Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Corral de Carbon w Grenadzie

Kto nie poznał jeszcze tajemnic Grenady, z całą pewnością musi nadrobić zaległości. To jedna w ważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, która oferuje turystom wiele atrakcji. To miasto o bogatej historii, którą doskonale widać w fascynujących i znanych na całym świecie zabytkach. Grenada położna jest w malowniczym górskim krajobrazie, który dodaje jej uroku i tajemniczości.
W mieście znajduje się wiele zabytków, będących pozostałościami po czasach panowania Maurów na tym terenie. Elementy architektury, zdobienia czy nazwy niektórych budowli przynoszą na myśl arabskie klimaty. Jeśli chcemy poznać bliżej tę niezwykłą magię i udać się w podróż do samego serca arabskiej codzienności, koniecznie musimy zobaczyć na własne oczy Corral del Carbón.

Corral del Carbón to najstarszy budynek w Grenadzie, który zachował się z czasów panowania Maurów. Położony jest niedaleko Capilla Real – kaplicy królewskiej, gdzie spoczywają szczątki Królów Katolickich. Jest jedyną taką kupiecką budowlą w Hiszpanii, pozostałą z tamtych czasów. Corral del Carbón ulokowany jest przy ulicy Calle Mariana Pineda (na samym jej końcu) równolegle do ulicy Reyes Católicos, w samym centrum miasta.

Coś więcej o historii

Historia tego najstarszego zabytku arabskiego sięga XIV wieku. Został on wybudowany przez Yussufa I w 1336 roku i pierwotnie był miejscem składowania towarów, ich przechowywania i sprzedaży, a także miejscem wymiany handlowej surowców. Był najważniejszym miejscem przeznaczonym dla kupców, których w czasach arabskich było bardzo wielu. Budynek pierwotnie nosił nazwę Funduq al – Gidida.
Został postawiony w strategicznym miejscu, w pobliżu Alcaicería – targowiska arabskiego, gdzie dokonywano sprzedaży, wymiany handlowej towarów (głównie jedwabiu, przypraw) oraz nieopodal Wielkiego Meczetu (w jego miejscu chrześcijanie wybudowali katedrę Catedral de Granada). Targowisko Alcaicería zostało zniszczone podczas pożaru, ale współcześnie na dawny wzór znajdują się tutaj stragany, w których można dostać produkty lokalnego rękodzielnictwa oraz aromatyczne przyprawy.

Do Corral del Carbón transportowano towary (głównie kukurydzę i zboża) przez rzekę Darro za pomocą niewielkiego mostu al – al – Jadida Qantara (funkcjonował aż do 1501 roku), a następnie wybudowano Nowy Most – Puente Nuevo. Królowie Katoliccy, po zdobyciu Grenady i wypędzeniu Maurów z terenu Grenady, podarowali ten budynek jednemu ze swoich sług – Sancho de Arana. Zarządzał on Corral del Carbón aż do swojej śmierci w 1531 roku, kiedy to budynek został wystawiony na aukcję i sprzedany.

W XVI wieku chrześcijanie przebudowali Corral del Carbón, by dostosować go do swoich potrzeb. Od tamtej pory budynek pełnił wiele funkcji. Na początku był miejscem, gdzie przebywali kupcy i handlarze węgla, stąd też wzięła się jego nazwa – Corral del Carbón. Służył on też jako miejsce wystawiania sztuk teatralnych, a także organizowano tu uroczystości ważne dla miasta. Trwało to do roku 1539. W wieku XVII Corral del Carbón wykorzystywany był jako budynek mieszkalny – dość nietypowy, ale całkiem praktyczny i na pewno oryginalny.

GRANADA-CORRAL-DE-CARBON-ZABYTKI
Corral de Carbon w Grenadzie

Architektura budynku jest niezwykła, szczególnie zachwycające jest wejście do budynku. Podobne rozwiązania można spotkać w takich budowlach jak Meczet Al – Zahir w Kairze, czy w samej Granadzie, w kompleksie pałacowym Alhambra. Podobne budynki, służące do przechowywania zbóż i surowców, a także zrzeszające kupców były bardzo popularne na Wschodzie, skąd przybyli Maurowie. Corral del Carbón został wybudowany na wzór tych budynków, które najczęściej były stawiane na szlakach handlowych i w kluczowych miejscach aktywności kupców, a także w centrach dużych miast.

Tam przecież handel odbywał się najbardziej dynamicznie. Na Wschodzie tego rodzaju budynki były zarządzane przez władze, nie przez samych kupców. Dlatego też ich utrzymanie i prowadzenie nie należało do najłatwiejszych. W Grenadzie, z racji rozwoju handlu i kupiectwa, w okresie panowania Maurów zdecydowano się na tę formę pomocy i wsparcia dla kupców. Corral del Carbón był własnością państwa do momentu sprzedaży go przez Królów Katolickich prywatnemu zarządcy. Zobacz więcej w rozdziale historia Granady

Jak jest teraz?

Corral del Carbón został on uznany za Narodowy Pomnik Historyczno – Artystyczny w 1918 roku. W 1933 roku został wykupiony przez państwo i stał się dobrem państwowym, powracając tym samym do swoich korzeni. Władze zdecydowały się na to, iż budynkowi groziła rozbiórka, wynikła z jego zaniedbania. Nie można było pozwolić, by tak niezwykła budowla i jedyna w swoim rodzaju w europejskiej architekturze, została zburzona. Sytuację uratował architekt Leopoldo Torres Balbas, który nadzorował pracę nad odrestaurowaniem obiektu.

W późniejszych latach, w 1992 roku, podjęto kolejne próby renowacji zabytku, pod nadzorem architekta Rafaela Soler Márquez. Niektórych technicznych kwestii nie udało się jednak naprawić, aczkolwiek nie miało to wpływu na odbiór budynku. Dodatkowe modyfikacje w budynku przeprowadzane były jeszcze w 2006 roku, pod kierunkiem Lola Loudres Lopez oraz Blanca Lopez. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma biuro informacji turystycznej Grenady, a także znajduje się tu siedziba orkiestry Orquestra Ciudad de Granada. Latem odbywają się tutaj pokazy flamenco i koncerty.

Dwa oblicza budynku

Corral del Carbón postawiony został na planie kwadratur. Budynek składa się z pawilonu wejściowego i dziedzińca, otoczonego różnego rodzaju salami i pomieszczeniami, ulokowanymi na trzech piętrach. Na dziedzińcu znajduje się fontanna skonstruowana z kamieni. Tył budynku jest skromny i praktyczny, ale jego fasada prezentuje się niezwykle okazale. Składa się z imponujących rozmiarów łuku w kształcie podkowy, podpieranego z dwóch stron kolumnami. Pięknie zdobione wejście kontrastuje ze skromnym dziedzińcem. To przykład stylu mudejar, który w tamtym okresie był bardzo popularny wśród rzemieślników i architektów arabskich.

Kopuła zdobiona jest muqarbas – motywem dekoracyjnym, charakterystycznym dla architektury muzułmańskiej. Nad wejściem ulokowane jest podwójne okno, które od razu wskazuje na orientalny charakter budowli. Architektura budynku prezentuje tak naprawdę dwa różne światy. Ten piękny i okazały, który prezentuje światu oraz ten prawdziwy, ukryty we środku. Nie ma się czemu dziwić, gdyż w końcu wnętrze budynku musiało być dostosowane do potrzeb kupców. Cała uwaga skupia się wobec tego na wyglądzie fasady. Piętra budynku wsparte są drewnianymi filarami i belkami. Do budowy Corral del Carbón użyto typowych materiałów ówczesnego budownictwa, głównie cegły i drewna.

ZABYTKI-GRANADA-CORRAL
Corral de Carbon Granada zabytki

Zwiedzanie Corral del Carbón

Budynek można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.15 – 13.30 oraz 16.00 – 19.30, a w soboty i niedziele w godzinach 11.00 – 13.30 oraz 16.00 – 19.30. Wstęp jest bezpłatny. Podziwiać ten wyjątkowy zabytek, i resztę ważnych miejsc ulokowanych w okolicy, można również z pomocą przewodnika. Z jego usług można skorzystać w biurze informacji turystycznej.
Na terenie obiektu znajduje się też księgarnia, w której można spędzić trochę czasu na przeszukiwaniu zbiorów. Tutaj też zaopatrzymy się w lokalne rękodzieło, sprzedawane w malutkim i klimatycznym sklepiku. Corral del Carbón to magiczne miejsce na mapie Grenady, którego nie możemy pominąć udając się na spacer szlakiem historycznych zabytków miasta.

Zainteresuje Cię również:
klasztor Cartuja w Grenadzie | katedra w Grenadzie | Alhambra w Grenadzie | Puerta Real | hotele w mieście |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij