Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Roque i Linea de la Conception

Linea de la Conception to miasto i gmina położone w południowo- wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto wchodzi w skład prowincji Kadyks a także wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Znajduje się na przesmyku łączącym Giblartal z Hiszpanią.

Linea de la Conception zajmuje powierzchnię wynoszącą 19,27 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 64 000 tysięcy ludzi, co daje gęstość zaludnienia o wartości ponad 3000 osób na kilometr kwadratowy.

Miasto położone jest w odległości 104 kilometrów od Malagi. Warto prześledzić, jak wyglądają odległości między San Rogue i Linea de la Conception a największymi i najważniejszymi ośrodkami półwyspu Iberyjskiego:

Madryt – 495 km
Barcelona – 874 km
Bilbao – 617 km
Sewilla – 817 km
Murcja – 476 km
Saragossa – 724 km
Palma de Mallorca – 798 km
Alicante – 495 km
Walencja – 572 km
Las Palmas de Gran Canaria - 1304
Kordoba – 298 km –

W najbliższym sąsiedztwie i Linea de la Conception znajdują się takie miejscowości jak : Castellar de la Frotera 15, 3km , Algeciras, 9,6 km, Los Barrios 13, 3 km.

La Linea de la Conception jest położone nad brzegiem Morza Śródziemnego, tuż przy Cieśninie Gibraltarskiej. Miasto bezpośrednio graniczy z przynależącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, co ma ogromny wpływ na jego popularność u turystów, odwiedzających Półwysep Iberyjski. Miejsce to określa się często mianem La Linea, co z języka hiszpańskiego oznacza „ linię graniczna”. Wielu turystów, którzy odwiedzają te ziemię, nazywa tę miejscowość „ Bramą do Giblartatu”.

SAN-ROQUE

La Linea de la Conception znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Rejon ten charakteryzuje się stosunkowo niską różnicą między najcieplejszymi a najzimniejszymi miesiącami. Średnia roczna temperatura odnotowywana na tym obszarze wynosi około 19 stopni C. W rejonie La Linea de la Conception występują silne wiatry, niosące duże ochłodzenie zimą i wzrost wilgotności latem. Roczna suma opadów w mieście wynoszi około 650 mm, a są one skoncentrowane zwłaszcza w okresie od października do marcu. Każdego roku w tym regionie występuję około 2900 godzin słonecznych.

Historia

Na początku XVIII wieku Gibraltar stał się kolonią Brytyjską. Przez niemal 300 lat o to terytorium toczą się nieustanne konflikty pomiędzy Hiszpanią i Wielką Brytanią. Już w 1727 roku władcy z Półwyspu Iberyjskiego próbowali zbrojnie podporządkować Giblartar. Apogeum działań zbrojnych w pobliżu La Linea de la Conception miało miejsce w 1779 roku, kiedy to Hiszpanie oblegali brytyjską kolonię. Wydarzenie to przeszło do historii jako „Wielkie Oblężenie”, jednak mimo ogromnych kosztów poniesionych przez Iberyjczyków, operacja nie przyniosła zamierzonych skutków, a traktat wersalski z 1783 roku uprawomocnił brytyjskie panowanie na terytorium Gibraltaru.

W XIX wieku Gibraltar przeżywał dynamiczny rozwój demograficzny i gospodarczy. Wkrótce zabrakło tam miejsca na wznoszenia kolejnych budynków mieszkalnych, co sprawiło, że mieszkająca tam ludność była zmuszona do wzniesienia satelickiego miasta. W taki właśnie sposób powstał ośrodek La Linea Dela Conception. Aby uchronić ten teren przed brytyjską agresją w czasach panowania króla Filipa V na tym terenie powstał rozbudowany system umocnień.

Wiele z nich zostało zniszczonych w czasach Hiszpańskiej Wojny Domowej w latach 1808-1814 roku. Podczas II wojny światowej, ze względu na swoje strategiczne położenie, miasto było ważnym ośrodkiem marynarki wojennej. Do dzisiaj można tam oglądać ich pozostałości.

W czasach autorytarnych rządów generała Francisko Franco zamknięto granicę między Hiszpanią a Gibraltarem. Sytuacja ta unormowała się dopiero w 1985 roku, a wielu mieszkańców Gibraltaru przeniosło się do miasta La Linea Dela Conception. Obecnie miasto ma więcej mieszkańców niż Gibraltar.

Gospodarka

Źródłem utrzymania wielu mieszkańców La Linea Dela Conception jest turystyka. Upalne lata, piękna linia brzegowa oraz bliskość Gibraltaru sprawia, że każdego roku miejsce to jest wypełnione turystami. W pobliżu miasta powstał Alcaidesa. Jest to nadmorski kurort, gdzie mieszczą się cieszące się dużą popularnością pola golfowe. Idealnym miejscem do wypoczynku nad brzegiem morza są plaże Playa de Santa Barbara i Playa de Levanda.

Bardzo wielu mieszkańców La Linea Dela Coception znalazło zatrudnienie w pobliskim Gibraltarze. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim wykwalifikowanych robotników.

Mimo że La Linea Dela Coception jest stosunkowo młodym miastem, znajduje się tam wiele wartych uwagi zabytków. Na pewno należy zaliczyć do nich:

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia – Jest to świątynia zbudowana w XIX wieku w stylu kolonialnym. Znajduje się tam ołtarz z XVII wieku, oraz obrazy stworzone przez Ortega Bru.
Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia składa się z trzech części. Środkowa jest zdecydowanie wyższa od dwóch pozostałych i jest od nich oddzielona łukami. Budynek cechuje się prostotą i pięknem, którym odpowiada także wnętrze świątyni. Znajdują się tam wizerunki przedstawiające Jezusa w różnych momentach życia oraz piękna figura serca jezusowego, który został niedawno odnowiony.

W mieście powstało też kilka pięknych monumentów. Jednym z nich jest pomnik hiszpańskiego pracownika w Gibraltarze, autorstwa Nacho Falgura. Jest to hołd dla wszystkich obywateli La Linea Dela Conception, którzy przez od wielu lat przyczyniają się do gospodarczego rozwoju Gibraltaru.

SAN-ROQUE-ESPANA

Odwiedzając La Linea Dela Conception na pewno warto posmakować tamtejszych przysmaków. Gastronomia tego regionu jest w dużym stopniu oparta na dorobku kuchni andaluzyjskiej, jednak zachodzą w niej minimalne różnice. Jak łatwo się domyślić, podstawowymi składnikami kuchni są owoce morza. Najbardziej popularne są tam smażone mątwy, ośmiornice z grilla, grillowane sardynki, surówki z makreli, duszone mątwy z ziemniakami, czy dorsze z dodatkiem ciecierzycy W La Linea Dela Conception ceni się również valores – solone i suszące na słońcu ryby, które w następnej kolejności są sprzedawane na niewielkich straganach.

Ważnym składnikiem gastronomii La Linea Dela Conception jest również wieprzowina. Znajduje ona zastosowanie w różnych potrawach, serwowanych w barach La Linea Dela Conception. Jednym z charakterystycznych dań tego regionu jest Pata – pieczona noga wieprzowa, powlekana białym sosem i mięsem.
La Linea Dela Conception jest także słynna także ze słodyczy, wyrabianych przez lokalne cukiernie. Stanowią one często mieszankę przepisów andaluzyjskich i brytyjskich, które przeniknęły do miasta z terytorium Gibraltaru. Popularnością cieszą się przede wszystkim queki- ciasta z bakaliami.

San Roque

San Roque znajduje się w bliskim pobliżu La Linea Dela Conception. Oba te ośrodki dzieli zaledwie 7 km. Miasto to jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych ośrodków w Andaluzji i pełni rolę serca gospodarczego tej wspólnoty niezależnej.

Historia

San Roque zostało oficjalnie założone 21 maja 1706 roku. Miasto zostało podzielone na trzy oddzielne części w 1755 roku. W ten sposób powstały gminy Los Barios i Algeciras.

Przemysł

San Roque jest najbardziej uprzemysłowionym miastem w Andaluzji. Największe zyski przynosi rafineria Gibraltar – San Roque, gdzie począwszy od 1969 roku wydobywa się 12 milionów ton ropy destylowanej rocznie. Ważną rolę odgrywają także znajdujące się tam elektrownie. Branże te zatrudniają łącznie około 12 tysięcy ludzi i generują łączny dochód o wartości przekraczającej miliard dolarów, co daje z 0,7% PKB Andaluzji.

Ważną rolę dla rozwoju gospodarczego regionu odgrywa także branża turystyczna, która przeżywa prawdziwy rozkwit w dzielnicy Valle del Guadiaro. Znajduje się tam sześć pól golfowych, a odwiedzający ten obszar mogą zatrzymać się w licznych hotelach i restauracjach.

Ważną rolę dla dalszego rozwoju gminy pełni także rozbudowana sieć komunikacyjna. Przez miasto przechodzi 5 z 6 największych dróg, jakie zostały wybudowane w tej części Hiszpanii.. W mieście działa także kilka linii autobusowych, łączących je z sąsiednimi ośrodkami.

Atrakcje

San Roque słynie ze swoich pięknych plaż. 15 kilometrów linii brzegowej zapewnia wiele możliwości wszystkim miłośników plażowego wypoczynku. Na terenie San Roque znajduje się wiele pięknych plaż, na których znakomicie odnajdą się miłośnicy nadmorskiego odpoczynku.

Miasto jest także znane z otaczających go terenów zielonych Przykładem tego jest Pinar del Rey – park miejski o powierzchni zajmującej 338 hektarów. Historia tego naturalnego obszaru sięga roku 1800. Wtedy to na obszarze dzisiejszego parku zaczęto sadzić sosny, z których chciano pozyskać drewno do produkcji statków Hiszpańskiej Armady. Po zakończeniu wojen napoleońskich park zaczął odgrywać czysto rekreacyjną rolę. Dzisiaj park jest jednym, z nielicznych miejsc w San Rogu, gdzie można uciec od wszechobecnych spalin, unoszących się z fabryk przemysłowych w okolicy.

W pobliżu miasta znajdują się pozostałości po dawnej kartagińskiej osadzie Carteia. Powstała ona w zatoce Algeciras, u ujścia rzeki Guadarranquere. Carteia jest także pierwszą rzymską posiadłością, położoną poza Półwyspem Apenińskim.

Carteia została wybudowana przez Kartagińczyków w IV wieku przed naszą erą. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele budynków przypominających o tych wydarzeniach. Wraz z ekspansją imperium Kartaginy, stopniowy rozwój był także zauważany w Cartei.

SAN-ROQUE-HISZPANIA

Kolejny etap historii osady rozpoczyna się po przejęciu jej przez Rzymian 2 II wieku przed naszą erą. Stało się to w 171 roku przed naszą erą, a przyłączenie Cartei do imperium rzymskiego odbyło się na zasadzie porozumienia między społecznością miasta a władzami imperium . Wkrótce miasto zaczęto przebudowywać na rzymską modłę. Jego centralnym punktem było forum, które pełniło funkcję rynku.

W tym miejscu znajdują się szczątki starej rzymskiej świątyni. W czasie trwających w ostatnich dziesięcioleciach wykopalisk, odkryto tam wiele pozostałości po rzymskich osadnikach. U podnóża dawnej świątyni mieściła się również tabernae – zamknięte przestrzenie, w których znajdowały się placówki handlowe. Mimo wysiłków archeologów duża część forum dalej nie została rozkopana, gdyż jest ona częścią prywatnego gospodarstwa. Ważną pamiątką po kulturze starożytnych Rzymian jest teatr. Do naszych czasów zachowała się znaczna część jego trybun. Na terenie Cartei powstały również łaźnie.

Po upadku Imperium Rzymskiego Cartea znalazła się pod panowaniem władców z dynastii Wizygotów. Najważniejszym zabytkiem archeologicznym, jakie pozostały po tym plemieniu, są grobowce, które wykonano z materiałów pochodzących z budynków wzniesionych wokół świątyni. W 711 roku miasto zostało zdobyte przez muzułmańskich wojowników. Wkrótce potem rozpoczęła się budowa meczetu, który w ciągu wieków uległ całkowitemu zniszczeniu.

Sant Roque jest idealnym miejscem na letni wypoczynek. Piękne plaże, ciepłe morze i bliskość Gibraltaru czynią z tego miasta znakomite centrum turystyczne. Niestety, Sant Roque ma także swoją ciemną stronę. Wysoko rozwinięta produkcja przemysłowa sprawia, że każdego dnia do atmosfery przedostaje się duża ilość spalin. Naturalne środowisko jest coraz bardziej degradowane przez zanieczyszczenia, które pojawiają się w wyniku rozbudowy przemysłu. Mimo to San Roque nadal jest miejscem, które może zachwycić turystów.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij