Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Guadix

Guadix – miasto konkwistadorów i wielkich odkryć

O Buenos Aires mówi się czasami, że to najgorętsze miasto w Ameryce Południowej. Nie powinno to nikogo dziwić, kiedy okazuje się, jaka jest historia stolicy Argentyny. A ta zaczyna się zupełnie gdzie indziej, bo w hiszpańskim mieście Guadix. To właśnie tutaj urodził się Pedro de Mendoza – hiszpański konkwistador, który uznawany jest za założyciela Buenos Aires. Z kolei miasto, z którego się wywodzi, uznawane jest za piękne i wciąż nieodkryty skarb Andaluzji. Zapraszamy na wycieczkę po Guadix – mieście konkwistadorów i pięknych zabytków.

Jaki błąd robi wielu turystów, planując podróż do Andaluzji? Taki, że w największej mierze skupiają się oni na Sewilli i najbliższych jej okolicach, często pomijając inne, mniejsze miasta, jakby z góry zakładając, że nie ma tam niczego godnego uwagi. A to nieprawda. Kto przynajmniej raz zwiedził ten region nieco bardziej dokładnie, nie ograniczając poznawania Andaluzji wyłącznie do jej stolicy ten wie, że warto zwrócić uwagę na inne ośrodki, taki jak właśnie Guadix. To niewielkie, bo liczące zaledwie 20 000 mieszkańców miasto, liczbą atrakcji i swoim potencjałem na wielu polach, zawstydziłoby niejeden kilkukrotnie większy ośrodek miejski.

GUADIX-HISZPANIA-KOŁO-GRANADY

Andaluzja do nie tylko Sewilla

Guadix to typowy przykład hiszpańskiego miasta. Dlaczego typowy? Ano dlatego, że jego początki datowane są na okres rzymski, kiedy to odnotowano pierwszy, niezwykle dynamiczny rozwój osady, między innymi przejawiający się w stworzeniu przez ówczesnych mieszkańców nowoczesnego i skomplikowanego jak na możliwości techniczne, systemu nawadniającego. Dawna Accia, bo tak nazywało się wtedy miasto, stanowiła niezwykle istotny punkt dawnych szlaków handlowych i pielgrzymich. Kolejny typowy element dla miast położonych na terenie dzisiejszej Hiszpanii, to oczywiście okres panowania Arabów.

To w tamtych czasach miasto zmieniło swoją nazwę. Accia stała się „Rzeką Asz”, stąd współczesna nazwa Guadix. Co ciekawe, miasto nie leży nad żadną rzeką, skąd więc arabska tendencja do nazwania go imieniem cieku wodnego? Podstawą jest tu wspomniany wcześniej system irygacyjny, który zapewniał odpowiednie nawadnianie terenów, a rzeka była wykorzystana w znaczeniu symbolicznym.

Nawadnianie urodzajnych ziem w rejonach miasta pozwalało na rozwój rolnictwa i upraw. To właśnie praca na roli przez stulecia stanowiła główne źródło dochodu dla mieszkańców Andaluzji, w przypadku Guadix nie mogło być inaczej. W czasach kolonizacyjnych wypraw miasto było ważnym ośrodkiem politycznym, a fakt, że właśnie stąd pochodzi Pedro de Mendoza najlepiej oddaje specyfikę tego regionu jak i jego wpływu na rozwój hiszpańskiego imperium kolonialnego.

Miasto kościołów

Mimo niewielkiej liczby ludności, miasto odgrywa ważną rolę społeczno-gospodarczą nie tylko w prowincji Grenady, ale także w całym regionie Andaluzji. Guadix stanowi ważny węzeł komunikacyjny, w bliskiej okolicy miasta krzyżują się bowiem dwie autostrady, a także drogi ekspresowe i krajowe. Dzięki temu, miasto ma bardzo dobre połączenie nie tylko z Sewillą, ale także z wieloma innymi hiszpańskimi miastami. Najbliżej położonym dużym miastem jest Grenada – to właśnie na terenie prowincji o takiej samej nazwie znajduje się Guadix.

Katedra wznoszona przez trzy wieki

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od jego wizytówki, którą bez dwóch zdań jest katedra św. Marii. Jej historia jest niezwykła, począwszy od tego, że sama budowa świątyni trwała niemal trzysta lat. Rozpoczęła się w 1510 roku, a zakończyła w 1796. Przez tak długi czas zmieniają się epoki w sztuce i style w architekturze, czego katedra jest najlepszym dowodem. Kościół zawiera bowiem zarówno elementy klasycystyczne, które zawdzięcza on wpływom Vicente de Lacera, który budował również katedrę w Kadyksie, jak i barokowe, stwarzające podobieństwo do katedry w Grenadzie. Katedra góruje nad miejską panoramą, a widok samego kościoła, jak i pejzaż widziany z wieży, zapierają dech w piersiach.

Matka Boska bolesna jest także patronką miasta. Sama katedra, poza tym, ze stanowi prawdziwe świadectwo czasów, zawiera jednocześnie imponującą kolekcję dzieł sztuki sakralnej. Jednym z najsłynniejszych jest z całą pewnością srebrne, przepięknie zdobione tabernakulum, które ufundowane zostało przez króla Karola II. Katedra stanowi niezwykle ważny zabytek dla całego regionu. Poza katedrą, w granicach tego niewielkiego miasta znajduje się jeszcze kilka innych świątyń, między innymi: kościół św. Augustyna czy Bazylika Matki Boskiej Bolesnej, która swoje święto obchodzi w listopadzie.

KATEDRA-GUADIX

Rzymianie, Arabowie, chrześcijanie

Czasy rzymskie oraz średniowiecze to okresy, które zapisały się w historii miasta złotymi zgłoskami. Znamienne jest jednak, że dopiero stosunkowo niedawno zaczęto sobie zdawać sprawę z faktu, jak wielkie jest dziedzictwo tamtych wieków. W znaczący sposób przyczyniły się do tego odkrycia archeologiczne, prowadzone na terenie całego miasta. Szczególnie centrum stanowi niezwykle bogaty zbiór świadectw historycznych, co każe przypuszczać, że to właśnie w centralnej części miasta znajdowała się pierwsza osada na tych terenach.

Doceniając wielowiekowe dziedzictwo miasta, koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się ono dzisiaj. A czasy współczesne to przykład na to, że bogate dziedzictwo historyczne nie musi w żadnym wypadku być ciężarem dla miasta, które chce uchodzić za nowoczesne i idące z duchem czasu. Świadczy o tym fakt, że historia stanowi wizytówkę Guadix, a miejscowe władze doskonale wiedzą jak bogate tradycje miasta przekuć w jego współczesną wizytówkę.

Kuchnia Andaluzji – poszanowanie dla tego co lokalne

W Guadix można zjeść tradycyjne potrawy, typowe dla kuchni andaluzyjskiej. Podstawowym rodzajem mięsa jest tam wieprzowina, które używa się zarówno do zup jak i do dań mięsnych. Tak jak w całej Hiszpanii, popularne są także dania z fasoli, ryżu czy z dodatkiem świeżych ziół. Inaczej niż. np. w Katalonii, stosunkowo niewielką popularnością cieszą się tu ryby. Za to w kuchni używa się również świeżych owoców, zwłaszcza brzoskwinie cieszą się tam popularnością. Natomiast o tutejszych hotelach i pensjonatach turystyczny można powiedzieć nie tylko, że są one komfortowe i stosunkowo niedrogie, ale także pięknie położone. Jako, że Guadix jest miastem o nieregularnym ukształtowaniu terenu, a w okolicy nie brakuje wzniesień, grot skalnych, jaskiń i pustyń, hotele wkomponowane w przepiękne okoliczności przyrody, zapewniają również piękny widok.

Ile Polski w Hiszpanii?

Nawet jeśli wielu czytelników po raz pierwszy spotyka się z nazwą miasta Guadix, warto wiedzieć, że ma ono całkiem poważne związki z naszym krajem. Jakie to związki? Od kilku lat, miastem partnerskim dla Guadix jest bowiem Piaseczno. Jak wyglądają wzajemne stosunki polsko-hiszpańskie przez pryzmat współpracy obu miast? Organizują one wymiany młodzieży, wspólnie pracują nad strategiami rozwoju dla regionów, a także wymieniają się doświadczeniami w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Guadix posiada swoją własną drużynę piłkarską, która występuje w trzeciej lidze hiszpańskiej. Mecze Guadix Football Club – klubu powstałego w 1932 roku, który pamięta wielkie starcia z Valencią w rozgrywkach o Puchar Króla – cieszą się w mieście ogromną popularnością. Trudno się dziwić, jesteśmy przecież w Hiszpanii, a jeśli dodamy, że w okolicach Granady czy Sewilii, to futbolowa pasja z całą pewnością stanie się jeszcze bardziej zrozumiała. Andaluzja to region zakochany w futbolu tak samo jak Katalonia czy Kastylia, praktycznie każde miasto, bez względu na wielkość, liczbę mieszkańców czy stopień rozwoju, za punkt honoru stawia sobie posiadanie drużyny piłkarskiej. Nie jest istotne czy w pierwszej lidze, czy w rozgrywkach amatorskich – tu liczą się determinacja i wola walki. Tego pragną fanatyczni kibice.

Futbol i fiesta

Jednak nie tylko futbol wypełnia wolny czas mieszkańców miasta. Guadix słynie również z licznych uroczystości, targów i festiwali, zarówno o tematyce religijnej, jak i świeckiej. Mieszkańcy Guadix uwielbiają dobrą zabawę, a fiesty, które w ciągu roku odbywają się na ulicach i głównych placach miasta, integrują i skupiają na wspólnej zabawie całą lokalną społeczność. Niezwykle ważnym wydarzeniem są doroczne targi rolnictwa i rzemiosła, które odbywają się w okolicach miasta na przełomie sierpnia i września.

GUADIX-DOMY-W-SKALACH

Jak widać, zamiłowanie do ucztowania i miłość do piłki nożnej sprawiają, że tak naprawdę Polakom i Hiszpanom jest do siebie bardzo blisko. Wczytując się w historię hiszpańskich miast, szczególnie tych, których w historii dotknęły najazdy Arabów, zrozumieć można, dlaczego tak wiele uroczystości ma charakter religijny i patriotyczny. Święto patrona miasta, rocznica słynnej bitwy, czy uroczystości sakralne, obchodzone są tutaj w sposób inny niż w Polsce. Zupełnie inaczej świętuje się tutaj również Wielkanoc. Wielki tydzień to czas głośnych procesji i ulicznych pokazów, podczas gdy w naszej ojczyźnie dominuje zaduma i refleksja nad życiem ludzkim.

Planując podróż do Andaluzji, zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza wyprawa w tamte rejony, warto pamiętać, że południe Hiszpanii to region, któremu bliżej jest do świata arabskiego, dlatego znajdziemy się w miejscu, w którym kultura chrześcijańska przenika się z muzułmańską.

Widać to niemal na każdym kroku, zdarza się nawet, że świątynia zawiera elementy typowe dla religii chrześcijańskiej oraz dla Islamu – tak jak znajdująca się w Sewilli katedra, której wieża powstała z minaretu, gdyż w czasach kiedy w Andaluzji panowali Arabowie, w miejscu dzisiejszych katedr znajdowały się często meczety. Bez dwóch zdań, to połączenie kultur jest niezwykle intrygujące i w dużej mierze, właśnie dzięki niemu południe Hiszpanii jest tak atrakcyjnym i wartym poznania regionem. Guadix stanowi idealne potwierdzenie tej tezy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij