Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Esplugas de Llobregat

Esplugas de Llobregat (w języku katalońskim Esplugues de Llobregat) to miasto i gmina położone we wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi ono w skład prowincji Barcelony i Wspólnoty Autonomicznej Katalonii. Ogromną rolę dla rozwoju Esplugas de Llobregat odgrywa bliskość tego ośrodka do Barcelony, największego miasta tej części Hiszpanii. Odległość między nimi wynosi zaledwie 7 kilometrów.

Esplugas de Llobregat zajmuje powierzchnie wynoszącą 4,55 kilometrów kwadratowych. Ten stosunkowo niewielki obszar zamieszkuje aż 46 tysięcy ludzi. Statystyki te przekładają się na bardzo wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia, który osiąga wartość około 10 tysięcy ludzi, przypadających na jeden kilometr kwadratowy.

Jak już było wspomniane, największym ośrodkiem znajdującym się w pobliżu Esplugas de Llobregat jest Barcelona. Warto też przeanalizować, jak wygląda odległość między tym miastem a najważniejszymi hiszpańskimi metropoliami:

Madryt – 499 km
Sewilla – 625 km
Walencja – 296 km
Kordoba – 705 km
Alicante – 403 km
Saragossa – 249 km
Malaga – 765 km
Bilbao – 462 km
Murcja – 468 km
Palma de Mallorca – 207 km
Las Palmas de Gran Canaria – 2170 km

W pobliżu Esplugas de Llobregat znajduje się także kilkanaście niewielkich, ale malowniczo usytuowanych miejscowości. Do tej kategorii z całą pewnością można zaliczyć: Sant Just Desvern 1.4 km, L'Hospitalet de Llobregat 2.2 km, Cornellà de Llobregat 2.8 km, Sant Joan Despí 2.9 km, Sant Feliu de Llobregat 3.6 km, Sant Boi de Llobregat 5 km, Santa Coloma de Cervelló 6.2 km, Sant Vicenç dels Horts 6.8 km, Molins de Rei 7.3 km, El Prat de Llobregat 8.6 km, Viladecans 8.9 km.

Miastami partnerskimi Esplugas de Llobregat są niemieckie Ahrensburg i hiszpański Macael.

ESPLUGAS-DE-LLOBREGAT-HISZPANIA

Esplugas de Llobregat znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Obszar ten charakteryzuje się występowaniem gorących i suchych lat, a także stosunkowo łagodnych zim, w czasie których temperatura z rzadka osiąga wartości poniżej 00C. Na terenie Esplugas de Llobregat odnotowuje się także bardzo niski roczny poziom opadów, który nie przekracza 500 mm.

Historia

Od zarania dziejów przez Esplugas de Llobregat przechodziły liczne drogi, które łączyły Barcelone z pozostałą częścią Katalonii. Dzięki temu Esplugas de Llobregat wzmocniło swoje znaczenie i stało się jednym z ważniejszych regionów wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego.

Na skraju tych las powstały dwa pierwsze skupiska ludności – pierwsza z nich nosiła nazwę La Sagrera i była skupiona wokół obecnie istniejącego Kościoła Marii Magdaleny. Druga osada powstała w Torre de los Leones, gdzie znajdowały się ruiny zamku Picalqués. Na terenie Esplugas de Llobregat odkryto także pozostałości po cywilizacji Starożytnych Rzymian. Na skraju drogi Via Augusta, odkryto szczątki rzymskiej willi.

Esplugas de Llobregat jest miastem, w którym na przestrzeni ostatnich 66 lat odnotowano największy wskaźnik liczby mieszkańców w Katalonii.. Między rokiem 1950 a dniem dzisiejszym, populacja miasta zwiększyła się aż o 187%. W 1950 roku na teren miasta zamieszkiwało zaledwie 3800 ludzi. Już 20 lat później Esplugas de Llobregat miało 29 tysięcy mieszkańców. Gwałtowna eksplozja demograficzna na tym obszarze trwała aż do lat 90. Od tego czasu odnotowuje się niewielkie zmiany liczby mieszkańców regiony.

Gospodarka

Na gwałtowny wzrost liczby mieszkańców miasta, zapoczątkowany w latach 50 XX duży wpływ miała transformacja gospodarcza, jaka nastąpiła na tym terenie. Do tego czasu Esplugas de Llobregat było przede wszystkim ośrodkiem rolniczo- przemysłowym. Gospodarka regionu byłą oparta przede wszystkim na produkcji wyrobów ceramicznych. W drugiej połowie minionego wieku w coraz większą rolę zaczęły odgrywać usługi, które są dzisiaj dominującym sektorem gospodarki. Największy odsetek mieszkańców miasta zatrudnionych jest w branży handlowej.

Ważną rolę dla dalszego rozwoju gospodarczego regionu spełnia znakomicie rozbudowana sieć komunikacyjna. Miasto znajduje się u wylotu trzech ważnych katalońskich dróg – obwodnicy Barcelony B – 20, autostrady B – 23 i drogi śródziemnomorskiej N – 340. W Esplugas de Llobregat znajduje się także stacja metra Can Vidalet, przez które przejeżdżają tramwaje linii numer 5. Miasto posiada także 5 przystanków tramwajowych, które wchodzą w skład linii obszaru metropolitalnego Barcelony. Ważną rolę dla mieszkańców miasta spełniają linie autobusów międzymiastowych, które umożliwiają szybki i komfortowy dojazd do Barcelony i innych ważnych ośrodków gospodarczych tego regionu.

Atrakcje i zwiedzanie

Esplugas de Llobregat jest miastem ekologicznym i przyjaznym człowiekowi. Na terenie miasta powstało wiele terenów zielonych i parków rekreacyjnych, które oferują możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Do najpiękniejszych parków Esplugas de Llobregat z całą pewnością można zaliczyć:

Park jedenastego września znajduje się w samym centrum miasta, co zapewnia szybkie połączenie z różnymi częściami Esplugas de Llobregat. Cały obszar parku ma zaokrąglony kształt i składa się z trzech głównych części. Na jego terenie rosną sosny i palmy, powstało tam także kilkadziesiąt kwietników, w których zasadzono białe magnolie. Teren skweru został przystosowany do potrzeb dzieci – zostało tam wybudowanych kilka placów zabaw i piaskownic.

ESPLUGAS-DE-LLOBREGAT

Jardí de Marie Curie – ten park zajmuje powierzchnie 22 887 metrów kwadratowych. Na terenie skweru powstał wydzielony obszar, na którym wyrastają charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego kserofity – rośliny przystosowane do suchych warunków atmosferycznych i potrzebujące minimalnej ilości wody. Cały obszar parku jest też porośnięty krzewami.

Wśród znajdujących się tam drzew dominują sosny. Powstało tam wiele obiektów rekreacyjnych. W parku wybudowano między innymi korty tenisowe, z których można bezpłatnie korzystać o każdej porze dnia. Na całym obszarze parku powstały też zadbane ścieżki rowerowe. Architekci tego miejsca nie zapomnieli też o potrzebach najmłodszych, dlatego znalazły się tam liczne place zabaw.

Parc Pou d'en Felix – to jeden z najbardziej rozbudowanych terenów zielonych w mieście. Cały park zajmuje obszar 22 968 metrów kwadratowych. Park powstał na miejscu dawnej winnicy, dlatego znajduje się tam kilka klomb w które umieszczono różne rodzaje winorośli. Na terenie skweru posadzono kilka gatunków drzew. Turyści przechadzający się po tym miejscu mogą podziwiać drzewa liściaste, takie jak sosny, cyprysy, drzewa oliwne, akacje z Konstantynopola, eukaliptusy czy wiązy. Znajdują się tam także aleje, otoczone palmami i drzewami bananowca.

W parku zostało wybudowanych wiele obiektów rekreacyjnych, takich jak boiska sportowe, na których można uprawiać kilka dyscyplin sportu, tory do kolarstwa torowego czy stoły do tenisa stołowego. Powstały tam też liczne place zabaw i obszary do ćwiczeń, przeznaczone dla dorosłych i seniorów. W pobliżu parku znajduje się amfiteatr. Jednym z najciekawszym obiektów w Parc Pou d'en Felix jest charakterystyczny pomnik, przedstawiający postać siedzącej kobiety. Park jest otwarty każdego dnia, przez 24 godziny na dobę.

Na terenie miasta powstało także kilka ciekawych i przykuwających uwagę budowli. Do najważniejszych zabytków, znajdujących się w Esplugas de Llobregat z całą pewnością można zaliczyć:

Kościół Świętej Magdaleny to świątynia, która w ciągu wieków odegrała ogromną rolę dla społeczności miasta. Pierwsze wzmianki o tym przybytku pochodzą z XI wieku. Oryginalna konstrukcja nie przetrwała jednak do naszych czasów. Obecny kościół jest rekonstrukcją wykonaną w 1939 roku i znajduje się na miejscu wcześniejszych budowli. Kościół Świętej Magdaleny posiada jedną nawę, w której powstały kaplice boczne, wybudowane między przyporami. W lewej części budynku znajduje się kwadratowa wieża, w której mieści się dzwonnica. Konstrukcja ta posiada cztery półokrągłe okna. W jej przedniej części wieży został wmontowany zegar. Świątynia została uznana za dobro kulturowe o znaczeniu lokalnym.

Calle de Montserrat – to ulica starego miasta, na której znalazły się stare, pochodzące z XVII wieku gospodarstwa.Obecnie spełniają one rezydencji. Podobnie jak w przypadku Kościoła Świętej Magdaleny, Calle de Montserrat zostało uznane za dobro kulturowe o znaczeniu lokalnym. Jako ciekawostkę warto dodać, że na tej ulicy nakręcono kilka ujęć słynnego filmu Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”

Bardzo dużą popularnością wśród wszystkich turystów odwiedzających Esplugas de Llobregat turystów cieszy się muzeum ceramiczne” The Rajoleta.” Powstało ono w miejscu dawnej fabryki ceramiki, która należała do rodzin Pujol i Bausis. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku była to jedna z największych przedsiębiorstw produkujących ceramikę na terenie całej Katalonii. Fabryka była początkowo nastawiona na produkcje cegieł, jednak stopniowo wyspecjalizowała się w wytwarzaniu płytek i elementów dekoracyjnych.

Pierwsze wzmianki na temat działalności przedsiębiorstwa pochodzą z 1858 roku. W tym czasie jej właścicielami byli Joan Terrada i Jaume Gelbert. Firma była wtedy niestabilna a jej właściciele szybko zbankrutowali. Dopiero zakup fabryki przez rodziny Pujol i Bausis w 1876 rozpoczął erę jej dobrobytu. Ten okres w historii The Rajoletty zbiegł się w czasie z czasem popularności stylu architektonicznego, który często jest określany mianem modernizmu katalońskiego. Wielu wybitnych twórców tego okresu zamawiało w fabryce różne elementy.

ESPLUGAS-DE-LLOBREGAT-KATALONIA

Do najwybitniejszych z nich należy zaliczyć : Antonio Gaudiego, Salvadora Vateri, Rafaela Maso, czy Ponta Mancunilla. W 1886 roku w produkcji ceramiki wprowadzono parę, co umożliwiło pozłacanie różnych elementów. Pracownicy fabryki ciągle eksperymentowali z wytwarzaną przez siebie ceramiką, dzięki czemu otrzymywali jedne z najlepszych jakościowo produktów w całej Katalonii. Największy popyt na ceramikę z fabryki przypadał na okres zapoczątkowany w 1891. Przedsiębiorstwo zdecydowanie powiększyło wówczas swoje zyski, dzięki czemu możliwy był jego dalszy rozwój.

Ponad stuletnia historia działalności w fabryki zakończyła się wraz z jej zamknięciem w 1984 roku. Została ona wyburzona w 1993 roku. Wkrótce władze miasta rozpoczęły proces przekształcenia tego miejsca w muzeum poświęcone ceramice i architekturze przemysłowej. Obecnie na terenie fabryki można podziwiać kilka pieców typu arabskiego, dwa piece butelkowe i komin. Wszystkie te elementy na przełomie dziesięcioleci były wykorzystywane w procesie produkcji ceramiki. W zbiorach muzeum przechowywanych jest także wiele dokumentów, które pokazują rozwój dawnej fabryki Pujola i Bausisa.

Noclegi i zakwaterowanie w mieście

W Esplugas de Llobregat powstała także dobrze rozbudowana sieć hotelowa. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest Hostel Lama. Dysponuje on komfortowymi, prosto urządzonymi i klimatyzowanymi pokojami, wyposażonymi w łazienki. W. Ponadto w pokojach umieszczono telewizory. Mieście się w nim także bezprzewodowy Internet.
Jednym z najważniejszych atutów pensjonatów jest doskonała lokalizacja – został on usytuowany w samym sercu miasta, w jego pobliżu znajdują się też przystanki autobusowe i tramwajowe. W Hostel Lama działają też automaty z przekąskami i napojami.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij