Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Linea de la Concepcion

La Linea de la Concepcion – „brama do Gibraltaru”

La Linea de la Concepcion to miasto znajdujące się w południowej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Andaluzja, nad samym Morzem Śródziemnym i Cieśniną Gibraltarską. Miasto graniczy z brytyjską posiadłością Gibraltar, stanowiąc tym samym doskonały punkt wypadowy. Położenie miasta tuż obok samego Gibraltaru sprawia, że stanowi on ważny ośrodek turystyczny w tej części Hiszpanii. La Linea de la Concepcion zamieszkuje obecnie około 70 000 mieszkańców, przy czym znaczna ich część podejmuje pracę na Gibraltarze. Ta nadmorska miejscowość, znana po prostu jako La Linea, co w języku hiszpańskim oznacza linię graniczną, często nazywana jest także bramą do Gibraltaru.

Historia miasta

Separacja polityczna pomiędzy Gibraltarem, a lądem sięga trzech wieków wstecz od momentu kiedy Gibraltar, nazywany także El Peñón czyli „Skała”, stał się posiadłością brytyjską, na mocy traktatu utrechckiego. Jako że traktat ten posiadał wiele nieścisłości, stał się podstawą licznych roszczeń hiszpańskich oraz konfliktów pomiędzy Hiszpanią, a Wielką Brytanią, które trwają zresztą do dziś. Już w 1727 roku Hiszpanie próbowali zdobyć Gibraltar, a w 1779 roku doszło do ostatniego, czternastego z kolei oblężenia „Skały”, zwanego Wielkim Oblężeniem. Traktat wersalski z 1783 roku potwierdził brytyjskie zwierzchnictwo nad tym obszarem.

W 1830 roku Gibraltar otrzymał status kolonii koronnej, a Hiszpania jedynie od czasu do czasu rościła sobie pretensje do tych terenów. Szybki rozwój miasta i brak miejsca pod zabudowę doprowadził do tego, że tuż za jego granicą powstało miasto satelitarne Gibraltaru – La Linea de la Concepcion. Z miasta do pracy w Gibraltarze dojeżdżali robotnicy, co obecne jest zresztą do dziś, a na chwilę obecną La Linea posiada więcej mieszkańców, niż Gibraltar.

PRZEJŚCIE-GRANICZNE-Z-GIBRALTAREM

Granica Wielkiej Brytanii ...

W związku z tym, że Wielka Brytania otrzymała prawo suwerenności nad Gibraltarem, król Filip V zbudował liczne fortyfikacje w La Linea i czuwał nad rozwojem miasta. Do dzisiejszego dnia, na Playa Levante można zobaczyć ruiny jednego z ostatnich umocnień, pochodzących z tego okresu.

Miasto doznało wielu zniszczeń ze strony Brytyjczyków podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim w latach 1808-1814. Istniało wówczas zagrożenie, że Francuzi przejmą miasto.

W trakcie II wojny światowej Gibraltar stanowił ważną bazę marynarki wojennej. W La Linea znajdują się liczne pozostałości rozległego systemu bunkrów, pochodzących jeszcze z II wojny światowej. Od 1951 roku Hiszpania zaczęła znowu domagać się zwrotu kolonii brytyjskiej.

W 1969 roku nastąpiło całkowite zamknięcie granicy lądowej, morskiej oraz powietrznej z Gibraltarem, zlikwidowano także połączenia telekomunikacyjne z Hiszpanią.

Stan ten utrzymywał się aż do śmierci generała Franco. Po pewnym czasie stosunki Gibraltaru z Hiszpanią nieco się unormowały, a otwarcie granicy nastąpiło w 1985 roku.

Kiedy granice zostały zniesione, wielu ludzi przeniosło się z Gibraltaru do miasta La Linea, gdyż chcieli oni żyć na hiszpańskim obszarze. Wiązało się wówczas z niższym kosztem utrzymania.

LA-LINEA-DE-LA-CONCEPCION-SKALA-GIBRALTARSKA
La Linea de la Concepcion a w tle charakterystyczna skała Gibraltaru

La Linea turystycznie

W ostatnich latach miasto stało się bardzo popularne, zarówno jako stałe miejsce zamieszkania, jak i ważny cel podróży turystycznych. W pobliżu znajduje się obszar Alcaidesa – nadmorski kurort, posiadający luksusowe pola golfowe oraz skupiający się na rozwoju budownictwa mieszkalnego. La Linea przyciąga turystów między innymi ze względu na swój portowy charakter oraz rozciągające się wzdłuż wybrzeża dwie plaże: Playa de Santa Barbara i Playa de Levante. La Linea oferuje nowoczesny i wygodny styl życia.

Tradycyjna starówka nadal jest ulubionym miejscem, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Na terenie portu ulokowany jest stary kościół, a także duża liczba klimatycznych barów i restauracji, w których można zjeść regionalne potrawy i wypić wyśmienitego drinka. Dzielnica portu nazywana jest La Atunara i w pełni oddaje magię oraz prawdziwy charakter andaluzyjskiego miasta portowego.

Co warto zobaczyć w La Linea?

W mieście znajduje się kilka dużych kościołów, a ponadto bardzo ładny park ze specjalnie wybudowanym dla dzieci placem zabaw. Dla miłośników kultury działa teatr Teatro Municipal La Velada, gdzie wystawiane są sztuki nie tylko hiszpańskie, lecz również międzynarodowe. Na Plaza de la Constitucion, zaraz obok budynku poczty, znajduje się bardzo ciekawe muzeum – El Museo del Istmo, ulokowane wewnątrz budynku Antigua Comandancia Militar.

Muzeum to zostało otwarte w maju 2003 roku i zajmuje trzy piętra budynku, który jest zresztą najstarszym obiektem w całym mieście. W El Museo del Istmo znajdują się obecnie liczne zbiory o wielkiej wartości historycznej.

Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej przewodnik po La Linea de la Concepcion | Gibraltar przewodnik i zabytki | Gibraltar rezerwacja hoteli | Algeciras | Manilva | Andaluzja |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij