Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Łaźnie arabskie w Grenadzie

Grenada to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w całej Hiszpanii, znana z wyjątkowego położenia, wielu wartościowych zabytków oraz wspaniałych krajobrazów. Hiszpanie mówią: Quien no ha visto Granada, no ha visto nada, czyli: Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział. Trudno z przysłowiem tym się nie zgodzić, zważywszy na fakt, że Grenada jest miastem obfitującym w prawdziwe bogactwo mauretańskich zabytków. Nazywana Perłą Andaluzji lub Krainą Maurów wprost zdumiewa orientalną architekturą, którą rzadko można spotkać na terenie całej Europy. Według lokalnych powiedzeń, Maurowie, którzy przybyli na te tereny w 711 roku natrafili na osadę, którą zamieszkiwali wówczas Żydzi. Nadali jej miano Garnatal Yahud, czyli po prostu Grenada Żydów. Istnieje jeszcze inna, lokalna legenda, która mówi, że nazwa miejscowości może pochodzić od ciasnej zabudowy, która przypominała owoc granatu. Dziś jest to znana miejscowość turystyczna i uniwersytecka, którą odwiedza także wielu zagranicznych studentów.

El Bañuelo – łaźnie arabskie w Grenadzie

Najwięcej do zaoferowania ma zabytkowa, arabska dzielnica Albayzin, w której spotkać można wiele pamiątek, pochodzących jeszcze z okresu mauretańskiego. Dzielnica ta posiada charakterystyczne wąskie uliczki oraz białe domy, które doskonale wpisują się w otaczający je krajobraz. Ta historyczna część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najważniejszych zabytków Grenady jest natomiast Alhambra, czyli warowny zespół pałacowy, pochodzący z XIII wieku. Został on zbudowany przez Nasrydów, a rozbudowany już w XIV wieku. Stanowi on prawdziwe arcydzieło arabskiej architektury znajdującej się w Hiszpanii. Charakteryzuje go niesamowite bogactwo dekoracji wnętrz, o czym świadczą między innymi ściany wykładane płytkami azulejos. Ponadto można tu podziwiać liczne, wielobarwne malowidła ścienne i arkadowe galerie kolumnowe. W najstarszej części Alhambry znajduje się zamek Alcazaba, położony na górskiej ostrodze, tuż nad rzeką Darro. Piękną pamiątką po okresie arabskim są także słynne Łaźnie Arabskie, wzniesione w XI wieku i stanowiące najstarszy zachowany tego rodzaju obiekt w całej Hiszpanii.

Łaźnie arabskie – czym były?

O arabskim panowaniu w Hiszpanii i ogromnym wpływie na rozwój ówczesnych miast Półwyspu Iberyjskiego świadczyć może opis Kordoby, pochodzący z X wieku. Kronikarze wspominali wówczas, iż miejscowość ta posiadała:

90 łaźni, dziesiątki tysięcy kramów i sklepów, setki a może nawet tysiące meczetów (...)

Pozostałością po okresie mauretańskim, a jednocześnie doskonałą pamiątką, obrazującą tradycję i kulturę arabską, jest Il Bañuelo – jedyna łaźnia nie zrównana z ziemią na tym obszarze. Tak, jak to miało miejsce w przypadku starożytnych łaźni rzymskich, arabskie łaźnie miejskie służyły wypoczynkowi, relaksowi, ale także rozrywce i możliwości spotykania się z innymi ludźmi. Jednym z głównych celów budowania łaźni arabskich było jednak udostępnienie miejsc służących dbaniu o higienę, co wiązało się w głównej mierze z aspektem religijnym. Rytuał islamski nakazywał tak zwaną ablucję przed modlitwą, czyli obmycie ciała. Łaźnie jako budynki użyteczności publicznej budowane były z przepychem, nastawione na bogactwo zdobień i wzorów. Łaźnia arabska, znana jako hammam, wzorowana była na rzymskich oraz bizantyjskich termach. Wzorzec ten zaadaptowano przede wszystkim do potrzeb rytualnych ablucji, jak już zostało wspomniane. Co ciekawe, zamiłowanie Arabów do kąpieli było uważane przez średniowiecznych katolików za objaw zniewieścienia.

ŁAŻNIE-ARABSKIE-GRANADA-HISZPANIA
Łaźnie arabskie w Grenadzie

Łaźnia arabska szybko zaczęła pełnić dodatkowe funkcje. Stała się bowiem miejscem spotkań i zaczęła odgrywać niezwykle ważną rolę w życiu publicznym muzułmanów. Wyznaczono określone dni tygodnia oraz godziny, w których z hammamu mogli korzystać albo mężczyźni, albo kobiety. Arabski prototyp łaźni utrzymał ozdobny wystrój pomieszczeń wraz z mozaikami, freskami oraz rzeźbami. Od antycznego kompleksu term różnił się przede wszystkim tym, że nie posiadał sal gimnastycznych, kramów, czy palestr.
Stanowił bowiem ciąg sal, z których to każda kolejna pełniła inną funkcję. Łaźnie zaczynały się zatem od rozbieralni, następnie ulokowana była sala nieogrzewana, pokój gorący (tak zwane sudatorium), a na końcu budowano pomieszczenia techniczne – latrynę, kotłownię i dziedziniec. Pozostałości łaźni arabskiej w Grenadzie wykazują duże podobieństwo architektoniczne z tymi, zachowanymi w Pompejach.

Il Bañuelo – pozostałości arabskiej tradycji

Budynek łaźni arabskich Il Bañuelo, znany również pod nazwą Aammim Alyawza, znajduje się na ulicy Carrera del Darro 31. Położony jest w sąsiedztwie rzeki Darro, tuż przed mostem Cadi. Obiekt ten uznawany jest za dobro kultury narodowej.

Łaźnie arabskie w Grenadzie pochodzą z XI wieku, a więc z okresu Zirid. Do budynku można dostać się, wchodząc przez mały dziedziniec z basenem. W głównym pomieszczeniu bardzo charakterystyczne są łuki w kształcie podkowy, które z trzech stron podpierają sufit. Filary, na których oparte są łuki, posiadają typowe dla rzymskich zdobień elementy, ale także część wizygockich i kalifackich fragmentów. Są to głównie pozostałości po budynku, który znajdował się w tym miejscu wcześniej. Oprócz pomieszczenia głównego, budynek łaźni posiada jeszcze dwa inne pokoje, a także korytarz.

Łaźnia Il Bañuelo wzorowana jest na typowych budynkach rzymskich tego rodzaju. Za czasów swojej świetności posiadała zimne, ciepłe oraz gorące wody. Znajdowały się tu zatem trzy oddzielne pomieszczenia, tak zwane frigidarium, tepidarium oraz caldarium. W sklepieniu łaźni znajdują się charakterystyczne otwory, posiadające kształt gwiazdek oraz ośmiokątów. W tych miejscach istniały niegdyś szklane okienka, zaprojektowane specjalnie z myślą o tym, aby otwierały się automatycznie i wpuszczały świeże powietrze do środka, kiedy wewnątrz panowała zbyt wysoka temperatura.

Z tyłu budynku znajduje się jeszcze sala bez dachu, w której położone były się kiedyś kotły. Wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w lampy. Do budowy łaźni użyto głównie cegły oraz zaprawy, a posadzki wykonane zostały z marmuru. Budynek Il Bañuelo uznano za narodowy zabytek, w związku z czym został on dokładnie odrestaurowany i prezentuje się obecnie niezwykle zachęcająco.

ZWIEDZANIE-ŁAŻNI-GRENADA-ANDALUZJA
Wejście do łaźni w Grenadzie

Il Bañuelo – miejsce spotkań

Il Bañuelo w Grenadzie stanowiło niezwykle ważne miejsce spotkań towarzyskich. Oferowało znacznie więcej, niż tylko możliwość relaksującej kąpieli. Łaźnia arabska była zatem miejscem dyskusji i rozmów. Można tu było też korzystać z szeregu dostępnych usług takich jak masaże, czy fryzjerstwo, a także dokonywano transakcji biznesowych, czy nawet wymiany żon. W tamtych czasach kobiety mogły opuszczać swoje domy i uczestniczyć w życiu publicznym jedynie w związku z kilkoma sytuacjami. Mogły one odwiedzić cmentarz raz w tygodniu, modląc się przy grobach za swoich bliskich, a także dwa razy w miesiącu skorzystać z publicznych łaźni.

Znajdujące się w łaźni budynki stanowiły ważny symbol regeneracji oraz źródło oczyszczenia, nie tylko ciała, lecz także duszy. W budynku Il Bañuelo znajdowała się również poczekalnia, w której otrzymywano ręczniki oraz drewniane sandały, chroniące przed ogrzewaniem podłogowym dostępnym w cieplejszych pomieszczeniach. Ciepły pokój, nazywany także centralnym pokojem, posiadał specjalne stoły służące do masażu. To tutaj również skoncentrowane było całe życie społeczne. Po drugiej stronie znajdował się również pokój z gorącymi wodami, gdzie z racji atmosfery rozmowy nie były nasilone.

Godziny otwarcia, bilety i dojazd do łaźni

Łaźnia arabska w Grenadzie udostępniona jest dla zwiedzających. Czynna jest od wtorku do soboty, w godzinach od 10.00 do 14.00. Budynek jest zamknięty natomiast w poniedziałki, niedziele oraz święta. Do Il Bañuelo dociera linia autobusowa numer 31 oraz 32. Należy wysiąść na przystanku Il Bañuelo, który znajduje się w pobliżu Plaza Nueva. Wstęp do łaźni jest wolny i nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Budynek w pełni oddaje mauretański styl i przywołuje obraz długo pielęgnowanej arabskiej tradycji i kultury. Jest to niewątpliwie jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów publicznych łaźni arabskich w całej Hiszpanii. Idąc wzdłuż ulicy Carrera del Darro, można bardzo łatwo przegapić główne wejście do budynku. Warto wyposażyć się w plan miasta bądź uważnie śledzić okoliczne budynki – nie można stracić okazji podziwiania tak wyjątkowej budowli.

Zainteresuje Cię także:
mapa Grenady | hotele w Grenadzie | ogrody Trinfo w Grenadzie | transport w mieście |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij