Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kościół Świętej Anny w Granadzie

W Hiszpanii nie brak zachwycających krajobrazów, fascynujących atrakcji turystycznych i historycznych zabytków. To kraj pełen niespodzianek, o pasjonującej historii i gorącym temperamencie. Jednym z miast, które obowiązkowo powinien zobaczyć każdy fascynat zwiedzania i podziwiania hiszpańskich zakątków, jest Grenada. Miasto położone jest na południu Hiszpanii w Górach Batyckich, w regionie Andaluzja. To jednocześnie stolica prowincji o tej samej nazwie – Grenady. A przede wszystkim jedna z najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejscowości. Poza wspaniałymi zabytkami Grenady, każdy znajdzie tu odpoczynek na miarę swoich potrzeb. Jak mówi hiszpańskie przysłowie Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział. I nie ma w tym żadnej przesady.

Historia Grenady obfituje w wiele wydarzeń i zwrotów akcji. W VII wieki przed naszą erą na jej terenie powstała osada Iberoceltów, a już w V wieku przed naszą erą osiedlili się tutaj Grecy. Utworzyli oni swoją kolonię o nazwie Elibyrge (lub też Elybirge), która rozwijała się w szybkim tempie. Później władzę na terenach Grenady przejęli Rzymianie, a Cezar nazwał osadę Municipium Florentinum Ilibertianu (Florentina). Pod panowaniem Rzymian powstało wiele obiektów infrastruktury miejskiej, których pozostałości można podziwiać do dziś w regionie.

Następnie Grenada znajdowała się pod panowaniem cesarstwa bizantyjskiego, a później Wizygotów. W 711 roku władzę przejęli Maurowie, którzy przyczynili się do rozwoju regionu, architektury oraz rolnictwa. Od 1246 roku osada była lennem Kastylii, jednocześnie stanowiła enklawę muzułmańską w czasach kiedy chrześcijanie prowadzili walki z Muzułmanami. W 1492 roku chrześcijanie wypędzili Maurów z miasta, a Kastylia przejęła władzę nad Grenadą. Tego samego roku zostało tu utworzone arcybiskupstwo. Grenada stała się istotnym dla regionu miastem, tutaj m.in. została wybudowana kaplica królewska Capilla Real – miejsce pochówku Królów Katolickich. Od momentu przejęcia władzy przez chrześcijan powstało tu wiele chrześcijańskich budynków sakralnych – świątyń, kościołów i katedr. W roku 1526 został tu założony przez Karola V uniwersytet oraz Alhambra – imponujący kompleks pałacowy.

W czasie panowania różnych nacji oraz wyznań, w Grenadzie powstało wiele zabytków o których można opowiadać godzinami. Szczególnie widoczne i dobrze zachowane są budowle sakralne, a wśród nich Kościół pod wezwaniem św. Anny - Iglesia de San Gil y Santa Ana. Jest on Narodowym Dobrem Kulturalnym Hiszpanii, a od 1931 roku uznany jest jako zabytek historyczny.

KOŚCIÓŁ-ŚWIĘTEJ-ANNY-W-GRENADZIE
Kościół Św. Anny w Grenadzie

Zachwycająca architektura

Kościół świętej Anny (zwany też Iglesia de San Gil y Santa Ana) znany jest ze swojej niezwykłej architektury. Wybudowany został w zachwycającym stylu mudejar, który jest połączeniem elementów muzułmańskich z chrześcijańskimi (głównie styl romański i gotycki). Jego nazwa wzięła się od Mudejarów, Maurów którzy po przejęciu władzy przez chrześcijan żyli dalej na ziemiach hiszpańskich. Trudnili się oni najczęściej rzemiosłem i zapoczątkowali mudejar w architekturze. Styl ten swoje początki ma w wieku XII, a funkcjonował aż do XVII wieku. To, co jest w nim najbardziej zachwycające to bogate dekoracje i zdobienia ornamentalne, sprawiające wrażenie tkanych i haftowanych w ścianie.

Kościół św. Anny położony jest nad brzegiem rzeki Darro, w części placu Plaza Nueva. Znajduje się zaraz obok Kancelarii Królewskiej i w pobliżu pałacu Alhambra. Wybudowano go w roku 1537 na miejscu świątyni muzułmańskiej – meczetu Al-jama Almanzora. Kościół został zaprojektowany przez Diego de Siloe – jednego z bardziej popularnych artystów i architektów w tamtym okresie. Zadaniem artysty było przeobrażenie arabskiej budowli i nadanie jej chrześcijańskiego, klasycznego kształtu.

Kościół św. Anny to budynek jednonawowy, z pięcioma bocznymi kaplicami. Zwieńcza go wieża – minaret, która zachowana została z pierwotnej budowli muzułmańskiej. Posiada ona piękne zdobienia, które zachwycają zwiedzających i stanowią orientalny akcent w architekturze budowli. Wewnątrz kościół prezentuje się równie uroczo. Sufity kasetonowe zachowane zostały w stylu mudejar, a na ścianach widnieją malowidła z przestrzeni XVI – XVII wieku. W środku świątyni znajduje się prezbiterium, wiele elementów dekoracyjnych oraz rzeźb. Tutaj też można podziwiać obraz Joseph Dolorosa, który został stworzony przez Jose de Mora w 1671 roku, a także obraz Diego de Arada pod tytułem Calvario. Fasada świątyni została poszerzona w XVI wieku i przebudowana w stylu renesansowym. Znajduje się na niej herb arcybiskupa Fernando Niño de Guevara oraz wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Fasada została wykonana w 1542 roku przez Sebastiana de Alcantara, a jej budowę dokończył jego syn Diego de Aranda.

OŁTARZ-KOŚCIÓŁ-ŚW-ANNA-GRANADA-HISZPANIA-ANDALUZJA
Wnętrze kościoła Św. Anny w Grenadzie

Godziny zwiedzania

Obecnie Kościół św. Anny jest głównie miejscem ślubów, bardzo często wybieranym przez młode pary. Jego wnętrze i klimat doskonale wpasowują się w charakter ważnych uroczystości. Świątynię można podziwiać w godzinach kultu, podczas mszy świętych. W miesiącach letnich nabożeństwa odbywają się od poniedziałku do soboty o 18.30, a w niedziele i święta w godzinach 11.00, 12.00 i 18.00. Wejście jest bezpłatne.

Jak dotrzeć do Kościoła św. Anny?

W okolicy bardzo sprawnie kursują miejskie autobusy, zarządzane przez spółkę Transporters Rober. Autobusy miejskie docierają na przystanek Gran Via I, praktycznie z każdego miejsca w mieście. Aby podziwiać Kościół św. Anny można również wybrać się samochodem, ale trzeba pamiętać, że niektóre fragmenty ulic są wyłączone z ruchu w godzinach 07.00 – 22.00.

Zabytki i atrakcje w pobliżu Iglesia de Santa Ana

Plaza Nueva, gdzie położony jest kościół, to jedno z najpopularniejszych miejsc Granady. Znajduje się on u podnóża Alhambry i jest miejscem spotkań mieszkańców, a także turystów. Plac powstał przy rzece Darro, zaraz po zdobyciu przez chrześcijan miasta. W roku 1515 postanowiono stworzyć tu dużą przestrzeń, połączoną z Alhambrą. Na Plaza Nueva, po prawej stronie Kościoła św. Anny, można podziwiać fontannę Pilar del Toro. Została ona sprowadzona do Grandy w 1941 roku. Na środku fontanny znajduje się podobizna byka, a po obu stronach wizerunki dwóch chłopców. Fontanna została wykonana w XVI wieku i pierwotnie znajdowała się na Calle Elvira, a potem przeniesiona została na plac Plaza Nueva. Obok Kościoła św. Anny znajduje się też restauracja nazwana Pilar del Toro. Ulokowana jest w domu z XVII wieku i zachwyca pięknym bluszczem, oplatającym wejście do lokalu. Można skosztować tutaj przepysznych przekąsek, deserów i drinków, a także spędzić miło czas na kawie czy herbacie.

W okolicy Kościoła św. Anny można podziwiać również inne atrakcje. Świątynia ulokowana jest w pobliżu dzielnicy Albaizin z jej krętymi i malowniczymi średniowiecznymi uliczkami. Nieopodal znajduje się też Pałac Kancelarii wybudowany z polecenia Karola I w XVI wieku, arabskie łaźnie El Bañuelo, gotycko – renesansowa Katedra czy słynna Alhambra. To doskonałe miejsce wypadowe do reszty wyjątkowych i imponujących zabytków Granady.

Zainteresuje Cię również:
Capilla Real | Plaza Nueva | restauracje z flamenco w Grenada | transport w mieście | łaźnie arabskie | La Madraza |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij