Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alhaurin de la Torre

Alhaurin de la Torre w Andaluzji

Alhaurin de la Torre założyli Fenicjanie. Wyróżniają je pośród innych miast Andaluzji białe, szeregowe domy i piękne ogrody. Miasto dba o turystów zapewniając im liczne atrakcje. Organizuje m.in. Tydzień Kultury, Międzynarodowe Seminarium Jazzu i Muzyki Współczesnej, festiwal flamenco czy wielkanocną inscenizację pasji. Zachęca też oryginalną kuchnią opartą na owocach morza i ryżu.

Alhaurin de la Torre to rejon, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na wielbicieli tańca czekają muzyczne festiwale, a smakosze mogą odwiedzić miejscowe restauracje i spróbować oryginalnych potraw. Ci, którzy chcą być blisko natury, zwiedzą piękne, hiszpańskie ogrody. Alhaurin de la Torre to również idealne miejsce dla osób ceniących sobie wygodę. Spędzając urlop w hotelu czy willi masz wszystko "na wyciągnięcie ręki" - plażę czy basen, taras, restaurację i sportowe obiekty.

W basenie śródziemnomorskim

Alhaurin de la Torre to miasto położone w prowincji Malaga w Andaluzji na południu Hiszpanii. Zlokalizowane jest między górami Sierra de Mijas w regionie Guadalhorce, 18 km od stolicy prowincji. Jego powierzchnia liczy 82 km, a liczba ludności wynosi ponad 456 tys. osób. Alhaurin de la Torre jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w regionie Guadalhorce. Wyprzedza inne miasta: Alhaurin el Grande, Cartamę, Monety czy Alorę. Należy do andaluzyjskiego basenu Morza Śródziemnego.

ALHAURIN-DE-LA-TORRE

Miejscowość obejmuje okręgi wiejskie: La Alqueria, El Romeral, El Penon Molina, Mestanza, Zapata, Santa Amalia, Torrealquria, Barrio Viejo, Barrio de la Alegria Blas Infante, Carranque, El Cordobes Huerta Alta, ogród Coscorron, Jardines de Alhaurin el Limonar, Huerto de la Rosa, La Palmilla i Park. Miejskie dzielnice to: Platero, Platero 2, La Torre, Vinagrande i Altos de Vinangrande.

Ogród Allaha

Alhaurin de la Torre założyli Fencicjanie po ataku na osadników iberyjskich około 1000 r. p.n.e. Nazwa miasta najprawdopodobniej pochodzi od nazwy plemienia Berberów zamieszkujących ten teren. Inna z teorii mówi, że nazwa Alhaurin de la Torre oznacza ogród Allaha.

W 1485 r. wzrosło znaczenie handlowe miasta. W tym okresie sadzono zboża, owoce i drzewa. Pojawiły się młyny do przetwarzania zboża. Rozwój został zahamowany przez atak wojsk chrześcijańskich. Wioski zostały wtedy zniszczone, a uprawy spalone. Z czasem sytuację w mieście udało się naprawić.

W 1571 r. w Alhaurin de la Torre znacznie wzrosła liczba ludności z powodu przybycia chrześcijańskich osadników. Kolejny znaczny wzrost liczby ludności, spowodowany powiększeniem obszaru metropolitalnego Malagi, nastąpił w latach 90 - tych.
Miasto zamieszkują ludzie różnej narodowości. Są m.in. Hiszpanie, Niemcy, Włosi, Francuzi, Rumuni, Marokańczycy i Anglicy.

Od wschodu Alhaurin de la Torre graniczy z Malagą, od północy z Cartamą, od południa z Benalmadeną, a od zachodu z Alahaurin el Grande. Najwyższym szczytem Alhaurin de la Torre jest Mount Jabalcuza w górach Sierra de Mijas. Wśród szczytów wyróżniają się jeszcze Jarapalo i Abarcuza.

Flaga z tarczą

Miasto urządzone jest w stylu mauretańskim. W krajobraz komponują się ułożone szeregowo białe domy. Wiele jest ozdobnych ogrodów i parków. Powszechne są też miejsca do uprawiania sportu - boiska do piłki nożnej i koszykówki.

Flaga miasta jest niebieska z dwoma żółtymi pasami. W jej centrum umieszczona została tarcza Alhaurin de la Torre, symbol miasta. Widzimy na niej wieżę Alhaurin i dwa drzewa. Wieża Alhaurin to kolejny symbol i zabytek. Oznacza wejście do miasta. Pojawia się on na każdej pamiątce, którą możemy kupić u miejscowych sprzedawców.

Rządy w mieście sprawuje rada licząca 21 osób. Jej członkowie wybierani są w wyborach powszechnych co cztery lata. Na czele rady stoi burmistrz. Pierwszego burmistrza wybrano w 1979 r. Został nim Juan Jose Garcia Martin. Porządku w mieście strzegą policjanci i strażacy. Co ciekawe, w kamieniołomach w Alhaurin de la Torre wydobywany jest wapień, co wzbudza liczne protesty. Trybunał Konstytucyjny chce, by kopalnie zamknięto. Wydobycie wapienia niszczy bowiem środowisko. Od 1991 r. w Alhaurin de la Torre mieści się więzienie prowincji Malaga.

Gorące lato

W mieście panuje klimat śródziemnomorski. Charakteryzuje się on długimi i upalnymi latami oraz krótkimi i łagodnymi zimami bez opadów śniegu. Średnia roczna temperatura wynosi 17 stopni Celsjusza, a latem może przekraczać nawet 40 stopni. Ponad 320 dni w roku jest słonecznych. Pada niewiele, głównie w okresie zimowym, ale często występują porywiste wiatry.

Na terenie Alhaurin de la Torre rosną przeważnie sosny i dęby. Lasy sosnowe pokrywają głównie dolne górskie obszary. Wśród kwiatów dominują jaśmin, geranium i róże, a w górach storczyki.
W mieście nie ma zbyt wielu gatunków zwierząt. Pojawiają się ptaki - głównie szpaki i wróble. Są też zające, pustułki, lisy i węże. Najbardziej powszechne są zwierzęta gospodarstwa domowego - kury, kozy, konie, owce czy psy.

BASEN-ALHAURIN

Patronem miasta jest św. Sebastian. 20 stycznia obchodzony jest festiwal na jego cześć - na ten dzień przygotowywana jest specjalna uliczna procesja. Drugim patronem Alhaurin de la Torre jest Jan Chrzciciel, który ma swoje święto w mieście 24 czerwca.

Kościół dla królowej

W Alhaurin de la Torre możemy zobaczyć wiele pięknych zabytków. Na uwagę z pewnością zasługuje kościół San Sebastian. Budynek wzniesiony został w 1610 r. Wcześniej na życzenie królowej Izabeli arcybiskup Sewilii założył parafię San Sebastian. Kilka lat później w wyniku trzęsienia ziemi kościół został zniszczony. W połowie XIX w. odbudowano go. Warto zobaczyć również jaskinie Albaicin mieszczące się w Barrio Viejo. Natomiast w Cortijo de Mollina możemy podziwiać pozostałości z czasów rzymskich - ceramikę, płótna czy monety.

Miłośnicy kultury mogą zwiedzić centrum kultury Vicente Aleixandre, gdzie odbywają się wystawy, spektakle teatralne i koncerty.
Atrakcją dla turystów są również ogrody. Jednym z nich jest znajdujący się w centrum miasta Park Miejski. Rosną tam topole, palmy, winorośle, cyprysy, róże czy indyjskie trzciny. Ozdobą są drewniane mostki, pod którymi przepływa woda. Kolejny ogród Finca el Porton zlokalizowany jest na wsi.

Co ciekawe, był on własnością brytyjskiej rodziny królewskiej. W ogrodzie często odbywają się różne imprezy. Wśród wielu parków i ogrodów warto zobaczyć jeszcze Oriental Garden Bienquerido. Co ciekawe, otwarcie ogrodu poświęcono ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii.

Jazz, flamenco i folklor

W Alhaurin de la Torre odbywają się różne wydarzenia. Stowarzyszenie Kulturalne Solera w ostatnim tygodniu października organizuje Tydzień Kultury. W programie imprezy znajdują się tańce, śpiewy, wystawy i konferencje. Miłośnicy jazzu z niecierpliwością czekają na Międzynarodowe Seminarium Jazzu i Muzyki Współczesnej, a wielbiciele flamenco na Festiwal Flamenco.

Jest też coś dla fanów folkloru - folklorystyczna impreza początkiem września. Dużym wydarzeniem dla mieszkańców Alhaurin de la Torre i przyjezdnych jest wielkanocna procesja.
W mieście są trzy bractwa. Pierwszym z nich jest bractwo Matki, Ojca Jezusa, Pokoju i Miłości Maria Santisima de la Esperanza. Bractwo to organizuje swoją procesję w niedzielę palmową. Drugie bractwo - tzw. Los Moraos ma procesję w Wielki Czwartek. Kończy się ona błogosławieństwem wszystkich widzów przez Pana Jezusa na placu San Sebastian. W Wielki Piątek procesję organizuje trzecie bractwo tzw. The Greens.

Spróbuj Cachorrenas

Miasto słynie z oryginalnych przysmaków. Miejscowa kuchnia opiera się głównie na owocach morza i ryżu. Goście mogą spróbować m.in. spożywanego głównie w okresie Wielkanocy ryżu z kasztanami czy zupy z ziemniaków, dorsza, papryki, chleba, czosnku i kminku o nazwie Cachorrenas. Popularna jest też owsianka z chleba, mąki oraz wody i rosół z pieprzem, cebulą, pomidorami i papryką. Kuchnia Alhaurin de la Torre jest bardzo zdrowa. Podstawowym składnikiem potraw jest oliwa z oliwek, zawierająca nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego.

W Alhaurin de la Torre ważną rolę odgrywa szkolnictwo – funkcjonuje tu aż 18 szkół. O wykształcenie podstawowe dbają placówki: Los Manantiales, San Juan, Zambrana, Santa Ana, Isaac Peral, Torrijos, Clara Campoamor, Santa Amalia, Algazara, Zapata, Teralpe i San Sebastian. Wykształcenie średnie zapewniają IES, IES Duszpasterstwo Huerta Alta i IES IES Gallileo. Są też szkoły prywatne: Colegio El Pinar i El Romeral. W ofercie oświatowej są dodatkowo zajęcia dla dorosłych.

Chcą równych praw

Władze miasta pomagają osobom niepełnosprawnym. Z myślą o nich powstało Centrum dla Niepełnosprawnych. - Jesteśmy ośrodkiem pracy zawodowej. Naszym celem jest integracja społeczna i zawodowa. Chcemy poprawić jakość życia chorych osób. Niepełnosprawni mają te same prawa i obowiązki jak inni obywatele - czytamy na stronie internetowej Alhaurin de la Torre. Miasto stawia też na sport.

ALHAURIN DE LA TORRE-ANDALUZJA HISZPANIA

Jest kilka sportowych obiektów m.in. basen, strzelnica, korty tenisowe, skatepark i pole golfowe. Po miejscowości można poruszać się różną formą transportu. Jedną z nich są autobusy miejskie. Gmina posiada dwie linie autobusowe obsługiwane przez spółkę Autocares Vazquez Olmedo SL. Pozostałe autobusy obsługują firmy CTSA Portillo oraz Vazquez Olmedo SL. Oprócz autobusów można wybrać podróż taksówką. Zatrzymasz ją na ulicy, zamówisz telefonicznie, przez internet lub na postojach taxi.

Wymarzone wakacje

Alhaurin de la Torre to idealne miejsce na wypoczynek. Jest oddalone od popularnych ośrodków, a jednocześnie położone blisko lotniska w Maladze. W miejscowości możemy skorzystać z bogatej oferty hoteli i wybrać odpowiednią dla nas propozycję. Jednym z najchętniej wybieranych przez gości miejscówek jest Cortijo Chico, usytuowany zaledwie 10 minut jazdy samochodem od lotniska w Maladze. Nowoczesne pokoje, kuchnia śródziemnomorska, taras z widokiem na ogród - te i inne udogodnienia czekają na turystów, którzy zdecydują się spędzić wakacje w Cortijo Chico.

Inne popularne miejsca noclegowe to: Rancho del Ingles, Sol Andalusi czy Arasil B&B. Bardziej wymagający wczasowicze mogą wybrać jedną z ekskluzywnych willi np. Ellen Maria Space. Budynek znajduje się około 20 minut od plaży w Terremolinos i lotniska w Maladze. Willa oferuje m.in. prywatny basen, korty do badmintona i duży taras. Turystów z pewnością przyciąga też położenie willi - na wzgórzu z pięknymi widokami.
Myślisz o wakacjach? Wybierz Alhaurin de la Torre i poznaj urok tego hiszpańskiego zakątka.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij