Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cabo de Gata Andaluzja

Cabo de Gata – pustynia pełna życia

Słoneczna Andaluzja kryje w sobie wiele miejsc wartych uwagi. Polacy mogą kojarzyć ją z gorącym klimatem i nadmorskimi kurortami, które w okresie wakacyjnym przeżywają istne oblężenie. Jednak południowa część Półwyspu Iberyjskiego to nie tylko nadmorskie miejscowości pełne turystów. To także niezwykłe i pełne tajemnic połacie o unikalnym klimacie i budowie, zachwycające wielu badaczy flory, fauny oraz geologów. Przemierzając długą trasę, topem południowo hiszpańskich miejsc godnych uwagi, trudno jest przejść obojętnie obok największego pod względem powierzchni obszaru nadbrzeżnego – Cabo de Gata, oraz miasta o tej samej nazwie.

Perła Andaluzji

Podążając główną trasą łączącą Almerię z położonym na południowy wschód od niej przylądkiem, już po 30 minutach jazdy trafiamy na pierwsze świadectwo istnienia Cabo de Gata. To położone tuż nad brzegiem morza miasteczko jest doskonałym przykładem typowego miasta Andaluzji. Skromne, niskie budynki nie stanowią jednak wiernego odwzorowania słynnych białych miast, jednak wyczuwalna jest tu atmosfera południa – gorącego i suchego niczym półpustynne obszary właśnie tego terenu. Choć samo miasteczko nie jest oblegane tłumnie przez turystów, każdego dnia przejeżdża i zatrzymuje się w nim wiele osób. Leży ono bowiem na trasie do jednego z najpiękniejszych miejsc na Costa del Sol i bynajmniej nie znaczy to, ze miejscem tym są plaże.
Po minięciu terenu miasteczka wjeżdżamy na drogę przecinającą jałowy niemal teren. Jadąc wzdłuż wybrzeża w oddali bielą się fasady żegnanego Cabo de Gata, zaś po prawej stronie mija się wciąż puste niemal plaże Costa del Sol. Nie należą one do najpiękniejszych, choć jedna z nich, położona na samym przylądku, stała się sławna za sprawą pewnego filmu.

Podróż wypożyczonym lub własnym autem nie jest jedynym środkiem transportu, który może dowieźć nas do Cabo de Gata. Kursuje tu także autobus, który bez konieczności przesiadek dowiezie nas na miejsce z Almerii w ciągu niecałej godziny. Wygodniejszą opcja jest wypożyczenie auta w Almerii, gdzie koszty oscylują w okolicach kilkudziesięciu euro za dobę.

WIDOKI-CABO-DE-GATA-ANDALUZJA
Takie widoki czekają na Ciebie w okolicach Cabo de Gata

Droga ku przylądkowi kota

Po dziesiątkach kilometrów monotonnej jazdy coraz bardziej widoczny jest masyw górski, który wydaje się rosnąć z każdym przejechanym kilometrem. Mijamy tu niewielkie domki i skromne pola soli oraz uregulowane bagniste tereny. Jest też mały kościół, który poznać można na zdjęciach sprzed kilku lat – wcześniej zniszczony przez surową pogodę i czas, dziś wspaniale odnowiony o śnieżnobiałej fasadzie. To co przykuwa szczególną uwagę, to kontrast pomiędzy widokiem nowych łódek rybackich, a starych, porzuconych łodzi, z których zostało już niewiele. Jedne i drugie przypięte do stanowisk przybrzeżnych opowiadają swoje własne historie. Pierwsze o niedawnych połowach i rejsach w okolice brzegu Cabo de Gata, drugie o czasach swojej dawnej świetności. To istne muzeum, które świadczy nie tylko o minionych latach, ale także kontynuowanej tradycji rybackiej na tutejszych plażach.

Im bliżej górskiego masywu, tym droga staje się bardziej kręta i niebezpieczna. Różnica poziomów daje o sobie znać, jednak widoki sprawiają, że zapomina się o jakichkolwiek niedogodnościach związanych z podróżą. Nagle, z terenów o jałowym, słonym charakterze, przenosimy się do porośniętych zieloną trawą zboczy wulkanicznych szczytów i wąwozów parku krajobrazowego Cabo de Gata Nijar. Eksplozja życia nie zagości tu na stałe, bowiem dalsza część trasy będzie stanowić już półpustynną część rezerwatu. Do tej pory jednak głównym widokiem są strome zbocza skalne porośnięte karłowatymi krzakami i trawami. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj malowniczo położona droga, która prowadzi nas tuż nad urwiskiem skalnym. Wysoki klif, charakterystyczny dla wulkanicznej formacji skalnej, pozwala podziwiać morze z dość dużej wysokości, co daje doskonały efekt. Warto zatrzymać się choć na chwilkę na poboczu, by wykonać zdjęcie lub podziwiać widoki.

Latarnia i klify

Kilkanaście kilometrów jazdy krętą drogą przecinającą skały wybrzeża doprowadza nas do jednego z głównych celów naszej podróży po Cabo de Gata – latarni morskiej położonej na jednym z najbardziej na południe położonych cypli. To niezwykłe miejsce, z którego podziwiać można monumentalne jak na wybrzeże pasmo gór. Tutaj skaliste wybrzeże miesza się z piaszczystymi plażami o wulkanicznej barwie. Ancón de Cabo de Gata – plaża znajdująca się tuż przy latarni, jest doskonałym miejscem wypoczynku.

Wybrzeże najbardziej na południe wysuniętych krańców Cabo de Gata to doskonały przykład finezji, z jaką Matka Natura tworzyła te tereny. Przeważającym widokiem jest tutaj wybrzeże skalistej formacji wulkanicznej. Wysokie czasem nawet na 100 metrów urwiska kryją w sobie skarby, które trudno jest sobie wyobrazić. Jedynie dysponując dobrej jakości sprzętem i łodzią można dostać się na bezludne, odcięte od świata plaże ze wszystkich stron osłonięte skalistymi urwiskami. Każdy, kto choć raz miał okazję podziwiać te wyjątkowe formacje potwierdzi jak wspaniałe jest uczucie, gdy znajdujemy się na tak dziewiczym terenie.

HISZPANIA-HOTEL-CABO-DE-GATA
W ostatnch 15 latach hotele zadomowiły się na dobre w tej części Andaluzji

Pustynia pełna życia

Cabo de Gata to teren w wielkiej części zajęty przez obszary półpustynne. Jadąc główną trasą można tu zauważyć kwitnące agawy, karłowate palny czy trawy, które charakterystyczne są dla ciepłych obszarów pustynnych. Ta część Costa del Sol, z Cabo de Gata na czele, należy do najgorętszych i najbardziej suchych w całej Hiszpanii. Aż trudno uwierzyć, że w 1998 roku rejony te odwiedziło ponad pół miliona turystów. W późniejszych latach liczba ta zmalała, by w sezonie 2011i 2013 osiągnąć porównywalną do poprzedniego sezonu wartość. Choć turystów w rejonie Cabo de Gata nigdy nie zabrakło, goście z roku na rok dostarczali mieszkańcom miasteczek coraz mniejszą ilość wpływów. Wszystko spowodowane kryzysem gospodarczym w całej Europie, który boleśnie wpłynął na sektor turystyki. Jednak popularyzacja proekologicznego stylu życia przyciąga innych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć miejsce nietknięte przez człowieka – najsurowszy zakątek Andaluzji i całej Hiszpanii.

Pomimo niesprzyjających warunków na terenie parku krajobrazowego Cabo de Gata zadomowiło się wiele gatunków paków. Obserwować tu można nie tylko miejscowe gatunki kuropatw, ale także stada pożywiających się przybrzeżnymi żyjątkami. Teren parku jest pełen zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także endemicznych, które występują wyłącznie na terenie Cabo de Gata.

Przez wieki Arabowie, Rzymianie i Fenicjanie doceniali tereny dziś leżące na południowy wschód od Almerii. Naturalne bogactwa mineralne to jedna z głównych zalet terenów, które stały się miejscem docelowym wypraw przedstawicieli tych nacji w czasach starożytnych. Bogate złoża agatu, jaspisu i, co ciekawe, złota. Przez wiele lat wydobywano je w pobliskiej kopalni, co stało się powodem najazdów piratów. Dziś o dawnych najeźdźcach świadczą już tylko gdzieniegdzie rozlokowane wieże obserwacyjne, których mieszkańcy południowej części Andaluzji używali do obserwowania morza. Dzięki czujnym oczom mieszkańców Cabo de Gata ustrzegło się wielu napaści.

RUINY-NADMORSKIE
Niektóre części tego wybrzeża to zapomniane zakątki Hiszpanii ...

Teren, który należy do przylądka Cabo de Gata od 1997 roku należy do naturalnej strefy chronionej przez UNESCO. Od 2001 roku jest to także Specjalny Obszar Ochrony morza śródziemnego i obejmuje nie tylko ląd, ale także płytkie wybrzeże do 60 metrów głębokości. Cabo de Gata to nie tylko doskonałe miejsce na jednodniowy wyjazd krajoznawczy, lecz także wspaniała możliwość spotkania się oko w oko z naturą w jej pierwotnym niemal stanie. Bogactwo gatunków występujących tu ptaków, delfiny, kuropatwy, kwitnące bezustannie Agawy to tylko niektóre z atrakcji tych nietkniętych przez cywilizację terenów.

Zainteresuje Cię również:
Mapa Cabo de Gata | Almeria | region Andaluzja | Costa Almeria | Roquetas del Mar | Mojacar | tanie auta Spain |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij