0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Granada to jedna z ważniejszych miejscowości w hiszpańskim regionie Andaluzja. To miasto o bogatej przeszłości, gdzie dawne wpływy kultury arabskiej widoczne są po dzień dzisiejszy i oddziałują na mieszkańców, a także zachwycają turystów spragnionych orientalnych akcentów. Maurowie długo nie mogli pogodzić się z utratą Grenady, a nawet w momencie zdobycia miasta przez chrześcijan wierzyli, że nadal będą mogli prowadzić tu dotychczasowe życie – Grenada w końcu była ich enklawą na przestrzeni XIII – XV wieku. Samo miasto jest miejscem pełnym niespodzianek, niezwykłych widoków oraz fascynujących zabytków. Królowie Katoliccy, po zdobyciu Grenady i wypędzeniu muzułmanów, rozpoczęli na przełomie XV/ XVI wieku budowę szeregu budynków sakralnych w Grenadzie, które miały ukazać potęgę chrześcijan i ich oddanie religii. Wśród nich znalazł się ten najważniejszy budynek – imponująca Katedra.
Catedral de Santa María de la Encarnación (Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia), gdyż tak brzmi jej pełna nazwa, to katedra wybudowana w stylu gotycko – renesansowym. Jest reprezentantką tzw. stylu izabelińskiego. Jej budowę zleciła królowa Izabela I Katolicka, która zaangażowała się w zainicjowanie powstania wielu budynków sakralnych, po zdobyciu Granady przez chrześcijan i wypędzeniu Maurów z miasta. Budowla stanąć w miejscu muzułmańskiego meczetu. Choć projekt powstał dużo wcześniej, pierwsze właściwe prace nad budową świątyni rozpoczęły się w 1532 roku. Architektem, który nadzorował prace był wtedy Enrique Egas, ale jego projekt przedłużał się i po pewnym czasie został uznany za nieodpowiedni. Rada kapituły podjęła decyzję o przekazaniu budowy innemu architektowi – Diego de Siloe. Jego prace inspirowane były włoskim renesansem, dlatego też uznano, że będzie odpowiednim wykonawcą projektu katedry. Budowa świątyni trwała długo, bo aż do 1704 roku. W tym czasie wielu architektów podejmowało się dokończenia dzieła Diego de Siloe. Nad budową katedry pracował między innymi Alonso Cano. To właśnie on wykonał fascynującą fasadę świątyni, w 1667 roku.
Katedra to okazały przykład architektury sakralnej. Ma około 116 metrów długości i 67 metrów szerokości, a więc jest całkiem sporych rozmiarów. Świątynia jest klasycznym przykładem stylu gotyku izabelińskiego. To interesujący kierunek w architekturze, który zaliczany jest do późnego gotyku. Powstał w czasie panowania Izabeli I i Ferdynanda II, kiedy to państwo rozkwitało i mogło poszczycić się dobrą sytuacją materialną.
Katedra w Grenadzie fasada
Styl izabeliński powiązany jest głęboko z wydarzeniami mającymi miejsce w XV wieku, a więc sukcesami Krzysztofa Kolumba, którego królowa Izabela oficjalnie wspierała, wzbogacenie się państwa oraz rozwój architektury sakralnej w okresie XV – XVI wieku. Te wydarzenia i działania przyczyniły się do powstania stylu wywodzącego się od imienia królowej Izabeli. Styl ten charakteryzował się połączeniem mudejar z dekoracjami flamandzkimi, a także wyraźnymi wpływami gotyku angielskiego i późnego gotyku flamboyant. W stylu izabelińskim nie brak też elementów renesansowych, czy nawet barokowych. Całość prezentuje się niezwykle bajecznie i efektownie, a przy tym jest niezwykle oryginalna. Katedra na tle pozostałych budynków miejskich, ulokowanych w pobliżu, prezentuje się jak z zupełnie innego świata. Wyróżnia się zarówno swoim rozmiarem, jak i stylem.
Katedra jest pięcionawowa, posiada kaplice boczne i kaplicę główną Capilla Mayor, która przyciąga uwagę turystów. Kopuła prezbiterium zachwyca witrażami pochodzącymi z XVI wieku.
Wewnątrz świątyni naszym oczom ukazuje się bogactwo dekoracji, dzieł sztuki, rzeźb oraz zdobień. Pozłacane ołtarze, imponujące organy w części przeznaczonej dla chóru i księgi poukładane w gablotach to tylko niektóre z elementów wnętrza budowli, które budują jej specyficzny klimat. Duże wrażenie na zwiedzających robią surowe białe ściany kościoła oraz białe kolumny, które osiągają wysokość 43 metrów i doskonale podkreślają przepych tego miejsca. Fasada katedry zachwyca licznymi płaskorzeźbami i rzeźbami, które dają świadectwo bogactwa i potęgi ówczesnych chrześcijan. Fasadę wykonał wspomniany już Alonso Cano, który zmarł w tym samym roku kiedy ukończył tworzenie głównej elewacji Katedry. Został pochowany w krypcie kościelnej.
Poszukujący tajemnic i zdobyczy o znaczeniu historycznym, powinni udać się do zakrystii Katedry - bocznego pomieszczeniu, w którym przechowuje się naczynia i elementy liturgiczne. Możemy tu podziwiać same skarby w małym Muzeum Katedralnym działającym w tej części obiektu. Znajdują się tutaj kielichy, relikwiarze czy krzyże procesyjne z różnych epok. Przede wszystkim jednak główną uwagę przykuwają berło i korona królowej Izabeli I Katolickiej i miecz jej męża – Ferdynanda. Tutaj też zachowała się flaga, którą Królowie Katoliccy mieli ze sobą podczas odbicia ziem emiratu Grenady spod rąk Maurów. Dodatkowo na zwiedzających czekają fascynujące flamandzkie i włoskie gobeliny, które swego czasu dumnie zdobiły ściany. Tutaj także możemy podziwiać dzieła artystów takich jak Sandro Botticelli, Hans Memling czy Rogier van der Weyden.
Wnętrze katedry w Granadzie
Do murów Katedry przylega słynna Kaplica Królewska – Capilla Real. To często odwiedzany przez turystów zabytek – mauzoleum, w którym znajdują się groby Królów Katolickich – Izabeli I Katolickiej i Ferdynanda II Katolickiego, ich córki Joanny Szalonej i jej męża Filipa I Pięknego. Kaplica została zaprojektowana w 1504 roku przez Enrique Egasa, a jej budowa trwała w latach 1505 – 1521. Trwało to bardzo długo, a Królewska para nie doczekała się końca tej budowy. Co ciekawe, zostali oni pochowani w klasztorze San Francisco (Alhambra) na czas ukończenia budowy. Capilla Real prezentuje imponujący styl, a grobowce wykonane są z marmuru kararyjskiego.
Groby Izabeli i Ferdynanda zostały zaprojektowane przez rzeźbiarza Domenica Fancellego, pochodzącego z Florencji. Natomiast grób Joanny i Filipa wykonał Bartolomé Ordoñeza. W Kaplicy można oglądać trumny pary królewskiej, które znajdują się krypcie. Należy jednak pamiętać, że wnętrza kaplicy nie można fotografować. Dlatego właśnie chwile spędzone w tym miejscu są tak wyjątkowe i warte zapamiętania – może je uwiecznić jedynie nasz wzrok.
Katedrę, wraz z przylegającą do niej Kaplicą Królewską, można zwiedzać w miesiącach listopad – marzec od poniedziałku do soboty w godzinach 10.45 – 13.15 oraz 16.00 – 18.45, a niedziele i święta od 16.00 do 18.45. W okresie od kwietnia do października katedrę można podziwiać od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.45 – 13.15 oraz 16.00 – 19.45. W święta i niedziele obiekt jest otwarty dla turystów od 16.00 do 19.45. Cena biletu za wstęp do Katedry to koszt 4 €. Osobno należy zapłacić za zwiedzanie Kaplicy – również 4 € za jedną osobę.
Choć Grenada ma tak wiele do zaoferowania, nie można pominąć wizyty w tak niezwykłym miejscu jakim jest Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia. Odczuwa się tutaj prawdziwie królewski klimat i magię epoki renesansu. Sama świątynia jest symbolem chrześcijańskiej władzy i doskonałym przykładem architektury, która wprawi w osłupienie nawet największego sceptyka. Wizyta w Katedrze to niepowtarzalne doświadczenie, zarówno dla duszy jak i zmysłów.
Zainteresuje Cię również:
Capilla Real - Kaplica Królewska | klasztor Cartuja w Grenadzie | bilety do Alhambry | hotele Grenada | transport publiczny w Grenadzie |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.