0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
W południowej Hiszpanii, pomiędzy Oceanem Atlantyckim na zachodzie, a Morzem Śródziemnym na wschodzie leży chyba najładniejszy, najbardziej malowniczy i magiczny kawałek Andaluzji. To właśnie tu można godzinami zwiedzać maleńkie Białe Miasta, pełne śladów przeszłości, wąskich, krętych, brukowanych uliczek i białych domów z czerwonymi i brązowymi dachówkami, oraz wijących się wąwozów. Wszystkie te miasteczka mają jeszcze jedną dużą atrakcję – są nią niezaprzeczalnie bajeczne widoki.
Andaluzyjskie Pueblos Blancos to grupa małych miast i niewielkich miasteczek leżących w południowej Hiszpanii, na terenie prowincji Malaga i Kadyks. Nazwa tej grupy miasteczek pochodzi od bielonych wapnem fasad stojących tam domów. Pueblos Blancos leżą na terenie gór Sierra de Grazalema, oraz Parku Narodowego Andaluzji – Parque Natural de la Sierra Grazalema. Między miasteczkami należącymi do Białych Miast biegnie szlak turystyczny – Ruta de los pueblos blancos, dzięki któremu można odwiedzić wszystkie te malownicze miasta i miasteczka. Do Pueblos Balncos należą takie miasta jak Alcala del Valle, Algar, Algodonales, Arcos de la Frontera, Benaocaz, Bornos, El Bosque, El Gastor, Grazalema, Olvera, Prado del Rey, Setenil de las Bodegas, Torre Alhaquime, Ubrique, Villaluenga del Rosario, Villamartin, oraz Zahara de la Sierra.
Pierwotnie miasteczka były zbudowane i zamieszkiwane przez Berberów pochodzących z Ameryki Północnej, którzy nastali w tym regionie na przełomie IX i X wieku, w czasie panowania Maurów na terenie półwyspu Iberyjskiego. Początkowo berberyjscy rolnicy zamieszkiwali oni doliny. Jednak kiedy w czasie chrześcijańskiej rekonkwisty, starano się obalić muzułmańskie rządy, rolnicy przenieśli się w bezpieczniejsze dla nich rejony – górskie stoki. Wojska chrześcijańskie jednak zwyciężyły walecznych Berberów, jednak w miasteczkach zachowała się mauretańska architektura i ślady kulturowe. Jednak w każdym mieście znajduje się przynajmniej jeden kościół rzymskokatolicki, jako dowód na zwycięstwo chrześcijan nad muzułmanami.
A czemu w miasteczkach domy są białe? Większość fasad budynków jest białego koloru, za sprawą pobielenia ich wapnem. Przypuszcza się, że taki zabieg był stosowany głównie ze względów na właściwości antybakteryjne i odkażające wapna, a ponieważ białe miasta stały się słynne na całym świecie, to do dzisiaj jest to praktykowane w trakcie odnawiania budynków.
Alcala del Valle jest to niewielkie, zamieszkiwane przez nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców, miasteczko położone w prowincji Kadyks. W miasteczku warto zobaczyć Kościół Santa Maria del Valle, Kaplice Chrystusa Miłosiernego, oraz klasztor Monasterio de Canos Santos. Warto się tu wybrać w trakcie Tygodnia Wielkanocnego czy karnawału, albo wziąć udział w pielgrzymce do Matki Boskiej del Valle, oraz pielgrzymce do San Isidro Labrador. Mieszkańcy miasteczka utrzymują się głównie z uprawiania szparagów i oliwek, dzięki czemu możecie tu podziwiać malownicze oliwkowe gaje.
Algar to niewielka miejscowość w prowincji Kadyks. Miasteczko ma nietypową historię w porównaniu z innymi miastami należącymi do Pueblos Blancos. Historia miasta sięga roku 1757 kiedy to lokalny przedsiębiorca wykupił grunty, na których obecnie znajduje się miasto i zasiedlił je kolonistami. Miasteczko utrzymuje się głównie z turystyki i rolnictwa. Warto zobaczyć tutaj kościół wybudowany w latach 1762 – 1763 roku. Jest to kościół Iglesia Parroquial de Santa Maria de Guadalupe, który początkowo był małą kapliczką, jednocześnie będąc pierwszym murowanym budynkiem w mieście.
Fasada kościoła utrzymana jest w neoklasycystycznym stylu, natomiast wnętrze, które przez lata przeszło dziesiątki przemian kryje barokowy ołtarz. Świątynia pokryta jest dwuspadowym dachem wieńczącym kolebkowe sklepienie. Jak przystało na białe miasto, otynkowane ściany są pobielone. Inne obiekty interesujące dla turystów to plac wybudowany w XX wieku Plaza de Toros de Algar, oraz Puerta de Alcala.
Algodonales to kolejne miasto leżące na szlaku Ruta de los Pueblos Blancos, zlokalizowane w Parku Narodowym Andaluzji. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki. Znajdziecie tu sporo miejsc noclegowych w jednym z wielu prowadzonych tu gospodarstw agroturystycznych. Warto w czasie wizyty w miasteczku zwiedzić kościół Parraquial de Santa Anna. Jeśli znajdziecie czas możecie także odwiedzić pustelnie Ermita de la Conceptión i Ermita de la Virencita.
Arcos de la Frontera, to malownicze miasto stanowi swoistą bramę do Białych Miast w prowincji Kadyks. Możecie spędzić to długie godziny spacerując po wąskich krętych uliczkach pomiędzy białymi domkami, charakterystycznymi dla architektury Andaluzji. Jest to najlepszy przykład architektury regionu Andaluzji, którą tworzą jednocześnie przeciwstawne do siebie i jednocześnie przenikające się, kultury chrześcijaństwa i islamu. Nazwa miasta związana jest z historią pochodzącą z XIII wieku, gdy podczas potyczek z Maurami było ono granicznym miastem, a z hiszpańskiego „la Frontera” oznacza właśnie granicę.
Benaocaz, to miasto założone przez arabów w 715 roku, a następnie przejęte przez chrześcijan w roku 1485. Miasto leży na terenie Parku Narodowego Sierra de Grazalema. Pasmo Sierra de Grazalema to najwyższe pasmo górskie w prowincji Kadyks. Znajduje się Hindidero Gato, największy w Andaluzji kompleks jaskiń o łącznej długości korytarzy około 10 kilometrów, oraz bajeczny wąwóz La Verde z monumentalnymi, pionowymi ścianami o wysokości prawie 400 metrów. Jednym z ciekawych miejsc w Benaocaz jest Castillo de Aznalmara. Jest to zamek, a w zasadzie już niestety jedynie jego ruiny. Niegdyś zamek był obiektem militarnym, którego historia sięgała przełomu XII i XIII wieku.
Bornos to miejscowość turystyczna należąca do grupy Białych Miast Andaluzji, leżąca 79 kilometrów od Kadyksu. Warto tu zobaczyć zabytkową, odrestaurowaną wzniesioną przez Arabów wieżę obronną, oraz neoklasyczny miejski ratusz, wzniesiony w 1830 roku. W mieście znajdują się również Zespół Klasztorny Hieronimitów i Klasztor Zakonu Franciszkanów.
El Bosque, to malownicze miasteczko znane z pochodzących z czasów rzymskich ruin i starożytnych ruin. Miasto mieści się w obrębie Parku Narodowego i leży wzdłuż rzeki Majaceite. Miasto słynie z wyrobu wysokiej jakości serów, oraz tradycyjnych wędlin.
Setenil de la Bodegas - jedno z najpiękniejszych miasteczek na trasie Pueblos Blancos
El Gastor to malownicze niewielkie miasteczko, również leżące na terenie Parku Narodowego Sierra de Grazalema.
Grazalema to niewielkie miasteczko leżące u podnóża gór Sierra del Pinar, na terenie Parku Narodowego Andaluzji. Miasto ze względu na lokalizacje utrzymuje się głównie z turystyki i hodowli owiec na górskich pastwiskach. Wśród licznie przybywających tu turystów popularna jest wspinaczka skałkowa. Jeśli traficie tu w ostatnią niedzielę maja, możecie wziąć udział w hucznie obchodzonym święcie patrona miasta świętego Antoniego. Organizowana jest wówczas barwna fiesta Romeria San Isidro Labrador. Pierwsze ślady istnienia miasta Grazalema datuje się na okres panowania Imperium Rzymskiego, kiedy to w tym miejscu zlokalizowana była osada o nazwie Lacidulia.
Olvera to kolejne białe miasteczko, leżące na granicy prowincji Malaga i Kadyks. Jest to miasto słynące z wysokiej jakości oliwy z oliwek, oraz arabskiej fortecy. Ze względu na bliskość Costa del Sol jest tu bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Warto odwiedzając miasto zwiedzić kościół Nuestra Senora de la Encarnacion i pozostałości zamku pochodzącego z czasów arabskich, oraz przespacerować się na plac Andaluzyjski. Miasteczko położone jest na wysokości około 643 metrów nad poziomem morza. Wokół miasta wznoszą się wzgórza, na których rosną stare i piękne gaje oliwne. Gaje oliwne mają kolosalne znaczenie gospodarcze dla tego regionu i są podstawą jego utrzymania. Jednym z ciekawych miejsc jest El Monasterio de Cano Santos. Jest to wybudowany w 1542 roku, znajdujący się około 7 kilometrów od miasta, klasztor.
Prado del Rey jest to jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, zlokalizowane na terenie parku Narodowego Andaluzji, nieco ponad 105 kilometrów od stolicy prowincji, Kadyksu. Najstarsze, odnalezione na terenie miasta i jego okolic, ludzkie szczątki pochodzą z epoki paleolitu.
Setenil de las Bodegas to kolejne miasto na szlaku Ruta de los Pueblos Blancos, leżące nad rzeką Guadalporcun, zlokalizowane ponad 150 kilometrów od Kadyksu. Na terenie miasta warto odwiedzić dwa istniejące tu kościoły, twierdzę, oraz jaskinie, która powinna być nie lada gratką dla amatorów zwiedzania jaskiń.
Torre Alhaquime to niewielka, licząca niespełna tysiąc mieszkańców, miejscowość należąca do grupy Andaluzyjskich Białych Miast. Będąc tu warto odwiedzić, pochodzący z 1775 roku kościół parafialny, gdzie znajduje się zabytkowy ołtarz. Możecie zwiedzić również ruiny dawnej twierdzy Nazari, oraz obejrzeć pomnik Monumento al. Sagrado Corazon de Jesus czyli Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koniecznie również idźcie na spacer po starym mieście, które na pewno urzeknie Was malowniczymi wąskimi uliczkami i mnóstwem maleńkich kawiarenek.
Ubrique również leży na terenie Parku Narodowego Sierra de Grazalema. Miasto jest bardzo widocznym wspomnieniem po arabskiej przeszłości tego regionu, co widać głównie po jego architekturze. Ubrique zlokalizowane jest u podnóży gór Sierra de Ubrique.
Villaluenga del Rosario jest najwyżej położoną miejscowością w całej prowincji Kadyks i leży na wysokości prawie 900 metrów nad poziomem morza, w samym sercu pasma górskiego i Parku narodowego Andaluzji – Sierra de Grazalema.
Panorama Algar, jedno z wielu Pueblos Blancos w Andaluzji
Villamartin, jest to niewielkie miasteczko w prowincji Kadyks, oddalone od stolicy prowincji – Kadyks, o nieco ponad 90 kilometrów. Jest to malownicze miejsce leżące w samym centrum gór Sierra de Cadiz.
Zahara de la Sierra, jest najbardziej odciętym od świata miasteczkiem należącym do Pueblos Blancos. Miasteczko mieści się w najbardziej trudnym terenie górskim, w pobliżu jeziora, na terenie Parku Narodowego Sierra de Grazalema. Miasto zostało założone przez Maurów, po których panowaniu w miasteczku zostały ruiny twierdzy obronnej.
Wycieczka po południowej Hiszpanii szlakiem Białych Miasta na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. Jest to miejsce gdzie rzymska i mauretańska historia tego regionu, łączy się w całość, tworząc przepiękne widoki i ciekawe, urokliwe miejsca z perełkami architektury charakterystycznymi dla tego regionu. Jeśli dodamy do tego dziedzictwo kulturowe i wyśmienite jedzenie i wino, można spędzić tutaj niezapomniane chwile. Wycieczka szlakiem Pueblos Blancos to dowód, że wakacje w Hiszpanii nie muszą wiązać się jednoznacznie z nadmorskimi kurortami turystycznymi zlokalizowanymi u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego lub na jednej z hiszpańskich wysp. Andaluzja, jak i cała Hiszpania maja do zaoferowania również tak piękne i urokliwe miejsca jak Białe Miasta.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.