Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lepe

Lepe w Andaluzji

Przez większą część roku w Lepe świeci słońce. To idealne warunki do odpoczynku, dlatego miasto staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Atrakcji w mieście jest naprawdę dużo. Piękna plaża La Antilla, święta kaplica czy wieża widokowa - to tylko wybrane miejsca, które naprawdę warto zobaczyć będąc w Lepe.

Lepe to miasto w Hiszpanii, należące do prowincji Huelva w Andaluzji. Znajduje się niedaleko granicy z Portugalią. Prowincja Huelva położona jest w południowej Hiszpanii. Graniczy z Portugalią oraz trzema prowincjami: Sewillą, Badajoz i Kadyksem oraz z Atlantykiem. W prowincjonalnej gospodarce najważniejszą rolę odgrywają górnictwo i rolnictwo. Przez teren prowincji przepływa rzeka Rio Tinto. W starożytności wzdłuż rzeki działały kopalnie. Wydobywano w nich m.in. złoto, srebro i miedź. Surowce służyły Imperium Rzymskiemu. Co ciekawe, rzeka ma czerwoną barwę z powodu znajdującego się w niej żelaza.

Nie tylko Lepe

W prowincji Huelva oprócz Lepe warto zwiedzić też m.in. Nuevo Umbrię, Nuevo Portil, La Antillę czy Punta del Moral. Te miejsca przyciągają turystów swoim urokliwym klimatem niewielkich, kameralnych miejscowości turystycznych. Lepe zamieszkuje blisko 26 tys. mieszkańców, a miejscowość ma 129 kilometrów kwadratowych powierzchni. Władzę w Lepe sprawuje burmistrz.

LEPE

Największy rozwój miasta datowany jest na okres panowania rzymskiego. Po arabskich podbojach Lepe stało się centrum gospodarczym. Właśnie w tych czasach miastu nadano nazwę „Labb”, której Lepe zawdzięcza swoje obecne miano. Początkowo w Lepe rozwijało się głównie rybołówstwo. Obecnie miasto słynie z uprawy truskawek. Owoce importowane są do europejskich krajów. Dzięki truskawkom Lepe jest jednym z najbogatszych terenów w regionie.

Niszczące żywioły i Kolumb

Co ciekawe, w 1755 r. Lepe nawiedziły trzęsienie ziemi i tsunami. Zniszczone zostały ważne miejskie budowle - zamek, kaplice, kamienice i kościół. Udało się jednak je odbudować, przy zastosowaniu wzorów obowiązujących w architektonicznych stylach z XVIII i XIX w. W Lepe urodził się hiszpański żeglarz Rodrigo de Triana. Brał on udział w słynnej wyprawie Krzysztofa Kolumba, podczas której odkryto Amerykę. Co ciekawe, Krzysztof Kolumb, mimo że nie pochodził z Lepe, to mieszkał w tym mieście.

Oprócz Rodrigo de Triany i Krzysztofa Kolumba z Lepe związany był też m.in. Cristobal Mendez - medyk, który zasłynął publikacją książki „Ćwiczenia i ich korzyści”, zachęcającej do uprawiania sportu. Jego dzieło przyczyniło się do wzrostu aktywności fizycznej w społeczeństwie. Wśród osób ważnych dla Lepe warto wymienić jeszcze górnika Alvaro Alonso Barbę. Jego publikacje wpłynęły na postęp w górnictwie, głównie jeśli chodzi o wydobywanie i przetwarzanie surowców.

Piękna Dziewica

Patronką miasta jest Maryja zwana w Lepe „Virgen de la Bella” - „Piękna Dziewica”. Aby ją uczcić, mieszkańcy Lepe wybudowali pustelnię poświęconą „Pięknej Dziewicy”. Warto wspomnieć, że w drugą sobotę maja obchodzone jest święto patronki. Pielgrzymka udaje się z Lepe do pustelni, a wierni niosą figurkę Maryi. Pielgrzymi poruszają się pieszo lub konno. Warto wspomnieć o poprzedzającym pielgrzymkę konkursie muzycznym, w którym uczestnicy śpiewają piosenki kierowane do Maryi.

Turyści goszczący w Lepe koniecznie powinni zobaczyć kaplicę „Pięknej Dziewicy”, ale nie tylko. Warto wybrać się też na wieżę widokową zbudowaną w XVI w. Można z niej podziwiać m.in. piękny rezerwat przyrody Marismas del Rio Piedras. Atrakcjami regionu Lepe są też plaża La Antilla usytuowana na południu 5 km od miasta oraz port rybacki w El Terron. Oprócz portu w El Terron znajduje się tu jeszcze Centrum Morskie.

Na spacer

Podróżując po Lepe warto zatrzymać się w jednym z pięknych miejskich parków, np. przy ul. Rubalcaba. Udostępniono go w 1994 r. W parku na pewno zachwyci Cię bogactwo andaluzyjskiej roślinności. W Lepe większość roku jest słoneczna, dlatego z pewnością warto zaplanować urlop w tym mieście. Plaża La Antilla położona jest w pięknym miejscu.

Co ważne, woda jest dobrej jakości - idealna do kąpieli. W morski krajobraz komponują się rybackie łodzie z profesjonalnym sprzętem do łowienia ryb. W Lepe rozwija się sport. W mieście siedzibę ma hiszpańska drużyna piłkarska Club Deportivo San Roque de Lepe. Rozgrywki odbywają się na miejskim stadionie piłkarskim, który oddano do użytku sześć lat temu.

Uliczne procesje

W Lepe odbywa się wiele różnych wydarzeń. W życiu mieszkańców miasta ważną rolę odgrywa wiara. 5 stycznia przez ulice Lepe przechodzi procesja Trzech Króli. Towarzyszą jej oprawy świetlne i muzyczne. Procesje są też organizowane w okresie Wielkanocy m.in. w Niedzielę Palmową, podczas której dzieci niosą palmy i gałązki oliwne.

Hucznie świętowany w Lepe jest karnawał. Specjalnie na tę okazję przygotowywany jest konkurs teatralny. Przedstawienia prezentowane są na teatralnej scenie. Atrakcją jest też degustacja lokalnych przysmaków. Oprócz spektakli w ramach teatralnego karnawału odbywa się barwny korowód ulicami Lepe. Zabawa wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta, jak i odpoczywających w nim turystów.

LEPE

Flamenco i konie

Popularnością cieszy się również wystawa sztuki związanej z flamenco. Prezentuje ona taneczną modę, instrumenty czy akcesoria dla koni - czyli wszystko to, co związane jest ze światem flamenco. Wystawa to nie wszystko. Organizatorzy imprezy przygotowują też występy muzyczne, pokazy mody i prezentacje jazdy konnej. Impreza flamenco odbywa się w lutym.

W Lepe znajdą coś dla siebie nie tylko miłośnicy tańca, ale też fani sportów i sprzętów wodnych. Specjalnie z myślą o nich przygotowano wystawę urządzeń i akcesoriów wodnych oraz silników. Zobaczymy m.in. łodzie motorowe, żaglówki, katamarany, sprzęt do windsurfingu, narty wodne, silniki okrętowe, przyrządy wędkarskie i odzież marynarską. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego o żeglarstwie i innych sportach wodnych oraz poznać nowoczesne branżowe technologie. Atrakcją morskiej imprezy są zawody wędkarskie.

Święto tapas

Na kwiecień czekają smakosze. Właśnie w tym miesiącu odbywa się festiwal żywności tzw. tapas. To małe przekąski podawane w hiszpańskich lokalach. Przygotowuje się je z mięs, warzyw czy jajek. Najczęściej tapas popija się alkoholem - piwem lub czerwonym winem. Co ciekawe, w niektórych lokalach wysokość zapłaty za tapas ustalana jest na podstawie patyczków z przekąsek, które klienci pokazują kelnerom. Skąd pomysł na takie przekąski?

Mieszkańcy Andaluzji przykrywali szklankę do wina plasterkiem kiełbasy w celu ochrony trunku przed owadami. Później przykrycie wzbogacono o chleb i dodatki. Właśnie tak powstała przekąska tapas. Wśród tapas serwowanych przez hiszpańskich kucharzy najbardziej popularne są: kiełbasa fuet, kanapka z szynką jamon serrano, tortilla espanola - jajeczny omlet z ziemniakami, owoce morza, oliwki i patatas bravas, czyli smażone ziemniaki.

Hiszpanie odwiedzają najczęściej kilka lokali tapas w porze wieczornej. W taki sposób odpoczywają. Wypad do barów jest też idealną okazją do spotkań towarzyskich. Myślisz o wycieczce do Lepe? Koniecznie musisz spróbować słynnych tapas!

Ryby i krewetki

Oprócz festiwalu tapas miasto przygotowało jeszcze inną atrakcję kulinarną - festiwal ryb. Jest to świetna okazja do skosztowania smażonych ryb i innych lokalnych specjałów. Degustacji towarzyszy muzyczna oprawa.
Ryby są podstawą lokalnej kuchni Lepe. Wśród nich najbardziej popularne są makrele, sardynki, morszczuki i okonie. Je się też owoce morza - krewetki i małże.

Do ryb i owoców morza dodaje się ziemniaki i pomidory lub paprykę. Chętnie sięga się też po dodatki z fasolą m.in. fasolową sałatkę czy ryż z fasolą i grochem. Mieszkańcy Lepe lubią słodycze - ich specjalnością jest jabłecznik z migdałami i owocami dyni. Jeśli chodzi o owoce to oprócz truskawek często spożywa się też pomarańcze.

Miesiąc młodzieży

Jeśli do Lepe wybiera się młodzież, to może ona skorzystać z kwietniowych zajęć przeznaczonych specjalnie dla niej. Są to zajęcia muzyczne, sportowe, teatralne i filmowe. Jest w czym wybierać. Kwiecień w Lepe określany jest jako „miesiąc młodzieży”. W czerwcu w dzielnicy Roque’s obchodzony jest San Juan’s Party. W ramach obchodów organizowane są różne konkursy, a na plaży La Antilla ludzie palą ogniska i skaczą przez nie. Dzięki temu mają spełnić się ich marzenia.

Dużą, popularną imprezą w Lepe są targi rolnictwa we wrześniu. Targi obejmują branżowe warsztaty, wystawy i prezentacje. Co ważne, podczas targów wręczane są nagrody dla najlepszych przedsiębiorców. Taka masowa impreza jest świetną promocją Lepe jako regionu atrakcyjnego dla wczasowiczów, bo promującego zdrową żywność i ekologiczne produkty.

Promują miasto

Władze miasta doceniają tych, którzy angażują się w promocję turystyczną Lepe. Nagradzają ich wyróżnieniami zwanymi Lepe’s Tourism Awards. Statuetki mogą trafić do instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw czy pracowników. Mieszkańcy Lepe lubią towarzystwo własne i gości - integrują się ze sobą podczas hucznego sylwestra. Gromadzą się wtedy w centrum miasta i wspólnie świętują.

LEPE-ANDALUZJA

Zresztą w Lepe każda okazja jest dobra do zorganizowania zabawy. W mieście dużo się dzieje - na nudę z pewnością nie można narzekać, a gospodarze Lepe starają się jeszcze bardziej urozmaicić mieszkańcom miasta i gościom spędzanie wolnego czasu. Nową inicjatywą jest tzw. Spring Festival, który odbywa się na piłkarskim boisku. Impreza skierowana jest do uczniów lokalnych szkół, a w jej programie znajdziemy zabawy w nadmuchiwanym zamku, gry i artystyczne występy - muzyczne i taneczne. Nie zabraknie poczęstunku.

Który hotel?

Turyści, którzy postanowią wybrać się na wakacje do Lepe, mogą liczyć na bogatą ofertę hoteli. Miasto dba o komfortowe warunki pobytu dla gości. Popularnymi miejscami noclegowymi są m.in. hotele Rural Valsequillo i La Noria. Ten pierwszy oddalony jest od plaży o 3 km, a od miasta o 2 km. Atrakcją hotelu jest pobliskie pole golfowe. Na miejsce wypoczynku warto wybrać też hostel El Patio Lepe, usytuowany 5 minut spacerem od centrum miasta, czyli oddalony od plaży o około 5 km.

Turyści często wybierają jeszcze hostel Puerto Lepe zlokalizowany na miejskich obrzeżach. Do centrum trafimy jednak szybko - w 10 minut, a do plaży jest około 5 km. Gościom bardzo przypada do gustu styl wnętrz hostelu utrzymany w białej tonacji. W pobliżu budynku usytuowanych jest wiele restauracji, kawiarni i sklepów. Więcej takich miejsc znajdziemy w niedalekim centrum miasta. Co ważne, w porównaniu do innych hoteli Puerto Lepe oferuje atrakcyjne ceny za pobyt.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij