Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Arcos de la Frontera

Arcos de la Frontera i Pueblos Blancos w Andaluzji

Miasto w Hiszpanii. Jedno z najbardziej rozłożystych pueblos blancos (białych wiosek). Dzielnice mieszkalne Arcos na szczycie skalistego kalenicowego grzbietu, złożone są z wybielonych domów i kamiennych murów zamkowych. Nagle się zatrzymują, a stroma część klifu podąża w dół do żyznej doliny rzeki Guadalete, dekorując zabytek historyczno-artystyczny, uznając jego wyjątkową architekturę i imponującą lokalizację.

Stare miasto to splątany labirynt brukowanych uliczek prowadzących do zamku zbudowanego z piaskowca - Castillo de los Arcos. Jak można się spodziewać po tak spektakularnym punkcie widokowym, rozciągają się stamtąd piękne widoki na miasto, zwłaszcza jego dolną część. Choć czas pod panowaniem Maurów był okresem jednego z największych rozkwitów miasta, Arcos miało długą historię rozmaitych okupacji, co wykazało odkrycie licznych szczątków archeologicznych z czasów neolitu, epoki brązu, tartessańskiego, fenickiego i rzymskiego.

Obfite nawodnienie i doskonała lokalizacja obronna na wzgórzu były głównymi atutami dla potencjalnych osadników. Ludność Arcosu liczy sobie obecnie 28 000 osób, dzieląc się między nowszym miastem na niższych zboczach grzbietu i starym miastem, do którego można dotrzeć podążając za wzgórzem Cuesta Belén. W samym sercu starego miasta jest brukowana Plaza de Cabildo.

ARCOS-DE-LA-FRONTERA

Malowniczy charakter placu została trochę zatracony przez jego podwójną funkcję – placu i parkingu. P południowej stronie placu znajdziemy doskonałe widoki, gdzie mirador (punkt widzenia) kończy się stromym urwiskiem o wysokości 150 m. Wśród niezapomnianych w Arcos pięknych i często wąskich uliczek znajdują się zaułki - jak Calle Cuna i Calle Maldonaldo, ozdobione eleganckimi pałacami zbudowanymi przez XVIII-wieczną arystokrację miejską.

Bary tapas na Starym Mieście są skoncentrowane wokół centralnej ulicy Callejón de las Monjas lub w jej pobliżu. Warte zwiedzenia jest Mesón El Patio, klimatyczny jaskiniowy bar w pobliżu kościoła Santa Maria, który serwuje dobre tapas. Jeśli chcesz czegoś bardziej oficjalnego, jedną z najbardziej ekskluzywnych restauracji w mieście jest El Convento na Marques de Torresoto, która mieści się w pałacu z XVII wieku i oferuje w swoim menu mnóstwo dań z dziczyzny.

Taras w luksusowym hotelu Parador na Plaza del Cabildo jest idealnym miejscem na drinka przy wspaniałych widokach na Arcos. W dole znajduje się rzeka Guadalete pokryta gajami oliwnymi i pomarańczowymi. Istnieje również zbiornik wodny (embalse), Lago de Arcos, doskonały dla zażywania letnich kąpieli. Część zbiornika stanowi obszar chroniony, obszar naturalny Cola del Embalse de Arcos.

 Od czego zacząć

W odległości 66 km na północny wschód od Kadyksu, Arcos de la Frontera znajduje się zachodnia brama do Pueblos Blancos i miasta Ronda. Położone w pobliżu 200 metrów nad doliną miasta znajdują się wieże nad gigantyczną przepaścią, utworzoną przez rzekę Gwadelete. W ich ukośnych rezydencjach i wybielonych domach z krętkami z kutego żelaza kryją się labirynty wąskich uliczek. Nie przegap panoramicznego widoku z belwederu na Plaza del Cabildo.

Zabytki

Do głównych zabytkowych obiektów Arcos de la Frontera należą:
Castillo de Arcos
Iglesia Parroquial de Santa María de la Asunción
Convent of San Agustín
Church of San Pedro
Ayuntamiento (City Hall)
Iglesia de San Francisco
Iglesia de la Caridad

Historia miasta w kilku zdaniach

Arcos de la Frontiera jest głęboko ukryte w południowej części prowincji Kadyks, w paśmie górskim Gatidano. Przez wielu uznawane jest za najpiękniejsze miasto Hiszpanii. Chociaż stara jego część liczy sobie 4000 osób i jest zagubione w dolinie ukrytej w górach, jej miejsce w historii hiszpańskiej jest ważne ze względu na strategiczne położenie miasta w katolickiej Hiszpanii. Odegrało znaczącą rolę w długiej walce z królestwem Maurycego. Boabdil, ostatni król maurejski, w końcu upadł w 1492 r., W tym samym roku Kolumb wyruszył na zachód, do Indii. Historia ta zaczynała się na krańcu Kadyksu, niedaleko Arcos de la Frontera.

Arcos ma opinię miasta bardzo przyjaznego. Jego mieszańcy, Arcenses, znani są z tendencję do uśmiechu i miłego stosunku do gości. Istnieje wiele restauracji w niskich i średnich cenach na Starym Mieście lub nad jeziorem, gdzie można też łowić ryby, wybrać się na żaglówki, kajaki i windsurfing. Wiele hoteli, podobnie jak ich restauracje, mieści się w pięknych i starożytnych kamiennych budynkach.

ARCOS-DE-LA-FRONTERA

Arcos powstało na szczycie ostrego wzgórza z klifami po obu stronach, po środku szerokiej doliny otoczonej rozległymi górami. Wejścia do miasta były kiedyś chronione ciężkimi bramami. Jego obronny charakter utrwalił wagę twierdzy w ciągłych bitwach.

Okolica odkryła wiele źródeł i eksponatów historycznych, począwszy od dowodów z prehistorycznej epoki Półwyspu Iberyjskiego, w tym szkieletów, artefaktów, przez malowidła w jaskini, mające około 150 000 lat. Niektóre z jaskiń w klifie Arcos zaludnione były kiedyś przez nieznanych starożytnych mieszkańców.

Starożytni Rzymianie zajmowali miasto przez sześćset lat, aż do roku 400-nego, a jednym z najlepiej zachowanych przykładów na ich egzystencję w mieście jest most w Ronda, w pobliżu Arcos. Architektura każdej z kultur miesza się z późniejszymi stylami, takimi jak na przykład barok hiszpański w budynkach miasta. Kiedyś miasto znajdowało się też pod kontrolą Kalifatu Kordoby. Okres chwały Arco zakończył się, gdy królestwo to upadło w XI wieku. W 1264 r. do miasta wkroczyły wojska katolickie, sygnetariusze końca muzułmańskiej władzy.

Miasto, pomimo z pozoru niewielkiego rozmiaru, posiada siedem kościołów, z których dwa to katedry. Kościoły Santa Maria i San Pedro od początku charakteryzowały się niechęcią wobec siebie, opartą na ich rywalizacji o godność najważniejszego świątyni w mieście, co trwało wiele wieków. W XV w. biskup jednej z nich wyruszył z Arcos do Rzymu na ośle, aby poprosić o dyspensę papieską, która miała zagwarantować pierwszeństwo jego katedrze. Minęło ponad cztery lata, zanim wrócił z darem papieskim - rzeźbionym niemowlęciem Jezusa Chrystusa - ale nie z ostateczną decyzją.

Wreszcie w 1775 r. Watykan podjął decyzję, że ważniejszy jest starszy z dwóch, Santa Maria, zbudowany między XV i XVIII wieku.
Miasto posiada bogatą historię. Piękno tego rodzaju, które może rosnąć, rozwijać się przez wieki. Otacza go wspaniała okolica, w tym doliny, lasy i góry. Możliwości jazdy konnej lub wszelkiego rodzaju trekkingu. Istnieje stamtąd także łatwy dojazd do najważniejszych miast w Andaluzji takich jak Sewilla, Jerez de la Frontera, Malaga. Dzielą go 2 godziny jazdy od Tangeru w Maroku i godzina od Gibraltaru lub Kadyksu, najstarszego miasta w Europie.
Wspomnieć też arto o kulturowych korzeniach regionu w walce byków w Hiszpanii, hodowli koni i flamenco. Arcos de la Frontera nadal pozostaje niezbadanym klejnotem i na pewno warto go odwiedzić.

Turystyka i ciekawostki

Możesz wyruszyć główną ulicą z Plaza del Cabildo do Iglesia de San Pedro, z barokową dzwonnicą. Znajduje się po drugiej stronie klifu i posiada uroczy labirynt wąskich zaułków, kojarzonych z Tangerem. Można wspiąć się na wieżę. Nie jest to jednak wyprawa dla posiadających lęk wysokości.

Wśród obrazów znajdują się tam takie dzieła jak Dolorosa namalowana przez Pacheco, nauczyciela wielkiego Velázqueza, pracującego nad Zurbaránem i Riberą. Jest otwarta od poniedziałku do piątku od 10:30 do 14:00 i od 5 do 19, w sobotę od 10:00 do 14:00. Wstęp wynosi 1 € (1,60 USD).

Kolejnym punktem widokowym jest Mirador de Abades, na końcu Calle Abades.
Znaną postacią Arcos de la Frontera jest Paul Herman. To malarze i rzeźbiarz, oferujący obecnie warsztaty malarskie w pięknej XVIII-wiecznej rezydencji wiejskiej położonej na 1000 hektarach.

Wspaniałe widoki

Panorama z górnej części miasta robi naprawdę wrażenie. Widok rozciąga się nad złotymi klifami i na drugą stronę rzeki, daleko poniżej. Uważane przez wielu za pierwszy w Hiszpanii "pueblo blanco" niewątpliwie dostarcza spektakularnych wrażeń. Z drugiej strony grzbiet wychodzi na Lago de Arcos.

ARCOS-DE-LA-FRONTERA-FOTO

Historycznie miasto ozdabia forteca, a resztę panoramy wzbogacają niskie, białe domy i piękne kościółki z piaskowca, dając miastu podobny charakter i wygląd do miasta Ronda - choć Arcos jest trochę mniej zamożne i rzadziej odwiedzane. Stare miasto leży w najwyższym punkcie, na grzbiecie. Labirynt wąskich uliczek prowadzi do Plaza Cabildo, z widokiem na gotycki kościół Santa María, stary zamek (Castillo). Północna strona placu jest otwarta i jest to miejsce, które można podziwiać. Góruje nad złotymi klifami, rozciągając się też na drugą stronę rzeki.

Labirynt

Stare miasto, w najwyższym punkcie na grzbiecie, jest labiryntem stromych wąskich ulic prowadzących do Plaza Cabildo, na szczyt.
Rzymianie nadali mu imię Arcobriga, później stała się twierdzą Maurów pod rządami Kalifatu Kordoby. W 1264 r. wróciła ona do królów katolickich. Krajobraz wokół jest przeważnie otwarty, żyzna okolica jest pokryta gajami oliwnymi i cytrusowymi, winnicami i polami słoneczników.

Jest to obszar, który jest wysoko ceniony ze względu na stada byków i piękne konie. Nisko położone tereny zapewniają, że cieszy się prawdziwym klimatem śródziemnomorskim, choć ostrzegamy, może być bardzo gorąco w połowie lata.

Pomimo upałów, obszar ten jest znany jako doskonały teren do uprawiania wszelkich odmian rekreacji ruchowej. Piesze wycieczki, turystyka rowerowa, konna, treking, to główne kierunki w jakich realizacji poszukują tam miłośnicy ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Walory terenowe coraz silnie rzutują na intensywność turystyki, jako dziedziny gospodarki miasta i gminy.

Cortijos to tradycyjne duże domy, głównie stare, obecnie wiele z nich służy jako hotele. Na tej liście znajdują się również hacjendy i młyny. Doskonałe miejsca na nocleg w Pueblos Blancos i tej części Andaluzji.

Cortijo de San Rafael
Cortijo de la Fuensanta
Cortijo Casablanca
Cortijo Casa Blanquilla
Cortijo Albardén
Cortijo del Rey
Cortijo el Jadublón
Cortijo Barranco
Cortijo Faín
Cortijo las Posadas
Cortijo Nuevo lub El Guijo
Cortijo lub Hacienda el Peral
Cortijo Soto del Almirante
Hacienda el Santiscal
Hacienda de San Andrés Nuevo
Molino del Bachiller Viejo, (młyn).
Molino Nuestra Señora de la Luz lub Barrancos, (młyn).
Molino de San Anton, (młyn).

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij