Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Convento de Santa Catalina de Zafra w Grenadzie

Grenada – miasto wielu kultur, bogatej tradycji I historii. W miejscu tym wydarzyło się tak wiele, że można by stworzyć obszerną księgę na temat tego jednego miasta. Jest tu tyle świadectw historii, kultury chrześcijańskiej, muzułmańskiej, oraz najnowszej architektury czy sztuki, że trudno byłoby opisywać je krótkim artykule. Na niektóre elementy architektury i kultury jednocześnie warto w Grenadzie zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z nich jest Convento de Santa Catalina de Zafra, czyli popularny Klasztor Zafra w Grenadzie. To nie tylko wspaniały obiekt architektury sakralnej XVI wieku, ale również miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Ci, którzy znają specyfikę tego miejsca z pewnością zdają sobie sprawę, że nie jest to typowy obiekt turystyczny o charakterze zabytku, który mona odwiedzać o każdej porze dnia. Convento de Santa Catalina de Zafra to przede wszystkim działający i będący wciąż miejscem duchowej odmiany wielu zakonnic klasztor, który kryje w swoim wnętrzu wiele ciekawych elementów.

Mistyka i budowa klasztoru

Aby poznać specyfikę tego miejsca należy zagłębić się nieco w zagadnienie klasztoru, jako miejsca kultu sakralnego. Podobnie jak wiele innych klasztorów Convento de Santa Catalina de Zafra jest miejscem zamkniętym dla świata zewnętrznego. Znajdujące się wewnątrz zabudowań, które pełnią różne funkcje, istotne ze względu na codzienne funkcjonowanie zakonu dominikanek. Ponieważ w miejscu tym panuje szczególna atmosfera oraz ograniczony dostęp do informacji ze świata zewnętrznego, tym bardziej kusi nas chęć przekonania się jak wygląda życie wewnątrz klasztornych murów.

Klasztory są efektem kultu religijnego zarówno chrześcijan, jak i buddystów. Jest to miejsce, które w szczególny sposób sprzyjać ma kontemplacji, co w efekcie prowadzić ma do przybliżenia osoby do Boga, wyższej idei czy stanu duchowego oczyszczenia. Typowy układ zabudowań klasztornych składa się między innymi z:

Refektarza – miejsca, gdzie spożywane są posiłki. Mieści się on naprzeciwko głównej świątyni/kościoła

Oratorium – kaplicy, miejsca modłów

Krużganków – galeria utworzona prze filary ciągnące się wokół zabudowań, wsparte na ciągu kolumn

Parlatorium – jedno z ciekawszych miejsc w klasztorze, służące do swobodnej rozmowy członkiń zakonu z osobami świeckimi

Skryptorium – w którym przepisywane są i iluminowane księgi

Wirydarza – dziedziniec wewnętrzny klasztoru, otoczony krużgankami części skrzydłowych kompleksu klasztornego

Klauzury – jedno z najbardziej tajemniczych miejsc, do którego dostęp mają tylko członkowie zgromadzenia zakonnego

Auditorium – pomieszczenie służące do odczytu, rozdzielane są w nim obowiązki na aktualny dzień oraz służy do omawiania codziennych spraw.

Convento de Santa Catalina de Zafra jest tradycyjnym klasztorem, który wpisuje się w ogólnie przyjęty model konstrukcji klasztoru religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskokatolickim.

CONVENTO-GRENADA-HISZPANIA
Convento de Santa Catalina de Zafra w Grenada


Historia miejsca

Tak jak wiele budynków, które znajdują się w granicach Grenady, tak i Klasztor Zafra jest miejscem o bogatej historii. Convento de Santa Catalina de Zafra został założony przez wdowę po sekretarzu Królów Katolickich, Hernando de Zafra. Budowę obiektu rozpoczęto w 1520 roku, a Leonor Torres była fundatorką projektu. Plany utworzenia budynku powstały już wiele lat wcześniej, jednak dopiero w 1520 roku rozpoczęto realnie budowę tego niezwykłego obiektu.

Budowa trwała nieprzerwanie przez 20 lat i pochłonęła spore środki, mimo że część zabudowań zbudowaną przez muzułmanów zaadaptowano na potrzeby stworzenia tu klasztoru. Choć Convento de Santa Catalina de Zafra wygląda niepozornie, tak naprawdę w swoim wnętrzu skrywa coś więcej, niż tylko tajemnicę zakonu. W 1540 roku budynek był już gotowy na przyjęcie sióstr z zakonu Dominikanów. Przez wiele lat budynek stanowił schronienie dla kobiet, które odnalazły swoje powołanie w służbie Bogu.

Spokój klasztornego życia został na chwilę zmącony poprzez pożar, którego płomienie strawiły część kościoła znajdującego się w centralnej części zabudowań klasztornych. Miał on miejsce w II połowie XVII wieku, kiedy w sztuce i architekturze prym wiódł styl barokowy. Szybka odbudowa kościoła sprawiła, że stracił on swój dominujący wydźwięk mudejar i zyskał nowe, barokowe oblicze. Wszystko za sprawą twórczości wielkich artystów epoki baroku, którzy zdecydowali się stworzyć ołtarz oraz obrazy zdobiące dziś wnętrze kościoła oraz samego klasztoru.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Klasztor Convento de Santa Catalina de Zafra znajduje się w południowo wschodniej części dzielnicy El Albaicin. Dokładny adres miejsca to Carrera del Darro 39, 18010 Grenada. Ponieważ dojeżdżają tutaj autobusy komunikacji miejskiej Grenady, z łatwością możemy dostać się tutaj z centrum miasta i jego głównych przystanków. Do Convento de Santa Catalina de Zafra kursują autobusy linii 31 oraz 32. Najszybciej dotrzemy do klasztoru, jeśli wysiądziemy przy przystanku Banuelo. Pełen rozkład jazdy autobusów dostępny jest na stronie przewoźnika.

Ponieważ nie jest to obiekt sakralny, którego charakter pozwalałby na stałe odwiedzanie przez turystów, klasztor Convento de Santa Catalina de Zafra otwarty jest dla osób spoza zakonu w godzinach ogólnodostępnej mszy świętej. Odbywa się ona codziennie o godzinie 9:30 rano i dostępna jest dla wszystkich, którzy chcą wziąć w niej udział. Wstęp do klasztoru jest oczywiście bezpłatny i nie sprzedaje się biletów wstępu do niego.

Jak wygląda Convento de Santa Catalina de Zafra?

Pierwszym przejawem obecności Convento de Santa Catalina de Zafra w centrum Grenady jest jego renesansowa fasada. Teren klasztoru otoczony jest wysokim na ponad 2 metry murem, który uniemożliwia zakonnicom dominikankom kontakt osób świeckich z miasta Grenada. Po dotarciu do głównej bramy klasztoru możemy podziwiać jego renesansowy portal, na którym umieszczona została figura świętej Katarzyny oraz herby rodzinne fundatorów miejsca.

Wewnątrz klasztoru, oprócz wspaniałych zdobień w stylu barokowym, znaleźć można między innymi dom Maurów, którego powstanie datuje się na początek XIV wieku. Sam klasztor Convento de Santa Catalina de Zafra składa się z kilku dziedzińców, które otoczone są przez wspomniane wcześniej komnaty oraz miejsca funkcjonalne. We wnętrzach klasztoru możemy spotkać prace wielkich artystów hiszpańskich, takich jak barokowego malarza José Risueño, czy pochodzącego z Grenady rzeźbiarza barokowego José de Mora.

KLASZTOR-GRANADA-HISZPANIA
Słynny klasztor w Grenadzie

Centralnym miejscem każdego klasztoru jest kościół lub kaplica i z podobnym sposobem rozmieszczenia części klasztornych mamy do czynienia właśnie w Convento de Santa Catalina de Zafra. Znajdujący się tutaj kościół zachwycał zdobieniami oraz wystrojem w stylu mudejar, będącym spuścizną po fuzji kultury Maurów i chrześcijan, zamieszkujących wspólnie Grenadę od wielu wieków.
W jego historii zdarzały się chwile chwały i chwile upadku, tak jak ta w 1678 roku, kiedy to ogień pożaru strawił dużą część tutejszych elementów drewnianych. Od tego momentu w wystroju kościoła znajdującego się w centralnej części klasztoru Convento de Santa Catalina de Zafra, króluje barok wraz z jego bogatym zdobnictwem.

Co w pobliżu?

Wybierając się do Convento de Santa Catalina de Zafra warto zastanowić się nad noclegiem. Na szczęście w pobliżu znajdziemy kilka miejsc hotelowych, takich jak oddalone o kilkadziesiąt metrów od klasztoru Shine Albayazin czy Zaguán Del Darro, oddalony nico w kierunku zachodnim od głównej bramy klasztoru.
Po zapoznaniu się z wnętrzem tego niezwykłego miejsca warto skosztować przepysznej kawy i ciastka. Wystarczy przejść kawałek dalej, by przy skrzyżowaniu odnaleźć klimatyczną kawiarenkę La Fontana.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Cordobie w Andaluzji | przewodnik po Sewilla w Andaluzji | przewodnik po Kadyksie | Capilla Real w Grenadzie | Puerta Real w Grenadzie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij