Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Jaen

Jaen w Andaluzji. Informacje turystyczne i atrakcje. Miasto Jaen leży w południowo wschodniej Hiszpanii. Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa Jayyan, które oznacza skrzyżowanie karawan (miejsce gdzie krzyżowały się drogi karawan). Jaen jest również stolicą prowincji Jaen w Hiszpanii. Jaen leży w Andaluzji. Miasto Jaen liczy około 120.000 mieszkańców (dane z 2010 roku), to prawie 1/6 populacji całej prowincji.

Z czego najbardziej znany jest Jaen w Hiszpanii i na świecie? Oczywiście z oliwy z oliwek i produkcji oliwy z oliwek. To stolica produkcji i uprawy oliwek w Hiszpanii. Tutaj znajdują się największe plantacje oliwek w Hiszpanii, oraz zakłady specjalizujące się w przetwórstwie oliwek.
Hiszpanie nazywają oliwkę płynnym złotem i jest to jedno z największych bogactw naturalnych tego kraju, a z uprawą oliwek wiąże się styl życia i andaluzyjska mentalność i sposób spoglądania na życie.

Jaen to w sumie aż 8 prowincji na mapie Hiszpanii. Ta część Hiszpanii posiada największą powierzchnię chronionych lasów i dzikich terenów w całej Hiszpanii. W prowincji Jaen znajdują się aż cztery parki narodowe. Znajdują się tu niezwykle urokliwe miasteczka i wioski w których czas jakby stanął w miejscu. Jaen sławny też jest ze swoich gonitw byków w Hiszpanii. To na ulicach tych miasteczek, wypuszcza się byki a tłum ucieka przed nimi, podobnie jak na fieście San Fermin w Pampelunie (Nawarra). Tradycja pochodzi z XVIII wieku, ale jest pieczołowicie kultywowana do dziś, na nic protesty obrońców praw zwierząt.

Najbardziej "oliwny" region Hiszpanii ...

Jak twierdzą drukowane przewodniki po Jaen w prowincji rośnie ponad 150 mln drzew oliwnych. Tak też wygląda tutejszy krajobraz, góry i doliny porośnięte są równo zasadzonymi (lub nie) drzewami oliwnymi. Takie obrazki dominują tutejszy krajobraz. Niekończące się rzędy niewysokich drzew oliwnych na jaskrawym tle ciemnoczerwonej, a czasami nawet różowawej ziemi, są tylko z rzadka urozmaicone bielą domków wiejskich lub hiszpańskimi hacjendami.

Krajobraz jest przepiękny i bardzo nostalgiczny, ale pod tą fasadą piękna i spokoju, kryje się trochę inna, bardziej brutalna rzeczywistość, a mianowicie, iż tysiące hektarów upraw drzew oliwnych jest skupiona w rękach zaledwie kilkunastu, bardzo bogatych właścicieli ziemskich. Bogatych z dziada pradziada, którzy przez wieki dorobili się na produkcji oliwek. Spora część populacji prowincji Jaen po prostu "klepie biedę" lub jest na zasiłku socjalnym.

Jaen to spokojne miasto, typowe dla Andaluzji. Tuż obok ruin zamku Maurów, można zwiedzić największe w całej Hiszpanii, mauretańskie łaźnie. Życie w mieście koncentruje się wokół dużego placu Plaza de la Constitucion, oraz dwóch, najważniejszych arteriach komunikacyjnych w mieście: Avenida de Madrid, oraz Paseo de la Estacion.

Jaen leży w odległości 90km od Kordowy, oraz 89km od Granady w Andaluzji. Dwa kolejne, ważne miasta, na mapie turystycznej Andaluzji. Jaen posiada około 120 tysięcy mieszkańców (dane z 2010 roku). Jaen leży u podnóża Gór Betyckich w Hiszpanii w pobliżu źródeł rzeki Guadalkiwir. W pobliżu Jaen znajdują się największe parki narodowe w Hiszpanii: Sierra de Cazorla, oraz Sierra de Segura.
Przyjeżdżając do miasta po raz pierwszy, najpierw dostrzeżesz na wzgórzu Cerro de Santa Catalina, na szczycie którego, stoi niedawno wyremontowany mauretański fort, dziś funkcjonujący jako parador (rodzaj hotelu).

JAEN-ANDALUZJA
Ayuntamiento (urząd miasta) w Jaen
  OLIWA-HISZPANSKA
Zbiór oliwek w prowincji Jaen


Jaen informacje praktyczne

Hotele Jaen
Możliwości zakwaterowania w mieście. Spanie w Jaen. Sprawdź ceny wszystkich hoteli w Jaen i zarezerwuj nocleg w tej malowniczej, andaluzyjskiej miejscowości. Zauroczyło Cię to hiszpańskie miasto z atmosferą sprzed wieków. Zostań w Jaen na dłużej i zarezerwuj dobry i wygodny hotel w Jaen. Rezerwuj nocleg!

Mapa Jaen
Gdzie na mapie Hiszpanii znajdziesz Jaen. Sprawdź dokładnie w jakiej części Andaluzji leży Jaen. Sprawdź dojazd z Polski samochodem do Andaluzji i Jaen. Informacje o mapie Jaen nie tylko dla kierowców, planujących taką wakacyjną eskapadę. Mapa geograficzna i mapa satelitarna Jaen w Hiszpanii. Zaplanuj dojazd samochodem do Jaen.

Pogoda Jaen
Ile teraz jest stopni Celcjusza w Jaen. Odpowiedź na to pytanie, uzyskasz klikając w bordowy link powyżej. Dokładna pogoda w Jaen, oraz pogoda długoterminowa w Jaen. Sprawdź opady i klimat panujący w tej andaluzyjskiej miejscowości. Informacje dla turystów, oraz osób mieszkających na stałe w Andaluzji.

Wypożyczalnia samochodów
Wypożycz samochód w Andaluzji. Jeżeli szukasz wypożyczalni samochodów w Hiszpanii, koniecznie sprawdź ceny za wynajem aut w naszej wyszukiwarce, która oferuje również możliwość porównania ceny za wynajem samochodu w każdym zakątku Hiszpanii i na świecie.

Zwiedzanie Jaen

To miasto przede wszystkich dla fanatyków Andaluzji, nie udało nam się znaleźć bardziej "andaluzyjskiego" miasta w Andaluzji. Kto raz odwiedził te tereny z pewnością wie o czym tutaj piszemy. Miasto posiada fascynującą historię, a widoki z zamku na wzgórzu, nie mogą być inne, tylko andaluzyjskie. Otaczający krajobraz tchnie hiszpańskim i andaluzyjskim urokiem i atmosferą.

Na zachód od głównego placu widać XVII wieczną katedrę, wybudowaną w stylu renesansowym. Łaźnie arabskie znajdują się niedaleko. Wędrując na północ od placu, pomiędzy kościołami San Domingo i San Andres, dojdziesz do tych łaźni. Są pieczołowicie odrestaurowane. To mauretański hamam, a po hiszpańsku Banos Arabes. Kiedyś łaźnie były częścią ogromnego pałacu w Jaen, pochodzącego z XI wieku, na miejscu którego, zbudowano później Palacio de Villardompardo.
Podczas zwiedzania miasta, warto też zwiedzić lokalne muzeum archeologiczne czyli Museo Provincional w Jaen. Na szczególną uwagę zasługują zbiory archeologiczne, w tym zbiór rzeźb iberyjskich, pochodzących z V wieku przed naszą erą.

Z innych zabytków w mieście warto wymienić Arco de San Lorenzo, pozostałości kościoła parafialnego San Lorenzo. Łuk w stylu gotycko mudejar do podziwiania przez turystów. Warto również przyjechać do Jaen na obchody Semana Santa (obchody Świętego Tygodnia, podczas Wielkanocy). Kolejnym zabytkiem w mieście jest Capilla de San Andres, to XVI wieczna kaplica, przebudowana w renesansie.
Inna ważną fiesta odbywająca się co roku w Jaen, jest fiesta Divina Pastora, bardzo religijny rytuał i głęboko religijne obchody tego święta.
Podsumowując zwiedzanie Jaen, poniżej znajdują się najważniejsze zabytki w Jaen, które koniecznie musisz zwiedzić i odwiedzić podczas wycieczki do Jaen w Andaluzji, zarówno jeżeli będzie to jednodniowa eskapada z jakiegoś kurortu na Costa del Sol, czy część dobrze zaplanowanej wycieczki turystyczno krajoznawczej po Andaluzji.

  • Castillo de Santa Catalina, zamek wybudowany na ruinach arabskiej twierdzy w roku 1246
  • katedra w Jaen pochodząca z XVI wieku zaprojektowana przez Andresa de Vandelvira
  • kaplica Capilla de San Andres pochodząca z XVI wieku, wybudowana przez Gutierreza Gonzalesa, skarbnika papieża Leona X
  • kościół gotycki San Juan w Jaen
  • ratusz miejski w Jaen
  • łaźnie arabskie w Jaen
  • muzeum regionalne w Jaen
     
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij