Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Puerto de Santa Maria

Po emocje do El Puerto de Santa Maria

Kiedy zewsząd otaczają cię winnice, a z położonego nieopodal portu słychać syreny nadpływających i odpływających statków, możesz być pewien, że znajdujesz się w El Puerto de Santa Maria. Ta niezwykle wdzięczna, poetycka nazwa doskonale oddaje charakter położonego w okolicach Kadyksu miasta. Bo i poetów, którzy się tu urodzili nie brakuje, a najsłynniejszy z nich – Rafael Alberti, należy do najbardziej znanych i cenionych nie tylko w Andaluzji, ale na całym Półwyspie Iberyjskim. Poznajcie miasto, w którym można się zakochać.

Jadąc do El Puerto de Santa Maria, już z daleka otaczają nas winne krzewy i bujna roślinność. Bez dwóch zdań zieleni w najbliższym otoczeniu miasta nie brakuje. Nie brakuje również powodów, aby to miasto odwiedzić, mimo że w Hiszpanii jest naprawdę wiele atrakcyjnych pod względem turystyki ośrodków. Zwłaszcza w ostatnich latach, mniejsze miasta zdały sobie sprawę, że pozostawanie w cieniu wielkich jak Madryt, Barcelona czy Sewilla, nie jest koniecznością. Ostatnie kilkanaście lat to w całej Hiszpanii, niezależnie od tego o jakim regionie mowa, próby uniezależnienia się mniejszych miast od turystycznych gigantów.

Nie jest to rzecz łatwa, wszak wspomniane wcześniej metropolie mają coś, co działa jak magnes na miliony turystów z całego świata. Tym czymś jest oczywiście nazwa – znana i będąca gwarancją sukcesu komercyjnego. Madryt czy Barcelona to dzisiaj marki – uznane na całym świecie przedsiębiorstwa turystyczne, naukowe, sportowe, przemysłowe i rozrywkowe. Ich cechy wymieniać można o wiele dłużej, jednak nie sposób nie zauważyć, że po piętach drepczą im mniejsze miasta. W Hiszpanii bowiem zdano sobie sprawę, że nie każdy turysta spragniony jest wielkomiejskiego zgiełku i zamieszania.

EL-PUERTO-DE-SANTA-MARIA-PLAŻA

Jest bowiem cała masa turystów, którzy pragną wypocząć w ciszy i spokoju, a przy okazji zwiedzić ciekawe zabytki, lub zwyczajnie rozkoszować się błogim lenistwem, niekoniecznie w towarzystwie milionów innych, głośnych i gwarnych turystów. To tylko jeden z powodów, dla których miasta takie jak El Puerto de Santa Maria zdobywają uznanie w oczach amatorów wypoczynku nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że miasta te długo i starannie na to pracowały. Dzisiaj mogą cieszyć się nie tylko sporą popularnością i wysoką pozycją, ale również mają pełne prawo uczestniczyć w podziale korzyści, jakie notuje hiszpańska gospodarka z przemysłu turystycznego, który rozwija się w całym kraju niezwykle prężnie.

Jak dojechać?

Wróćmy jednak do El Puerto de Santa Maria. Miasto liczy 86 tysięcy mieszkańców, co klasyfikuje je jako średniej wielkości ośrodek w Andaluzji. Najbliższym dużym miastem w okolicy jest Kadyks. Sposobów, w jakie dostaniemy się do miasta jest naprawdę wiele. Puerto może poszczycić się doskonałymi połączeniami komunikacyjnymi, da się stąd dojechać do Madrytu, Barcelony, Saragossy czy Sewilli. Wszystko dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Wsiadając na stacji kolejowej, noszącej identyczną nazwę jak samo miasto, możemy wybrać podróż zarówno przewoźnikiem krajowym, jak i pociągami podmiejskimi, które dowiozą nas do okolicznych miejscowości w prowincji.

Kto woli transport samochodowy, będzie pod wrażeniem nowoczesnej infrastruktury drogowej, a kolei zwolennicy podróżowania komunikacją miejską, również nie będą narzekać, ponieważ równie wysoko rozwinięty jest w mieście transport autobusowy. Jakby tego było mało, w odległości 12 kilometrów od miasta znajduje się lotnisko w Jerez, które obsługuje wiele popularnych połączeń międzynarodowych, również tanich linii lotniczych. Jednak i na tym nie kończy się wachlarz możliwości komunikacyjnych.

Niezwykle często turyści decydują się bowiem na podróż drogą śródlądową. Transport morski, jak przystało na miasto portowe, to sztandarowy projekt władz miasta. Dzięki swemu położeniu, wielu przewoźników prywatnych zapewnia połączenie z krajów północnej Afryki oraz z Wysp Kanaryjskich. Jak więc widzimy, sposobów na dostania się do miasta jest co najmniej tyle, ile powodów, aby je zwiedzić. A atrakcji turystycznych w El Puerto de Santa Maria nie brakuje.

Jedną z najpopularniejszych jest z całą pewnością pochodzący z XIII wieku Zamek św. Marka. Budowla, jak większość zamków wybudowanych w średniowieczu, spełniała funkcje obronne,, by stopniowo stać się siedzibą lokalnej arystokracji, a obecnie służy miastu i jego mieszkańcom jako instytucja kultury. Zwiedzanie zamku to niemal obowiązkowy punkt każdej wycieczki szlakiem miejskich zabytków. Podobnie jak kościół Mayor Prioral, wzniesiony w końcówce XV wieku. Świątynia góruje nad miastem, a jej niezwykle bogate i przepiękne wnętrze, z neoklasycznym ołtarzem, który znajduje się tam od XIX wieku, stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki sakralnej.

Na uwagę zasługują również przepiękne marmurowe sklepienia i strzeliste łuki, które nadają świątyni niesamowicie monumentalnego charakteru i sprawiają, że wchodząc do środka, możemy czuć się nieco przytłoczeni, jednak w miarę upływu czasu górować zaczyna zachwyt nad rozmachem konstruktorów. Kościół posiada kilka kaplic, każda ma swojego patrona i własną historię. W kaplicach znajdują się bogato zdobione ołtarze nie brakuje również cennych dzieł sztuki sakralnej. Obiekty kultu religijnego w mieście stanowią jego wielki atut. Kolejnym tego przykładem jest bez dwóch zdań dawny klasztor Kapucynów, który na terenie El Puerto de Santa Maria znajduje się od połowy XVIII wieku. Dokładnie w 1754 roku zakończone zostały prace przy pozłacaniu ołtarza świątyni.

IGLESIA-MAYOR

Jednak nie tylko modlitewnym skupieniem i pracą w winnicy żyje się w El Puerto de Santa Maria. Co roku, tłumy turystów odwiedzają także Plaza de Toros – jedną z najpopularniejszych aren, na których toczone były walki byków. W całej Hiszpanii jest tylko kilka tak legendarnych aren corridy, która – jak doskonale wiemy – zalicza się do najpopularniejszych hiszpańskich tradycji.

Ojczyzna Flamenco

Kto lubi spacery wąskimi uliczkami, pomiędzy zabytkowymi obiektami, ten z całą pewnością nie wyjedzie z miasta niezadowolony. Jednak miłośnicy kultury również nie będą narzekali na nudę w czasie pobytu w tym andaluzyjskim mieście. El Puerto de Santa Maria to bowiem wszystko, co w kulturze hiszpańskiej najlepszego. Dosyć jednak tych ogólników, warto przyjrzeć się dokładniej ofercie, jaką przygotowały dla nas lokalne władze. Jak wynika z pierwszych zdań niniejszego artykułu, kultura stanowi istotny element tożsamości miasta, dlatego zarówno jego mieszkańcy jak i goście, którzy w nim bawią, mają szanse uczestniczyć w szeregu niezwykle interesujących wydarzeń.

Zacząć należy z całą pewnością od tego, z czym historia miasta jest nierozerwalnie związana. Mowa oczywiście o Flamenco. El Puerto de Santa Maria jest jedną z kolebek tego popularnego w Hiszpanii tańca. Liczba szkół i klubów tanecznych, które działają w granicach miasta jest naprawdę imponująca, a spotkania Flamenco, podczas których turyści nie tylko mają możliwość podziwiania najzdolniejszych tancerzy, ale także mogą sami nauczyć się podstawowych kroków Flamenco, cieszą się wielką popularnością i są często organizowane.

Kultura tętni w każdym miejscu

Nie tylko taniec stanowi o sile i kulturalnym potencjale miasta. El Puerto de Santa Maria to również teatr. Spotkania teatralne, liczne spektakle, które cieszą się wielkim zainteresowaniem, to chluba miasta, a ich tematyka często nawiązuje do lokalnych świąt, zwyczajów i obrzędów. Dzięki temu, teatr poza tym, że jest widowiskiem czysto rozrywkowym, spełnia niezwykle istotną rolę w pielęgnowaniu lokalnej tożsamości i przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego całego regionu.

Jeśli znajdujemy się w gorącej Hiszpanii, gdzie życie budzi się nocą, grzechem byłoby nie posmakować tutejszego klubowego świata. Co ciekawe, w pubach, dyskotekach i klubach nocnych bawią się nie tylko młodzi, z powodzeniem spotkamy również osoby w nieco starszym wieku, które również uwielbiają dobrą zabawę. Za popularne lokale uchodzą również browary, w których spróbować możemy doskonałego regionalnego piwa, którym szczyci się Andaluzja.

Miasto w sportowym rytmie

Czego nie może zabraknąć w infrastrukturze nowoczesnego miasta, które chce uchodzić za przyjazne mieszkańcom i turystom? Oczywiście dobrego zaplecza sportowo-rekreacyjnego. El Puerto de Santa Maria może poszczycić się infrastrukturą służącą uprawianiu sportu na różnym poziomie, zarówno amatorskim jak i zawodowym. Nie brakuje tutaj ścieżek rowerowych i tras pieszych, specjalnie wyznaczonych i oznakowanych, a dzięki temu bezpiecznych i wygodnych, bo projektowanych z myślą o tych, którzy będą z nich korzystać. Każdy miłośnik jazdy na dwóch kółkach z całą pewnością będzie zachwycony lokalizacją ścieżek rowerowych, otoczonych piękną przyrodą, z których korzystanie poza dobrą kondycją zapewnia również wspaniałe wrażenia estetyczne. Położenie miasta i jego portowy charakter sprawiają, że sporty wodne stanowią niezwykle popularną i chętnie wybieraną formę rekreacji.

Żeglowanie, windsurfing, rowery wodne, czy po prostu kąpiele w ciepłej i bardzo czystej wodzie lokalnych kąpielisk – w El Puerto de Santa Maria warunki do uprawiania wszystkich tych sportów są wręcz idealne. Tak samo jak do wędkowania. Ryb tu nie brakuje, zapalonych wędkarzy również. Zatoka Kadyksu uchodzi za mekkę wędkarstwa sportowego na całym świecie. To tutaj odbywają się prestiżowe zawody wędkarskie, podczas których zawodnicy wyciągają naprawdę duże sztuki. Miasto dysponuje również bogatą bazą obiektów sportowych, do których zaliczają się baseny, hale sportowe i boiska ze sztuczną nawierzchnią.

SAN-MARCOS-ZAMEK

Małe jest piękne

Przykład El Puerto de Santa Maria dokładnie pokazuje, że nie trzeba być wielką metropolią, żeby stać się prężnym ośrodkiem turystycznym, z mnóstwem atrakcji, a jednocześnie z niesamowitym klimatem. Doskonała organizacja idzie w parze z naturalnym potencjałem miejsca. Oby jak najwięcej takich miast, nie tylko w Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij