez Wizygotów i wówczas stała się siedzibą biskupstwa. Od 712 roku do końca IX wieku miasto, tak jak i cały obszar tego regionu, znajdowało się pod panowaniem Maurów. Największy rozrost miasta nastąpił w XIX wieku, stało się ono wtedy ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Wówczas przedsiębiorcy budowali okazałe modernistyczne budynki, które w większości zachowały się do dziś. Do rozrostu i rozwoju miasta przyczynił się także rozwój sieci połączeń kolejowych, Obecnie sieć ta została przeniesiona pod ziemię i jest wykorzystywana do codziennego transportu mieszkańców. Po industrialnej przebudowie miasta, oprócz niektórych zabytkowych miejsc, pozostały w szczególności wąskie, gęsto umiejscowione uliczki w centrum miasta, a także pozostawione głównie w celach stylistycznych, wielkie ceglane kominy fabryczne.
Główne zabytki miasta to przede wszystkim kościoły i miejsca kultu religijnego. Pierwszy z nich to kościół Santa Maria, wybudowany w IV wieku, a następnie przebudowywany w IX i XII, udekorowany romańskimi freskami z XII wieku. Kolejny kościół to świątynia San Pere wybudowana w IX wieku, przebudowana w XII, w której znajdziecie przepiękną mozaikę i kamienny ołtarz z X wieku, zabytkową nawę z XII wieku, oraz ciekawe dla oka freski. Kolejny na naszej liście kościół warty odwiedzenia to San Miguel budowany na przełomie IX i X wieku z wizygocka kryptą. Warto zobaczyć również Klasztor Zakonu Kartuzów, znany kartuzją z XII wieku, oraz Wizygocki zamek Egara wybudowany w 1110 roku, a następnie przebudowany w latach 1344 – 1415. Wybierzcie się również na zabytkowy most Pont de Sant Pere, czyli most Świętego Piotra, wybudowany w roku 1595 i rozbudowany w roku 1626. Most ten składa się z trzech łuków różnej szerokości, mierzy 57 metrów długości i w najwyższym miejscu ma prawie 20 metrów wysokości, jak na tamte czasy była to imponująca budowla.
Zobaczcie także zamek, klasztor - Vallparadis, wybudowany w XII wieku, a następnie odrestaurowany w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy też, w 1959 roku zaczął być wykorzystywany jako siedziba muzeum i obiekt muzealny jednocześnie. Mieści się tutaj Museu Municipal d'Art – miejskie muzeum sztuki, wystawiający kolekcje malarstwa, zarówno tego współczesnego, jak i sprzed wielu wieków. Muzeum w swoich zbiorach posiada też przedmioty związane z kultem religijnym, oraz eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych i starożytności.
Katalońskie Muzeum Nauki i Techniki
Będąc w Terrassie odwiedźcie koniecznie Museu de la Ciència i de la Tècnica de Catalunya, czyli Katalońskie Muzeum Nauki i Techniki, które zaprasza na szereg wystaw stałych. Podstawowym celem tego muzeum jest zachowanie pamięci o rozwoju przemysłowym XIX wieku, który był bardzo ważnym elementem rozwoju dla całej Katalonii. Możecie tutaj zobaczyć eksponaty związane z przemysłem, tematami przewodnimi są rozwój fabryk i systemu transportowego, przemysłu tekstylnego i włókienniczego, a także górnictwa.
Muzeum ma 15 innych związanych ze sobą mniejszych muzeów w całej Katalonii, wszystkie dedykowane są ochronie dziedzictwa przemysłowego tego regionu. Pierwsza myśl o założeniu tego muzeum sięga końca XIX wieku, jednak stowarzyszenie inżynierów popchnęło ten projekt do przodu dopiero w 1976 roku. Wcześniej w jego założeniu przeszkodziła między innymi hiszpańska wojna domowa i Druga Wojna Światowa. Muzeum jest ogromne. To przeszło 22 tysiące metrów kwadratowych, z czego połowa odpowiada oryginalnemu budynkowi, na którym została oparta budowa muzeum. Muzeum powstało w miejscu oryginalnego XIX wiecznego budynku mieszczącego niegdyś fabrykę włókienniczą Aymerich, Amat i Jover, Budynek został zaprojektowany i wybudowany w latach 1907 - 1908 i jest on jest idealnym przykładem modernistycznej architektury w Katalonii.
Innym muzeum, które możecie odwiedzić w mieście Terrassa jest Centro de Documentación y Museo Textil. Jest to muzeum włókiennictwa, które może pochwalić się 15 tysiącami eksponatów z różnych okresów rozwoju tej, ważnej dla regionu, gałęzi przemysłu. Zobaczycie tu tkaniny, odzież, maszyny, narzędzia i urządzenia związane z włókiennictwem, pochodzące z całego świata.
Ciekawym modernistycznym budynkiem, często oglądanym przez turystów jest Masia Frexia, pochodzący z 1896 roku. Budynek jest otoczony pięknymi ogrodami, a oszałamia zwiedzających swoimi ciekawym wyglądem - falisty dach i paraboliczne kształty budowli wyglądają niczym zainspirowane przez Antonio Gaudiego. Gmach ten zbudowany był w celu uruchomienia w nim przędzalni, a został odrestaurowany w latach 1907 i 1914.
Jeśli poza zwiedzaniem muzeów i oglądaniem zabytków interesują Was ciekawe wydarzenia kulturalne, to pamiętajcie, że każdej wiosny odbywa się w Terrassie tłumnie odwiedzany festiwal muzyczny Jazzterrassa, którego w 2013 roku odbyła się już 32 edycja. Na festiwalu miały przyjemność grać takie jazzowe osobistości jak Stan Getz, Tete Montoliu, Dexter Gordon, Chet Baker czy Dizzy Gillespie.
Inną tradycją, która może Was zainteresować jest, zabawa mieszkańców Terrassa - Castellers, czyli budowanie wieży z ludzi. W zabawie biorą udział zarówno dorosłe osoby, jak i dzieci. Tradycja rozpoczęła się w 1979 roku, kiedy to powstał zespół Minyons de Terrassa, odpowiedzialny za widowiskowy spektakl tworzenia wież z wchodzących na siebie ludzi. Nie zdziwcie się, jeśli przyglądając się ludzkim wieżom, okaże się, że jesteście jedyni, którzy się tylko przyglądają, bo pozostali sami zaczynają wchodzić na wieże, aby je powiększać.
Zabawa odbywa się podczas Festa Major de Terrassa, która odbywa się w okolicy pierwszego tygodnia lipca. Fiesta organizowana jest w celu oddania hołdu patronom miasta Świętemu Piotrowi, Świętemu Krzysztofowi i Świętemu Walentemu.
Znana z ekranów telewizji katalońska zabawa w Terrassa
Kiedy już zwiedzicie wszystkie zabytkowe kościoły i inne atrakcyjne miejsce, może weźmiecie udział w Castellers, aby na koniec przejść się urokliwym deptakiem Rambla de Terrassa. Jest to malowniczy i gwarny deptak, promenada, gdzie rozbrzmiewa muzyka, bawi się młodzież i gdzie wśród kramów z pamiątkami spacerują turyści aby na koniec przysiąść w jednej z wielu kawiarni lub restauracji i racząc się miejscowymi specjałami chłonąć atmosferę miasta.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.