Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Coria del Rio

Coria del Río w Andaluzji

Coria del Río to hiszpańska gmina w prowincji Sewilla w Andaluzji. Jej powierzchnia wynosi 64 km ², a odległość od stolicy prowincji wynosi 12 km. W 2011 roku gmina liczyła 29 921 mieszkańców.

Coria del Rio, Hiszpania - fakty i liczby

Państwo: Hiszpania
Współrzędne geograficzne Coria del Rio: 37°17′15″N, 6°03′14″W
Ludność: 28100

Lokalizacja

Gmina Coria del Río położona jest w południowo-zachodniej części prowincji Sewilla. Jej terytorium znajduje się w regionach Aljarafe i La Vega. Ponadto gmina zlokalizowana jest też w pobliżu regionu Marismas del Guadalquivir. Centrum miejskie leży nad rzeką Gwadalkiwir.

Historia miasta

Pierwsi osadnicy zajęli wzgórze San Juan około roku 2600 p.n.e. Znaleziono tam narzędzia kalcytowe. Istnieją też pozostałości późnej epoki brązu i okresu Iberyjskiego. W tamtym czasie, czyli około XVII i XVI w. p.n.e., pojawiła się nazwę Caura, co może oznaczać "Wysokie Miejsce".

HASEKURA-CORIA-DE~L-RIO

Obszar ten został zaludniony przez Fenicjan, czego dowodem było odnalezienie resztek fenickiej świątyni z VIII w. p.n.e. Fenicjanie stworzyli port w tej części rzeki. Znajdowało się tam również miejsce handlu. W okresie rzymskim była to bardzo ważna miejscowość w regionie i miała wiele przywilejów. Po inwazji muzułmanów w Hiszpanii w 711 roku zmieniono jej nazwę na Qawra.

W dziewiątym i dziesiątym wieku Alandus przeżył kilka nalotów Normanów (Wikingowie stworzyli królestwo w Normandii). W 844 r. miasto zostało zaatakowane przez Wikingów, którzy w północnej części Tablada rozbili obóz w którym tkwili do czasu, kiedy zostali pokonani.
Od XV wieku miasto przeżywało okres dobrobytu, który jeszcze bardziej się wzmógł, gdy Sewilla uzyskała status Portu Indii na początku XVI wieku. W 1594 r. była częścią królestwa Sewilli. W XVII w. miasto stało się własnością księcia i hrabiego Olivares, którego kandydaturę zatwierdził król Filip IV. W XVII w. przybyła tam ekspedycja składająca się z europejskiego dyplomaty i japońskiego samuraja Hasekury Tsunenagi.

Hasekura i inni członkowie ekspedycji kontynuowali podróż do Madrytu i Rzymu, chociaż niektórzy pozostali w wiosce czekając na ich powrót. Powtórka nadeszła siedem lat później i wiele osób zdecydowało się pozostać w Coria, gdzie pozostawili swoje rodziny. Dlatego też niektórzy Corianos (lokalni mieszkańcy) noszą nazwiska japońskie. W 1992 r. Japońska delegacja podarowała Coria del Rio posąg z podobizną Hasekury.

Delegacja składała się z 60 osób. Wśród nich był burmistrz Osato, gubernator Miyagi i przedstawiciel Sendai. 14 czerwca 2013 r. Hiro-no-miya Naruhito Shinno, Japoński książę koronowany, odwiedził miasto z okazji 400. rocznicy stosunków między Hiszpanią i Japonią i posadził drzewo obok pomnika Hasekury. W 2010 r. emitowano w Telewizji Hiszpańskiej serial o nazwie „Czerwony Orzeł”. Był on o kobiecie która była samurajką w XVII-wiecznej Hiszpanii.

Japońska wizyta mogła więc być inspiracją dla części scenariusza. Lokalny zespół rugby nazywany jest „Samuraj”, również na pamiątkę tej wizyty. W XVIII w. Gmina przeszła w ręce hrabi Altamira, aż do zlikwidowania jego panowania w XIX wieku. Na początku XX wieku andaluzyjski polityk Blas Infante postawił swój dom na wzgórzu na obrzeżach miasta, niedaleko puebla nad rzeką. 
W 2006 r. Powstało Muzeum Autonomicznej Andaluzji i siedziba Centrum Studiów Andaluzji.

Biznes

W 1932 roku w Coria del Rio powstała fabryka kawioru w budynku zwanym Villa Pepita. Produkcja kawioru opierała się na rybach jesiotrowych, gatunku znanym historycznie i występującym tylko w tym regionie. Powołanie tej branży było efektem współpracy z ekspertem wędkarskim Theodorem E.A. Classensem. Kawior był sprzedawany przez firmę braci Nicolasa i Jezusa de Ybarra y Gómez. Zakończenie połowów jesiotra w 1970 roku spowodowane było brakiem możliwości przedostania się tej ryby do rzeki.

Wpłynęło na to kilka czynników. Po pierwsze w wyniku stopniowej degradacji kanału przez wzrost populacji. Po drugie, ponieważ zapora Alcalá del Río, wykonana w 1931 r., stanowiła przeszkodę dla jesiotrów, przez co utrudniało to kolejny krok wzbogacenia rzeki. Przez 48 lat złowiono 2987 samic i 1027 samców, co skończyło się tym, że złowiono wszystkie osobniki dorosłe w wieku reprodukcyjnym, a brak nowych pokoleń położył kres tego gatunku w tamtej okolicy.

Dzisiaj zachowuje się rybołówstwo alburb (alburnus alburnus). Jeśli chodzi o rolnictwo, jest 3610 ha użytków rolnych (z czego 697 ha to bawełna, a 92 ha - pszenica). Jest 852 ha drzew (w tym 358 drzew pomarańczowych i 89 ha gajów oliwnych). Po wschodniej stronie drogi A-8050 znajdują się trzy osiedla przemysłowe - La Estrella, Coria del Río i El Rocío.

Coria del Rio

Dziedzictwo kulturalne

Do budynków o znaczeniu historycznym i artystycznym należą:
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Gwiazdy, kościół z XVII w., pierwotnie pochodzący z Mudejar (wiek XIV).
Ermita San Juan Bautista (XV wiek), znany również jako Ermita del Cerro lub Ermita de la Vera Cruz.
Kaplica Matki Bożej z Rocío.
Kaplica Matki Boskiej Solitude.
Dom Oddziału Sióstr Zrzeszenia Krzyżowego (26 kwietnia 1962 r.).
Wieża Zegarowa.
Dom muzealny Blas Infante.
Muzeum Autonomii Andaluzji.
Parafia San José.
Kaplica Ojca naszego Jezusa Captive.
Pomnik Hasekura Tsunenaga (Paseo Carlos de Mesa).

Znane postacie

Antonio Romero, wokalista i aktor, grający w serialu Arrayán.
Fernando Climent Huerta, medalista olimpijski.
Rogelio Sosa Ramírez, piłkarz.
Juan José Pérez Cañestro, piłkarz.
María José Suárez, prowadzący Miss España 1996 i gospodarz telewizyjny.
Juan Manuel Suárez - Japonia, profesor i wiceprzewodniczący Universidad Internacional de Andalucía.
Manuel Ruiz Sosa, piłkarz.
José Manuel Casado Bizcocho, piłkarz.
Juan Lozano Bohórquez, piłkarz.
Juan Santisteban, piłkarz.
José Palacios Herrera, piłkarz.
Manuel Romero, piłkarz.
Enrique Romero, piłkarz.
Pastor Soler, śpiewak.
Luis Yáñez-Barnuevo García, polityk.
Andrés Martínez de León, malarz i ilustrator.

Sport

Coria del Río było miejscem urodzenia wielkich sportowców, którzy zwyciężali w kraju i na arenie międzynarodowej. Wśród nich Fernando Climent Huerta, żeglarz i srebrny medalista w Los Angeles Olympic Games 1984; Manuel Ruiz Sosa; Rogelio Sosa Ramírez; José Manuel Casado Bizcocho i Juan Santisteban. W 1923 r. Powstał Coria Club of Soccer, który gra w Trzeciej Dywizji. Wykorzystuje on Estadio Guadalquivir.

Miejscowe uroczystości

W mieście Coria del Río przez cały rok odbywają się rozmaite festiwale i festyny. Wśród nich są:

Fiesta del Albur
Jest to działanie gastronomiczne, które ma zagwarantować popularność ryb z tej miejscowości, która służy jako pożywienie niektórym rybakom z miasta. Obchodzi się od 1993 r, zwykle corocznie.

Święto Matki Bożej Gwiazdy
Od 31 sierpnia do 8 września odbywa się celebra i działania na jej cześć. Głównie są to procesję. To nabożeństwo mariańskie zostało ustanowione w Corie od 13 wieku, chociaż obecny obraz jest osadzony w dwudziestym pierwszym stuleciu. Jest patronką gminy i w parafii znajduje obraz z jej imieniem. Jest to obraz chwały z Dzieciątkiem Jezus w ramionach.

Targi Coria del Río
Targi Coria rozpoczęto organizować w 1838 r., Podczas dzieciństwa królowej Elżbiety II. Jest obchodzony w drugiej połowie września i jest o trzy lata starszy niż Targi w Sewilli. Targi są zlokalizowane obok Guadalquivir, w szczególności w Prado de la Soledad, obok parku Carlos de Mesa. W 2012 r. z powodu kryzysu gospodarczego postanowiono nie organizować targów po raz pierwszy od 175 lat, a w 2013 r. zostały wznowione, choć z mniejszą liczbą kabin i mniejszym budżetem publicznym.

Procesja Virgen del Carmen
Obchodzona jest 16 lipca na cześć Dziewicy, świętej patronki marynarzy. Została zainicjowana przez Francisco Buiza w 1972 roku. Jest tytularną matką braterstwa Wielkiego Mocarstwa Jezusa. Dziewica zostaje przeniesiona przez ulicę miasta i przeniesiona przez rzekę, płynącą przez miasto. Jest to ta sama Dziewica, która znajduje się w parafii Matki Bożej Gwiazd.

Coria del Rio w Andaluzji

Wielkanoc w Coria del Río

Podobnie jak inne miasta, w kilka dni Wielkiego Tygodnia odbywają się procesje braterstwa, w niedzielę procesja wizerunku pana de la Saluda i Marii Santisima de la Victoria. Procesja Świętego Wita Bractwo naszego Pana Jezusa Pokoju w jego wystąpieniu do Ludzi i świętej Marii Łaski i Nadziei, w towarzystwie św. Jana Ewangelisty. W środę świętuje się procesję Bractwa Jezusa Wielkiej Władzy i Dziewicy. Wielki Czwartek to dzień Chrystusa Vera Cruz i Purísima Concepción. Wielki Piątek stanowi dzień Świętego Pogrzebu i Dziewicy w Samotności. Niedziela Zmartwychwstania zajmuje się Bractwem Zmartwychwstałego i Dziewicy Samotności


ODLEGŁOŚĆ CORIA DEL RÍO

Madryt 404 km
Barcelona 842 km
Walencja 552 km
Sewilla 12 km (Najbliżej)
Saragossa 659 km
Malaga 158 km
Murcja 441 km
Palma de Mallorca 800 km
Las Palmas de Gran Canaria 1344 km
Bilbao 716 km
Alicante 504 km
Kordoba 131 km

SĄSIEDNIE MIASTA I MIASTECZKA CORIA DEL RÍO

La Puebla del Río 2.2 km
Palomares del Rio 4.2 km
Almensilla 6.1 km
Gelves 6.2 km
Mairena del Aljarafe 6.7 km
San Juan de Aznalfarache 8.3 km
Bormujos 9.7 km
Bollullos de la Mitación 9.8 km
Tomares 9.9 km
Castilleja de la Cuesta 11.3 km
Dos Hermanas 11.5 km
Gines 11.6 km

Atrakcje gastronomiczne w Coria del Rio

Cafe Paris
Bangalore PUB
Living Donana
Comida rapida Oli

Polecane hotele i noclegi

Hotel Gran Avenida
Apartment Claveles
Cortijo de Gonzalo. (Basen i ogród)

Najbliższe lotniska od Cortijo de Gonzalo

Lotnisko Sewilla-San Pablo 19 km
Lotnisko Jerez 59.2 km

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij