Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Utrera

Utrera – miasto w otoczeniu wielkich metropolii

Andaluzja dla coraz większej liczby turystów staje się niezwykle atrakcyjnym regionem Hiszpanii. Sławę zdobywa nie tylko dzięki największym miastom jak Malaga czy Sewilla. Południe kraju zachwyca również w oddaleniu od większych metropolii, a krajobraz andaluzyjskiej prowincji urzeka i zwłaszcza nam – obywatelom chłodnej i kapryśnej Europu środkowej – przysparza wielu naprawdę wspaniałych wrażeń. Co ciekawe – o prestiż z największymi miastami walczą – trzeba przyznać, że z wielkim powodzeniem – średnie i mniejsze ośrodki miejskie, które również mają niezwykle szeroką ofertę zarówno dla turystów jak i dla inwestorów. Jednym z takich miast jest położona o 26 kilometrów od Sewilii Utrera – miasto słynące z hodowli byków oraz pięknych zabytków.

Andaluzja inspiruje tuystów

Zwiedzanie południa Hiszpanii to doświadczenie kulturowe w pełnym znaczeniu tego słowa. Poznawanie tradycji i zwyczajów mieszkańców Andaluzji to zajęcie o tyle fascynujące, co żmudne. To tu narodziło się Flamenco, to w tym rejonie odbywały się słynne na cały kraj walki byków. Miłość do Corridy – dla Polaków być może niezrozumiała, dla Hiszpanów niemalże podnoszona do rangi religii – właśnie na południu kraju osiąga swoje apogeum. Wreszcie bliskość północnej Arfyki, a co za tym idzie – pozostałości osadnictwa arabskiego, widoczne w zabytkowych budowlach, kształcie i architekturze tutejszych świątyń i budowli sakralnych, zauważalne są na każdym niemal kroku. Nie jest nieprawdą stwierdzenie, że północ Hiszpanii i południowa część kraju to niemalże dwa inne światy.

UTRERA

Miasto z bogatą historią

Utrera liczy sobie nieco ponad 50 000 mieszkańców. Zalicza się do średniej wielkości miast w Andaluzji. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, a od samego zarania historia miasta związana jest z rolnictwem. Uprawiano tutaj zboża, pomidory i owoce, głównie brzoskwinie. Miasto kilka razy w swojej burzliwej historii borykało się z poważnym kryzysem demograficznym. W XVII wieku epidemia dżumy spowodowała spadek liczby mieszkańców, zaś czasy wojny domowej w latach 60. ubiegłego stulecia również przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby ludności miasta. Stopniowa odbudowa struktury demograficznej to lata 80. XX wieku, kiedy w mieście zaczyna rozwijać się przemysł. Wiele miejsc pracy dostarcza również kolej, a to ze względu na położenie Utrery między trzema dużymi miastami Andaluzji: Kadyksem, Sewillą oraz Malagą. Dzięki temu dojazd z miasta do wybranej okolicznej metropolii jest łatwy i wygodny, ponieważ infrastruktura drogowa i kolejowa czyni z Utrery ważny węzeł komunikacyjny.

O tym jak położenie między wielkimi stało się atutem

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że średniej wielkości miasto, które leży pomiędzy trzema dużymi ośrodkami przemysłowo-naukowo-turystycznymi jest kolokwialnie mówiąc „spalone” pod względem swojej atrakcyjności. Biorąc pod uwagę trend osiedlania się w dużych miastach kosztem prowincji, trudno byłoby mieć nadzieję, że Utrera może dysponować jakimkolwiek potencjałem przyciągającym tłumy turystów czy potencjalnych inwestorów. A jednak władzom miasta udało się przekuć w atut i największą zaletę to, co dla wielu innych miast jest problemem nie do pokonania: otóż okazuje się, że położenie w niewielkiej odległości od dużego miasta może być wielkim plusem z uwagi na tworzenie przyjaznej infrastruktury i wykorzystywanie bliskości silniejszych partnerów. A położenie w niewielkiej odległości od trzech dużych miast może ten efekt tylko zwiększyć i uczynić bardziej wymiernym.

Utrera kusi przedsiębiorców

Jak władze Utrery wykorzystują fakt bycia średniakiem w otoczeniu wielkich? Najlepiej jak tylko można. Od kilku lat miasto stawia na innowacyjność i przyjazny stosunek do przedsiębiorców, ponieważ to oni, rozwijając swoje firmy zatrudniają mieszkańców, stwarzają miejsca pracy, zapewniają dochód i przyczyniają się do rozwoju miasta. Nic więc dziwnego, że aby ściągnąć inwestorów do siebie, władze miasta oferują korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw, gwarantują niższe podatki oraz wiele ulg mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dotacje europejskie zmieniają miasto

O tym, że miasto się zmienia, nie trzeba nikogo przekonywać. Duża w tym zasługa funduszy strukturalnych, które pochodzą ze środków Unii europejskiej. Pod tym względem Utrera podobna jest do polskich miast, które zwłaszcza ostatnich latach notują dynamiczny rozwój i przechodzą czas wielkich modernizacji. Czy da się porównać stopień rozwoju miasta z dowolnym miastem w Polsce tej samej wielkości? Zazwyczaj tego typu analizy muszą uwzględniać wiele zmiennych cech takich jak historię regionu i miasta, ustrój polityczny kraju czy stopień wzrostu gospodarczego.

Niemniej jednak na tle hiszpańskich miast, nasze polskie ośrodki nie mają się czego wstydzić. Jednak rozwój technologiczny to jedno, a charakter i mentalność ludzi to drugie. W Polsce nawet w dużych miastach wiele zagadnień pozostawia sporo do życzenia. Doskonałym przykładem są ścieżki rowerowe. Podczas gdy w naszym kraju wciąż ich brakuje, a jeśli są, nie zawsze spełniają swoje podstawowe zadania, w Hiszpanii budowa infrastruktury rowerowej nie tylko jest standardem, ale jednym z priorytetowych zadań. Wynika to z faktu, że nad Wisłą nadal głównym środkiem lokomocji pozostaje samochód i dlatego infrastruktura drogowa jest oczkiem w głowie władz samorządowych. Rowerzyści często postrzegani są jako pasjonaci, zaś na Półwyspie Iberyjskim rower jest pełnoprawnym środkiem lokomocji, kilkukrotnie popularniejszym niż w Polsce.

CONSOLACION-SANKTUARIUM-UTRERA

Rowerowa przejażdżka po centrum Utrery? Doskonały pomysł i to nie tylko z uwagi na doskonale rozwiniętą sieć ścieżek do jazdy na rowerze. Przede wszystkim dlatego, że miasto, poza wspaniałymi krajobrazami, oferuje także wiele wspaniałych zabytków i interesujących obiektów, dlatego trasa naszej wycieczki byłaby z pewnością pełna atrakcyjnych miejsc, których odwiedzenie jest niemalże obowiązkiem każdego, kto wpada choćby z krótka wizytą do miasta.

Rowerem po mieście

Zacznijmy od samego centrum miasta. To tam w zabytkowym pałacu Vistahermosa znajduje się ratusz miejski, który może poszczycić się niezwykle bogatą architekturą pochodzącą z czasów rokoko. Uwagę przyciąga w szczególności bogato zdobione wejście do budynku z pięknymi balustradami.

Miasto kościołów

Miano najwyższego budynku w mieście, a jednocześnie najwalniejszej świątyni Utrery nosi kościół Santa Maria de la Mesa. Jego historia sięga XVI wieku, a jego gotycko-renesansowa stylistyka, jednocześnie surowa i bardzo wyrafinowana, od lat przyciąga turystów z całej Hiszpanii. Kościół wraz ze swoją architekturą jest przykładem na to, że cegła i kamień nie muszą sprawiać wrażenia ociężałych i mało wykwintnych materiałów. Dzięki strzelistym łukom, wysokiej wieży i bogatym ornamentom, świątynia łączy w sobie lekkość i monumentalny charakter, jednak nie doszukamy się w jej wyglądzie pretensjonalnego patosu, tak często spotykanego w wielu kościołach i katedrach.

W podobnej stylistyce utrzymany jest kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Zbudowany z czerwonej cegły w XIV wieku stanowi perłę architektury gotyckiej w mieście. Bogato zdobiony ołtarz i liczna kolekcja dzieł sztuki malarskiej, sprawiają, że świątynia ma niesamowity klimat i stanowi prawdziwą ucztę dla wszystkich koneserów sztuki sakralnej. Jednak nie tylko kościoły świadczą o sile wspólnoty Kościoła katolickiego i jego znaczeniu w dziejach miasta i jego społeczności. W mieście znajdują się również dwa duże klasztory: Niepokalanego Poczęcia oraz Sióstr Krzyża. Liczne kaplice i mniejsze kościółki w mieście, pochodzące z różnych epok, dopełniają krajobrazu religijnego miasta.

Jednak Utrera pełna jest także całkowicie świeckich zabytków. O ile przyzwyczailiśmy się, że w tej kategorii znajdują się zamki, pałace, muzea czy dzieła sztuki, o tyle rzadko zdarza się, aby do grona zabytków zaliczały się… koszary wojskowe. A właśnie z nimi mamy do czynienia w mieście. Mówiąc ściślej, chodzi o Koszary Gwardii Cywilnej, istniejące tu od XVI wieku. Ich przeznaczenie się zmieniało, jednak udało się zachować ich kastylijski charakter. Budynek koszar obecnie odrestaurowano a pieczę nad nim przejęło miasto.

Aby zwiedzić wszystkie, a przynajmniej najbardziej istotne z punktu widzenia turystycznego zabytki i atrakcje, potrzeba naprawdę sporo czasu. Co jednak wybrać, kiedy w mieście jesteśmy przejazdem, lub mamy jedynie kilka godzin na zwiedzanie? Warto w takim przypadku udać się na stare miasto, czyli tam, gdzie rozpoczynaliśmy swoją wyprawę. To właśnie te okolice najlepiej oddają całą specyfikę i charakter miasta. Mamy tu wszystko: świątynie katolickie, ślady budownictwa i rządów muzułmańskich, średniowieczne zabudowania i nowoczesne instytucje publiczne. Stare miasto doskonale oddaje charakter Utrery, przedstawiając ją turystom niejako w pigułce. Z całą pewnością właśnie dlatego jego podziwianie jest aż tak popularne.

UTRERA-ZIMA

Zwiedzanie każdego miasta, bez względu na charakter i ilość atrakcji turystycznych, często nie może obyć się bez wstąpienia do jednej z okolicznych knajpek lub restauracji, chociażby po to, aby skosztować lokalnych przysmaków. Czym uraczy nas kuchnia Utrery? Przede wszystkim możemy mieć pewność, że posmakujemy dań typowych dla Andaluzji. A tu królują owoce morza i ryby w każdej możliwej postaci. Dania z ryb smakują tu wybornie, a przystawki na bazie ryżu, sałaty i roślin strączkowych słyną w całej Hiszpanii. Do niemal każdego posiłku podaje się tutaj czerwone wino, najczęściej wytrawne. Wśród naprawdę bogatej oferty dań, znajdziemy jednak nie tylko ryby. Miejskie restauracje często przyrządzają również grillowaną wołowinę czy mięso wieprzowe. Grillowane warzywa to również specjalność kuchni Utrery.

Dobre jedzenie, piękne zabytki i wspaniała pogoda – czy tak wygląda przepis na wymarzone wakacje, udany weekend czy może odnalezienie swojego miejsca na Ziemi? Bez względu na to, której opcji poszukujemy, warto wziąć pod uwagę to niewielkie miasto na południu Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij