Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mairena del Aljarafe

Mairena del Aljarafe to miasto i gmina położone w północno - zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzą one w skład prowincji Sewilli oraz Wspólnoty Autonomicznej Andaluzji. Ważnym czynnikiem, który ma korzystny wpływ na rozwój Mairena del Aljarafe jest jej bliskość do Sewilli, największego miasta w tej części Hiszpanii. Ośrodki te dzieli zaledwie 7 kilometrów.

Mairena del Aljarafe zajmuje powierzchnię wynoszącą 17, 70 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 39 tysięcy ludzi. Te statystyki przekładają się na stosunkowo wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia, który osiąga wartość około 2,250 ludzi przypadających na kilometr kwadratowych.

Jak już wiadomo, największym miastem zlokalizowanym w pobliżu Mairena del Aljarafe jest Sewilla. Warto też zwrócić uwagę, jak wygląda odległość między tym ośrodkiem a innymi wielkimi i ważnymi metropoliami Hiszpanii.

MAIRENA-DEL-ALJARAFE

Barcelona – 839 km
Madryt – 399 km
Walencja – 550 km
Bilbao – 710 km
Murcja – 441 km
Kordoba – 128 km
Alicante – 503 km
Saragossa – 655 km
Malaga – 162 km
Palma de Mallorca – 799 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1348 km.

W pobliżu Mairena del Aljarafe zostało też usytuowanych kilkanaście niewielkich, ale bardzo malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z całą pewnością można zaliczyć:
Palomares del Rio 2.5 km, Bormujos 3 km, San Juan de Aznalfarache 3.1 km,
Gelves 3.6 km Tomares 3.7 km, Castilleja de la Cuesta 4.8 km Gines 4.9 km, Almensilla 5.8 km, Espartinas 6.5 km, Bollullos de la Mitación 6.5 km, Coria del Río 6.7 km, Camas 6.9 km.

Klimat i pogoda

Mairena del Aljarafe znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiemu. Rejon ten charakteryzuje się występowaniem słonecznych i suchych lat oraz stosunkowo łagodnych zim, w czasie których temperatura z rzadka osiąga wartości poniżej 00C. Na tym terenie odnotowuje się niski roczny poziom opadów. Najczęstsze i najsilniejsze deszcze występują zazwyczaj w miesiącach wiosennych i jesiennych.
Miasto zostało zbudowane na wysokości 85 metrów nad poziomem morza. Mairena del Aljarafe posiada zachodnią granicę, Bollullos de la Mitación, północną z Bormujos, wschodnią z Tomares. Południową część gminy oblewa rzeka Palomares.

Historia

Pierwsi osadnicy przybyli na tereny Mairena del Aljarafe w czasach prehistorycznych. W późniejszych czasach w rejonie dzisiejszego miasta powstały osady założone przez lud Fenicjan. W tym czasie w Mairena del Aljarafe znajdowały się liczne uprawy oliwek i gospodarstwa rolne. Archeolodzy nie odnaleźli na obszarze gminy Mairena del Aljarafe zbyt wielu pozostałości po Imperium Rzymskim, dlatego zakłada się, że korzeni dzisiejszego miasta należy doszukiwać się w panowaniu muzułmańskim na tym terenie.

Wyznawcy Allaha w VIII wieku podbili niemal cały Półwysep Iberyjski, w tym także Mairena del Aljarafe. To właśnie w czasach arabskich na terenie miasta powstały pierwsze zorganizowane społeczności. Muzułmanie władali na tym terenie aż do XIII wieku. Ich dominacja została zakończona dopiero przez króla Ferdynanda III, który podbił większą część Andaluzji, spychając z niej saracenów. Tym samym Mairena del Aljarafe powróciło pod panowanie chrześcijańskie. Miasto znalazło się pod zwierzchnictwem sąsiedniego Palomares. Sytuacja ta trwała aż od połowy XVIII wieku i doprowadziła do wielu konfliktów między tymi ośrodkami.

W 1639 roku ziemie Mairena del Aljarafe zostały sprzedane Hiszpańskiemu szlachcicowi Gasparowi de Guzmanowi. Po jego śmierci, która nastąpiła w 1945 roku, właścicielami miasta stali się członkowie szlacheckiego rodu Alba. W tym czasie dochodziło do kolejnych starć między mieszkańcami Mairena del Aljarafe a sąsiedniego Palomares del Rio. W późniejszym czasie miasto znalazło się pod jurysdykcją różnych wspólnot religijnych. Największą rolę dla społeczności miasta odgrywał kościół parafialny Świętego Ildefonsa. Całkowitą niezależność Mairena del Aljarafe uzyskało dopiero w 1840 roku.

MAIRENA-DEL-ALJARAFE-HISZPANIA

Gospodarka

Mairena del Aljarafe jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym Andaluzji. Na obszarze miasta działa jeden z największych parków przemysłowych w tej części Półwyspu Iberyjskiego - el Parque Industrial y de Servicios Aljarafe (PISA). Ważną rolę dla rozwoju gospodarczego Mairena del Aljarafe spełnia też dobrze rozbudowana sieć transportowa. Przez tereny miasta przebiega kilka dróg lokalnych i regionalnych, które zapewniają szybkie i komfortowe połączenie z pobliskimi miejscowościami. Na terenie miasta funkcjonuje także stacja metra, która pozwala w ciągu kilku minut dojechać stąd do Sewilli.

Atrakcje i zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się na terenie Mairena del Aljarafe jest bez wątpienia Kościół Parafialny Świętego Ildefonsa. W miejscu, w którym obecnie stoi świątynia znajdowała się kiedyś prymitywna kaplica wykonana w Mudejar ( styl architektoniczny charakterystyczny dla Półwyspu Iberyjskiego, polegający na połączeniu sztuki romańskiej lub gotyckiej z osiągnięciami kulturalnymi Arabów). Nie wiadomo dokładnie kiedy kościół został wybudowany.

Pierwsze dokumenty, które o nim wspominają pochodzą z 1565 roku. Najstarsze księgi pochówku, które odnaleziono w parafialnym archiwum są datowane na okres 1580 roku. W 1620 roku nastąpiła przebudowa świątyni. W XVII wieku kościół był trzynawowy i posiadał cztery ołtarze. W 1997 roku kościół został zamknięty, a wszystkie znajdujące się w nim obrazy przeniesiono do sąsiedniego budynku, w którym niegdyś mieściła się szkoła handlowa.

Przez dwa lata miejsce to pełniło rolę tymczasowej parafii. W tym czasie kościół Świętego Ildefonsa został odbudowany. Większość środków na ten cel zostało zebranych przez społeczność miasta Mairena del Aljarafe. Oficjalne otwarcie parafii miało miejsce dnia 20 marca 1999 roku.

Dla społeczności miasta Mairena del Aljarafe bardzo ważną rolę odgrywa religia. Działają tam trzy duże bractwa wiary. Na przestrzeni całego roku w mieście odbywa się ogromna liczba procesji i innych celebrowanych z dużą pompą uroczystości religijnych. Mieszkańcy tego ośrodka czczą przede wszystkim postaci Maryi Matki Bożej Miłosiernej i Matki Bożej Różańcowej.

Odwiedzając Mairena del Aljarafe warto też zasmakować specjałów kuchni andaluzyjskiej. Gastronomia tego regionu jest w bardzo dużym stopniu oparta na owocach morzach. Obecność Cieśniny Gibraltarskiej sprawia, że w menu wielu regionalnych restauracji znajdziemy wspaniałe dania z ryb i owoców morza. Tradycja spożywania tego rodzaju pożywienia w Andaluzji jest bardzo duża.

Uboga ludność rejonu obtaczała w soli morskiej i mące serdeli i kałamarnic. Zwyczaj ten w dużym stopniu przetrwał do naszych czasów , o czym można przekonać się w knajpach, serwujących regionalne potrawy. Jednym z najpopularniejszych andaluzyjskich dań są z pewnością pescaíto frito. Są to niewielkie serdele, smażone na patelni. Skrapia się je sokiem z cytryny, co nadaje im niezwykle aromatyczny smak. Tak przyrządzone danie najlepiej spożywać z miejscowym sherry – wzmacnianym winem, które cechuje się niezwykle wyrazistym smakiem. Ten alkohol można przygotować w wariancie manzanilla.

Uzyskuje on wówczas maksymalną wytrawność, a każdy degustujący ten trunek turysta może wyczuć jego lekko słonawy posmak. Rodowici mieszkańcy Andaluzji cenią sherry jako dodatek do wielu pochodzących z tego regionu dań zawierających owoce morza. Jednym z największych symboli andaluzyjskiej kuchni i prawdziwą dumą tego regionu jest tuńczyk, a szczególnie jego specyficzna odmiana, którą określa się mianem bonito.
Andaluzja jest także znana ze znakomitych dań mięsnych.

MAIRENA-DEL-ALJARAFE-ES-ANDALUZJA

Ogromną rolę w gastronomii tego regionu odgrywa wieprzowina oraz bycze mięso. Z Andaluzji wywodzi się jabugo, pyszna i aromatyczna szynka dojrzewająca. Pozyskuje się ją z mięsa świń rasy iberyjskiej. Swój niezwykły smak wędlina zawdzięcza głównej mierze temu, że zwierzęta ta żywią się wyłącznie żołędziami dębu korkowego. Popularnym mięsnym daniem Andaluzji jest rabo de toro, co można przetłumaczyć na język polski jako „ ogon byka”.

Nazwa tej potrawy może wprowadzać w błąd, gdyż tak naprawdę rabo de toro jest rodzajem gulaszu, w skład którego wchodzi bycze mięso, duszone warzywa i suszona śliwki. Aby nadać daniu większy aromat doprawia się go różnymi przyprawami. Aby móc cieszyć się pełnią smaku tej potrawy należy też zastosować odrobinę białego wina.

Andaluzja często uważana jest za jedną z najbiedniejszych części Półwyspu Iberyjskiego. Gastronomia tego regionu wytworzyła jednak wyraziste i aromatyczne potrawy, które mogą spokojnie stawać do rywalizacji z najlepszymi daniami przyrządzanymi w całej Hiszpanii. Kuchnia Andaluzyjska cieszy się ogromną popularnością w wielu miejscach na świecie, a potrawy z tej części Półwyspu Iberyjskiego każdego roku zyskują kolejnych miłośników.

Zakwaterowanie i noclegi

Barwna kultura miasta i bliskość Sewilli sprawiają, że każdego roku przez Mairena del Aljarafe przejeżdża wielu turystów, udających się do największego miasta Andaluzji. W mieście powstała dobrze rozbudowana sieć hoteli, które zapewniają możliwość komfortowego wypoczynku nawet najbardziej wymagającym gościom. Jednym z najpopularniejszym pensjonatów w Mairena del Aljarafe jest Apartamentos Simon Verde. Tu także można zainwestować w zakup apartamentu w Hiszpanii

Jego główną zaletą jest doskonała lokalizacja – z tego miejsca można w ciągu zaledwie piętnastu minut dojechać do centrum Sewilli. Apartamentos Simon Verde oferuje swoim gościom nowoczesne apartamenty w stylu studio, które są klimatyzowane i mają dostęp do tarasu, rozmieszczonego wokół otwartego basenu. Apartamenty są dodatkowo wyposażone w salon z jadalnią, sofą i telewizorem, a także w niewielkie aneksy kuchenne, na których można przygotować własną żywność.

W skład wygodnych łazienek wchodzą wanny oraz kabiny prysznicowej. Odwiedzający to miejsce goście mogą korzystać z bezpłatnego zestawu kosmetyków. Na terenie kompleksu Apartamentos Simon Verde działa przechowywania bagażu, pralnia, pralnia chemiczna oraz punkty, w których można wyprasować odzież. Turyści, którzy chcą zwiedzić Andaluzję mogą wypożyczyć samochód z punktu informacji turystycznej. Goście mają ponadto do swojej dyspozycji działającą przez całą dobę recepcję oraz strefę z darmowym i bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Wielu turystów odwiedzających w Mairena del Aljarafe zatrzymuje się też w hostelu Lepanto. Pensjonat powstał w cichej i spokojnej okolicy. To miejsce jest także świetną bazą wypadową dla wycieczek zmierzających do Sewilli – 600 metrów od niego znajduje się przystanek tramwajowy Cavaleri, skąd łatwo można dotrzeć do największego miasta Andaluzji.

Z hotelu można w ciągu 20 minut dotrzeć do centrum Sewilli, gdzie znajduje się słynna katedra. Pensjonat oferuje też komfortowy dojazd do dworca kolejowego Santa Justa i lotniska w Sewilli. Wokół hostelu Lepanto powstało też kilka niewielkich i klimatycznych restauracyjek, oferujących dania kuchni andaluzyjskiej. Kompleks dysponuje prosto urządzonymi i wygodnymi pokojami. Są one klimatyzowane, a na ich wyposażenie składają się łazienki, w których znajdują się bezpłatne próbki kosmetyków i telewizorów. Niektóre pokoje są połączone z tarasami lub balkonami. Na terenie pensjonatu działa otwarta całodobowo recepcja.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij