Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Velez Malaga

Miasto Velez Malaga w hiszpanskiej Andaluzji. Jeśli odwiedzacie Hiszpanię najprawdopodobniej macie minimum jeden z dwóch najbardziej powszechnych powodów. Pierwszy powód, bardzo często wybierany przez turystów z Polski, to udany gorący urlop i kurorty nadmorskie. Przy tutejszych temperaturach luksusowe kurorty przyciągają turystów nie tylko z naszego kraju, jednak jeśli spojrzeć na nasze mroźne zimy, nie dziwi nas fakt, że Polacy lubią wczasy all inclusive w Hiszpanii

Innym powodem dla którego możecie chcieć odwiedzić Hiszpanię jest jej bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. Liczne regiony Hiszpanii, których zabytki potrafią opowiedzieć niejedną interesującą historię, tylko czekają na ciekawych świata turystów z całego globu. Niektóre napotkane tu elementy krajobrazu i architektury pamiętają starożytne czasy Cesarstwa Rzymskiego. Hiszpania to także kraj, który był świadkiem średniowiecznych walk o Półwysep Iberyjski, głównie między muzułmanami i chrześcijanami, ale także walk między możnowładcami poszczególnych krain. Historia ta jest widoczna w kulturze regionów jak i w wielu elementach zachowanej średniowiecznej, zabytkowej architektury i sztuce.

Przepiękna Andaluzja

Jeśli jednym z powodów Waszej wizyty w Hiszpanii była chęć obejrzenia zabytków i poznanie historii tego pięknego kraju, będziecie mieli dużo do zwiedzania. Jednym z regionów, który warto odwiedzić jest wspólnota autonomiczna - Andaluzja. Położona jest ona w południowej części Hiszpanii i w większości obejmuje część historycznego regionu o tej samej nazwie. Historia tego regionu była bardzo burzliwa i interesująca. Początek tych burzliwych losów rozpoczął się gdy Kartagina opanowała Andaluzję, a także całą Iberię z wyjątkiem Kraju Basków.

To właśnie tutaj toczyły się główne bitwy Cesarstwa Rzymskiego prowadzone przez Barkida Hannibala, podczas których Kartagińczycy zostali pokonani i wówczas to Rzymianie opanowali Andaluzję. Po tym okresie nastąpił czas panowania Królestwa Wizygotów. Następnie muzułmanie z północnej Afryki rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego, który rozpoczął się właśnie od Andaluzji. Dopiero XV wiek przyniósł zmiany dla Andaluzji i lekkie uspokojenie, kiedy to nastąpiły walki między muzułmańskimi, a chrześcijańskimi wojskami.

ZDJECIE-VELEZ-MALAGA

Piękne miasto na wybrzeżu Costa del Sol

Jednym z ciekawszych miejsc w Andaluzji jest miasto w południowej Hiszpanii, Velez – Malaga. Miasto znajduje się na wybrzeżu Costa del Sol, co sprawia, że miasto jest nie tylko celem podróży turystów ciekawych jego zabytków i historii, ale również tych, którzy chcą sobie wypocząć zażywając kąpieli słonecznych. Velez – Malaga znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co sprawia, że jest to miejsce bardzo dobre na wakacje.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki o ludziach zamieszkałych w miejscu gdzie znajduje się Valez – Malaga sięgają VII wieku przed naszą erą, mieściła się wtedy tutaj fenicka osada. Ślady takiej osady znaleziono w okolicy Los Toscanos. Uznaje się, że Fenicjanie opuścili osadę, a dokładniej przenieśli się przez rzekę w inną część lądu. Warto jednak zauważyć, że pierwsze ślady człowieka datowane są na okres prehistoryczny. Kolejne ślady ludzi na tym terenie określa się na czas panowania Cesarstwa Rzymskiego. Rzymianie osiedlili się na tych terenach i produkowali tak zwany garum, słony sos rybny ze sfermentowanych ryb, który był jednym z podstawowych składników ich starożytnej kuchni.

Miasto Valez – Malaga zostało założone przez Maurów, podczas ich podboju Półwyspu Iberyjskiego. Między XIII i XIV wiekiem Valez – Malaga było jednym z głównych ośrodków Emiratu Grenady Dynastii Nasrydów. Było to królestwo istniejące w latach 1247 – 1492, od 1246 roku będące lennem Kastylii, po 1248 roku będące jedynym muzułmańskim krajem na Półwyspie Iberyjskim. To właśnie wtedy nastąpił rozwój ludności poza murami miasta i w całej jego okolicy.

VELEZ-MALAGA-HISZPANIA

W 1487 roku, 27 kwietnia armia chrześcijańska pod wodzą Ferdynanda II Aragońskiego oblężyła Valez – Malaga. Miasto poddało się i przy okazji większość muzułmańskich mieszkańców uciekło, inni zostali zmuszeni do opuszczenia tego miasta, a na ich miejsce przybyli chrześcijańscy koloniści z Kastylii. Ci którzy pozostali, dostali prawo do mieszkania, ale nowi władcy zarządzili posłuszeństwo w każdej dziedzinie życia, również w wyborze ówczesnych procesów rolniczych. Muzułmańscy mieszkańcy, którzy pozostali byli często ofiarami rozbojów i kradzieży, pozostawieni często sami sobie. Według kronikarzy tamtego okresu, Ferdynand II Aragoński umarł podczas oblężenia i do właśnie dlatego znajduje się do dziś w herbie miasta.

W latach 1701 – 1714 prowadzona była Wojna o Sukcesję Hiszpańską, rozgrywana pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami, a Francją, Bawarią i Kolonią, o dominację w Europie i władanie nad Hiszpanią. Miasto było świadkiem największej bitwy morskiej w trakcie tej wojny, bitwa pod Malagą często nazywana bitwą pod Valez – Malagą, która miała miejsce 23 sierpnia 1704 roku. Kiedy w 1704 roku Anglicy zdobyli Gibraltar, co było bardzo nie na rękę nie tylko Hiszpanii, ale również sprzymierzonej z nią Francji, postanowiono wysłać w te rejony admirała de Toulousea z francuską flotą, do której miała dołączyć flota hiszpańska. Angielsko – holenderska flota pod dowództwem angielskiego admirała Georgea Rookea zbliżała się do Malagi, hiszpańsko – francuska flota postanowiła stoczyć bitwę.

Natarły na siebie angielsko – hiszpańskie 53 liniowce, 6 fregat, 7 branderów oraz hiszpańsko – francuskie 32 liniowce, 6 fregat oraz 27 wielkich galer i 6 branderów. Walka pozostała nierozstrzygnięta, szala wygranej nie przeważyła się na żadną ze stron, żaden z okrętów biorących udział w bitwie nie został zatopiony ani zdobyty przez wroga, zostały jednak mocno zniszczone.

FOTO-TRAMWAJ-VELEZ-MALAGA

Armia hiszpańsko – francuska straciła w tej bitwie około 1600 ludzi, wojska angielsko – holenderskie około 3000.
W XIX wieku miasto nawiedziła żółta gorączka inaczej zwana żółtą febrą. Wówczas około 60 procent ludności umarło na skutek zachorowania i powikłań po chorobowych.

W dalszej części przewodnika po Andaluzji znajdziesz mnóstwo informacji o Velez Malaga, oraz o samej Maladze, bramy wjazdowej na wybrzeże Costa del Sol i do hiszpańskiej Andaluzji.

Zainteresuje Cię również:
atrakcje turystyczne Velez  Malaga | zwiedzanie Malagi | Malaga w pigułce - najważniejsze atrakcje turystyczne miasta |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij