Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Historia Hiszpanii

Na tej stronie poznasz historię Hiszpanii w skrócie. Historia tego przepięknego kraju na Półwyspie Iberyjskim w chronologicznycm skrócie, na stronach naszego przewodnika po Hiszpanii. Pierwsi ludzie, którzy pojawili się na Półwyspie Iberyjskim, oraz w Hiszpanii przybyli z południowej Francji, pod koniec epoki paleolitu, zamieszkiwali jaskinie, aby przeżyć zajmowali się zbieractwem i łowiectwem.

Badając ślady ich kultury, ówcześni mieszkańcy Hiszpanii, zamieszkiwali w głównej mierze północne regiony dzisiejszej Hiszpanii. Szczytowy rozwój tej cywilizacji przypadł na około 15 tys. lat p.n.e. Ślady po nich znajdziemy w dzisiejszych okolicach północnej prowincji Hiszpanii Santander. W tamtejszych jaskiniach, odkrycia archeologiczne pokazały najcenniejsze przykłady cywilizacji tych ludów, malowidła naskalne przedstawiające zwierzynę łowną i przyrodę Hiszpanii.

Sztandarowym i najpiękniejszym tego przykładem jest niesamowita jaskinia Altamira w Kantabrii, obecnie zamknięta dla zwiedzających (od lat 60-tych), ale dla odwiedzających turystów przygotowano dokładną replikę jaskini, którą zwiedza się z przewodnikiem, po zakupie biletów wstępu i odwiedzenia centrum turystycznego. Jest to jedna z największych atrakcji w Hiszpanii północnej i bardzo polecamy zobaczenie Jaskini Altamira, podczas Waszej podróży do tego zakątka Hiszpanii. Replika jaskini jest wykonana w perfekcyjny i idealny sposób, nie sposób jest odróżnić jaskini od oryginału. Również w miejscowości Viesgo, można obejrzeć podobne malowidła (okolice Santander) na północy Hiszpanii.

Kolejne dzieje ludów prehistorycznych w Hiszpanii są stosunkowo mało znane historykom, prawdopodobnie kultury jaskiniowe północy znalazły się w zastoju. Ośrodki rozwoju przesunęły się na południe Hiszpanii, do okolic dzisiejszej Almerii, gdzie około 5 do 4 tys. lat p.n.e. w neolicie, osiedlili się Iberowie, którzy przywędrowli z Afryki północnej. Iberowie znali wiele osiągnięć kultury starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu.

Zamieszkiwali w osadach. Zajmowali się pasterstwem i uprawą roli. Potrafili wykorzystywać złoża miedzi. Około 1.500 r. p.n.e. wraz z nastaniem epoki brązu, Iberowie rozpoczęli wędrówki i ekspansję na pozostałą część kontynentu iberyjskiego. Skonstruowali ufortyfikowane osiedla na centralnym płaskowyżu, zwanym dziś Mesetą Iberyjską, czyli w dzisiejszej Kastylii. Wkrótce potem dołączyły do nich ludy celtyckie i germańskie.

Zaczął kształtować się charakter społeczeństwa hiszpańskiego. Plemiona oddzielone łańcuchami górskimi, stworzyły odrębne społeczności. Ich kontakty, czasami wrogie, czasami przyjazne, były zupełnie przypadkowe. Celtyckie plemiona kultury grobów kurchanowych, osiedliły się na terenach dzisiejszej Katalonii i okolic Barcelony na wybrzeżu Costa Brava. Baskowie, w Kraju Basków, a wzdłuż wybrzeża Atlantyku, na północy Hiszpanii, zamieszkali Asturowie.
W Hiszpanii zachowały się ślady po najwcześniejszych kulturach, zwłaszcza w Galicji, gdzie do dziś, można zobaczyć tradycyjne "citanias", chaty w kształcie ula. Warte odwiedzenia podczas podróży po Hiszpanii północnej.

ALTAMIRA-JASKINIA-HISZPANIA
Jaskinia Altamira w Hiszpanii
  SANTILLANA-DEL-MAR
Santillana del Mar w hiszpańskiej Kantabrii


Główne okresy w historii Hiszpanii

Pierwsi osadnicy
W Sierra de Atapuerca w pobliżu Burgos znaleziono fragmenty ludzkich kości, datowane na 780.000 lat. W całej Hiszpanii znajdziemy fascynujące jaskinie, takie jak np. Altamira, które świadczy o prehistorycznym życiu w Hiszpanii. Fenicjanie, Grecy, Iberowie, Celtowie i Kartagińczycy, wszyscy oni mieli swój udział w historii Hiszpanii i jej rozwoju społeczno ekonomicznym.

Rzymianie i Wyzygoci
Rzymianie dotarli na Półwysep Iberyjski krótko przed rokiem 200 p.n.e. i okupowali Półwysep Iberyjski przez 600 lat. Aż 200 lat zajęło im podbicie Kraju Basków na północy Hiszpanii. Dzięki Rzymianom, Hiszpania rozwinęła sieć dróg, akweduktów, teatrów i wspólny język. Dziś możemy zwiedzać pozostałości po Rzymianach, jednym z nich jest np. Świątynia Diany w Meridzie.

Hiszpania pod panowaniem Maurów
W roku 711 Maurowie najechali na Półwysep Iberyjski z Północnej Afryki. Al-Andaluz (Kraj Zachodni) tak nazwali Maurowie swoje królestwo i których panowanie na Półwyspie Iberyjskim trwało aż 700 lat. Południowe miasta Sewilla, Cordoba (Kordowa) w Andaluzji i Granada to były główne ośrodki, gdzie koncentrowała się siła arabska. Do dziś, te miasta, posiadają największą koncentrację architektury i zabytków kultury muzełmańskiej i tej epoki historycznej.

Rekonkwista
Odzyskiwanie posiadanych przez Maurów ziem i wpływów zaczęła się już w roku 727 od symbolicznego zwycięstwa niewielkiej armii chrześcijan pod Cavadongą w górach Asturii, a zakończyła w 1492 roku zdobyciem Grenady przez Ferdynanda i Izabelę, zwanych Królami Katolickimi.

Los Reyes Catolicos
Małżeństwo Ferdynanda V i Izabeli I Kastylijskiej w roku 1479 zjednoczyło terytoria Aragonii i Kastylii i w tym czasie coś w rodzaju pierwszego królestwa Hiszpanii zaczęło powstawać. To oni zakończyli Rekonkwistę Hiszpanii i rozpoczęli Hiszpańską Inkwizycję, prześladując muzełmanów i finansując pierwszą podróż Krzysztofa Kolumba, co doprowadziło do odkrycia Ameryki i stworzenia Hiszpańskiego Imperium

Hiszpania Habsburgów
Odkrycie Ameryki w 1492 roku zaowocowało kolonialną ekspansją Hiszpanii. Konkwistadorzy tacy jak Pizarro bezpardonowo zdobywali nowe kolonie i ogromne bogactwa dla Hiszpanii. Działo się to aż do rządów Filipa II (1556-1598). Imperium Hiszpańskie osiągnęło szczyt. Ustanowił Madryt jako nową stolicę, po Toledo.

Hiszpańska Inkwizycja
Los Reyes Katolicos rozpoczęli Swiętą Hiszpańską Inkwizycję. Celem jej, było znaleźć i wybić ludzi, którzy nie praktykowali wiary chrześcijańskiej. Około 100.000 Zydów przeszło na katolicyzm i około 200.000 opuściło Hiszpanię.

Burbonowie, wojna o półwysep
Dynastia Burbonów przejęła władzę w Hiszpanii za sprawą Filipa V w roku 1700, dając początek hiszpańskiej wojnie sukcesyjnej przeciwko arcyksięciu austryjackiemu Karolowi, którego roszczenia do korony popierała Anglia.

Hiszpańska wojna domowa
Rozpoczęła się w 1936 r. trwała do roku 1939. Zarzewiem było powstanie części armii przeciwko rządowi, podczas rządów II Hiszpańskiej Republiki. Powstanie dało początek faszystowskim rządom Generała Franco. Przywódca został u władzy aż do swojej śmierci w roku 1975.

Hiszpania pod rządami Franco
Generał Franco urodził się w rodzinie wojskowych w Galicji (Hiszpania północno-zachodnia) w roku 1892. Doszedł do władzy podczas przewrotu w lipcu 1936. Ponad 2 mln ludzi osadzono w obozach koncentracyjnych. Była tylko jedna partia i panowała ścisła cenzura.

Epoka Gonzaleza
Wybory w październiku 1982 r. przyniosły przytłaczające zwycięstwo Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) pod przywództwem Felipe Gonzaleza, która objęła rządy w państwie pozostającym przez 43 lata we władzy prawicy.

Współczesna Hiszpania
Osłabiona administracja PSOE poniosła miażdzącą klęskę w wyborach powszechnych w 1996 r. Aznar, który wygrał niewielką różnicą głosów, nie mógł już liczyć na oczekiwaną podczas kampanii, absolutną większość. Rok 2011 Mariano Rajoy obejmuje władzę w Hiszpanii i Hiszpanie w najwiekszym kryzysie i zastoju gospodarczym w powojennej historii Hiszpanii.

REYES-CATOLICOS-HISZPANIA
Los Reyes Catolicos
  MARIANO-RAJOY-HISZPANIA
Mariano Rajoy


Historia Hiszpanii w chronologicznym skrócie

218-201 p.n.e Po podbiciu przez Rzymian Cartageny w II Wojnie Punickiej, Rzymianie rozpoczynają 600-letnią okupację Hiszpanii
AD 410 Barbarzyńskie plemiona z północy przejmują kontrolę nad Półwyspem Iberyjskim
AD 466 Rozpoczyna się panowanie Wizygotów na Półwyspie Iberyjskim
1248 Upadek Sewilli rozpoczyna rekonkwistę pod przywództwem Ferdynanda II. Granada pozostaje jedynym i ostatnim ośrodkiem muzełmańskim w Hiszpanii
1469 Ferdynand V Aragoński i Izabela I Kastylijska biorą ślub co powoduje zjednoczenie dwóch największych królestw w Hiszpanii.
1478 Reyes Katolicos rozpoczynają Hiszpańską Inkwizycję
1492 W styczniu upada Granada i Reyes Katolicos przejmują całą Hiszpanię, gwarantują religijną tolerancję, ale wypędzają Zydów, którzy nie chcą przyjść na chrześcijaństwo. W październiku tego samego roku, sponsorowany, przez królewską parę Krzysztof Kolumb ląduje na Bahamach, odkrywając Amerykę.
1517-56 Karol I z dynastii Habsburgów obejmuje tron hiszpański
1556-98 Syn Karola I, Filip II rządzi Imperium, Hiszpańska Armada w roku 1588.
1701 Filip V został pierwszym królem burbońskim
1702-13 Wojna o hiszpańską sukcesję
1793 Hiszpania wypowiedziała wojnę Francji po ścięciu Ludwika XVI (był kuzynem Karola IV). Dwa lata później zostali przyjaciółmi i stanęli ramię w ramię przeciwko Brytyjczykom.
1805 Bitwa pod Trafalgarem. Hiszpańsko-Francuska flota została pokonana pod przywódctwem admirała Nelsona.
1808-13 Hiszpania była okupowana przez brata Napoleona Józefa Bonaparte, który wypędził Karola IV. To spowodowało wybuch Hiszpańskiej Wojny o Niepodległość. Przegrali Francuzi, siły brytyjskie z pomocą armii portugalskiej, pod przywódctwem księcia Wellingtona.
1813-24 Większość krajów podbitych przez Hiszpanię zdobywa niepodległość
1873 Upada pierwsza republika i jest odbudowana monarchia
1923-30 Generał Miguel Primo de Rivera doprowadza do umiarkowanej dyktatury w kraju
1931-36 Tworzy się II Republika, król Alfonso XIII opuszcza Hiszpanię, przebywa na wygnaniu we Włoszech
1936-39 Hiszpańska Wojna Cywilna. Franco zwycięża w wojnie z Republikanami. 350.000 ludzi ginie w wojnie.
1939-75 Brutalna dyktatura Franco izoluje Hiszpanię od reszty Europy
1975 Smierć Franco, król Juan Carlos obejmuje tron
1976-81 Adolfo Suarez jest premierem Hiszpanii
1982-96 Centralno-lewicowe rządy (PSOE) pod przywództwem Felipe Gonzaleza. Hiszpania wchodzi do Unii Europejskiej w 1986 r.
1996-2004 Jose Maria Aznar centralno-prawicowe rządy doprowadziły do imponującego wzrostu gospodarczego
2004 Trzy dni po ataku terrorystycznym Al Kaidy w madryckim metrze (11 marzec 2004) Jose Luis Zapatero dochodzi do władzy wraz z PSOE

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij