Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Capilla Real w Grenadzie

Royal Chapel (Capilla Real) w Grenadzie

Czym byłaby Grenada bez tradycji królewskich, które zostały wprowadzone tutaj przez monarchów chrześcijańskich? Jako ostatnie miasto, które poddało się atakowi święconych wojsk Ferdynanda i Izabeli, Grenada stała się symbolem potęgi katolickich władców Hiszpanii, oraz miejscem, które jak żadne inne nadawało się do oddawania czci wielkim następcom Izabeli i Ferdynanda.

Zaraz po zdobyciu Grenady przez chrześcijan i wypędzeniu Maurów z jego terenu, rozpoczęła się nowa era w dziejach Hiszpanii, a także nowy etap w historii miasta. Na dobry początek nowych dziejów Półwyspu Iberyjskiego, zdobywcy ziem na południe od Sierra Nevada postanowili wybudować najwspanialszą świątynię, jaką kiedykolwiek postawiono na terenie Hiszpanii.

Wielkie dzieło nie pozostało długo w głowach pomysłodawców, stąd już w 1505 roku, trzynaście lat po odzyskaniu z rąk Maurów terenów należących dziś terytorialnie do miasta i gminy Grenada, rozpoczęła się budowa wspaniałej Katedry w Grenadzie. Jedną z jej części jest kaplica, która została zaprojektowana i stworzona tylko do jednego celu – by stać się miejscem pochówku największych władców katolickiej Hiszpanii. To Królewska Kaplica, znana także jako Royal Chapel lub Capilla Real. To na niej właśnie skupimy się w niniejszym artykule.

Historia, czyli narodziny Capilla Real

Do momentu, gdy w 1492 roku wojska króla Ferdynanda i królowej Izabeli po raz kolejny i tym razem skuteczny spróbowały sforsować obronę Grenady, utworzoną przez doborowe oddziały Maurów, Grenada leżała w zasięgu wpływu kultury muzułmańskiej. Uwolnienie i przejęcie miasta przez chrześcijan było ostatnim etapem tzw. rekonkwisty, która miała na celu przejęcie władzy na Półwyspie Iberyjskim przez katolickich władców (w tym przypadku Ferdynanda i Izabelę).

Ponieważ Grenada stanowiła ostatni bastion broniących się przed wyparciem z Andaluzji Maurów, miasto stało się najważniejszym punktem zdobytym przez oddziały królewskiej armii. Grenada stała się więc symbolem końca walki z niewiernymi. Prawdopodobnie stąd wziął się pomysł na stworzenie tu w ramach budowanej Katedry, specjalnej kaplicy, która miała stać się miejscem pochówku władców katolickich Hiszpanii przejmujących władzę po Izabeli i Ferdynandzie.

CAPILLA-REAL-FOTO-GRENADA
Capilla Real Grenada

W ten oto sposób zrodził się projekt Kaplicy Królewskiej, która na planach budowy znalazła swoje miejsce w północnej części świątyni. Projekt Royal Chapel został stworzony w 1504 roku i rok później rozpoczęła się budowa obiektu, która zsynchronizowana była z budową całej Katedry w Grenadzie. Budowa kaplicy prowadzona była w latach 1505-1521 przez znanego architekta i artystę Enrique Egasa. Niestety pomysłodawcy i fundatorzy przedsięwzięcia nie dożyli momentu ukończenia budowy.

Ferdynand i Izabela zostali pochowani w znajdującym się niedaleko klasztorze San Francisco de Alhambra. Mury klasztoru stały się miejscem ich tymczasowego spoczynku – w momencie, gdy ukończono prace nad Royal Chapel, ciała pary królewskiej przeniesione zostały do nowopowstałego miejsca. Umieszczono je w marmurowych sarkofagach tuż obok miejsca spoczynku ich córki, Juany la Loca oraz jej męża, Felipe El Hermoso. Sarkofagi młodej pary wykonane zostały przez Bartolomé Ordoñeza.

W sarkofagach Ferdynanda i Izabeli widać wyraźnie rękę mistrza rzeźbiarstwa, który na specjalne zamówienie przygotował dwa przepiękne nagrobki. Dzieła włoskiego artysty, Dominico Fancelliego dziś nie kryją już w sobie autentycznych szczątków najbardziej znanej pary królewskiej, jaka rządziła Hiszpanią w całej jej historii.

Pilnie strzeżone

Pod nagrobkami Izabeli i Ferdynanda znajduje się zejście do małej krypty. Po wejściu do niej zwiedzający mogą podejść do drzwi z szybą, przez którą można podziwiać dwie małe trumny, zawierające autentyczne szczątki pary królewskiej. Co ciekawe, ciała królowej Izabeli i króla Ferdynanda umieszczone są w oryginalnych, ponad pięćsetletnich trumnach.

Niewiele jest fotografii, które pokazują jak wygląda krypta w całej okazałości. Wszystko z powodu dbałości o jak najdłuższe zachowanie miejsca w nienaruszonym stanie. Wykonywanie zdjęć z lampą błyskową jest tutaj surowo zabronione. Trudno jest zapomnieć o restrykcyjnych zakazach, skoro każda osoba będąca przedstawicielem Katedry (bileter, przewodnik, sprzedawca wejściówek i inni) przypomina o konsekwencjach niestosowania się do regulaminu. Samo trzymanie aparatu w ręku może skończyć się poleceniem schowania go to torby, lub kieszeni.

Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o Capilla Real w Grenadzie | historia Hiszpanii | Andaluzja strona główna przewodnika | transport w Grenadzie

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij