Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kościół Santo Domingo w Grenadzie

W pięknej i malowniczej Grenadzie znajduje się wiele zabytkowych obiektów sakralnych. Jednym z najbardziej znanych jest Katedra Santa Maria de la Encarnacion, a więc gotycko-renesansowa budowla pochodząca z XVI-XVIII wieku. We wnętrzu katedry znajdują się piękne kaplice oraz ołtarze. Szczególną uwagę zwraca przede wszystkim Capilla Real, a więc miejsce pochówku Królów Katolickich – Izabeli i Ferdynanda, a także Joanny Szalonej i Filipa Pięknego. W mieście znajduje się również Klasztor św. Hieronima, wybudowany z polecenia Królów Katolickich, a także takie kościoły, jak: San Pedro y San Pablo oraz Santa Ana. Co więcej, można podziwiać tutaj Kościół Santo Domingo, który stanowi ważny zabytek sakralny oraz wartościowy obiekt architektoniczny, prezentujący prawdziwe bogactwo stylów. Kościół Santo Domingo w Grenadzie uważany jest za jeden z najbardziej interesujących obiektów sakralnych w całym mieście.

Historia powstania Kościoła Santo Domingo

Kościół Santo Domingo w Grenadzie należał pierwotnie do klasztoru Santa Cruz la Real, będąc częścią klasztoru. Budowa Santo Domingo rozpoczęła się w 1512 roku, z inicjatywy Katolickich Królów. Do postawienia fundamentów świątyni użyto wówczas płyt nagrobkowych, pochodzących z dawnych cmentarzy mauretańskich. Do dzisiejszego dnia nie wiadomo, kto był architektem kościoła Santo Domingo w Grenadzie. We wnętrzu budowli, pomiędzy łukami, znajdują się rzeźbione wizerunki Królów Katolickich – Izabeli I Katolickiej i Ferdynanda II Katolickiego wraz z ich inicjałami. Wspólny tytuł „Królów Katolickich” (Los Reyes Católicos) został nadany parze królewskiej przez papieża Aleksandra VI.

Wśród wizerunków pary, na ścianach kościoła w Grenadzie widnieje także słynne motto hiszpańskie: Tanto monta, monta tanto, Isabel como Fernando, które potwierdza fakt, że zarówno Izabela jak i Ferdynand byli jednakowo ważni w ramach najwyższej władzy, jaką wówczas dzierżyli.
W dawnym klasztorze Santa Cruz la Real siedzibę miał również Trybunał Inkwizycji. Przez jakiś czas mieszkał w nim także Tomas de Torquemada, który w latach 1483-1498 był Generalnym Inkwizytorem Kastylii, Walencji oraz Aragonii. W klasztorze pochowano również członków najbardziej szlachetnych rodów miasta Grenady. Przed kościołem Santo Domingo stoi posąg Ludwika z Grenady – słynnego mistyka dominikańskiego, który w 1526 roku wstąpił do zakonu dominikanów.

IGLESIA-SANTO-DOMINGO-GRANADA
Kościół Santo Domingo w Grenadzie

Wygląd zewnętrzny i wnętrze Kościoła

Kościół początkowo wybudowany został w stylu gotyckim. W późniejszych czasach dobudowane zostały pewne elementy w stylu barokowym oraz renesansowym. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna, majestatyczna kopuła, wybudowana w stylu barokowym, która pozostaje jednak mało widoczna, z uwagi na otaczające ją wkoło wysokie budynki. Prawdziwą apoteozą baroku jest również wspaniała kaplica Virgen del Rosario, w której znajduje się ogromna liczba luster, pokrywających wszystkie, możliwe powierzchnie.

Kościół wybudowany został na planie krzyża łacińskiego. We dużym wnętrzu znajduje się łącznie pięć kaplic, które z każdej strony pokryte są sklepieniami. Kaplice ozdobione zostały elementami w stylu barokowym, z kolei sklepienia oraz łuki wybudowano w stylu gotyckim. Kolumny okna, gzymsy oraz drzwi główne prezentują jednak typowy styl romański. Trzy pierwsze łuki wejściowe są typowo gotyckie, a pozostałe dwa mają kształt półkolisty. Różnica pomiędzy łukami wynika z konieczności budowy chóru pod sklepieniem gotyckim.

W głównej, centralnej kaplicy znajduje się tabernakulum, wybudowane z marmuru w 1699 roku przez Francisco Rodrigueza Navajasa. Na ścianach znajdują się figury ośmiu świętych mnichów dominikańskich, umieszczone na niektórych półkach. Widnieją tam także liczne obrazy kilku artystów. Za ołtarzem znajduje się wspomniana już wcześniej Camarin de la Virgen del Rosario. Przed wejściem do kościoła można podziwiać renesansowy portyk wykonany z kamienia, składający się z trzech półkolistych arkad, wspartych na doryckich kolumnach.

Kaplica Camarin de la Virgen del Rosario

Kaplica Virgen del Rosario dla niektórych stanowi najważniejszą barokową kaplicę w całej Hiszpanii. Matka Boska Różańcowa jest szczególnie ceniona w Grenadzie, przypisuje się jej także zwycięstwo chrześcijan w bitwie pod Lepanto, która odbyła się w 1571 roku. Ikonografia znajdująca się we wnętrzu kaplicy Virgen del Rosario nawiązuje do tej właśnie bitwy. Początkowo zwycięstwo Ligi Świętej w tej bitwie przypisane zostało wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, a w 1572 roku ogłoszono święto Matki Boskiej Zwycięskiej, które przypadało odtąd na dzień 7 października. W 1573 roku papież Grzegorz XIII zmienił jednak to święto, obdarzając kultem Matkę Boską Różańcową. W kaplicy znajduje się również imponujący obraz pełen aniołków oraz aniołów, a także zawierający inne elementy barokowe, wykonane w XVIII wieku.

Uwagę zwraca także obecność marmurowych kolumn, pokrytych wspaniałymi malowidłami. W dolnej części wspaniałego ołtarza znajduje się srebrne sakrarium z płaskorzeźbą świętego Tomasza z Akwinu – słynnego członka zakonu dominikanów. Relief ten przedstawia go modlącego się w otoczeniu dwóch aniołów. Na szczególną uwagę zasługuje również znajdujący się tutaj obraz Matki Boskiej, którego koronacja odbyła się w 1961 roku.
Według tradycji, obraz ten miał być obecny na statku Alvara de Bazana (hiszpańskiego admirała), który brał udział w bitwie pod Lepanto. Krążą również lokalne legendy, które mówią, że w 1670 roku obraz ten płakał przez dwadzieścia pięć dni, zapowiadając katastrofę. Przepowiedziane straszne wydarzenia wiązano później z najgorszą w Grenadzie epidemią szkodników, która miała miejsce kilka lat później.

SANTO-DOMINGO-GRENADA-OLTARZ-KOŚCIOŁA
Ołtarz w kościele Santo Domingo

Ołtarz St. Escolástica

Kolejny ważny ołtarz kościoła, wybudowany w stylu barokowym, który posiada figury Świętej Scholastyki. Ich wykonanie przypisuje się artyście Pablo de Rojas, który był znanym hiszpańskim rzeźbiarzem. Pable de Rojas, mimo iż urodził się w Alcala la Real, w 1579 roku przeniósł się do Granady. Stworzył tu kilka, niezwykle ważnych dzieł sztuki. Figury Świętej Scholastyki w kościele Santo Domingo powstały w XVI wieku. Po obu stronach głównego ołtarza znajdują się jeszcze dwa mniejsze ołtarze. Pierwszy z nich zawiera obraz świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, a drugi przedstawia świętą Inés – męczennicę katolicką. Obrazy te wyróżniają z pewnością ikonograficzne elementy, jednakże pod względem całościowym, nie stanowią one wysokiej jakości dzieł artystycznych.

Ołtarz St. José

Ołtarz świętego Józefa pochodzi z XVII wieku, ale nie wiadomo do dnia dzisiejszego, kto jest jego autorem. Ołtarz wyrzeźbiony został w polichromowanym drewnie. We wnęce znajduje się rzeźba świętego Józefa z kwiecistym kijem, trzymającego w lewej ręce Dzieciątko Jezus. Po obu stronach tego ołtarza znajdują się obrazy świętej Teresy od Dzieciątka Jezus oraz świętego Ekspedyta. W górnej części ołtarza znajduje się natomiast obraz świętego Alberta Wielkiego, ucznia św. Tomasza z Akwinu.

Kaplica Nadziei

Jest to pierwsza kaplica znajdująca się po lewej stronie, znana i ceniona przede wszystkim z uwagi na prawdziwe bogactwo artystyczne. Do dnia dzisiejszego w kaplicy tej odbywa się Eucharystia. Jest to sporej wielkości pomieszczenie, trochę niezależne, niejako oddzielone od reszty kościoła. Jej ołtarz pochodzi z XVII wieku i jest autorstwa José Benito de Churriguera, najwybitniejszego architekta hiszpańskiego baroku. Wykończony został serią imponujących, barokowych malowideł. Dla wielu stanowi jeden z najpiękniejszych dzieł tego artysty. Figura Dziewicy Nadziei, znajdująca się w kaplicy, jest polichromowana, a ponadto rzeźbiona w alabastrze i złocie.

Ołtarz St. Domingo de Guzmán

Ołtarz świętego Dominika Guzmán, a więc założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, jednego z najważniejszych świętych kościoła katolickiego, stanowi prawdziwe bogactwo symboli. Najwybitniejszymi elementami tego kościoła są z całą pewnością rzeźby artysty Alonso de Mena, hiszpańskiego rzeźbiarza barokowego. Dwie z tych rzeźb przedstawiają modlących się Królów Katolickich. Ołtarz ten składa się z dwóch różnych organów, ławki i poddasza. Można tu podziwiać obraz świętego Dominika, bogato zdobiony, charakteryzujący się czerwonawą barwą, która sprawia, że wyróżnia się on na tle złotego koloru. Nawy boczne poświęcone zostały dwóm świętym, Wincentemu Ferreriuszowi oraz Piotrowi Męczennikowi.

Kościół Santo Domino to miejsce duchowej zadumy i zachwytu nad bogactwem zdobień. Jest nieodłącznym elementem podczas podróży szlakiem zabytków Grenady. Jak każde miejsce w tej historycznej miejscowości, ma do zaoferowania hiszpański klimat i najpiękniejsze pozostałości po architekturze dawnych epok.

Zainteresuje Cię również:
hiszpańska inkwizycja | kościół św. Anny w Grenadzie | Capilla Real | Plaza Nueva w Grenadzie | architektura Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij