Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Puente Genil

Urok Puente Genil

Południowa Hiszpania może zauroczyć. Tam właśnie leży Puenta Genil, ze słoneczną pogodą, gajami oliwnymi i winnicami, z sąsiedztwem lagun i licznych gatunków ptaków. Puente Genil jest hiszpańską gminą i miastem na południu kraju, w prowincji Kordoba oraz we wspólnocie autonomicznej Andaluzja. Jest też częścią i centralnym punktem obszaru rolniczego o nazwie Campina Sur.

W liczbach

Puente Genil znajduje się w geograficznym środkiem Andaluzji, dzięki czemu automatycznie wytworzyły się na terenie gminy liczne węzły komunikacyjne. Odległość stamtąd do Sewilli, stolicy wspólnoty, to 130 km., do Kordoby 83 km, a do Malagi 114 km. Nieco dalej jest na skraj Europy, do Gibraltaru, bo odległość ta wynosi 240 kilometrów.
Puente Genil posiada 30 tys. mieszkańców i powierzchnię 170 km kw. Daje to gęstość zaludnienia 183 osób na km kw. Gmina dzieli się na dziesięć okręgów wiejskich.

Geografia, klimat

Puente Genil leży na południu Półwyspu Iberyjskiego. Od jego końca i jednocześnie skraju Europy i Morza Śródziemnego – Gibraltaru – dzieli ją niespełna 240 kilometrów. Zajmuje też południowo-zachodnią część prowincji, a średnia wysokość nad poziomem morza to 216 metrów. Przepływa tamtędy rzeka Genil. Teren gminy charakteryzuje się pejzażem równinnym. Przy jej południowo-wschodnich granicach znajdują się obszary leśne oraz sztuczny zbiornik wodny Embalse de Cordobilla. Prawie cały obszar ma charakter wiejski, z bardzo małymi skupiskami ludności.

PUENTE-GENIL-PROCESJA-WIELKANOCNA-HISZPANIA

Panuje tam klimat kontynentalny śródziemnomorski. Oznacza on chłodne zimy i gorące lata oraz duże różnice temperatur w ciągu doby. Zimą temperatura może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza, natomiast w lecie dochodzi do 40 stopni. Specyfiką okolicy jest również mała liczba opadów. Południe Hiszpanii to najbardziej suchy obszar Europy. W Puente Genil można się spodziewać około 400 mm opadów rocznie.

Gospodarka

Puente Genil jest obszarem, gdzie rolnictwo nie tylko posiada długą historię, ale wciąż jest główną dziedziną gospodarki. Sprzyja mu ciepły klimat, który warunkuje rodzaje i gatunki uprawianych roślin. A są to przede wszystkim oliwki i winogrona. Puente Genil jest jednym z największych w kraju eksporterów mięsa i świeżej pigwy.
Dominujący tu przemysł to głównie produkcja konserw. Najbardziej znaną firmą z gminy jest Ilmex Ximenez z branży oświetleniowej, montującej swoje instalacje w całej Europie.

Historia

Życie ludzi na obszarze Puente Genil zaistniało już we wczesnym paleolicie. Zachowało się wiele dowodów ówczesnej cywilizacji zbieracko-łowieckiej w okolicy. Dużą liczbę świadectw prehistorycznego życia dostarczyła Jaskinia Wiatrów w pobliskim paśmie gór Sierra del Castillo.

W epoce brązu wydobywano w okolicy Puente Genil miedź, arsen, cynę i brąz. W miarę upływu stuleci zyskiwały tu na znaczeniu rolnictwo i handel wymienny.
Założenie miasta Puente Genil było wynikiem połączenia kilku miejscowości, zgodnie z nakazem króla Ferdynanda II. Były to Puente de Don Gonzalo na prawym brzegu rzeki i małego skupiska o nazwie Miragenil, na jej lewym brzegu.

Dziedzictwo architektoniczne

W Puente Genil znajdziemy wiele zabytków architektury świeckiej, często pochodzących z czasów bardzo dawnych. Będą to most, łączący dwie historyczne dzielnice miasta, rezydencje z okresu od XVIII do XIX wieku czy też architektura przemysłowa z dwóch ubiegłych stuleci.

Most na rzece Genil powstał najprawdopodobniej w XI lub XII wieku. Najpierw był konstrukcji drewnianej, a dopiero w XVI wieku przerobiono go na most kamienny. Dokładnie miało to miejsce w 1583 roku, a konstruktorem był Herman Ruiz. Sto lat później, w wyniku powodzi, przeprawa została zerwana, a jeden z łuków zatonął. Zrekonstruowano go dopiero w 1703 roku. Po kolejnych rekonstrukcjach obecna forma mostu funkcjonuje od 1874 roku.

Znanym zabytkiem architektury Puente Genil jest Dwór Księcia Medicanelli. Pochodzi z XVIII wieku. Jest obiektem dużym, z kolumnami z czerwonego jaspisu oraz eleganckim dziedzińcem. Barokową fasadę można oglądać z ulicy Calle Don Gonzalo. Wnętrze, oprócz bogato przyozdobionego holu i schodów, posiada też tzw. złoty salon, z drogocennym wystrojem.

Teatr Circo otwarty został w 1902 roku. W następstwie powodzi, jaka nawiedziła miasto w 1963 roku, nieczynny był aż do 1995 roku. Położony jest w centrum zabytkowej dzielnicy miasta, przy ul. Jezusa 1. Budynek łączy w sobie elementy modernizmu i architektury lokalnej. Posiada 328 miejsc siedzących, 188 stojących, 24 zamknięte loże i 30 galerii. Ciekawe i godne uwagi są piękne kotary oraz rozbudowany, zabytkowy żyrandol.

Liceo Mercantil to piękna, dwupiętrowa kamienica. Powstała w 1897 roku, pod wpływem inspiracji weneckim Palazzo Vendramin – Calegri. Do pokrycia elewacji użyto rzadkiego wówczas w Puente Genil białego wapienia, co dało efekt podobny, jak w przypadku weneckiego pierwowzoru.

Budynek ten niewiele się zmienił podczas swoich ponad 100 lat istnienia, doskonale się wtapiając się w pejzaż okolicy. Z daleka widoczne są jego piękne balkony i okna, rozświetlony parter. Z wnętrza budynku rozpościera się widok na park i rzekę. Obecnie na parterze mieści się kasyno, natomiast jedno z pięter wykupiły władze gminy.

PUENTE-GENIL

Architektura sakralna

Obiekty religijne stanowią większość, jeśli chodzi o dziedzictwo architektonicznego w Puente Genil. Wyróżnia się tutaj Kościół Matki Bożej Oczyszczenia. To najstarszy i największy obiekt sakralny w mieście, a historycznie siedziba pierwszej parafii. Pochodzi z czasów średniowiecza, choć w następnych wiekach ulegał istotnym przekształceniom. Mimo to akcenty średniowieczne nadal są tu najlepiej widoczne.

Fasada składa się z pojedynczego korpusu i łuku pomiędzy toskańskimi pilastrami. Wśród „klejnotów” tabernakulum znajdziemy piękną rzeźbę Matki Bożej Oczyszczenia z XVIII wieku oraz inne ozdoby, pochodzące często jeszcze z XVI wieku.

Kościół Świętego Jakuba znajduje się w dzielnicy Miragenil, zwanej kiedyś Los Tejares. Pierwotnie, od 1616 roku, funkcjonowała tam Kaplica Św. Łucji z Tejares. W 1705 roku, na jej miejscu wybudowano i oddano do użytku Kościół Św. Jakuba.
Sanktuarium Jezusa z Nazaretu początkowo było niewielką kaplicą poza murami miasta. Obecną nazwę nadano mu kilka lat później, gdy kościół otrzymał obraz Jezusa z Nazaretu. Mimo dawnego pochodzenia aktualny wizerunek budynku zawiera wiele akcentów z czasu przebudowy i odnawiania, czyli XIX wieku.

Przed główną fasadą z dużym otwartym przedsionkiem wznosi się portyk z trzema łukami. Na fasadę składają się też dwie nierównej wysokości wieże, dzwonnica i toskańskie pilastry. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica Nuestro Padre Jesus Nazareno z połowy XVIII wieku, z obrazem Jezusa z Nazaretu, nieznanego autorstwa. Ściany całego kościoła zresztą zdobi znakomita kolekcja dzieł malarskich, których tworzenie zlecało Bractwo Jezusa z Nazaretu. Wartość artystyczna całego sanktuarium to chluba Puente Genil. Corocznie odwiedzają je i oglądają tysiące turystów i pielgrzymów.

Kolejnym zabytkiem sakralnym jest Kościół de Nuestra Senora del Carmen, który znajduje się przy Avda Station 152. Pierwotnie była to kaplica przy nieistniejącym już wielkim młynie Nuestra. Budynek w obecnym kształcie zbudowany był w stylu neogotyckim, na planie krzyża. Fasada pokryta jest kolorowym marmurem. Główny ołtarz, pokryty zielonym marmurem i złotem, pochodzi z pustelni de la Cardad, gdyż wcześniejszy spalony został w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej pierwotnie był częścią klasztoru franciszkanów. Pochodzi z XVII wieku, a pierwszą mszę celebrowano w nim 5 lipca 1682 roku. Fasada zbudowana jest z kamienia, posiada łukowate zwieńczenia i dzwonnicę.

Architektura przemysłowa

Aurora to budynek przemysłowy, zbudowany w 1897 roku na potrzeby elektrowni. Swoją nazwę budynek otrzymał dzięki obrazowi rzymskiej bogini, Aurory, który wieńczy górną część gzymsu. W 1887 roku z kolei wystawiono młyn i elektrownię wodną o nazwie Aliance.

W 1889 roku bowiem Puente Genil było drugim w Hiszpanii miastem, wykorzystującym siłę przepływu wody do pozyskiwania energii elektrycznej. Powyżej centrum, w dzielnicy o nazwie El Palomar, znajdziemy most żelazny na rzece Genil, pochodzący z 1876 roku. Inne tego typu obiekty to: winnica Bodegas Delgado, budynek Hotelu Carmen, stacja kolejowa i most żelazny.

Fuente Alamo

Puente Genil posiada ekspozycję dawnych wykopalisk archeologicznych o nazwie Fuente Alamo. Najstarsze znaleziska pochodzą z okresu juliańsko – klaudyjskiego - to pierwszy wiek przed naszą erą. Związane były z kompleksem wodnym ze strumienia Fuente Alamo, który w tamtym czasie posiadał ciągły przepływ wody. Potem, w trzecim wieku naszej ery, wyrosła na fundamentach Fuente Alamo willa o tej samej nazwie, co miało miejsce już w trzecim wieku naszej ery. Do dziś zachowały się ruiny murów oraz pozostałość po willi wraz z pięknymi freskami.

PUENTE-GENIL

Święta Wielkiej Nocy

Puente Genil jest gminą, w której życie religijne odgrywa bardzo ważną rolę. Dla jej mieszkańców święta katolickie są najważniejszymi dniami w ciągu roku. Wśród nich szczególny nacisk kładzie się na obchody Wielkiego Tygodnia. Bogate procesje uznawane są za najbardziej godne uwagi i najliczniejsze w całej Andaluzji.

Wszystko odbywa się przy bogatym kolorycie, choć w pełni zgodnie z biblijną tradycją i biegiem zawartych w Biblii wydarzeń. Wielu mieszkańców sąsiednich prowincji rezygnuje z udziału w obchodach w swoim miejscu zamieszkania, by uczestniczyć właśnie w celebracji w Puente Genil.

Inne wydarzenia i życie kulturalne

Co roku w Puente Genil odbywa się najważniejszy prowincji Kordoba festiwal bluesowy – Rock and River Blues Festival. Jako że gmina leży w Andaluzji, nie można zapominać o głównym dziedzictwie kulturowym wspólnoty, czyli flamenco. W Puente Genil mieszkali znani wykonawcy tego gatunku: Diego Bermudez, Antonio Ranchal, Maestro Chicano Pedro Jimenez Lavado oraz Rejano. W mieście odbywa się corocznie festiwal flamenco o nazwie „Fosforito”. Odbyło się już ponad 50 jego edycji. Lato jest porą, kiedy gmina organizuje przede wszystkim wiele atrakcji kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Natura

W odległości około 8 km od miasta Puente Genil znajduje się rezerwat przyrody Laguna de Tiscar. Jest on częścią ciągu mokradeł na południowym skraju prowincji Kordoba. Znajdują się tam stałe i sezonowe laguny oraz rezerwat dla wielu gatunków ptaków lądowych i wodnych. Rezerwat rozciąga się na powierzchni 190 hektarów.

Również na południe od miasta znajduje się zbiornik wodny Cordobilla. Jest płytki, dzięki czemu ma tam możliwość żerowania wiele gatunków ptaków wodnych, wśród nich wymieńmy dla przykładu kormorany, czaple i bociany. Akwen otacza bujna roślinność, głównie wierzby i trzciny.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij