0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Od dawna wiadomo, że Grenada jest miastem, którym króluje nie tylko bogata historia i architektura, ale także przyroda i malownicze pejzaże. Samo miasto położone jest w ciekawej lokalizacji. Nieco wciśnięta między masyw Sierra Nevada a wybrzeże Costa del Sol aglomeracja stanowi unikat, jeśli brać pod uwagę warunki klimatyczne. Turyści przyjeżdżają do Grenady, by korzystać z dobrodziejstw natury, które pozwalają tu w ciągu jednego i tego samego dnia szusować na nartach w zaśnieżonej Sierra Nevada, by po południu znaleźć się w oddalonym o 70 kilometrów kurorcie nad ciepłym Morzem Śródziemnym.
Innym dobrodziejstwem natury, które co prawda powstało z dużym udziałem człowieka, są Ogrody Triunfo (Jardines del Triunfo Granada) powstałe na podwalinach muzułmańskich terenów warownych. Prawdopodobnie przed wiekami istniała tu nekropolia. Dziś miejsce to jest odwiedzane każdego dnia przez tysiące Hiszpanów i turystów z zagranicy, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej w zacisznym miejscu, z dala od zgiełku typowego dla centrum miasta.
Jardines del Triunfo de Granada znajduje się w ścisłym centrum miasta. Pomimo swojej lokalizacji jest on miejscem, gdzie można zaznać ciszy i spokoju. Za dnia park odwiedzany jest przez wielu turystów oraz osoby mieszkające na co dzień w Grenadzie. Znaleźć tu można kamienne ławeczki i miejsca, gdzie warto usiąść, zrelaksować się i korzystać z ożywiającej siły południowego słońca. Park znajduje się przy jednej z głównych ulic miasta, Avenue de la Constitucion (Aleja Konstytucji). Ścisłym sąsiedztwie parku znajduje się także rondo. Od strony północno wschodniej park styka się z ulicą Calle Ancha de Capuchinos, przy której znajduje się główny uniwersytet w Grenadzie.
Ogrody Triunfo w Grenadzie
Gmach sam w sobie stanowi ciekawy element architektury miasta, a studiujący w nim studenci często korzystają z bliskiego sąsiedztwa, spędzając wolne chwile przy fontannie lub w cieniu drzew.
Dobra wiadomość dla tych, którzy do Granady przyjeżdżają drogą kolejową. Jardines del Triunfo de Granada znajduje się zaledwie 10 minut spokojnego marszu od głównego dworca kolejowego Granady. Wychodząc przed główne wejście dworca wystarczy kierować się przed siebie wzdłuż alei de Andaluces. Po dotarciu do skrzyżowania ze wspomnianym wcześniej Avenue de la Constitucion skręcamy w prawo. Stąd już tylko 500 metrów dzieli nas od Plaza del Triunfo, przy którym znajdziemy przepięknie rozmieszczoną roślinność. To istna oaza spokoju spieczonej słońcem i dusznej w czasie letnich upałów Grenadzie.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że miejsce to ma tak długą historię, jak długa jest historia całej Hiszpanii. W czasach po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdy na ziemiach obecnie zamieszkałych przez Hiszpanów zaczęli osiedlać się przedstawiciele plemion pogańskich, Jardines del Triunfo de Granada jeszcze nie istniało. Znajdowała się tutaj za to bazylika Wizygotów, którzy podbili te tereny w II połowie pierwszego tysiąclecia po narodzinach Chrystusa.
Świątynia nowych osadników została zniszczona, a na miejsce wcześniejszych rezydentów przyszli muzułmanie. Maurowie rządzili w mieście i jego okolicach przez dobrych kilkaset lat i w tym czasie teren Jardines del Triunfo de Granada zajmowała ich nekropolia. Cmentarz był ulokowany nieco poza głównymi zabudowaniami miasta Grenada, był znajdował się więc w jeszcze bardziej sprzyjających przyrodzie warunkach.
Po podboju Grenady przez króla Ferdynanda i jego żonę Izabelę w 1492 roku, rozpoczął się proces dynamicznej urbanizacji miasta i okolic Grenady. To właśnie wtedy na miejscu dawnych terenów zielonych lub zabudowań powstała większość budynków, jakie dziś możemy podziwiać na starym mieście Grenady. Wśród wybudowanych w okolicy monumentów znajdziemy jeden z pierwszych wzniesionych przez Ferdynanda i Izabelę gmachów. Jest to Royal Hospital, którego budowa rozpoczęła się w 1511 roku. Twórcą projektu budynku był ten sam architekt, który zaprojektował między innymi Katedrę w Grenadzie wraz ze słyną Kaplicą Królewską – Enrique Egas.
Cmentarz także stał się miejscem, które nie uchodziło za odpowiednie w odebranej niewiernym metropolii, dlatego zmienił on charakter na nieco bardziej sprzyjający żyjącym mieszkańcom miasta.
Jardines Triunfo Grenada
Wokół terenu, gdzie dziś znajduje się Jardines del Triunfo de Granada zostały wybudowane liczne budynki, między innymi wspomniany wcześniej budynek uniwersytetu, czy przepiękne kamienice, pośród których znajdziemy nawet te datowane na XVII wiek. Kościoły i domy arystokratycznych rodów budowano tu przez wieki. Między innymi stanął tu wielki gmach w kształcie kwadratu z czterema dziedzińcami, który przez setki lat pełnił różne funkcje – od szpitala dla najuboższych, przez więzienie po dzisiejsze biura i katedry Uniwersytetu Grenady.
Bardzo ciekawym faktem z historycznego punktu widzenia było to, że Jardines del Triunfo de Granada w czasach podbojów napoleońskich na terenie Hiszpanii, stały się miejscem egzekucji więźniów oraz oskarżonych w procesach sądowych.
Jardines del Triunfo de Granada jest także miejscem, gdzie tragicznie zakończyło się życie słynnej Mariany Pinedy – kobiety walczącej o wolność i równouprawnienie w latach 30 XIX wieku. Jardines del Triunfo de Granada stało się miejscem egzekucji i pochówku młodej aktywistki, której ciało spoczęło w bezimiennym grobie. Gdy czas represji minął ciało kobiety zostało ekshumowane i przeniesione w godne miejsce przy ulicy Calle Aguila 19, gdzie kobieta spędziła ostatnie lata swojego życia.
Między 1830 a 1950 rokiem miejsce to było zaniedbane i opuszczone. Dopiero w połowie lat 50 XX wieku zbudowane zostały struktury dzisiejszego parku, w które wkomponowany został pomnik Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, który stał niegdyś na Puerta de Elvira. Od tego momentu Jardines del Triunfo de Granada stało się oficjalnie miejskim parkiem, w którym znajduje się dziś ponad 240 drzew reprezentujących około 20 gatunków.
Choć Jardines del Triunfo de Granada nie jest terenem dużym, będąc w parku ma się wrażenie obecności w większym niż się wydaje, miejskim parku. Przestrzenne wrażenia z pewnością zmienia układ promienisty alejek, które zaczynają swój bieg u stóp umieszczonego na cokole i kolumnie pomnika Matki Boskiej. Półkolista promenada okalająca pomnik połączona jest z odchodzącymi od niego ścieżkami, między którymi zielenią się drzewa, krzewy i trawniki.
Wśród nich, w klinowatej przestrzeni między alejkami znajdziemy źródełka z wodą, z których czasie upałów chętnie korzystają zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Niestety na teren Jardines del Triunfo de Granada nie można wpuszczać zwierząt domowych. Zabronione jest także poruszanie się po nim za pomocą pojazdów mechanicznych jednośladowych. Tuż za pomnikiem znajduje się efektowna fontanna.
Długa na około 70 metrów konstrukcja została zamontowana u szczytu placu, na którym położone są Ogrody Triunfo. Działa ona praktycznie przez cały czas otwarcia parku, za dnia dając mieszkańcom odrobinę ochłody i wytchnienia, nocą zaś dostarczając wielu wrażeń estetycznych. Kolorowe iluminacje świetlne w połączeniu z subtelnymi strumieniami wody dają doskonały efekt, który każdego wieczora, zwłaszcza w sezonie letnim, podziwiany jest przez setki turystów i mieszkańców.
Jardines del Triunfo de Granada można odwiedzać między godziną 8 rano a 1 w nocy. Przez 7 godzin nocnych Ogrody Triunfo są zamknięte dla odwiedzających a dostępu do parku chroni metalowe ogrodzenie.
Zainteresuje Cię również:
hotele w Grenada | Capilla Real | Plaza Nueva | Puerta Real | transport publiczny w mieście | spis treści przewodnik po Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.