Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Park Narodowy Donana w Andaluzji

Jeśli zwiedzacie region Andaluzji i południowo zachodni Półwysep Iberyjski, nie powinniście zapominać o wspaniałym Parku Narodowym Doñana w Hiszpanii. Jego teren obejmuje niesamowite 50 tysięcy hektarów. Park obejmuje swoim obszarem podmokłe tereny rzeki Gwadalkiwir i sięga aż po pobliską strefę nadmorską, u wybrzeży Zatoki Kadyksu na Nizinie Andaluzyjskiej. Większość jego obszaru leży w prowincji Huelvy, a część w prowincji Sewilli i rozciąga się na takie miasta jak Almonte, Moguer, Lucena del Puerto, Palos de la Frontera, Hinojos, Savallà County, County Bollullos, Aznalcàzar, La Puebla del Rio i inne miejscowości.

Park powstał 16 października 1969 roku na terenach łowieckich, z których kiedyś korzystali hiszpańscy władcy. W 1978 roku został znacznie powiększony. Jego nazwa często przez Hiszpanów jest wymawiana jako Park Narodowy Doñi Any, która prawdopodobnie pochodzi od Doñi Any de Mendoza i Silva, żony siódmego diuka Medina Sidonia, Don Alonso Péreza de Guzmán. Był on tutejszym panem na włościach, miedzy innymi kupił miejscowość Almonte i w 1589 roku zbudował pałac w sąsiedztwie rozlewisk Gwadalkiwir i przekształcił okolicę w miejsce polowań dla arystokratów.

Wyjątkowość tego obszaru, a zarazem parku sprawiła, że w roku 1982 objęły go założenia Konwencji Ramarskiej, która dotyczyła ochrony przyrody na obszarach wodno-błotnych. Natomiast w 1994 roku park doczekał się wpisania na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Niesamowita fauna i flora parku Doñana

Występuje tutaj typowo bagienna roślinność, a także gęste lasy sosnowe, oraz sosnowo - dębowe jak również roślinność „słonolubna". Flora parku jest bardzo bogata i różnorodna. Jest tutaj skatalogowanych ponad 900 gatunków roślin. W dużych ilościach rosną tu również krzewy, zioła i malownicze porosty i kwiaty, między innymi takie jak oleander, wrzos, lawenda, ostrokrzew, wilczomlecz, trzcina, turzyca, goździk, a także rozmaryn, jałowiec, tymianek i jeżyny.

Jeśli chcecie wyobrazić sobie ogrom żyjących tutaj gatunków zwierząt, najłatwiej będzie to przedstawić liczbami. Skatalogowano tutaj 20 gatunków ryb słodkowodnych, 10 gatunków płazów, 13 gatunków gadów i 37 gatunków ssaków. Możecie tutaj spotkać między innymi jelenia szlachetnego, daniela, dzika, mangustę egipską, jeża, wydrę, tchórza, lisa, a także rzadkiego rysia iberyjskiego. Ryś iberyjski jest najbardziej chronionym gatunkiem w Parku Doñana. Jest to najbardziej zagrożony gatunek z rodziny kotowatych, obecnie balansując na krawędzi wymarcia. W 1996 roku policzono około 250 osobników, natomiast w 2005 roku oszacowano, że na wolności żyje zaledwie ich od 100 do 120, czyli jego liczebność mimo ścisłej ochrony niestety szybko maleje.

W parku żyją także takie gady i płazy takie jak między innymi gniewosz plamisty, zaskroniec, żmija, traszka, jaszczurka Carbonell, żaba trawna, rzekotka drzewna. Ryby zamieszkujące park Doñana w większych skupiskach to węgorz, karp i szczupak.

Najcenniejszy system mokradeł na świecie

Park położony w delcie rzeki Gwadalkiwir jest jednym z największych jak również najcenniejszych na świecie rezerwatów z systemem mokradeł, będących schronieniem dla ponad sześciu milionów ptaków wędrownych. W otoczeniu bagien, naturalnych plaż, wydm i lasów osiedliło się 360 gatunków ptaków, takich jak dudek, sęp, świstun, pelikan, gąsiorek, skowronek, czajka, sowa błotna, bocian biały, kruk, kukułka, kormoran, szpak, rybitwa, mewa, czapla i setki innych. Poza tym park zamieszkuje wiele gatunków ptaków, którym grozi wyginięcie. Są to przede wszystkim modrzyk czerwonogłowy, orzeł królewski, łyska rogatka, czapla złotawa i sęp płowy. Spotkać tutaj możecie także na rzadką ornitologiczną atrakcję jaką jest sroka błękitna, która poza parkiem Doñana, żyje jedynie w Azji Wschodniej.

W okolicach Parku Narodowego Doñana przeważa klimat łagodny, typu śródziemnomorskiego, który charakteryzują suche lata i stosunkowo wilgotne zimy. Wysoka wilgotność charakteryzuje szczególnie okres przypadający na wiosnę i jesień. Temperatury są łagodne przez cały rok, zimą średnia temperatura powietrza to 7 stopni Celsjusza, natomiast latem jest to około 22 stopnie.

HISZPANSKIE-PARKI-NARODOWE-ANDALUZJI
Tysiące gatunków zwierząt na terenie Parku Narodowego Doñana

Jak rozpocząć zwiedzanie Coto de Doñana

W parku znajdziecie Acebuche Visitor Center, to dobre miejsce, skąd można rozpocząć zwiedzanie rezerwatu Doñana. To stąd wyrusza większość zorganizowanych, grupowych wycieczek po rezerwacie. Będąc tu możecie skorzystać z kilku przygotowanych szlaków do obserwacji ptaków i spędzić tu naprawdę wiele ekscytujących godzin. Znajdziecie tutaj także wiele udogodnień, takich jak sklep, centrum wystawowe i kawiarnię.

Oprócz Acebuche Visitor Center, na terenie Parku Narodowego Doñana znajduje się XVII wieczny dworek myśliwski, Coto Doñana. Aktualnie pełni on rolę stacji naukowo - badawczej, a także Palacio del Acebron, stary domek myśliwski, wybudowany w latach sześćdziesiątych przez Luisa Espinosa Fondvilla, obecnie obiekt stanowi atrakcje turystyczna i jest udostępniony dla zwiedzających.

Jeśli zdecydowaliście się gruntownie zwiedzić Park Narodowy Doñana, macie kilka możliwości, możecie to zrobić indywidualnie, wynająć prywatnego przewodnika lub możecie skorzystać z przygotowanych przez Centrum Acebuche zorganizowanych wycieczek. Wycieczki busami, oraz pojazdami z napędem na cztery koła, to w zasadzie najlepsze rozwiązanie, ponieważ tylko takie pojazdy mogą dostać się w zasadzie w każde miejsce w parku.

W dodatku taka zorganizowana profesjonalnie wycieczka jest prowadzona przez wykwalifikowanych pracowników, którzy nie tylko pokażą Wam najciekawsze miejsca, ale także zadbają o Wasze bezpieczeństwo. Trasa takiej wycieczki rozpoczyna się zazwyczaj od długiej prostej drogi, wzdłuż plaży, która ma ponad 30 kilometrów długości, następnie wjeżdża się w głąb lądu i poprzez wydmy, lasy i sporadycznie zarośla udaje się w kierunku bagien, biegnących wzdłuż brzegu rzeki Gwadalkiwir.

Udając się na taką wycieczkę koniecznie trzeba zapytać o języki, jakimi włada kierowca z przewodnikiem, ponieważ często może to być tylko język hiszpański, a to wiadomo dla cudzoziemców nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Można i warto poprosić, żeby jedna osoba z obsługi potrafiła komunikować się w języku angielskim.

Wraz z upływem czasu i coraz większą ilością wizyt turystów z zagranicy, język angielski staje się na szczęście coraz bardziej popularny wśród przewodników. Wycieczki wyruszają dwa razy w ciągu dnia, rano i popołudniu, ale często ta popołudniu może być już zarezerwowana, więc sprawdźcie to zanim wybierzecie się na wycieczkę. Również sami też możecie zarezerwować prywatną wycieczkę z przewodnikiem, nawet dla kilku osób, nie musi to być od razu duża grupa.

Prywatne safari lub zwiedzanie w siodle

Innym, a zarazem bardzo ciekawym i ekscytującym sposobem, na zwiedzanie Parku Narodowego Doñana jest Doñana Getaway, czyli zwiedzanie parku konno z elementami prywatnego safari. Taki sposób zwiedzania wymyślił jeden z podróżników, który chciał zobaczyć i poznać wszystko to co najlepsze i najbardziej wartościowe w parku, w miarę krótkim czasie, aby resztę czasu przeznaczyć na zwiedzenie pozostałych pięknych miejsc hiszpańskiej Andaluzji. Wycieczka taka obejmuje jazdę konno podczas zachodu słońca wzdłuż plaży, nocleg w lokalnym hotelu i wczesny start następnego dnia rano, aby udać się już na prywatne safari po Parku Doñana wraz z przewodnikiem.

DONANA-ANDALUZJA-PARK
Największe skupisko ptactwa migrującego w Europie

Oprócz wcześniej opisanych wycieczek, możecie zdecydować się na Doñana Nature Safari, swoistą podróż po parku, dającą odczucia niczym prawdziwe safari. Innymi atrakcjami mogą być wycieczki dedykowane dla zapalonych obserwatorów ptaków. Na taką wycieczkę zabiorą Was profesjonalni obserwatorzy, którzy będą wiedzieli gdzie najlepiej obserwować, jak nie wystraszyć ptaków i jednocześnie zobaczyć ich najwięcej, żyjących w swoim naturalnym środowisku.

Wybierając taką wycieczkę, w pakiecie dostaniecie wykwalifikowanego przewodnika, ulotki wraz z listami ptaków, które obejrzycie i transport samochodem z napędem na cztery koła. W parku są też inne atrakcje, jak na przykład wycieczki łodziami, a także przejażdżka bryczką z pobliskiej leżącej na skraju parku miejscowości El Rocio do Parku Narodowego Doñana.

Piękne El Rocio w na skraju parku

Skoro jesteśmy przy El Rocio, warto wspomnieć, że na skraju parku możecie znaleźć to urocze miasteczko, w którym jakby czas się zatrzymał. El Rocio słynie z corocznego odpustu. Miasteczko zlokalizowane jest na skraju Parku Narodowego Doñana, nie jest ono jednak jego administracyjną częścią. Warto jednak wpisać je na listę obowiązkowych miejsc do zatrzymania się chociaż na chwilę podczas wizyty w parku.

Miasteczko El Rocio gdzie nie spotkacie utwardzonych ulic i chodników, gdzie większość mieszkańców podróżuje konno, stanowi esencję dawnej Andaluzji. Coroczny odpust na który zjeżdża się ponad milion pielgrzymów chcących odwiedzić sanktuarium w El Rocio ma specyficzny, magiczny klimat. Pielgrzymi rozśpiewani i roztańczeni w rytmach flamenco, gaszący swoje pragnienie zimnym piwem i wytrawnym w smaku winem, nikogo tutaj nie dziwią, a impreza trwa cały tydzień. Obchodzenie świąt religijnych z jednoczesnym oddawaniem się zabawie, picie alkoholu i piękna zabawa w rymach flamenco jest zupełnie normalne dla tego regionu. Jeśli chce wziąć udział w corocznym odpuście, przyjedźcie tu w maju.

Nie oznacza to jednak, że Park Narodowy Doñana i El Rocio poza majem, nie są atrakcyjne, bo zdecydowanie są i mają wtedy dodatkowa zaletę – mniejsze tłumy. Miasteczko, które kusi zachowaniem tradycji i kolorytu dawnej Andaluzji przyciąga wszystkich tych, którzy chcą odetchnąć od zgiełku miasta i odpocząć, jednocześnie racząc się tradycyjnymi smakami Andaluzji.

Ekologia i problemy ochrony środowiska wokół parku

Jednak sielski ekosystem Parku Narodowego Doñana i żyjące wśród bogatej fauny zwierzęta, napotykają również na problemy. Ekolodzy biją na alarm, że rozwój infrastruktury wokół parku nie napawa optymizmem. Krytykowany jest projekt stworzenia rurociągu między Extremadura i portem Huelva, ponieważ znacznie zwiększy to ruch tankowców i niesie za sobą ryzyko wycieku ropy. Dodatkowo trzeba stale pogłębiać Gwadalkiwir, aby umożliwić wpływanie statków do portu w Sewilli. Innym problemem jest nadmierna eksploatacja zasobów wodnych w okolicy Parku Narodowego Doñana.

Droga prowadząca przez środek parku, do kurortów nad Oceanem Atlantyckim również stwarza zagrożenie ekosystemu, szczególnie dla zwierząt żyjących w parku, również tych będących pod ochroną, takich jak zagrożony ryś iberyjski. Turyści odwiedzający wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, jak i sam Park Narodowy Doñana, są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży przez park. Niestety zmniejszająca się liczebność zagrożonych gatunków to w dużej mierze wina człowieka i nieostrożnej jazdy przez teren parku.

MAPKA-COTO-DE-DONANA-ANDALUZJA-HISZPANIA-PARK-NARODOWY
Park Narodowy Coto de Doñana na mapie Andaluzji

Jeśli mówimy o ekologii, to w 1964 roku powstał tutaj dzięki współpracy rządu Hiszpanii, oraz organizacji WWF - Doñana Biological Station. W stacji stale prowadzone są badania i dokumentacja dotyczące ekosystemu regionu.

Jeśli będziecie w południowo zachodniej Hiszpanii koniecznie odwiedźcie ten jeden z największych i najcenniejszych rezerwatów przyrody w Europie. Narodowy Park Doñana oprócz obcowania z przyrodą, zapewni Wam dużo atrakcji i ekscytujących przeżyć, oraz pozwoli poczuć klimat przepięknego regionu Hiszpanii, jakim jest Andaluzja.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij