Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ubeda

Ubeda koło Jaen

Miasto i gmina w Hiszpanii, leżące też w prowincji Jaen, w regionie La Loma de Ubeda i Wspólnocie Autonomicznej Andaluzji. Andaluzja, a więc chodzi o najbardziej na południu położony region Hiszpanii i jednocześnie Półwyspu Iberyjskiego. To tam jest już Cieśnina Giblartarska i gorący oddech bliskiej Afryki.
Na populację Ubedy składa się 35,9 tys. mieszkańców. Miasto zajmuje powierzchnie 397 km2. Określane jest „miastem wzgórza”, ponieważ leży na wzniesieniu. Wraz z pobliskim Baeza, w lipcu 2003 roku, Ubeda została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, z uwagi na dużą ilość dobrze zachowanych zabytków. Jest to właściwie cechą całej Andaluzji.

Geografia

Ubeda zlokalizowana jest w północnej części Andaluzji, blisko granicy wspólnoty. Odległość, jaka ją dzieli od innych miast, a jaka rzutuje na charakter Ubedy, to:

Jaen – 56 km
Bailen – 42 km
Kordoba – 150 km
Sewilla (stolica Andaluzji) – 280 km
Almeria (Morze Śródziemne) – 215 km

UBEDA-HISZPANIA

Gęstość zaludnienia Ubedy to 90 os./km2 i jest to dwukrotnie więcej, niż gęstość zaludnienia prowincji Jaen.
Gmina Ubeda składa się z siedmiu miejscowości posiadających więcej niż 1000 mieszkańców: Santa Elualia, Donadio, Solana de Totrralba, Veracruz, San Migiel, San Bartolome. Gmina dzieli się na trzy części: Ubeda, Rincon de Ubeda, Corner Olvera.
Gmina charakteryzuje się przede wszystkim działalnością rolniczą. Jest tam najbardziej owocny na świecie gaj oliwny. Inne kierunki upraw, to winorośl i zboża. Ziemie gminy nawadniają cztery rzeki: Gwadalkiwir, Guadalimar, Guadiana Menor i Jandalilla.

Miasto Ubeda położone jest na wzgórzu La Loma. Na klimat miasta składa się to, że leży w Andaluzji, ale też jego usytuowanie na otwartym wzgórzu. Jest to więc klimat podzwrotnikowy z dużymi elementami kontynentalnego. Chodzi więc o ciepłe i deszczowe zimy, oraz suche i gorące lata, które zaczynają się praktycznie już w maju.
Okolice Ubedy stanowią żyzne gleby i pastwiska. Region sięga do podnóża gór Sierra Morena. W pobliżu Ubedy znajduje się duży, sztuczny zbiornik wodny Giribaile. Malowniczo kluczy pomiędzy wzgórzami. Na terenie gminy znajdują się chronione obszary natury. W tym:
Park Krajobrazowy Alto Gwadalkiwir – rezerwat fauny: kaczki, błotniak stawowy, czapla i flory: trzciny, topole - na podmokłych terenach rzek, głównie Gwadalkiwir.

Historia miasta na przestrzeni wieków

Legenda głosi, że miasto zostało założone przez Tubela, potomka Noego.
Według archeologów, ślady życia człowieka tam każą skierować się do epoki eneolitu, czyli 4 tys. lat p. n. e. Ważne jest jednak to, że Ubeda jest uznawana za najstarsze miasto z prawami miejskimi, w Europie Zachodniej.
Wiadomi, że w dawnych wiekach do Ubedy docierali Starożytni Grecy i Wizygoci, a potem Rzymianie i Kartagińczycy. Miasto posiada więc starożytną historię i architekturę.

W średniowieczu w historii miasta zaznaczył się rok 1091, kiedy to król Toledo Al – Amon toczył w okolicy walki z andaluzyjskimi buntownikami. Historia miasta jest ściśle związana z dziejami regionu. Ubeda, przez wieki średnie, często była atakowana lub zmuszana do uczestnictwa w rozmaitych walkach np. krzyżowców, czy Almohadów i Korony Hiszpańskiej. W 1233 zostało ostatecznie podbite przez Ferdynanda III Kastylijskiego. Stało się to wtedy bez dużego rozlewu krwi i ofiar po stronie ludności cywilnej. Dzięki temu potem na długo ukształtował się charakter gminy, jako barwnej i wielokulturowej. Chodzi tu między innymi o chrześcijan, arabów i żydów.
Przez następne dwa stulecia miasto angażowało się w walki z muzułmanami.

Na charakterze Ubedy piętno odcisnęło też to, że miasto długo było punktem granicznym między królestwami: Granady i Kastylii. Dzięki temu otrzymywała wiele przywilejów od Kastylii, by potem stać się jednym z czterech głównych miast andaluzyjskiej rekonkwisty.
Wieki XIV, XV i XVI były stuleciami ciągłego bogacenia się miasta. W roku 1526 gościł w nim cesarz Karol, który obiecał wszystkie przywileje utrzymać.

UBEDA-HISZPANIA-FOTOGRAFIA

Następne dwa stulecie przyniosły odwrotne tendencje. W kryzysie Hiszpanii, Ubeda też upadała.
Negatywnie na miasto wpłynęła też wojna domowa lat XXX – stych XX wieku, po której Ubeda długo nie mogła się pozbierać. Zaczęło się odradzać w latach 60/70 dzięki postawieniu na przemysł.
Inna ciekawostka z historii miasta. W roku 1591 przybył do miasta i zmarł tam Św. Jan od Krzyża.

Na charakterze, a w szczególności architekturze Ubedy, silne piętno wywarła epoka renesansu. Miasto stanowi swoisty zbiór rozwiązań urbanistycznych typowych dla tej epoki, a w szczególności dla kręgu kulturowego włoskiego renesansu. Widoczny jest ten trend w wielu miejscach, na przykładzie wielu zabytków. Wpływ na wizerunek Ubedy miały też:
Dziedzictwo muzułmańskie – IX – XIII wiek.
Epoka Mudejar – XIII – XV wiek, mieszanie się wpływów muzułmańskich i chrześcijańskich.
Miasto Renesansu – XVI wiek.
Z tego ostatniego wywodzi się perspektywa zamkniętych ulic wokół centrum. Po muzułmanach zaś zostały w mieście wieże narożne, ze styków ulic.

Warto zobaczyć i zwiedzić w mieście

Inny słynny zabytek renesansowy, to Plac Vasqueza de Moliny. Powstał w XVI wieku. Jeden z piękniejszych w Hiszpanii. Powstał na planie trapezu. Usytuowane są przy nim następujące budynki:
Pałac Deana Ortegi, ruiny Pałacu Don Rodrigo Orozco, Pałac Vasqueza de Moliny(obecnie siedziba Rady Miejskiej), Stary Spichlerz, Więzienie, Kościół Najświętrzej Marii Panny Alkazar, Kościół Sacra Capilla del Salvador del Mundo – tylko tam w Hiszpanii znajdują się rzeźby Michała Anioła.

Charakterystycznym i pięknym jest też Plac Andaluzji. Funkcjonuje od 1400 roku. Stoją tam między innymi pomniki: Św. Izydora i generała Saro, wojskowego – zamordowanego w 1936 roku przez republikanów.
Plac Marqueza de Mancery – posiada duże znaczenie kulturalne dla miasta. Znajduje się na nim rezydencja Pedro de Toledo, pierwszego wicekróla Peru.
Więzienie Biskupie – odkryto w nim pozostałości po iberyjskiej nekropolii z około 1400 roku p. n. e.
Granary, dawne więzienie świeckie, a obecnie posterunek policji.
Plac i skwer Casa del Rodigor – między kościołem Św. Marii i Więzieniem Biskupim.
Plac May Day – centrum średniowiecznej Ubedy, z marmurowym pomnikiem św. Jana od Krzyża.
Kościół Św. Pawła – zbudowany na fundamentach starożytnych.
Ratusz Staromiejski – cechuje się podwójnymi, typowo włoskimi, łukami. Zaprojektowany przez Francisco del Castillo.
Klasztor San Miguel – w 1591 roku osiadł tam i zmarł św. Jan od Krzyża.
Valencia Street – ulica garncarzy.
Pałac Vela de los Cobos – z XVI wieku. Kiedyś był własnością kapitana, walczącego z Maurami. W XVIII wieku został powiększony o piękny i romantyczny ogród.
Pałac Alicun i Wieży.
La Casa de las Torres - średniowieczny zameczek, z renesansowym dziedzińcem. Obecnie mieści się tam Instytut Edukacji Artystycznej.
Klasztor Św. Klary – jeden z najstarszych klasztorów w Ubedzie. Posiada część średniowieczną, renesansową i barokową.
Kościół Św. Piotra – pochodzenia romańskiego, z elementami renesansu.
Klasztor Karmelitanów Bosych.
Pałac Medinilla.
Alkazar de Ubeda – ruiny zamku.
Mury obronne.

Często odwiedzanymi przez turystów są ulice: Mesones i Obispo Cobos. Znajdują się w pobliżu Placu Andaluzji. Znajdziemy na nich wiele ciekawych restauracyjek i kawiarni.
W ciągu XIX i XX wieku ważną ulicą handlową stała się ta druga: La Calle Obispo Cobos, zwana dziś New Street.
Centrum Ubedy dopełniają powstające w XX wieku ulice, odchodzące promieniście od centralnych placów i renesansowej starówki: Constitution Avenue, Trawl, Calle Cruz, Corrida San Fernando, Calle Acha, Calle Sagasta, Calle Obispo Cobos.

Gospodarka miasta i regionu

Ważą częścią życia gospodarczego Ubedy i najbliższego regionu jest rolnictwo, a konkretnie uprawa oliwek. To o nich mówi się „płynne złoto Jean”. Dookoła rozciągają się gaje oliwne, dając zatrudnienie hodowcom i wielu gałęzią pokrewnym im, a więc głównie przetwórstwo. Gmina Ubeda uchodzi obecnie za największego producenta oliwy z oliwek na świecie. Rozwój cywilizacji nieco wyparł stamtąd hodowlę owiec i drobiu.
Kiedyś w Ubedzie królowała produkcja jedwabiu i innych tkanin oraz ceramika, wyrugowane przez wszelkie wojny o niepodległość i kryzysy. Spowodowało to, że mimo uroków Ubedy, od dziesięcioleci wielu jej obywateli emigruje za chlebem do Madrytu, czy Barcelony.

UBEDA

Ze względu na specyficzne walory miasta, wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie w branży turystycznej. Jako obsługa hoteli, restauracji, wycieczek, w transporcie osób.
Ubeda jest ważnym węzłem komunikacyjnym Wspólnoty Andaluzji. Biegną obok niej autostrady: N-322, A-316, A-401
Jest też ścieżka piesza, między innymi z Ubedy do Baezy, którą chadzał Św. Jan od Krzyża, a która jest częścią zespołu dróg: Camino de Santiago, czyli tras, jakimi pielgrzymi mogą dotrzeć do Santiago de Compostella.

W okolicy są stacje kolejowe:
Jodan Ubeda (10 km na południe) – dla linii Linares Almeira
Linares Baeza (20 km na północ) – dla linii Madryt Jaen.

Popularna jest też komunikacja autobusowa. Sprawdź informacje o autobusach w Hiszpanii.
Kuchnia regionu i miasta powiązana jest przede wszystkim z kuchnią śródziemnomorską. Widoczne są w niej wpływy lewantyńskie i andaluzyjskie. A więc duża ilość warzyw, ziaren, oczywiście oliwa z oliwek i oliwki. Znane i często jadane przez turystów są tam marynowane kuropatwy, kaszanka smażona na oliwie z oliwek, desery: homazo – z ciasta chlebowego – i papajotes. Jada się tam też gulasz z fasoli z bakłażanem, gulasz z ciecierzycy z botwiną, czy wielkanocne paszteciki.

Jedzenie jest istotną częścią życia w Ubedzie, bo w restauracjach spędza się tam wiele czasu. To tradycyjne miejsca spotkań Andaluzyjczyków. Miasto posiada własne charakterystyczne tapas (punkty gastronomiczne), gdzie serwuje się specjały lokalnej kuchni: picadillo, kiełbasy lokalne, „łachmany” – lokalna odmiana gulaszu.
Znane są: Restauracja Cantina la Estacion, czy też Restauracja Antiqua.

Od stycznia do marca Ubeda oferuje Festiwal Kuchni Renesansowej. W wyznaczonych lokalach prezentuje się wtedy potrawy o pochodzeniu z epoki odrodzenia i sposób ich przyrządzania.
Jak przystało na miasto słynące z turystyki, w Ubedzie przyjezdni znajdą też wiele atrakcyjnych hoteli. Najciekawsze to te, w zabytkowych budynkach. Między innymi w Pałacu Deana Ortegi, czy w Pałacu Alicun.

Hotel w pałacu Deana Ortegi hotel w Pałacu Alicun.
Folklor Ubedy opiera się o ten prowincji Jean, czy całej Andaluzji. Kojarzy się więc głównie z tańcami andaluzyjskimi.
W mieście odwiedzić można muzea:
Archeologiczne, Muzeum Ceramiki i Dawnego Życia Codziennego, Muzeum Św. Jana od Krzyża.
Ubeda jest oczywiście też centrum kulturalnym regionu. Mamy centra kultury, kina, teatr, festiwale sztuki i inne imprezy tego typu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij