Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Nijar

Urokliwe Nijar w Almeria

Ciekawe położenie – na zupełnym krańcu półwyspu oraz ciekawe otoczenie, m.in. piękny park skalny, pomimo braku sąsiedztwa aglomeracji czynią Nijar atrakcyjnym miejscem.

Administracja, statystyki, odległości

Nijar jest gminą hiszpańską i miastem w prowincji Almeria, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Składa się na nią populacja o liczbie 28,5 tys. osób. Jest czwartą co do wielkości w prowincji. Zajmuje powierzchnię 601 km kw., a gęstość zaludnienia to 47 osób na kilometr kwadratowy.

Miasto Nijar natomiast stanowi centrum gminy i liczy sobie 2880 mieszkańców. Inne znaczące jej miejscowości to: Barranquete, Compohemoso, Puebloblanco oraz San Isidoro. Warto zauważyć, że gmina posiada wybitnie letniskowy charakter i szczególnie w porze letniej przebywa tam o wiele więcej osób.

Odległości z miasta do ważnych miejsc i miejscowości to:

Aqua Amarga (wybrzeże Morza Śródziemnego) – 29 km
Almeria – 35 km
Murcja – 187 km
Malaga – 240 km
Gibraltar- 370 km.

NIJAR

Położenie, pejzaż, klimat

Nijar położone jest w bardzo charakterystycznym miejscu, bo na południo-wowschodnim skraju Półwyspu Iberyjskiego i styka się z morzem. Pomimo tej bliskości, średnia wysokość gminy nad jego poziomem jest znaczna - wynosi 356 metrów.

Nijar leży we wschodniej części swojej prowincji i wspólnoty autonomicznej, z granicą wzdłuż linii szczytów pasma Sierra Alhamilla, wznoszącego się na wysokość prawie 1300 metrów. Na terenie gminy znajduje się Natural Park Cabo de Gata – Nijar. Znany nadmorski obszar naturalny z ciekawym skalistym wybrzeżem i rzadkimi formami geologicznymi.

W rejonie Almerii panuje klimat śródziemnomorski półpustynny. Oznacza on gorące lata, ciepłe i nie zawsze rozróżnialne pory przejściowe, również ciepłe zimy i małą liczbę opadów. Średnia temperatura sierpnia to 29 stopni Celsjusza, natomiast stycznia to około 15 stopni w tej samej skali. Okolicę porasta roślinność typowo śródziemnomorska, w tym również palmy i niskie zarośla. Duża ilość zwierząt zamieszkuje Park Cabo de Gata – Nijar.

Historia

W okolicy odkryto ślady życia ludzkiego sprzed około 10 tys. lat. Świadczą o tym figury kamienne, znalezione w rejonie Los Escullos. W epoce brązu istniały już tam liczne osady. We wsi El Barranquete znajdują się pozostałości nekropolii na 11 pochówków z 2330 roku przed naszą erą. Wiadomo też, że starożytni Fenicjanie korzystali z nieistniejącego obecnie portu przy Cabo de Gata.

Wraz z podbojami, prowadzonymi przez cesarza Scypiona, około 218 roku p. n. e. do Nija dotarła kultura rzymska. Nie zachowało się niestety wiele zabytków z tamtego okresu. Głównymi tematami zainteresowań Rzymian było złoto z okolic Rodaguilar, pozyskiwanie soli i rybołówstwo.

Następne wieki przyniosły podbój ze strony Cesarstwa Bizantyjskiego oraz ataki Maurów. Szczególnie ci ostatni odcisnęli wielkie piętno na historii okolicy. Cały czas jednak były to obszary bardzo nielicznie zamieszkane.
Od połowy XX wieku zaczęło wyraźnie rosnąć zaludnienie gminy. Głównie dzięki przeprowadzanej gazyfikacji oraz działalności Narodowego Instytutu Kolonizacji.

Gospodarka, infrastruktura, transport

Głównym sektorem gospodarczym w gminie jest rolnictwo. Przeważa uprawa warzyw szklarniowych. Hoduje się tu również trzodę chlewną i uprawia rybołówstwo. Drugim źródłem dochodów w Nijar jest turystyka. Przyjezdni bywają najczęściej w nadmorskiej miejscowości San Jose, gdzie zlokalizowana jest przystań żeglarska. Ważne dla turystyki są też miejscowości: Las Negras, Los Escullos, La Fabriquilla, La Isleta del Moro, Aqua Amarga i Rodalquilar.
Przemysł w Nijar to głównie górnictwo ołowiu, srebra i antymonu oraz przemysł tworzyw sztucznych.

W gminie funkcjonują trzy ośrodki zdrowia: Willa de Nijar, Campohermoso i San Isidoro. Najbliższy szpital znajduje się 15 km dalej, w Toyo. Przez północną część gminy przebiega autostrada śródziemnomorska. Jedną z najbardziej uczęszczanych, szczególnie w lecie, jest droga prowadząca z centrum do nadmorskiego San Jose: AL – 3108. Trakty wzdłuż brzegu, z San Jose do Bahia de los Genoveses i Medialuna, są nieutwardzone. Oprócz mariny San Jose, w gminie znajduje się też przystań rybacka La Isleta del Moro.

W samej miejscowości Nijar wiodącym jest transport autobusowy i taksówkowy. Siecią autobusów zarządza rada miejska. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w miejscowościach nadmorskich, latem gmina promuje transport publiczny poprzez liczne zniżki i darmowe przejazdy.
Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Almeria, położony 9 km od centrum miasta. Dolecieć można z niego do innych lotnisk hiszpańskich oraz Londynu, Dublina i Brukseli.

Oprócz służb komunalnych, bezpieczeństwa na terenie gminy strzeże też formacja ochrony lokalnej ludności DELTA. Stworzona została przez lokalną radę do spraw monitorowania gospodarstw rolnych. Celem takiego kroku była oczywiście poprawa stanu bezpieczeństwa, głównie w lecie, w czasie napływu licznej rzeszy turystów.
Nijar jest pionierską gminą w Hiszpanii pod względem dostępu do bezprzewodowego internetu. Lokalna sieć NijarNet pozwala na bezpłatny dostęp do sieci dla obywateli i turystów oraz ułatwia integrację rejestrów danych komunalnych.

NIJAR-FOTO

Zabytki architektury i instytucje kulturalne

Jedną z głównych atrakcji i zabytków jest Villa de Nijar, zbudowana przez Maurów na początku XIII wieku. Usytuowana jest w historycznym centrum, w dzielnicy Atalaya, obok zabytkowego rynku, gdzie od średniowiecza odbywał się handel targowy. Tam też znajdziemy zabytkowy ratusz i kościół Nuestra Senora de la Encarnacon. Kościół Matki Boskiej Wcielenia zbudowany został na bazie dawnego meczetu.

Pozostawiono jego drewnianą konstrukcję i kasetony, będące elementami stylu mauretańskiego. W kościele zobaczyć można obraz Matki Boskiej Niepokalanej, namalowany przez Alonso Cano w pierwszej połowie XVII wieku. W odległości 5 km od centrum Nijar znajduje się z kolei Kościół Huebro, pochodzący z 1690 roku i również zawierający elementy architektury mauretańskiej.

W miasteczku Nijar znajduje się mała Zapora Wodna im. Izabeli II. Rozpoczęła funkcjonowanie w XIX wieku i jest częścią jednego z największych wodociągów tamtego stulecia, choć dziś już nieczynna. Na uwagę zasługują też ruiny zamku w Huebro, położone 750 metrów nad poziomem morza oraz starożytne cmentarzysko w El Barranquete. Zachował się natomiast w dobrym stanie Fort San Felipe. Był silnym bastionem obronnym na wzgórzu, na terenie miasta Nijar. Zbudowany został w 1771 roku, za panowania Karola III Hiszpańskiego. Odnowiony w 1991 roku jest obecnie w dobrym stanie i udostępniony dla zwiedzających.

Na terenie Parku Narodowego Cabo de Gata Nijar znajdują się zabudowania gospodarskie, pochodzące z XVIII wieku, znane jako Cortijo Del Fraile. Miejsce to było inspiracją dla dramatu znanego hiszpańskiego autora Federico Garcii Lorca pt. „Krwawe gody”. Tam też kręcono sceny głośnych filmów westernowych z Clintem Eastwoodem „Dobry, zły brzydki” i „Za kilka dolarów więcej”.

Ciekawostkę architektoniczną stanowi również wieża nadmorska Vela Blanca, będąca radiolatarnią. Znajduje się na nabrzeżu Vela Blanca, na wzgórzu pochodzenia wulkanicznego. Wieża prawdopodobnie pierwotnie postawiona była przez Arabów w XII wieku, jednak dwieście lat później została zburzona i nieco później wystawiona ponownie.
W gminie znajdziemy również Centrum Kongresowo-Wystawowe w Campohermoso, Centrum Kultury w San Isidoro, Centrum Sztuki Performatywnej w Nijar, Amfiteatr Rodalquilar, Muzeum Wody w Nijar

Park Naturalny Cabo De Gata – Nijar

Jest to jeden z hiszpańskich obszarów naturalnych, chroniących jego wyjątkowe dziedzictwo krajobrazowe, geologiczne, ekologiczne, historyczne i antropologiczne. Charakteryzują go przede wszystkim fascynujące nadmorskie struktury skalne, poszarpany brzeg i strome zbocza. Jest jednym z najbardziej suchych miejsc w Europie i jedną z niewielu stref powulkanicznych o pierwotnym wyglądzie. Zobacz więcej Cabo de Gata w Hiszpanii.

Na 63 kilometrach ciągną się najciekawsze klify Morza Śródziemnego. Żyje na jego obszarze nie tylko wiele dzikich zwierząt, ale o ponad 1000 gatunków roślin. To nie tylko góry, skały, ale również mokradła, jaskinie i podwodne trasy. W okolicy zlokalizowanych jest też wiele miejscowości turystycznych: Las Negras, Las Fabriquella, La Isleta Del Molo, Aqua Amarga.

Park stanowił scenerię wielu filmów fabularnych twórców hiszpańskich i zagranicznych. W 2010 roku amerykański dziennik „The New York Times” opublikował raport, w którym plaże parku określono rajem Europy. W tym samym roku odwiedziło go prawie 200 tys. turystów.

Inne atrakcje przyrodnicze

W obrębie parku Cabo De Gata znajdziemy Ogród Botaniczny Albardinar, którzy przeznaczony jest nie tylko do zwiedzania, ale i do badań naukowych oraz ochrony form endemicznych i roślin zagrożonych wyginięciem. Tam też znaleźć można punkt informacji turystycznej na na temat Cabo de Gata. Ze swojego środowiska naturalnego słynie też dolina rzeki Huebro oraz miejscowość Camino de La Ribera.

CABO-DE-GATA-HISZPANIA-FOTO-NIJAR

Plaże i turystyka

Nijar posiada najwięcej plaż i zatoczek pośród wszystkich innych w prowincji Almeria. Można tam korzystać z takich atrakcji jak: turystyka piesza, nurkowanie, windsurfing, kajakarstwo, czy turystyka rowerowa wzdłuż 63 km linii brzegowej. Najczęściej odwiedzane i najbardziej znane są plaże: San Jose, Playa de Monsul, Genoveses Playa Playa de Las Negras, Cala de San Pedroi i El Playazo.

Kuchnia

W Nijar zakosztować można wielu dań typowych dla gastronomii okolic Almerii, wśród nich lokalnej szynki, są też ślimaki w sosie, sałatki czy mięsa z pomidorami. Serwuje się również kalmary z grilla. Znanym andaluzyjskim daniem jest gazpacho, uznawane za najbardziej rozsławioną potrawę hiszpańską w świecie. To rodzaj chłodnika z pomidorów, którego składnikami są też: papryka, biała cebula, ogórek, ocet winny, czosnek i przyprawy.

Gazpacho jest bardzo popularne w Andaluzji. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każda gmina ma swoją odmianę lub sposób przyrządzania tej zupy. Wśród alternatywnych wariantów używa się na przykład czereśni zamiast pomidorów.
Samlorejo to kolejny andaluzyjski sposób na upał. To również chłodnik z pomidorów, ale jajkiem i dużą ilością oliwy z oliwek.

Ciekawostki

Nijar pojawiło się w Księdze Rekordów Guinessa. Było to 2 sierpnia 2008 roku. Ugotowano tam bowiem najwięcej na świecie, jednorazowo, gazpacho w objętości 5000 litrów. Miało to miejsce w Campohermoso. W inicjatywie brało udział ponad 100 wolontariuszek oraz sędziowie ze Stowarzyszenia Guinessa.

W gminie w ciągu roku organizowanych jest ponad dwadzieścia festiwali i targów i to prawie we wszystkich miejscowościach. Ich kalendarium otwierane jest pod koniec maja w Fernan Perez i praktycznie w każdy weekend, do początku października w Huebro, można uczestniczyć w jakiejś fieście. Najpopularniejszym jest jarmark z okazji dnia Św. Izydora, na początku lipca. Największe procesje w regionie związane są z celebrowaniem Wielkiego Tygodnia.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij