Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Antequera

Antequera w Andaluzji

Miasto i gmina w prowincji Malaga, należącej do Wspólnoty Autonomicznej Andaluzja. Antequera określana jest mianem „serca Andaluzji”, ponieważ usytuowana jest pośrodku, między Malagą, Granadą, Kordobą, a Sewillą. Odległości dzielące ją od tych miast, to odpowiednio: 51 km, 102 km, 115 km i 160 km. Zajmuje powierzchnię 750 km2, przy 41,14 tysiącach mieszkańców i średniej gęstości zaludnienia 55os.km2. Antequera położona jest dosyć wysoko, bo 575 metrów n. p. m.

Z uwagi na centralne położenie w Andaluzji, jest ważnym węzłem komunikacyjnym pomiędzy największymi miastami tego regionu. Posiada kilka ośrodków przemysłowych, ale przede wszystkim ciekawą historię, dużą ilość zabytków i atrakcji turystycznych.

Geografia i położenie Antequera

Antequera ulokowana jest u podnóża pasma górskiego El Torcal. To góry sięgające do 1300 metrów nad poziomem morza. Przede wszystkim jednak bardzo urokliwe. Cechują się niezwykłymi rzeźbami krasowymi, wapiennymi, uznawanymi za jedne z najładniejszych z tego typu w Europie. Oddzielają Antequerę od Malagi. W pobliżu miasta znajduje się też rezerwat „Fuente de Piedra Lagoon”.

Podmokły teren słonej wody, na którym obszar lęgowy mają flamingi. Sąsiedztwo miasta stanowi też efektowna, samotna góra o wyglądzie krasowym – Pena de los Enamorados. Wznosi się na 880 metrów nad poziomem morza. Charakterystyczna, stała się miejscem wielu lokalnych legend, między innymi z historii Maurów. Szczyt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całość składa się na rezerwat krasowy „El Torcal de Antequera”.

ANTEQUERA

Historia i dzieje miasta

Antequera, to nie tylko sąsiedztwo pięknych gór. To też ciekawa i długa historia, również z górami i krasem związana. W jego obszarze, na północnych krańcach, znajdują się zabytki z prehistorycznej epoki brązu. Obiekty archeologiczne o nazwach Dolmen de Menga i Dolmen de Viera. Zespoły megalitycznych struktur grobowcowych, kurhanów. Duże, kamienne bloki, stanowiące swoiste nekropolie. Te specyficzne grobowce spod Antequery zaliczane są do najciekawszych tego typu obiektów w Europie.

Dolmen de Menga posiada 25 metrów szerokości, a wysoki jest na 4 metry. Składają się na niego 32 megalityczne bloki. Największy z nich waży około 180 ton. Najprawdopodobniej budowany był, jako miejsce wiecznego spoczynku któregoś z lokalnych władców. Po wybudowaniu, ten usytuowany na wzgórzu obiekt, przysypywany był ziemią i formowano następnie drogę do niego, od miasta. Otworzono i przebadano go pod kątem archeologicznym, w XIX wieku. Naukowcy znaleźli tam kośćce kilkuset osób.

Dolmen de Viera z kolei położony jest około 70 metrów od Dolmen de Menga. Odkryli go bracia Antonio i Jose Viera z Antequery. Stąd też jego nazwa. Miało to miejsce w latach 1903-1905. To również typ kurhanu, dawnego grobowca, zbudowanego z potężnych bloków kamiennych. Jest ich 27. Prowadzą do prostokątnej komory grobowej. Wymiary komory są mniejsze niż w Dolmen de Menga. Komora to 200cmx180cm. Usytuowany jest w kierunku południowo-wschodnim. Po to, żeby w lecie słońce o świcie oświetlało komorę. Archeolodzy datują jego powstanie na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Obszar z kurhanami został wpisany również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2016 roku.
Od około VII wieku przed naszą erą widoczne są w badaniach kontakty ludów Andaluzji ze Starożytnymi Grekami i Fenicjanami. Archeolodzy znaleźli też związki z Celtami i Tartesami.

W starożytności miasto było znane też, jako Antcaria lub Antiquaria. Znajdowało się wówczas pod wpływami Rzymian, Kartaginy, czy wojen punickich. Upadek Imperium Rzymskiego spowodował, że Antequera dostała się pod wpływy Wandalów, a następnie Wizygotów. Przez następne wieku miasto znajdowało się pod wpływem Maurów i najazdów z terenów Afryki Północnej. Antequera była też ważnym grodem Królestwa Granady. Wybudowano Zamek Maurów. We wrześniu 1410 zdobyte i podbite przez księcia Ferdynanda z Aragonii.

W następnych latach Antequera była częścią Królestwa Kastylii. Po upadku Maurów, pod koniec XV wieku, jego liczebność wzrosła z 2 do 15 tysięcy. Następne stulecia, aż po poprzednie, to okres względnego spokoju w historii miasta i jego rozkwitu.

Atrakcje i zwiedzanie Antequera

Kościół, kolegiata Św. Marii la Mayor – późny gotyk. Zbudowany z kamieni po opuszczonym starorzymskim mieście Singilia Barba.
Kościół, kolegiata Św. Sebastiana – z 1548 roku, styl renesansowym
Klasztor Madre de Dios de Monteagudo – połowa XVIII w. Efektowna barokowa dzwonnica.
Klasztor Belen – początek XVI wieku
Kościół Św. Piotra - XVI wiek.
Klasztor Królewski San Zoilo – początek XVI w., styl gotyckiej
Kościół Św. Jana Chrzciciela – ukończony w 1584 roku. Renesansowe mury, barokowe wnętrze.
Kościół Carmen – XVI/XVII w., styl manierystyczny i barokowy.
Pałac Najera, dziś siedziba Muzeum Miejskiego
Stadion – zbudowany w 1595 roku, częściowo z dawnego rzymskiego muru.
Łaźnie Rzymskie
Muzeum Miejskie – znajduje się w nim ponad 80% dzieł sztuki całej prowincji Malaga. Jest więc jednym z głównych ośrodków kultury Andaluzji.

ANTEQUERA-MAPA

Gospodarka miasta

Gospodarka Antequery, od prawieków, oparta była głównie na rolnictwie. Uprawa i przetwórstwo: głównie oliwek, zboża i wełny. Poza tym miasto wyspecjalizowało się kiedyś w produkcji mebli. W XIX wieku przybyła też produkcja papieru, flaneli, skóry i jedwabiu. Antequera wyspecjalizowała się również w handlu płodami rolnymi – głównie zboża, owoce, oliwki. Wydobywa się też marmur.

Dzięki dogodnemu klimatowi, ciekawemu położeniu geograficznemu i okolicznym zabytkom, Antequero stawia coraz bardziej na turystykę, jako główny składnik miejskiego budżetu. Od kilkudziesięciu lat ilość przybywających tam z całej Europy turystów i wczasowiczów ciągle rośnie.

W Antequerze urodził się znany siedemnastowieczny hiszpański malarz i kolekcjoner dzieł sztuki, Geronimo de Bobadilla.

O jakiej porze roku wybrać się do Antequera

W prowincji Malaga panuje ciepły, śródziemnomorski klimat, a konkretnie w Antequerze śródziemnomorski kontynentalny. Cechują go między innymi suche i długotrwałe lata oraz krótkie i łagodne zimy.
Mimo, że sama Anetquera nie leży nad morzem, to jednak bliskość jego i Malagi powoduje, że można wybrzeże prowincji zaliczyć do jej atrakcji turystycznych i krajobrazowych. Rozciąga się ono na długości około 160 kilometrów. Na jego krajobraz składają się tak ciche, ustronne miejsca dla turystów preferujących spokój, jak i typowe centra turystyczne o charakterze kurortów, oferujących szeroką gamę rozrywki.

Bezpośrednie pobliże Malagi, to Costa del Sol, czyli jedno z najbardziej znanych nadmorskich miejsc Starego Kontynentu. Europejczykom kojarzy się głównie ze słońcem, flamenco, corridą, dzikimi plażami, gajami oliwnymi, dzikimi plażami i przede wszystkim ze słońcem. Takie jest rzeczywiście.

Sjesta musi być ...

Na styl życia mieszkańców i gości Antequery oddziałuje też ogólna specyfika Wspólnoty Autonomicznej Andaluzja. A w niej klimat. Południowy gorący. To z niego wynika, że w Andaluzji praca trwa do godziny 14, bo potem nastaje upał. Zaczyna się zatem hiszpańska sjesta.

W jej czasie zamknięte są fabryki, sklepy, instytucje, a nawet często restauracje. Życie na ulicach prawie zamiera. Funkcjonują bary tapas – czyli z przekąskami, czy piekarnie. Sjesta jest też czasem na odpoczynek, czy dla rodziny. Zwykle kończy się około godziny 17. Potem region znowu tętni życiem, często po późne godziny wieczorne i nocne. Szczególnie, że w niejednym lokalu do późna tańczy się flamenco, przy którym zabawa często trwa do białego rana.
Poniekąd też klimat powoduje, że Hiszpanie z południa prowadzą bujne życie towarzyskie.

Lubią spotykać się w kawiarniach, barach tapas, albo po prostu na tarasach własnych domów. Ciepłe noce zachęcają do czegoś takiego. Nierzadko do naszych oczu dotrze widok zasobnie zastawionych stołów, umieszczonych prawie że na środku chodnika. Nastąpi wspólna konsumpcja i celebrowanie uroków życia. Charakterystyczną cechą, i właściwie też zaletą, Andaluzyjczyków jest to, że spędzają wspólnie czas, niezależnie od ewentualnych dużych różnic wieku, czy statusu społecznego.

Koniecznie Malaga

Pobliskie Antequerze natomiast miasto Malaga, to przede wszystkim skojarzenie z Pablo Picassem - gdzie to on się urodził, a w jego domu funkcjonuje muzeum – Antonio Banderasem, plażą i Górami Betyckimi. Siedziba prowincji posiada historię nie krótszą niż Antequera i jeszcze bogatszą od niej. Mnogość atrakcji krajobrazowych, kulturowych, czy zabytków. Malaga to również odległość ledwie 140 kilometrów do Giblartaru.

Cieśniny oddzielającej Europę od Afryki i stanowiącej jakby bramę między Morzem Śródziemnym, a Oceanem Atlantyckim. Bardzo podobne są dzieje Malagi i Antequery. Tu i tu piętno odcisnęły: Starożytny Rzym, Maurowie, chrystianizacja i jednoczenie Hiszpanii. Na charakter wizualny Malagi wpłynęły typowe dla prowincji zjawiska krasowe. Miasto jest bogate we wszelkiego rodzaju budowle na skale, w skale, skalne, skaliste. Przykładem niech będzie most Puente Nevo, wzniesiony nad wąwozem, właśnie osazony na jego skalistych zboczach.

HISZPANIA-ANTEQUERA

Nie tylko dla koneserów hiszpańskiego wina

Gdy pada słowo Malaga, niejednemu ze słyszących go, skojarzy się w pierwszej kolejności z winem. Rzeczywiście, to prowincja o bujnym charakterze i do wielu, omawianych już wcześniej charakterystycznych jej elementów powinno się dołożyć winiarstwo. Słoneczny klimat, południowe zbocza pagórków, nie najmniej żyzne gleby. Wszystko to złożyło się na wielusetletnią tradycję i historię winiarską, tej części Andaluzji.

Tradycję tą kontynuuje na przykład grupa Bodegas Malaga Virgen, która otrzymała w roku 2011 tytuł najlepszej winiarni Andaluzji. To przede wszystkim słodkie wina. Słodkie od słońca. Produkowane także na eksport, głównie do Ameryki Łacińskiej. 90% słodkich win sprzedawane jest w jeden dzień roku. Chodzi o dni Feria de Malaga. To letni festiwal miasta. Odbywa się pomiędzy 13 a 20 sierpnia. W ten sposób czci się i upamiętnia przyłączenie Malagi do Kastylii (dawna nazwa Hiszpanii) przez „Królów Katolickich”, co miało miejsce 19 sierpnia 1487 roku.

Feria de Malaga

Mowa o fieście, posiadającej wielowiekową tradycję. Podczas tych barwnych uroczystości ulicami miasta kroczą kolorowe korowody tańczących, prezentowane są regionalne stroje ludowe. Centrum Malagi tętni życiem, oferując dużą ilość specjalnych koncertów, tańców, spotkań i pomniejszych imprez. To bardzo ważny okres w kalendarzu miasta. Harmonogram imprez świątecznych tworzony jest pieczołowicie i z dużym wyprzedzeniem. Bardzo wcześnie też nastają przygotowania do fiesty, by po niej na długo pozostawić niezapomniane wrażenia w umysłach i gości, i organizatorów.

Noclegi w Antequera

Antequera posiada bogatą ofertę, jak chodzi o bazę noclegową. Głównie są to:
Parador de Antequera, Los Dolmenes czy Hotel Lozano. Hotele, oprócz usług standardowych, oferują zwykle bezprzewodowy – darmowy internet, bezpłatny parking, pokoje rodzinne, pokoje dla niepalących, czy udogodnienia dla niepełnosprawnych.

center>

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij