0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
W starożytności Adra była morskim portem o nazwie „Abdera”. Obecnie jest atrakcyjnym wakacyjnym kurortem. Większa część roku w Adrze jest słoneczna, a to duża zachęta dla turystów. Decydując się na wycieczkę do tego miasta koniecznie zaplanuj wyjście do muzeum. W trzech salach prezentowane są unikatowe, historyczne pamiątki. Oprócz zwiedzania weź udział w lokalnych świętach. Poczuj niezwykły klimat Adry!
Adra to gmina zlokalizowana w hiszpańskiej prowincji Almeria w Andaluzji. Prowincja ta graniczy z Granadą, Murcią i Morzem Śródziemnym. Stolicą prowincji Almeria jest miasto o takiej samej nazwie. Ma ona ponad 8,7 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Liczba ludności na kilometr kwadratowy to około 80.
Adra ma idealny, całoroczny, subtropikalny klimat. W tym wyjątkowym otoczeniu temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza. W miesiącach letnich temperatura wzrasta do 30-35 stopni, znów spadając około połowy września do łagodniejszego, ale wciąż ciepłego poziomu między 23 a 27 stopni Celsjusza. Zimy są łagodne i przeważnie suche, chociaż nocą może czasami być chłodno.
W gospodarce Adry i całej prowincji Almeria najważniejszą rolę odgrywa rolnictwo. Warzywa uprawiane są w specjalnych szklarniach. Handluje się nimi na całym świecie. Z kolei regionalny przemysł opiera się na wydobywaniu marmuru. Głównym ośrodkiem wydobywczym są tereny górskie Sierra de los Filabres.
Tereny wiejskie i plaże otaczające Adrę są szczególnie piękne. Miejscowość, położona na południe od Sierra Nevada, w regionie Baja Alpujarra, szczyci się wieloma walorami ekologicznymi, z dużą ilością bogatej i różnorodnej flory i fauny. Szczególnie interesujące jest Las Albuferas de Adra, otoczone starą deltą rzeki. Laguny tworzą mały rezerwat przyrody na mokradłach.
To wyjątkowa lokalizacja dla obserwatorów ptaków, których występuje tu około 140 różnych gatunków. Adra to również kilometry pięknych, piaszczystych plaż, z czystymi wodami, idealnymi do pływania i nurkowania. Najlepsze plaże w pobliżu miasta to Playa de la Sirena Loca, Playa del Carbonocillo, Playa de San Nicolas i Playa del Censo. Są to plaże tzw. niebieskich flag, bezpieczne i idealne dla dzieci.
Główna rzeka prowincji to Andarax, a najwyższym górskim pasmem prowincji jest Sierra de los Filabres z najwyższym szczytem Calar Alto (2165 m n.p.m). Pasmo górskie Sierra de los Filabres jest częścią innego większego pasma górskiego zwanego Sistema Penibetico.
Co ciekawe, na szczycie Calar Alto znajduje się słynne hiszpańsko - niemieckie obserwatorium astronomiczne Centro Astronomico Hispano - Aleman. Powstało w 1970 roku, a zarządzają nim wspólnie dwie instytucje: hiszpański Instituto de Astrofisica de Andalucia (Instytut Astrofizyki Andaluzji) i niemiecki Max - Planck Institut fűr Astronomie (Instytut Astronomiczny Maxa Plancka).
Warto podkreślić, że teleskop z obserwatorium na szczycie Calar Alto jest największym w Europie takim urządzeniem mocowanym równikowo na lądowej części Europy. Jednak w samej Hiszpanii znajdują się trzy jeszcze większe teleskopy - na wyspie La Palma. Jest to m.in. teleskop w obserwatorium Roque de los Muchachos.
Dzięki obserwatorium na szczycie Calar Alto odkryto już ponad sto małych planet. Swoje obserwacje prowadzili tam m.in. Kurt Birkle, Lubos Kohoutek, Ulrich Hopp i Felix Hormuth. Obserwacje z Centro Astronomico Hispano - Aleman wykorzystywane są do znanych astronomicznych badań w tzw. projekcie Califa.
Prowincja Almeria charakteryzuje się specyficznym klimatem Dzikiego Zachodu. Wykorzystać to postanowili filmowi twórcy. To właśnie w hiszpańskiej prowincji nakręcono takie filmy jak „Za garść dolarów”, „Dobry, zły i brzydki” czy „Za kilka dolarów więcej”. W Almerii rozgrywała się też akcja filmów „Conan Barbarzyńca”, „Lawrence z Arabii”, „Indiana Jones i ostatnia krucjata” oraz „Patton”. To troche przypomina amarykański stan Teksas.
Obecnie gościom udostępniane są trzy miejsca, które scenerią mają odwzorowywać Dziki Zachód. To właśnie tutaj nakręcono kilka filmów: mowa o Parku rozrywki Oasys, Forcie Bravo czy wiosce Western Leone.
Almeria słynie z jaskiń, ozdobionych historycznymi malowidłami. Co ciekawe, w 1989 roku rysunki te zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jednym z dzieł, znajdujących się w jaskini, widzimy człowieka, który nad głową trzyma łuk. Jak głosi legenda, obraz ten to symbol przymierza człowieka z bogami. Ma chronić ludzkość przed złem, m.in. przed niszczącymi żywiołami, oraz zapewnić szczęście.
Mówi się też, że postać to jeden z bogów, a wznoszony łuk to tęcza. Taki znak do dziś jest symbolem prowincji Almeria. Przez mieszkańców zwany jest „Indalo” - nazwa ta wywodzi się od artystycznego ruchu Indalianos, na czele którego stał hiszpański pisarz Eugeni d’Ors. Historyczne malowidło odkrył w 1868 r. Antonio Martinez w jaskini Los Letreros usytuowanej w górach Las Velez w pobliżu jednego z miast prowincji Almeria - Velez-Blanco. Co ciekawe, mieszkańcy prowincji Almeria na ścianach swoich domów rysowali ten symbol kredą. Wierzyli, że bogowie będą wtedy nad nimi czuwać.
Motyw „Indalo” często wykorzystywany jest do ozdoby różnych lokalnych gadżetów. Możemy zobaczyć go na pamiątkach sprzedawanych w prowincji, np. na koszulkach czy brelokach.
Pierwszym miastem, które powstało w prowincji Almeria było Los Millares usytuowane między rzekami Huechar i Andarax. Miejscowość otoczona była obronnymi murami i wieżami, a w gospodarce liczyły się rolnictwo i metalurgia. Wyroby metalowe eksportowane były do innych terenów regionu.
Z czasem na terenie prowincji Almeria zaczęła się rozwijać tzw. cywilizacja El Argar. Mieszkańcy tego obszaru specjalizowali się w produkcji ceramiki, którą eksportowali do całej południowej Hiszpanii. Ceramikę wykorzystywali głównie do tworzenia grobowców. Oprócz tego rzemiosła w El Argar rozwijały się rolnictwo i hodowla zwierząt.
Dzieje prowincji Almeria były burzliwe. W 1038 r. teren stał się częścią Walencji, a później dostał się pod panowanie dynastii Banu Sumadih. W 1901 r. prowincję podbiła dynastia Almorawidów. Panowanie tego rodu trwało przez kilka wieków, aż do momentu włączenia Almerii do Granady. W 1454 r. teren prowincji zajął Fryderyk III Habsburg. W końcu Almerię wykupiła królowa Kastylii Izabela.
Adrę założyli Fenicjanie. W czasach starożytnych miasto prawdopodobnie nazywało się „Abdera” i pełniło rolę morskiego portu. To właśnie w tym mieście znajdowała się hiszpańska twierdza Maurów. W 1492 r. nastąpił jednak kres ich panowania - Maurowie zostali pokonani przez wojska muzułmańskiego władcy Boabdila. Adra ma niewiele ponad 90 tys. kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją średnio ponad 270 osób na kilometr kwadratowy.
Pogoda w Adrze i w innych miastach prowincji Almeria dopisuje, dlatego region ten jest popularnym wczasowym miejscem - a brak słońca nie można narzekać. Oprócz Adry warto wybrać się również do pobliskich miast: Cabo de Gata, Vera, Almerimar, Mojacar czy Aquadulce .
Atrakcją Adry jest z pewnością okazałe muzeum. Do dyspozycji gości są aż trzy muzealne sale, w których możemy podziwiać pozostałości z dawnych czasów - fenickich, rzymskich czy punickich. Dla miłośników historycznych pamiątek w muzeum otworzono specjalny sklep z wyjątkowymi okazami.
Mieszkańcy Adry lubią świętować. Ważnym dniem jest dla nich święto Mikołaja z Tolentino. Odbywają się wtedy uliczne procesje. Innym ważnym wydarzeniem w Adrze jest dzień św. Marka Ewangelisty. Wtedy świętują rolnicy. To święto ma na celu również promocję regionu jako miejsca turystycznego.
16 lipca mieszkańcy prowincji Almeria obchodzą święto patronki rybaków Matki Bożej z góry Karmel. Warto wspomnieć, że w ten dzień odbywa się tzw. wodna procesja.
Lokalnym zwyczajem są też charakterystyczne bazary, organizowane w mieście w dwie soboty na miesiąc. Stragany stawiane są na parkingu między centrum sportowym a szkołą średnią IES Abdera. Szkoła ta przeznaczona jest dla uczniów od 11 do 18 lat. W mieście co roku organizowany jest festiwal flamenco.
Gospodarze miasta dbają o utrzymywanie pozytywnych relacji z innymi krajami, m.in. poprzez realizowanie programu szkolnej wymiany uczniów. Gościli tu już m.in. uczniowie z francuskiego liceum Helene Bouchez Somain. Uczestniczyli oni w zajęciach miejscowej szkoły IES Abdera, kosztowali lokalnych przysmaków i zwiedzali miejskie instytucje. Poza tym zorganizowano dla nich wycieczki, podczas których mogli poznać historię Adry i zwiedzić lokalne atrakcje. Natomiast uczniowie z IES Abdera pojechali do Francji, by uczyć się w liceum Helene Bouchez Somain i poznać tamtejsze zwyczaje.
W Adrze zlokalizowana jest latarnia morska. Znajduje się na małym wzgórzu, 23 metry nad miastem. Jej 26-metrowa wieża o zasięgu światła 14 km ustawiona jest obok starego domu latarnika. Zajmuje go obecnie służba ochrony cywilnej.
Adra ma piękne piaszczyste plaże o długości 13 kilometrów, z których część została oznaczona "niebieską flagą" za wysoką jakość - czystość i udogodnienia. Krystalicznie czyste wody i bogata fauna morska i flora sprawiły, że Adra jest popularnym miejscem wśród nurków. Jest także bardzo lubiana przez rodziny z dziećmi, które chcą spędzić spokojne wakacje z dala od codziennych stresów.
Do Adry i prowincji Almeria z pewnością warto wybrać się na wakacje. Oferta hotelowa nie jest jednak bogata. W Adrze swój pobyt można zarezerwować m.in. w hostelu Zapata. Zlokalizowany jest na miejskich obrzeżach w pobliżu Parku Narodowego Sierra Nevada. Turyści polecają to miejsce noclegowe właśnie m.in. ze względu na świetną lokalizację.
Miejsce noclegowe możesz zarezerwować też w okolicach Adry, będziesz miał większy wybór.
Duży wybór hoteli znajdziemy w pobliskim El Ejido, położonym około 19 km od Adry. Warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Sierra Nevada. Samochodem dojedziesz tam w godzinę.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.