Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cuevas de Almanzora

Cuevas de Almanzora w pobliżu Almeria

Miejscowość i gmina w południowo wschodniej Hiszpanii, niedaleko Morza Śródziemnego. Znana przede wszystkim z zabytków archeologicznych kultury Argaric.

Geografia, klimat

Cuevas de Almanzora znajduje się w prowincji Almeria i we wspólnocie autonomicznej Andaluzja. To miejscowość, która swoją nazwę zawdzięcza jaskiniom, które są niedaleko, oraz pobliskiej rzece. To również nazwa gminy. Populacja gminy liczy sobie 13,4 tysiąca, na powierzchni 263 km. Gęstość zaludnienia gminy wynosi zatem 52 osoby na km2. Z Cuevas jest bardzo blisko na plażę Morza Śródziemnego. Do położonej nad nim miejscowości Villaricos jest 14 kilometrów. Inne odległości, szczególnie do dużych miast hiszpańskich, to:

97 km. do Almerii
130 km. do Murcii
200 km. do Granady
534 km. do Madrytu
774 km. do Barcelony

Gmina znajduje się w północno wschodniej części prowincji Almeria. To także północno wschodnia część wspólnoty autonomicznej Andaluzja.

CUEVAS-DE-ALMANZORA-JASKINIE

Przez gminę przepływa rzeka Almanzora, która wyrzeźbiła piękne kształty w okolicznych skałach, czy glebach. Rzeka ta ma 90 km. długości i uchodzi oczywiście do Morza Śródziemnego. W okolicy znajduje się też sztuczny zbiornik wodny, The Emblase de Cuevas del Almanzora. Okolica gminy, to też niewysokie pasma górskie: Sierra de los Pinos, Sierra Alamgrera. Maksymalna wysokość tych pasm, to 711 metrów.

W Andaluzji panuje ciepły klimat podzwrotnikowy morski. Oznacza to ciepłe i dżdżyste zimy, a lata ciepłe i suche. Pora letnia zaczyna się praktycznie w maju. Średnia temperatura sierpnia to 27 stopni, a stycznia 12 stopni. Średnia ilość opadów natomiast, co 200 mm.
Główne dzielnice gminy, to: Guazamara, Jucaini, Los Lobos, Palomares, Villaricos.

Transport

Główne drogi, łączące miasto z innymi dzielnicami, to:
Autostrada Morza Śródziemnego A-7. Komunikacja z Murcją, Walencją i Almerią.
Autostrada AP 7 – kierunki” Vera, Almeria, Calabria, Alicante. Są też drogi krajowe.

Muzea i zabytki

Na terenie miejscowości i gminy znajdują się liczne ciekawe muzea, które warto zobaczyć. Wśród nich są:
Muzeum Sztuki Współczesnej Antonio Manuel Campoy – składa się z kilku działów. To głównie malarstwo i dzieła tak znanych autorów, jak: Picasso, Solana, Miro, Pedro Bueno, Tapiesa, Revello de Toro, Vela Zanetti, Cristobal Toral, Cesar Manrique, Benjamin Palencia, Alvaro Delgado.
Sala Goi – wystawa grafik Francesco Goi, znanego hiszpańskiego malarza z przełomu XVIII i XIX wieku. Podzielone są na działy: Absurdy, Przysłowia, Byki.

Muzeum „Grota” - jaskinia prezentująca styl życia w prehistorycznych jaskiniach, wraz z używanymi wówczas sprzętami.
Muzeum Sotomayora – dom położony w Figueras. Mieszkał tam znany pisarz hiszpański z przełomu XIX i XX wieku i jemu teraz jest poświęcona ta izba pamięci. Składa się z czterech stałych sal wystawowych. Prezentują środowisko pracy pisarza, biuro, jadalnię, sypialnię. Jest tam też osobista biblioteka autora, na którą składa się ponad 200 dzieł literackich z XVIII i XIX wieku. Eksponowane są też zdjęcia z podobiznami autora, oraz grafiki, które były w jego posiadaniu.

Muzeum Archeologiczne Fuente Alamo – prehistoryczne świadectwo kultury argar. Ukazuje życie dawnych mieszkańców miasta, pracę, rodzaje pochówku, wiele tysięcy lat temu.

Castillo del Marques de los Velez – obiekt określany jako symbol Cuevas de Almanzora. Stanowiący twierdzę pałac w stylu gotyckim. Zbudowany był w XVI wieku przez Don Pedro Fajadora, szlachcica i wojskowego hiszpańskiego, właśnie z przełomu XV i XVI wieku. Budynek ulokowany jest na szczycie wzgórza, z widokiem na miasto. Zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie. Na kompleks tej budowli składają się: pałac del Marques, amfiteatr, brukowany dziedziniec, wieża Homage, kilka oficyn, oraz

Muzeum Antonio Manuela Campoya – Campoya był hiszpańskim krytykiem i kolekcjonerem sztuki. Żył na przestrzeni lat 1924 – 1993. To najbardziej znany obywatel miasta Cuevas de Almanzora. Muzeum zawiera w sobie dawną kolekcję obrazów tego krytyka. Wśród nich są dzieła takich mistrzów, jak Picasso, Tapies lub Barcelo.
Dom Tercia – obiekt usytuowany w ramach kompleksu Castillo del Marques de los Velez. Zbudowany w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Niedawno odnowiony. Znajduje się w nim Archiwum Miejskie i Biblioteka.

Dziedzictwo religijne

Kościół Wcielenia Matki Boskiej – pochodzący z XVIII wieku, w roku 1983 zaliczony w poczet Narodowych Zabytków Artystycznych Hiszpanii.n
Capilla del Carmen – kaplica należąca do Kościoła Wcielenia Matki Boskiej, pochodząca z XIX wieku.
Szpital Św. Antoniego (Convento de San Antonio Abad) – pochodzący z XVII wieku budynek darmowego szpitala katolickiego.
Klasztor Św. Franciszka – pochodzi z XVII wieku. Założony przez Don Fernando Fajardo oraz jego matkę, Donę Marię de Toledo. Jego budowa rozpoczęła się w 1651 roku, choć pierwsza wspólnota braci franciszkańskich mieszkała wcześniej, przez rok, w Kaplicy San Diego.
Kościół Św. Sebastiana – pochodzi z XVIII wieku.
Pustelnia Św. Diego – założona w stuleciach XVI – XVII.

ZAMEK-CUEVAS-ALMANZORA

Dziedzictwo archeologiczne z okolic Cuevas…..

Kompleks archeologiczny Fenicjan Baria – położony w granicach Villarcos. Miejscowości usytuowanej 14 km od centrum Cuevas, tuż nad Morzem Śródziemnym. Odnaleziono tam ślady bytności Fenicjan, Greków, Kartagińczyków i Rzymian z VIII wieku p. n. e.
Kompleks archeologiczny Fuente Alamo – należy do kompleksu Agraric. Położony w miejscowości Cuevas del Almanzora, u podnóży Sierra del Almagro. Znaleziono tam ślady funkcjonowania ludzkiego z epoki brązu, czyli połowa 3 tysiąclecia p. n. e., kultury agrarnej. Były tam siedliska ludzie, miejsca upraw, oraz nekropolie.
Stanowiska archeologiczne Argaric – obiekty dokumentujące życie wsi w epoce brązu. Argaric jest określeniem na kultury agrarnej tamtych czasów, właśnie w południowo wschodniej Hiszpanii.
Budynki Argaric – położone w osadzie Grima i usytuowane na szczycie. Kiedyś było tam starożytne miasteczko, otoczone murem. Pochodzi z epoki brązu.
Miasto Almizaraque w kompleksie Argaric – dawna osada kuźnicza w Cuevas de Almanzora.
Jaskinie Zajara – dwie pieczary, w których zostały odkryte szczątki z okresu paleolitu i kultury mustierskiej.
Algares – kompleks prehistorycznych jaskiń.

Architektura Burguesa

Alcazar de La Sultana – letnia rezydencja pisarza Alvareza de Sotomayora.
Dwór Lissa – XVII wiek.
Cortijo Grande Almizaraque – z początku XX wieku mieszkał tam archeolog belgijski Luis Siret.
Dwór Figuera – budowla z XIX wieku.
Dwór Grano de Oro
Dwór Soler – XIX wiek
Rezydencja Filipa II, księcia Toledo – XIX wiek.
Pałac Solera Bolea Toquato – XIX wiek.
Posiadłość Alixa Garcii – Villa Anita – XIX wiek.

Architektura Minera

Ruiny dawnej górniczej osady Barranco del Jaroso – to nawiększe wydobycie i srebrodajny obszar w całej Europie XIX wieku.
Dawne górnicze miasto El Arteal
Dawna odlewnia w Huelin.
Nowa odlewnia.

Inne atrakcje

Zbiornik wodny Cuevas de Almanzora – sztuczny akwen, zasilany wodami rzeki Almanzora, która spływa z gór Sierra de Los Filabres. Nazwa rzeki pochodzi oczywiście od nazwy gminy. Z uwagi na mała ilość opadów w okolicy, zbiornik został uznany ostatnio za technicznie martwy. Otrzymuje 50 milionów metrów sześciennych rocznie z dorzecza Almanzora i 15 milionów m3 z dorzecza Tajo Segura. Woda dociera z zapory do zakładów uzdatniania i zaopatruje w wodę takie miejscowości, jak: Bedar, Carboneras, Los Gallados, Garrucha, Mojacar, Turre, Albox. I Huercal Overa.

Obiekty golfowe Desert Springs Resort – inspiracją był pola golfowe z pustyń Arizony i Kalifornii. Na obszarze tym znajdują się kamienie, kaktusy i koryta wyschniętych rzek. Pole golfowe posiada 18 dołków, zaprojektowanych przez firmę Peter McEvoy.

Kanał kajakarstwa górskiego Rowing Cuevas del Almanzora – tory do kajakarstwa i wioślarstwa, na których odbywały się między innymi zawody XV Igrzysk Śródziemnomorskich Almeria 2005.

Cuevas del Calguerin – duży kompleks ponad 260 jaskiń, wykutych w skale. Początkiem epoki średniowiecznej używane były jeszcze jako mieszkania.

Młyn wodny Tarahal – jedyny tego rodzaju, działający jeszcze, w prowincji Almeria.

Plaże w okolicy

Plaże nad Morzem Śródziemnym, w okolicach Cuevas de Almanzora słyną ze swojego uroku i atrakcyjności. To przede wszystkim:
Quitapellejos - zwana też Palomares. Otwarte morze, drobny piasek. Niedaleko znajduje się bujny las, co dodaje miejscu uroku. Do plaży jest łatwy dostęp z drogi ALP-118, dużo miejsc parkingowych.
Playazo de Villaricos – znajduje się przy wjeździe do miejscowości o tej samej nazwie. Dookoła bujna roślinność. Nawierzchnię stanowią ciemny piasek i kamienie ze starożytnego żużlu.
Playa de Luis Siret – plaża w przytulnej zatoczce, z miejscami i dojściem przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Nazwana na cześć belgijskiego archeologa. Znajduje się w pobliżu portu rybackiego Balsica.

ALMANZORA-HISZPANIA

Ważne imprezy cykliczne w gminie Cuevas de Almanzora

Karnawał – w jego ramach odbywa się tzw. „pogrzeb sardynki”.
Rajd samochodowy aut typu SUV - odbywa się w kwietniu i biegnie przez kilka miast regionu.
Narodowy Konkurs Polifoniczny - w Villaricos w miesiącu lipcu.
Hiszpańskie Mistrzostwa Supercross – pierwszy weekend sierpnia.
Mistrzostwa Hiszpanii klasy Enduro – w miejscowości Palomares, w sierpniu.
Uroczystości na cześć San Diego de Alcal – 13 listopada.

Znane postacie związane z regionem

Lous Siret – archeolog belgijski; Jose Miguel de Haro – redemptorysta; Diego de Guevara (Dżaudar) – wojskowy dowódca Maurów; Jose Caparros – wojskowy; Fernando de Sotomayor – wojskowy z drugiej połowy XIX wieku; Martinez Sotomayor – pisarz, poeta; Jose Canteras – malarz; Lorenzo Collado – aktor i scenograf; Diego Collado – poeta i dziennikarz; Enrique Bolea – pisarz, urzędnik i kronikarz gminy; Erique Navarro – pisarz; Bella Dorita – piosenkarka i tancerka kabaretowa; Antonio Abella Penuela – pierwszy Markiz Almanzora; Antonio Manuel Camppoy – krytyk sztuki i dziennikarz radiowy; Carlos Herrera Crusset – prezenter radiowy i dziennikarz;

Felix Fernandez Casanova – prawnik i burmistrz miejscowości Cortes; Martin Navarro – ofiara represji z czasów dyktatury gen. Franco’ Martin Soler Marquez – zwierzchnik Andaluzji; Jesus Caicedo Bernabe -burmistrz Cuevas del Almanzora od roku 1999 i senator okręgu Almeria.; Diego Martinez Guevara – działacz społeczny i założyciel hiszpańskiej Młodzieży Socjalistycznej;Luis Antonio Soler Bans – prezes Rady Almerii i Gubernator Cywilny Kadyksu i Murcji. ; Antonio Soler Marquez – udziałowiec kopalń, poseł i senator Partii Konserwatywnej z przełomu XIX i XIX wieku; Mai Manesese – wokalistka i autorka tekstów,śpiewała utwory niemieckiej piosenkarki Neny; Joan Ridao – rzecznik Partii Republikańskiej Katalonii; Pedro Ruiz – artysta, prezenter radiowy, pisarz i piosenkarz, obecnie mieszka i występuje w Barcelonie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij