Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sardanola de Valles

Sardanola de Valles w hiszpańskiej Katalonii

Sardanola de Valles ( w języku katalońskim Cerdanyola del Vallès) to miasto i gmina położone w zachodniej Hiszpanii. Należy on do prowincji Barcelony i jest częścią Katalonii, krainy historycznej położonej na wschodzie Półwyspu Iberyjskiego. Czynnikiem, który ma decydujące znaczenie dla kulturalnego i gospodarczego rozwoju Sardanola de Valles jest bliskość do Barcelony.

Od najważniejszego miasta we wschodniej części Hiszpanii, Sardanola de Valles jest oddalone o 6 kilometrów. Dobrze zorganizowana sieć komunikacyjna pozwala pokonać tę odległość w ciągu kilku minut. Do stolicy Katalonii można dojechać pociągiem lub metrem.
Sardanola de Valles zajmuje powierzchnie wynoszącą 30,83 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 58 tysięcy mieszkańców. Miasto cechuje się bardzo wysoką gęstością zaludnienia – na 1 km2 przebywa niemal 1900 mieszkańców.

Najważniejszym miastem w pobliżu Sardanola de Valles jest bez wątpienia Barcelona. W pobliżu tego ośrodka znajdują się także inne, malownicze miejscowości. Na pewno można do nich zaliczyć: Ripollet, Montcada i Reixac, Santa Perpetua de Mogoda, Santa Coloma de Gramenet, Badia del Vallès, La Llagosta, Sant Quirze del Vallès, Polinyà, Barberá del Vallés, San Cugat del Vallés, Sabadell, Mollet del Vallès.

SARDANOLLA-DE-VALLES-MAPA

Warto także prześledzić, jak wygląda odległość między Sardanola de Valles a innymi ważnymi miastami w Hiszpanii:

- Madryt - 506 km
- Sewilla -835 km
- Walencja -310 km
- Bilbao -460 km
- Murcja - 480km
- Las Palmas de Gran Canaria - 2181 km
- Alicante - 416 km
- Malaga – 776 km
- Kordoba – 716 km
- Saragossa – 252 km
- Palma de Mallorca - 218

Sardanola de Valles znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Obszar ten charakteryzuje się występowaniem gorących i pogodnych lat, w czasie których bardzo rzadko pada deszcz. W rejonie miasta panują także bardzo łagodne zimy, podczas których średnia temperatura nie spada poniżej 0 0C.

Doskonała położenie geograficzne miasta, a przede wszystkim jego bliskość do Barcelony, sprawiają, że Sardanola de Valles jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu. W przeszłości w okolicy miasta dominowało rolnictwo.. Pamiątką po tych czasach są liczne gospodarstwa, które do dziś można podziwiać na otaczających miejscowość polach.

Obecnie Sardanola de Valles jest ważnym centrum biznesowym Katalonii. Wiele firm i przedsiębiorstw powstała w przemysłowym okręgu Vallès Technologic Park. Zatrudnienie znalazło tam prawie 3000 ludzi, nie tylko z Sardanola de Valles, ale także z innych gmin. W tym okręgu biznesowym powstała infrastruktura, która sprzyja rozwojowi przemysłu ciężkiego, komputerowego, elektronicznego i telekomunikacyjnego. Założono tam także firmy, specjalizujące się w biotechnologii i ochrony środowiska. Obrót wszystkich przedsiębiorstw, znajdujących się na tym obszarze wyniósł prawie 900 milionów euro w 2015 roku.

Uniwersytet

W Sardanola de Valles znajduje się także jeden z najważniejszych i największych uniwersytet Katalonii - Universidad Autónoma de Barcelona - Autonomiczny Uniwersytet Barcelony. Uczelnia posiada swoje oddziały także w innym miastach Katalonii – Sabadell, San Cugat del Valles, Manresie oraz w samej Barcelonie. Zarząd uniwersytetu i jego najważniejsze oddziały znajdują się na kampusie w Balllaterra, dzielnicy Sardanola de Valles. Universidad Autónoma de Barcelona posiada bardzo bogatą ofertę kształcenia – jest tam ponad 70 programów licencjackich, 328 programów magisterskich i 90 różnych studiów doktoranckich.

Uniwersytet został założony w 1969 roku. Ciekawostką jest, że lokalizacja uczelni na przedmieściach Barcelony, ma podłoże polityczne. W ten sposób sprawujący wówczas władzę autorytarną Francisko Franco, chciał rozproszyć studentów, którzy w całej Barcelonie protestowali przeciwko jego rządom.
Universidad Autónoma de Barcelona bardzo szybko zyskał sławę nowoczesnej i przystosowanej do potrzeb studentów uczelni. Pracujący tam profesorowie, należeli do wąskiego grona najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach na Półwyspie Iberyjskim. Wielu znanych hiszpańskich dziennikarzy i polityków to absolwenci Universidad Autónoma de Barcelona.

Jedną z najwybitniejszych osobistości związanych z tą uczelnią jest hiszpański pisarz Mario Vargas Losa, laureat literackiej nagrody Nobla.
Universidad Autónoma de Barcelona oferuje studentom kompleksową wiedzę zarówno z nauk humanistycznych jak i przedmiotów ścisłych. W skład placówki wchodzi 13 różnych wydziałów. Uniwersytet posiada także 9 bibliotek ( 8 z nich znajduje się na terenie głównego kampusu w dzielnicy Ballatera.)

SARDANOLA-DE-VALLES-HISZPANIA

Atrakcje miasta

Mimo że Sardanola de Valles jest dziś miastem przemysłowym, na jego terenie zachowało się wiele ciekawych zabytków z różnych epok historycznych. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć :
poblado ibérico Can Olivé- to jeden z najważniejszych punktów archeologicznych tej części Półwyspu Iberyjskiego. Na tym terenie znajdują się ważne zabytki z czasów między VI w.p.n.e, a 50 r.n.e, a także z okresu średniowiecza.
poblado ibérico Can Olivé dostarcza ważnych informacji o życiu mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, przed przybyciem na ten teren Rzymian.

Na tym terenie odkryto pozostałości po wzniesionej na wzgórzu osadzie. Badania archeologiczne dostarczają wiele informacji o jej historii. Początkowo cała wioska składała się z kilku przylegających do siebie domostw. W ciągu następnych wieków osada stopniowo się rozwijała. Została także otoczona palisadą i fosą, które miały strzec mieszkańców przed wrogami.

Archeologowie oceniają, że wioska została zniszczona w czasie II wojny punickiej, lecz wkrótce została odbudowana. Miejsce to zostało porzucone w czasie rzymskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim.
Pierwsze pozostałości po tej starożytnej wiosce zostały odkryte w 1919 roku. W 1954 roku rozpoczęły się tam wykopaliska, które porzucono w latach 60. Archeolodzy ponownie zainteresowali się tym terenem w 1986 roku, i od tego czasu na światło dzienne zostaje wyciągnięte kolejne fakty o historii tego miejsca.

Santa Maria Feixes- to niewielka, barokowa kapliczka, zbudowana w XVII wieku . Kościółek znajduje się w bardzo malowniczej okolicy. Powstał na zielonym polu, z którego rozpościera się piękny widok na gęsto polesione drzewami wzgórza. Santa Maria Feixes przez długi czas należał do zakonu jezuitów, jednak po ich wygnaniu z Hiszpanii trafił na aukcję i w 1770 roku stał się własnością prywatną. W 1936 roku wybuchł tam pożar który strawił cały ołtarz.

Przez wiele lat kościół był zaniedbany. Prace konserwatorskie rozpoczęły się tam dopiero w 2007 roku. Obecnie kaplica jest częścią Muzeum miejskiego w Cerdynoola. Każdego miesiąca odbywają się tam zorganizowane wycieczki. Santa Maria Feixes nie jest bynajmniej jedynym zabytkiem, jaki można podziwiać w tej okolicy. W pożbliżu kaplicy znajdują się także pozostałości po rzymskiej willi.

Kościół San Martin de Sardañola - to świątynia znajdująca się w samym centrum Sardanola de Valles. Został on wzniesiony w modernistycznym stylu, na początku XX wieku. Powstał na miejscu dawnego kościoła, zbudowanego przez Francuzów. Charakterystyczną cechą budowli jest smukła wieżyczka, w której znajduje się dzwonnica, przylegająca do budynku głównego.

Projektujący go architekci wzorowali się na renesansowych rozwiązaniach, dlatego też San Martin de Sardañola przypomina wiele świątyń, jakie powstały na Półwyspie Iberyjskim w XV i XVI wieku. Kościół zbudowano na plenie krzyża łacińskiego, posiada także sklepienie kolebkowe. Znaczna część budowli została wykonana z białego kamienia. Wyjątkiem jest górna część wieży, do której budowy posłużyły cegły. Dzięki temu zabiegowi architekci uzyskali efekt intrygującego kontrastu, które niezmiennie zaskakuje turystów

Castillo de San Marcia - to zamek znajdujący się na terenie Sardanola de Valles, którego historia sięga XI wieku. W czasie swojej historii zamek często zmieniał właścicieli. Dopiero w XX wieku stał się częścią majątku wpływowego rodu Trénor i taką rolę spełnia aż do dnia dzisiejszego. Na początku swojej historii, Castillo de San Marcia był typowym przedstawicielem architektury obronnej.

Kwadratowa warownia z okrągłą basztą, która była otoczona fosą, miała zapewniać bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Sytuacja ta diametralnie zmieniła się w 1895, kiedy to rodzina Arròspiede zleciła architektowi Cayetano Burgas przebudowę fortecy na ozdobną rezydencję. Efekty tej pracy możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Castillo de San Marcia otoczony jest także pięknymi i zadbanymi ogrodami.

La Torre Vermella - „czerwona wieża”, to jeden z najbardziej charakterystycznych budowli, wzniesionych przez XIX wieczną burżuazję. Swoją nazwę budynek zawdzięcza czerwonym cegłom, z których powstał . Rezydencja została zbudowana w 1879 roku na zlecenie jednej z najbardziej zamożnych rodzin w Katalonii. W La Torre Vermella widać wpływy architektury średniowiecznej, głównie gotyku. Wokół budynku rozciągają się także rozległe ogrody.

Na terenie Sardanola de Valles znajdują się także pozostałości po akweduktach, które w czasach rzymskich dostarczały wodę do miast znajdujących się w tej części Półwyspu Iberyjskiego. Są one najważniejszą starożytną pamiątką z tego okresu.

Kuchnia katalońska zaprasza

Będąc w Sardanola de Valles warto także spróbować tradycyjnej katalońskiej kuchni. Miejscowe restauracje oferują swoim klientom możliwość spróbowania najbardziej popularnych w tym terenie przysmaków. Jednym z nich jest Esqueixada, sałatka z suszonego dorsza i różnych warzyw. Oprócz podstawowego składnika, do przygotowania tego dania wykorzystuje się także pomidory, cebulę, oliwki, oliwę i ocet winny. Nazwa potrawy pochodzi od katalońskiego słowa „esqueixar”, które oznacza „rozdzielać”. Tak właśnie przygotowywany jest dorsz – rozdzielany palcami, a nie krojony nożem.

ESPANA-SARDANOLLA-DE-VALLES

Cerdanyola del Valle jest często odwiedzane przez turystów, których głównym celem podróży jest Barcelona. Miasto dysponuje świetnie rozwiniętą siecią hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w tym mieście jest Exe Parc del Vallés. Jego zaletą jest dobra lokalizacja – znajduje się w pobliżu najważniejszego ośrodka przemysłowego w rejonie, Parc Technologic Vallès.

Tuż przed hotelem usytuowany jest także przystanek, z którego odjeżdżają autobusy do Barcelony. Exe Parc del Vallés oferuje swoim gościom funkcjonalne, klimatyzowane pokoje, które są połączone z łazienką. Znajduje się w nich także telewizja satelitarna. Hotel dysponuje 9 salami konferencyjnymi i bankietowymi. W pensjonacie działa także restauracja, serwująca przysmaki kuchni śródziemnomorskiej.

Cerdanyola del Valle to nie tylko jeden z przystanków, na drodze do Barcelony. Rejon ten posiada bogate dziedzictwo kulturalne i historyczne. Miasto jest także ważnym ośrodkiem handlowym Katalonii. Każdego roku powstają tam nowe przedsiębiorstwa, w których zatrudnienie mogą znaleźć mieszkańcy okolicznych miast. Wszystko to sprawia, że Sardanola de Valles jest jednym z najbardziej kwitnących ośrodków we wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego.

 

Apartament PLAYAMARINA 124
Apartament PLAYAMARINA 124
Costa Blanca płd. / Cabo Roig
Hotel Las Rampas Fuengirola
Hotel Las Rampas Fuengirola
Costa del Sol / Fuengirola
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij