Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alcala de Guadaira

Alcalá de Guadaíra w Andaluzji

Alcalá de Guadaíra to miasto i gmina znajdujące się w Andaluzji, położonej w południowo- zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Najważniejsze miasto w Andaluzji, Sewilla, jest od niego oddalone o 16 kilometrów, co ma bardzo korzystny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny regionu. Przez te terytoria przepływa rzeka Guadaíra, która odegrała ważną rolę dla rozwoju Alcalá de Guadaíra

Powierzchnia Alcalá de Guadaíra wynosi 284, 61 km2. Obszar ten zamieszkuje około 70 tysięcy osób. Miasto charakteryzuje się stosunkowo niską gęstością zaludnienia – na jednym km2 przebywa jedynie 240 mieszkańców.

W pobliżu Alcalá de Guadaíra znajduje się wiele niewielkich, malowniczych miejscowości. Do tej kategorii na pewno można zaliczyć : Dos Hermanas, La Rinconada, Camas, Mairena del Alcor, El Viso del Alcor, Gelles, Tomares, Las Cabezas de San Juan, El Real de la Jara, San Juan de Aznalfarache, Utrera.

ALCALA_DE-GUADAIRA-ESPANA

Warto także prześledzić, jak wygląda odległość między Alcalá de Guadaíra a najważniejszymi i największymi miastami w Hiszpanii.

Madryt 390 km
Barcelona 823 km
Walencja 533 km
Bilbao 704 km
Murcja 422 km
Saragossa 643 km
Alicante 485 km
Palma de Mallorca 781 km
Kordoba 112 km
Las Palmas de Gran Canaria 1361 km

Miastami partnerskimi Alcalá de Guadaíra są francuski Questembert i niemiecki Stuhr.
Alcalá de Guadaíra znajduje się w strefie wpływu klimatu kontynentalnego. Region ten cechuje się upalnymi, słonecznymi latami oraz stosunkowo łagodnymi zimami, w czasie których średnia temperatura nie spada poniżej O 0C.

Historia miasta w pigułce

Alcalá de Guadaíra posiada bardzo długą i burzliwą historię. Pierwsze zorganizowane osady powstały na tym terenie około 1500-2000 roku przed naszą erą. Z tego okresu pochodzą pozostałości po megalitycznych budowach, które dziś można obserwować w rejonie Gdul. W II wieku przed naszą erą tereny obecnej Alcalá de Guadaíra znalazły się pod wpływem imperium Rzymskiego. W rejonie tym bardzo szybko przebiegał proces romanizacji – urzędowym językiem została łacina, a na zaczęto tam też stosować rzymską walutę.

Obszar ten był jedną z najważniejszych rzymskich posiadłości na Półwyspie Iberyjskim, ze względu na panujące tam doskonałe warunki do uprawy ziemi. Po upadku Imperium Rzymskiego w 496 roku, cała dzisiejsza Hiszpania, w tym także Alcalá de Guadaíra, stała się domem germańskiego plemienia Wizygotów. Pamiątką po tych czasach są liczne nagrobki oraz napisy w języku germańskim, które można dziś oglądać w muzeum miejskim.

Na początku VIII wieku rozpoczęła się ekspansja arabów na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Wyznawcy Allaha w bitwie pod Guadalete z lipca 711 rozbili wojska wizygockie, co otworzyło im drzwi do podboju całej południowej Hiszpanii. Arabskie panowanie na tym obszarze wywarło ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny tego regionu. Najlepiej pokazuje to fakt, że dzisiejsza nazwa „Andaluzja”, pochodzi od arabskich słów „Al- Andalus”, którymi muzułmanie określali cały obszar Półwyspu Iberyjskiego. Arabskie korzenie ma także nazwa Alcalá de Guadaíra, wywodząca się z określenia „Qall'at Jabi”.

W XIII wieku rejon ten ponownie znalazł się pod panowaniem chrześcijańskich władców. W 1280 roku z rozkazu króla Leona X powstaje La Villa de Alcalá, która z czasem przerodziła się w dzisiejsze Alcalá de Guadaíra.

Przemysł i ekonomia

Alcalá de Guadaíra jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w południowej części półwyspu Iberyjskiego. Na terenie miasta działa obecnie 2500 przedsiębiorstw, w których oprócz mieszkańców Alcalá de Guadaíra zatrudnienie znajduje także ludność zamieszkała w sąsiednich gminach. Rejon ten charakteryzuje się bardzo wysokim zużyciem energii elektrycznej, co wynika z dużego udziału przemysłu ciężkiego w gospodarce.

We wcześniejszych latach Alcalá de Guadaíra był jednym z najważniejszych producentów zboża w tej części Hiszpanii. Już w czasach arabskich, na terenach tych wybudowano wiele młynów, które mieliły zboże. Znakiem firmowym miasta była produkcja chleba, która ostatnio odgrywa coraz mniejszą rolę dla gospodarki regionu.
Rozwój przemysłu w Alcalá de Guadaíra miał bardzo negatywny skutek dla środowiska naturalnego.

Guadaíra, która była kiedyś jedną z największych atrakcji regionu, jest obecnie najbardziej zanieczyszczoną rzeką w Europie.
Alcalá de Guadaíra posiada dobre połączenie komunikacyjne z Sewillą i innymi miastami w rejonie. Jest ono położone na skraju autostrady A 92, łączącej Sewillę z Antequerą i Granadą. Na terenie Alcalá de Guadaíra powstała także dobrze zorganizowana sieć autobusów miejskich i międzymiastowych.

ANDALUZJA-ALCALA_DE-GUADAIRA

Atrakcje Alcala de Guadaira

Na terenie Alcalá de Guadaíra znajduje się wiele zabytków z czasów średniowiecznych i nowożytnych, które zainteresują każdego miłośnika historii. Odwiedzając to miasto na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na :
Castillo de Alcalá de Guadaíra- ten znajdujący się na przedmieściach zamek, jest jedną z wizytówek regionu. Został on wzniesiony na niewielkim wzniesieniu, dlatego sprawia wrażenie, jakby górował nad całą okolicą. Ta potężna fortyfikacja, ma bardzo długą historię, a obecną formę przybrała na skutek działań podejmowanych na przestrzeni wieków.

Pierwsze ślady architektury obronnej w tym miejscu pochodzą z VII wieku. Znaczna rozbudowa fortecy nastąpiła w XII wieku, jednak to działania z XIII i XIV wieku w dużym stopniu nadały mu dzisiejszą formę. Ostatnia poważna przebudowa nastąpiła w latach 1471-1477. Mimo upływu wieków, widok Castillo de Alcalá de Guadaíra nadal budzi wielki podziw. Jedenaście potężnych kwadratowych wież, połączonych wysokim i grubym murem przez wiele lat stało na straży bezpieczeństwa miasta.

Widok tej imponującej fortyfikacji, poruszał także artystów z różnych epok. Na przestrzeni wieków powstało wiele obrazów, które pokazywały majestat Castillo de Alcalá de Guadaíra. Obecnie zamek jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej Półwyspu Iberyjskiego.

To kolejny bardzo dobrze utrzymany zabytek architektury obronnej, znajdujący się na terenie Alcalá de Guadaíra. Pierwsza faza jego budowli rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. Rozbudowa zamku miała miejsce w 100 lat później, a w XVII wieku w zamku zbudowano kaplicę San Isidro Labrador. Cała budowla ma kształt kwadratu, na którego narożnikach wzniesiono wieże.

Mury zamku wyposażone są także w doskonale widoczne blakini Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest jednak ogromna, kwadrtatowa baszta, znajdująca się we wschodniej części budowli. Jej wymiary mogą przyprawić o prawdziwy ból głowy – wysokość wieży wynosi 27 metrów. Jest ona wykona z betonu, wzmocnionego kamieniami i cegłą.

Most Karola II jest kolejnym reliktem ogromnego dziedzictwa kulturalnego regionu. Czasami określa się go także mianem mostu rzymskiego, gdyż według niektórych podań powstał w czasach świetności największego imperium w Europie. Swoją obecną nazwę zawdzięcza królowi Karolowi II, za którego panowania nastąpiła odbudowa budynku. Kolejne drobne prace miały miejsce w 1790 i 1920 roku.
Na początku lat 60 XX wieku, podczas budowy drogi prowadzącej do miejscowości Dos Hermanas, duży fragment mostu uległ zerwaniu. Jego renowacja nastąpiła dopiero w 2012 roku.

Jednym z najciekawszych miejsc w pobliżu Alcalá de Guadaíra jest z pewnością miejscowość Gandul. To miejsce było osobną gminą, aż do 1840 roku, kiedy to zostało wchłonięte przez Alcalá de Guadaíra. Mimo że Gandul jest obecnie wyludnione, ma ogromną wartość dla dziedzictwa historycznego Andaluzji. To miejsce jest jednym z najważniejszych ośrodków archeologicznych na Południu Półwyspu Iberyjskiego.

Na terenie Gandul znajdują się pozostałości starożytnego miasta Ibero- Romana oraz zabytki z czasów średniowiecza. Historia tego miejsca jest niezwykle bogata i skomplikowana. Najstarsze odnalezione pozostałości wskazują, że pierwsi ludzie osiedlili się tam około III tysiąclecie przed naszą erą. Prowadzone w tym miejscu wykopaliska archeologiczne wykazały także pozostałości po produktach ceramicznych, pochodzących w czasach rzymskich.

W średniowieczu i na początku epoki nowożytnej, miasto przeżywało gwałtowny rozwój. O tym miejscu pisali najwybitniejsi renesansowi i barokowi hiszpańscy pisarze, tacy jak Miguel de Cervantes, Lope de Vega i Pedro Calderón de la Barca. Artyści Ci podkreślali zwłaszcza wyjątkowy smak miejscowego chleba.

Upadek Gandul nastąpił w XIX wieku. Krwawe piętno na tym regionie odcisnęła zwłaszcza wojna o niepodległość Hiszpanii z 1810. Po jej zakończeniu coraz więcej ludzi opuszczało tę miejsce. Obecnie każdy turysta może zobaczyć Gandul. Z Alcalá de Guadaíra można tam dojechać drogą A-92.

Alcalá de Guadaíra odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne. Od niedawna ma tam miejsce huczny karnawał, w czasie którego na ulicach miasta bawią się tysiące ludzi. Alcalá de Guadaíra posiada także bardzo rozbudowane obchody najważniejszych świąt w chrześcijańskim świecie – Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Innymi wartymi uwagi festiwalami są:

La Cabalgata de Reyes Magos - Wieczorem 5 stycznia odbywa się pochód trzech króli. W paradzie biorą udział zespoły muzyczne, oraz przebrani za Beduinów aktorzy. Procesja odwiedza szpitale i domy dziecka, dostarczając zabawki najbardziej potrzebującym dzieciom. Wydarzenie to posiada długą, pięćdziesięcioletnią tradycję.
- W lipcu każdego roku w Alcalá de Guadaíra odbywa się także festiwal flamenco- „Joaquín el de la Paula”. Flamenco jest jednym z najsłynniejszych hiszpańskich tańców,

ALCALA-DE-GUADAIRA

Obecnie cieszy się on bardzo dużą popularnością na całym świecie. Warto podkreślić, że powstał on w Andaluzji, gdzie zapoczątkowali go pochodzący z tego regionu cyganie. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce do rozegrania tego festiwalu, niż jedno z najstarszych i najważniejszych ośrodków miejskich w Andaluzji

Alcalá de Guadaíra jest także wyjątkowym miejscem dla wszystkich wielbicieli Antonio Machina. Był to kubański wokalista, cieszący się ogromną popularnością w Hiszpanii. W 1977 roku występował on w Alcalá de Guadaíra. Jak się okazało, był to jego ostatni koncert. Artysta zmarł kilka dni później w Madrycie.
Ciekawostką jest, że Alcalá de Guadaíra znajduje się także w położonej na drugim końcu Półwyspu Iberyjskiego Katalonii. W miejscowości San Martin de Provensals znajduje się ulica, którą nazwano na cześć tego andaluzyjskiego miasta.

Alcalá de Guadaíra ze względu na dużą liczbę występujących tam zabytków jest jednym z ważniejszych centrów turystycznych w Andaluzji. Aby odpowiednio ugościć wszystkich miłośników historii, w mieście powstała dobrze rozwinięta baza hotelowa. Jednym z najpopularniejszych pensjonatów w tym regionie jest Hotel Oroma. Został on wzniesiony w 1929 i znajduje się 15 minut drogi od Sewilli.

Łatwy dojazd na największego miasta w Andaluzji zapewniają autostrady: A-92 i A-36. Hotel oferuje możliwość komfortowego odpoczynku wszystkim gościom. Pokoje pensjonatu są klimatyzowane i mają dostęp do balkonów. Na jego terenie znajduje się odkryty basen, restauracja i piękny taras widokowy. W całym budynku dostępne jest także darmowe Wi-fi.

Alcalá de Guadaíra jest miastem pełnym skrajności. Z jednej strony jest to miejsce posiadające długą historię, o której przypominają imponujące zabytki. Jednak w ostatnich latach Alcalá de Guadaíra stało się także ważnym ośrodkiem przemysłowym, co wpłynęło na zmianę klimatu regionu. Mimo tego Alcalá de Guadaíra jest miejscem, w którym doskonale odnajdzie się każdy miłośnik historii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij