Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Plaza Nueva w Granadzie

Granada jest miastem, które kryje w sobie wiele ciekawych i godnych uwagi miejsc. To nie tylko miejsce będące świadkiem wielu wydarzeń historycznych i teren, gdzie wychowało się wiele znanych postaci. Przede wszystkim Granada jest miastem przyjaznym turystom, zwłaszcza tym, którzy głodni są wielu wrażeń o zróżnicowanym charakterze. Jednym z miejsc, które dostarczają turystom wielu odmiennych emocji oraz przyciągają swoją uwagę, jest Plaza Nueva – plac znajdujący się w głównej części miasta, który każdego dnia odwiedzany jest przez wielu przybyszów z innych części Hiszpanii a także Europy i Świata.

Znajdziemy tu wiele restauracji, w których przyrządza się tradycyjne dania południowej części Hiszpanii, sklepy z niezwykłymi pamiątkami, małe kawiarenki, księgarnie i inne lokale, które wraz z architektura tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Będąc w Granadzie warto odwiedzić to miejsce choć raz, by zasmakować we wszystkim, co w tym mieście najcenniejsze.

Słowo o Granadzie

Niewiele miejscowości w Hiszpanii, nawet tych największych, może się poszczycić tak dużą popularnością wśród turystów z zagranicy, co znajdująca się na południu Hiszpanii Granada. Jest to zamieszkałe przez ponad 239 tysięcy mieszkańców metropolia, która jest stolicą regionu o tej samej nazwie. Od wielu lat stanowiła ona centrum kulturowe, gospodarcze i militarne południowej części Półwyspu Iberyjskiego – niezależnie od tego pod czyją jurysdykcją znajdowały się te tereny. Lokalizacja w malowniczej okolicy o bardzo zróżnicowanym charakterze stanowiła idealne miejsce dla rozwoju miasta dawniej, oraz turystyki dziś. Grenada jest bowiem miastem, w okolicy którego można zjeżdżać na nartach w pobliskim Sierra Nevada, po czym tego samego dnia korzystać z kąpieli na słonecznym Costa del Sol, oddalonym zaledwie 70 kilometrów od miasta.

Położona w Andaluzji Grenada może poszczycić się bogatą historią, która sięga najdawniejszych czasów. W miejscu tym ścierały się wpływy kulturowe Maurów, chrześcijan oraz dawnych mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. To także miejsce niecodziennie ulokowane w topografii Andaluzji. Będące siedzibą gminy miasto leży w dolinie rzeki Genil, będącej dopływem rzeki Gwadalkiwir, pomiędzy obszarem depresji geograficznej a masywem górskim Sierra Nevada, co czyni to miejsce jeszcze bardziej oryginalnym i nietypowym.

PLAZA-NUEVA-GRENADA
Plaza Nueva w Grenada

Plaza Nueva – czym jest?

Kto nie widział Grenady, ten nic nie widział

Przytoczone słowa to znane w Hiszpanii przysłowie, które w pełni odzwierciedla charakter miasta. Darro – rzeka która wraz z Genil przepływa między budynkami miasta, stała się bardziej lub mniej pośrednim powodem powstania Plaza Nueva w Grenadzie. Miejsce to bowiem można określić jako swoisty most na wyżej wspomnianej rzece, przy czym mostem ani z nazwy, ani z wyglądu nie jest. Czym zatem jest Plaza Nueva, które odwiedzane jest przez tysiące turystów dziennie?

Plaza Nueva to wyjątkowy plac, położony w samym centrum miasta Grenada. Jego nietypowego charakteru nie da się wychwycić gołym okiem, ponieważ wyglądem nie odstaje on od żadnego innego placu miejskiego w Grenadzie. Co więcej, Plaza Nueva dla wielu stanowi wzór typowego placu Grenady – jego kształt oraz układ powielany był podczas tworzenia innych skwerów miejskich. Wyjątkowość tego miejsca nie wynika z jego charakterystycznej powierzchowności, lecz tego, co skrywa w swojej głębi – i to dosłownie. Położony jest on bowiem bezpośrednio na rzece Darro i zakrywa ją całkowicie. Nurt rzeki wyłania się z podziemnych korytarzy dopiero w pobliżu Plaza de Santa Ana, w który przeradza się w pewnym momencie plac Plaza Nueva. Plac jest zatem pokryciem dla płynącej niżej rzeki. Dlaczego na rzece Darro powstał plac i w jaki sposób doszło do utworzenia tej niezwykłej konstrukcji?

Geneza Plaza Nueva

Jeszcze na początku XVI wieku w miejscu tym płynęła niewielka, ale posiadająca spory potencjał rzeka Darro, która oddzielała część zabudowaną miasta od kompleksu zamkowego Alhambra. Obie części miasta łączył niewielki most, który w 1506 roku został rozbudowany, by zapewnić lepsze warunki transportu przez Rio Darro. Miasto Grenada należało w tym czasie do muzułmanów i pozostawało w ich rękach aż do rekonkwisty chrześcijańskiej. Po przejęciu władzy nad Grenadą, nowi osadnicy wprowadzili własne porządki w mieście. Na ich liście znajdowała się także budowa Plaza Nueva, który miał stać się rozwiązaniem problemów logistycznych, jakie napotykali w tym miejscu Maurowie.

Pomysł na most zrodził się między innymi z powodu chęci powiększenia powierzchni miasta i zagospodarowania przestrzeni, która do tej pory nie została jeszcze zurbanizowana z powodu Rio Darro. Chociaż plany zabudowania terenu powstawały o wiele wcześniej, bo w 1515 roku, to dopiero 15 lat później, w roku 1530 ruszyła budowa placu. Konstruktorem, który podjął się zadania stał się Diego de Siloam. Przed budową Plaza Nueva na jego miejscu funkcjonowały aż 4 mosty, których przepustowość jednak nie była wystarczająco duża, by udźwignąć ruch w tej części miasta.

Plac służył nie tylko jako sposób na usprawnienie ruchu w Grenadzie. Po utworzeniu budowli okazało się, że doskonale nadaje się on na wszelkiego rodzaju wydarzenia i wystawy, a także jest idealnym miejscem na rozgrywane tradycyjnie walki byków.

GRANADA-ZWIEDZANIE-PLAZA-NUEVA-HISZPANIA
Plaza Nueva

Wygląd i położenie

Plaza Nueva to przypominający kształtem prostokąt plac o długości około 150 metrów. W najszerszym miejscu plac ma około 30 metrów szerokości. Plac na całej długości pokryty jest kostką i płytami chodnikowymi, co jakis czas przerywane przez zasadzone w kilku miejscach drzewa. Wzdłuż placu przeprowadzona jest jezdnia, obok której znajdziemy postoje taksówek, których charakterystyczne barwy (białe auta z zielonymi elementami) rozpoznać można w całym mieście..

Pod kątem prostym, mniej więcej w połowie długości, Plaza Nueva przecięta jest przez Calle Carcel Alta – wąską i tajemniczą uliczką, która zaprasza przechodniów na klimatyczny spacer wzdłuż zabytkowych murów budynków starego miasta.

Do Plaza Nueva można z łatwością dostać się ze ścisłego centrum Grenady. Przyjezdni mogą dotrzeć tu z dworca autobusowego na jeden z dwóch sposobów: taksówką lub komunikacją miejską (autobus). Pierwsza z opcji jest oczywiście bardziej komfortowa, ale jednocześnie bardziej kosztowna. Jeśli zdecydujemy się na podróż autobusem, zapłacimy o wiele mniej. Na szczęście zarówno postój taksówek, jak i przystanek autobusowy znajduje się niedaleko dworca. Po wyjściu głównym wejściem znajdziemy je po lewej stronie. W okolice Plaza Nueva zabiorą nas autobusy linii 3 oraz 33. Podróż trwa około 20 minut i kończy się przystankiem o nazwie Cathedral, który jest miejscem najbliższym Plaza Nueva.

Co warto zobaczyć?

Statystycznie każde miejsce na terenie miasta leży w niedalekiej odległości od obiektu o dużej wartości historycznej lub turystycznej. Oprócz zabytków, budowli sakralnych, starych konstrukcji na rzekach czy pomników znajdziemy tutaj także wiele nowoczesnych centrów sztuki i rozrywki, takich jak muzea, sale koncertowe i teatralne a także kluby muzyczne.

Chyba najchętniej odwiedzanym przez turystów i najczęściej opisywanym przy okazji wizyty na Plaza Nueva obiektem, jest pochodzący z XVI wieku kościół Iglesia de Santa Ana, znajdujący się tuż przy placu Plaza de Santa Ana oraz przy ujściu rzeki Rio Darro. Kościół został oddany do użytku w 1537 roku i podobnie jak wiele innych budowli sakralnych został wybudowany na miejscu dawnego meczetu. Wzniesiony w stylu mudejar kościół jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Na szczególną uwagę zasługuje dzwonnica kościelna, która powstała na szkielecie minaretu meczetu Ibn Twbaa.

W pobliżu kościoła znajduje się także ciekawa fontanna, w której centralną część zajmuje płaskorzeźba głowy byka. Po obu jej stronach towarzyszą jej wizerunki dwóch młodych chłopców. Fontanna nosi nazwę Pilar del Toro (fontanna byka) i została umieszczona tu w 1941 roku. Przeniesiono ją z Calle Elvira. Fntanna pochodzi z XVI wieku.

Zainteresuje Cię również:
zwiedzanie Grenady | hotele w Grenadzie | restauracje z flamenco w Grenadzie | Capilla Real w Grenadzie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij