Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cuarto Real Santo Domingo

Grenada to miasto, którego nie można pominąć na turystycznej mapie Hiszpanii. Jego położenie w hiszpańskiej Andaluzji sprawia, że Grenada oferuje wiele możliwości każdemu, kto zawita w jej progi. Miasto znajduje się u podnóża wspaniałych gór Sierra Nevada, a kilkadziesiąt kilometrów od jego bram możemy już wypoczywać na plażach wybrzeża. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – fascynaci historii wybiorą się na spacer szlakiem zabytków Grenady, a pasjonaci smaków i dźwięków skorzystają z oferty najlepszych restauracji i pokazów flamenco. Piękno zabytków, rajskich ogrodów i pałaców Grenady zachwyci każdego, kto marzy o iście orientalnej przygodzie. Tu właśnie elementy i pozostałości różnych kultur współgrają ze sobą harmonijnie i bez przeszkód, ukazując prawdziwe oblicze dawnych dziejów i zmagań.

Grenada to słynne, turystyczne miasto, które oferuje zwiedzającym malownicze krajobrazy, imponujące zabytki i wspaniałą atmosferę w rozbrzmiewających dźwiękach flamenco. To miejscowość, którą warto odwiedzić, by zasmakować w Hiszpanii, jakiej nie znacie. Piękno samego miasta nie jest być może widoczne na pierwszy rzut oka, ale ujawnia się zabytkach. Można je spotkać przy najważniejszych ulicach i w różnych dzielnicach Grenady, odkrywając powoli jej skarby. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich ważnych miejsc w Grenadzie, ale największą popularnością wśród zwiedzających cieszy się m.in. kompleks pałacowy Alhambra, arabskie łaźnie Bañuelo, słynna Katedra i przylegająca do niej Kaplica Królewska czy klasztor San Jeronimo.

W Grenadzie można podziwiać też miejsca niedoceniane, schowane przed światem, ale skrywające tajemnice i bogatą przeszłość, a także zachwycające swoją architekturą. Jednym z nich jest Cuarto Real de Santo Domingo – miejsce, które przypomina o dawnej świetności państwa Maurów w tym regionie. Budynek położony jest w pobliżu Plaza de los Campos, w centrum miasta. Znajduje się w otoczeniu ogrodów i innych budynków mieszkalnych, a więc jest poniekąd ukryty w zabudowie miasta. To niezwykły zabytek, o nieocenionych walorach historycznych i artystycznych. Jego ogród wraz z gankiem był w czasach mauretańskich miejscem spotkań (i niekiedy miłosnych schadzek), a sam budynek – dumą miasta.

CUARTO-REAL-ANDALUZJA-GRENADA
Cuarto Real Granada

Cuarto Real – arabska magia

Cuarto Real de Santo Domingo to budynek z wieżą, który stanowi pozostałość muzułmańskiego domu – pałacu, który został wybudowany w XIII wieku. Pałac ten należał do władców emiratu Grenady – Almohadów. W czasach swojej świetności nosił nazwę Dar al-Bayda i położony był w dzielnicy Rabad al Farjjarin dawnej Granady. W budynku przebywali władcy muzułmańscy, szczególnie podczas ramadanu. Ten okres postu, dziewiąty miesiąc w religii islamskiej, należał do najważniejszych wydarzeń. Dlatego też, aby uciec od pokus dnia codziennego, władcy często znajdowali spokój w Cuarto Real i oddawali się kontemplacji, albo pogrążali w modlitwie. Należał do arabskich władców, ale po zdobyciu Grenady przez chrześcijan został przejęty przez Królów Katolickich.

Przekazali go oni klasztorowi Santa Cruz la Real, który prowadzony był przez zakon dominikanów. Po sekularyzacji w Hiszpanii, w XIX wieku budynek stał się własnością prywatną, przez co bardzo ucierpiała jego konstrukcja i ogólny stan. Miasto wykupiło go z rąk prywatnych w roku 1990, a na początku XXI wieku obiekt został odrestaurowany pod nadzorem architektów Antonio Orihuela i Antonio Almagro. Miasto zaangażowało wiele sił, by odnowić budynek i przywrócić mu chociaż w część dawny wygląd. W roku 1995 rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne, które pozwoliły na poznanie w jaki sposób prezentowała się pierwotna wersja budynku. Od 2001 trwały same prace renowacyjne, które miały na celu odnowić strukturę budynku i wzmocnić jego konstrukcję.

Pamięć o dawnych czasach

Budynek jest jednym z niewielu zabytków pochodzących z XIII wieku, które pozostały w Grenadzie z czasów panowania Maurów. Jego pierwotna architektura zapoczątkowała i zainspirowała stworzenie Alhambry czy Alcazar Genil – stał się on przykładem dla innych arabskich budowli. Choć nie przetrwał w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego, nadal wyczuwa się tu klimat dawnych lat świetności budowli. Z jej oryginalnego wyglądu pozostała tylko część Cuarto Real Santo Domingo z wieżą Potters Arrabal. Wchodząc do budynku widzimy kwadratowe pomieszczenie, gdzie na łuku wyryty jest napis zaczerpnięty z Koranu Bój jest jeden – stworzony oczywiście w języku arabskim.

W pokoju znajdują się też ozdoby, dekoracje, ornamenty i inne napisy religijne, a także dwadzieścia łuków gipsowych, które wspierają belki. W przedsionku ulokowane są też trzy balkony z widokiem na dzielnicę, główny łuk i draperia. Przedsionek nie jest już tak bogato zdobiony, jak główne pomieszczenie. Prezentuje bardziej skromny i surowy styl. Okno na drzwiach zostało dodane w 1930 roku. Wieża budynku zachowała swój arabski klimat i charakter. Co więcej, w Cuarto de Santo Domingo można podziwiać wspaniałe płytki podłogowe i ozdoby pamiętające jeszcze czasy arabskie. To prawdziwa podróż w przeszłość, dzięki której można zapoznać się z życiem codziennym ówczesnych mieszkańców.

GRANADA-ODKRYCIA-ARCHEOLOGICZNE-ANDALUZJA-HISZPANIA

Godziny zwiedzania

Budynek jest własnością państwa, dlatego też możliwe jest jego podziwianie przez cały rok. Cuarto Real Santo Domingo można zwiedzać od października do kwietnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 18.00. W miesiącach maj – wrzesień czynny jest w godzinach 10.00 – 14.00 oraz 17.00 – 20.00. Wstęp jest bezpłatny. Aby poznać więcej ciekawostek i szczegółów związanych z tym miejscem, jak i innymi zabytkami w Grenadzie, warto skorzystać z usług przewodnika w Biurze Informacji Turystycznej. Przeprowadzi on przez wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze zabytki miasta, w zanadrzu oferując wspaniałe historie i opowieści o dziejach każdej z budowli.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Położenie Cuarto Real Santo Domingo w centrum miasta ułatwia dostęp do innych zabytków Grenady, które warte są odwiedzenia. Tylko 20 minut spacerem od obiektu możemy dostać się do Alhambry – zespołu pałacowego wybudowanego w latach 1232 – 1273. To zabytek arabskiej architektury pozostawiony na ziemiach Hiszpanii, który przyciąga turystów z całego świata. Alhambra, po wypędzeniu Maurów przez chrześcijan, znalazła się pod panowaniem Królów Katolickich i na przestrzeni wieków uległa różnym przebudowom. W roku 1984 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Co więcej, już 13 minut spacerem od Cuarto Real Santo Domingo znajduje się imponująca Katedra Grenady, która została wybudowana w miejscu muzułmańskiego meczetu.

Zachwyca zwiedzających swoim imponującym rozmiarem i przepychem. Do Katedry przynależy Kaplica Królewska Capilla Real de Granda, gdzie pochowane są szczątki Królów Katolickich. W pobliżu Cuarto Real Santo Domingo położonych jest też wiele hoteli, restauracji i barów, gdzie serwowane są lokalne potrawy doprawiane nutką egzotyki.

Cuarto Real Santo Domingo to doskonałe miejsce wypadowe do większości najważniejszych atrakcji i zabytków Grenady, które powinny znaleźć się na mapie każdego turysty zwiedzającego tę piękną miejscowość.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Grenadzie strona główna | klasztor Cartuja | ogrody Triunfo | Alhambra w Grenadzie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij