Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Madraza w Grenadzie

La Madraza - arabskie dziedzictwo w Grenadzie

Grenada jest tym miastem Hiszpanii, które może poszczycić się najwspanialszymi zabytkami sztuki islamu. Liczni najeźdźcy arabscy zostawili tu swoje ślady, które możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Szczególnie Maurowie, którzy rządzili na tych obszarach najdłużej, pozostawili najbardziej wybitne dzieła swojej sztuki. Dziełem takim jest z pewnością wspaniały pałac Alhambra w Grenadzie, powstały w XIV wieku. Była to rezydencja arabskich władców Grenady pochodzących z dynastii Nasrydów, których zamierzeniem było stworzenie na tym obszarze prawdziwego raju na ziemi. Jest to niesamowite arcydzieło architektury, które na tle innych budynków wyróżnia przede wszystkim mistrzowskie operowanie przestrzenią i światłem, bogactwo dekoracji i wspaniałość stylów. Pałac Alhambra stanowi najlepiej zachowany pałac arabski w całej Europie.

Na szczególną uwagę zasługuje także Albaicin, a więc stara zabytkowa dzielnica, oddająca prawdziwy klimat mauretańskiej Grenady. Doskonałym przykładem islamskiej sztuki ogrodowej są tak zwane Generalife, nazywane także Ogrodami Najwyższego Architekta lub Ogrodami Rajskich Rozkoszy. Obszar Generalife obejmują wspaniałe ogrody oraz pałac letni emirów Grenady z dynastii Nasrydów. Jest to jeden z najstarszych ogrodów mauretańskich, który w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grenada jest miastem, które szczególnie rozkwitło w okresie od XIII do XV wieku, w czasach panowania dynastii Nasrydów. Było wówczas największym miastem w Europie oraz stolicą ostatniego z muzułmańskich państw w Hiszpanii. Za czasów panowania Nasrydów powstał również pierwszy uniwersytet w Grenadzie – La Madraza.
La Madraza – pierwszy uniwersytet w Grenadzie

Uniwersytet La Madraza de Grenada, nazywany także Yusufiyya, Casa de la Ciencia, bądź Palacio de la Madraza, to pierwszy uniwersytet w Grenadzie. Został on otwarty w 1349 roku z inicjatywy króla Yusufa I Mądrego, pochodzącego z dynastii Nasrydów. Yusuf I Mądry od 1314 roku pełnił funkcję emira Grenady. Był siódmym władcą dynastii Nasrydów, który w czasie swojego panowania szczególnie dbał o rozwój nauki i sztuki. Był inicjatorem i fundatorem tego pierwszego uniwersytetu w Grenadzie. Dziś budynek La Madraza stanowi część funkcjonującego obecnie Uniwersytetu w mieście i niemal w całości poświęcony został działalności kulturalnej.

La Madraza stanowi również siedzibę Real Academia de Bellas Artes de Nuestra Señora de las Angustias. W 1500 roku Ferdynand II przeznaczył budynek na inne cele. Uniwersytet przekształcony został wówczas w Casa del Cabildo i pełnił funkcję ratusza. W 1858 roku ratusz przeniósł się jednak na Plaza del Carmen, w związku z czym budynek uniwersytetu został sprzedany. Wykorzystano go wkrótce i zaaranżowano w nim magazyn na tekstylia. Dwa lata później w budynku odkryto napis znajdujący się na bogato zdobionym mihrabie. Ówcześni właściciele budynku - rodzina Echeverria, postanowili wynająć Mariano Contrerasa znanego architekta, celem odrestaurowania dawnego uniwersytetu.

Budynek został odkupiony przez władze miasta Grendy wraz z początkiem XX wieku. Dalej prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, mniej więcej do 1939 roku. W 1942 roku odbyła się nieudana próba włączenia uniwersytetu do nowej siedziby budynku Instituto de los Reyes Católicos del Consejo Superior de Investigaciones Cientificas. W 1976 roku budynek stał się częścią współczesnego Uniwersytetu w Grenadzie.

MADRAZA-GRANADA-HISZPANIA
La Madraza w Grenadzie

Program nauczania na uniwersytecie

Budynek La Madraza usytuowany jest w centrum Grenady, na Calle Oficios. Stanowił niegdyś jedno z najbardziej uprzywilejowanych miejsc w całej Grenadzie, tuż obok Wielkiego Meczetu oraz dzielnicy o nazwie Alcaicería. Była ona najbardziej znaną i najchętniej uczęszczaną strefę handlową miasta. Nazwa Madraza pochodzi od arabskiego słowa medresa, które oznacza szkołę lub szkołę Koranu. W dawnym uniwersytecie La Madraza wykładali znani i cenieni nauczyciele, tacy jak Ibn al-Fajjar, Ibn Lubb, Ibn Marzuk, al-Maqqari, Ibn al-Jatib i wielu innych. Na uniwersytecie tym uczono między innymi prawa, medycyny oraz matematyki. Jednym z pierwszych studentów uniwersytetu był Ibn al-Khatib znany poeta, pisarz, historyk, filozof i polityk z Al-Andalus.

Program nauczania w dawnym uniwersytecie La Madraza najlepiej zobrazował Ibn Hazm – andaluzyjski filozof i teolog muzułmański, określający budynek ten jako „szkołę filozoficzną Andaluzji”. Filozof ten opisuje poszczególne etapy edukacji naukowej, począwszy od matematyki, poprzez astronomię, różnego rodzaju zjawiska fizyczne oraz atmosferyczne, a skończywszy na filozoficznym rozumowaniu Greków. Wśród przedmiotów nauczanych na uniwersytecie wyróżnić można teologię, prawo, medycynę, astronomię, logikę, matematykę, a w jej zakresie również geometrię oraz mechanikę.

Architektura budynku

Architektura budynku La Madraza, podobnie jak wszystkie inne dzieła Yusufa I Mądrego, zachwyca swoją wspaniałością. Budynek pokryty był białym marmurem, którego pozostałości zachowały się w Muzeum Archeologicznym w Grenadzie. Projekt uniwersytetu zawierał, usytuowany w jego centrum, staw ogrodowy. Był to obudowany zbiornik wodny, który stanowił przepiękną dekorację. Staw ogrodowy odkryto podczas najnowszych badań archeologicznych, przeprowadzanych na terenie uniwersytetu, włączając go tym samym do całego kompleksu pałacu. Ostatecznie staw ten został przekształcony i przeznaczony do innych celów.

W budynku uniwersytetu znajdowało się również muzułmańskie Oratorium, pochodzące z XIV wieku. Na samej górze natomiast stworzono specjalną, ośmioboczną salę, którą zaprojektowano w imponującym stylu mudejar. Zachowała ona swoiste połączenie elementów islamskich oraz chrześcijańskich. Sala de los Caballeros XXIV służyła jako miejsce spotkań władców miasta, już po rekonkwiście. Na elementach dekoracyjnych Sali znajduje się napis nawołujący do chrześcijańskiego podboju miasta. Fasada budynku ozdobiona została znanymi inskrypcjami, pochodzącymi z poezji oraz dzieł filozoficznych. Po zakończeniu rekonkwisty do budynku La Madraza dołączono dom, który znajdował się w sąsiedztwie. Przybudówka została wykonana celem powiększenia powierzchni uniwersytetu.

Budynek przeszedł wiele, istotnych zmian, w szczególności w latach 1722-1729, ulegając licznym wpływom baroku. To, co możemy podziwiać w czasach dzisiejszych, to zasadniczo osiemnastowieczna budowla, posiadająca jedynie pewne elementy architektoniczne starego uniwersytetu. Mimo tego, nadal można wyczuć dawny, orientalny klimat tego miejsca.

LA-MADRAZA
Madraza w Grenadzie

W budynku La Madraza przeprowadzono wspomniane wcześniej wykopaliska archeologiczne, które miały miejsce w latach 2006-2007. W trakcie przeprowadzanych tam prac odkryto różne szczątki oraz ślady starszych budynków, pochodzących jeszcze z XI wieku. Pod Oratorium zidentyfikowano ponadto dwa ludzkie pochówki, pochodzące mniej więcej z XI wieku. Istniały również przypuszczenia, że mogą to być pochówki dokonane za czasów rzymskich, jednakże stwierdzono później, że najprawdopodobniej miały one jednak miejsce po arabskim podboju Hiszpanii.

W lutym 2009 roku rozpoczęto renowację wnętrza dawnego uniwersytetu. W tym czasie budynek został zamknięty dla zwiedzających. Wraz z końcem 2011 roku zakończono ostatni etap renowacji, w związku z czym La Madraza została ponownie otwarta dla turystów. Stanowi ona obecnie ważny zabytek dla całego miasta i ozdobę współczesnego Uniwersytetu.

Zwiedzanie La Madraza

Latem budynek La Madraza otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.30 do 13.00, a także od 15.30 do 18.30. Zimą natomiast zwiedzanie budynku jest możliwe od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.30 do 13.00 oraz od 15.30 do 19.00. W niedzielę budynek otwarty jest od 11.00 do 13.00. Wstęp do La Madraza jest bezpłatny. Dojazd do budynku zapewnia wiele miejskich linii autobusowych.

W trakcie zwiedzania, można swobodnie poruszać się po budynku, podziwiając starą, muzułmańską architekturę, a także wspaniałą salę modlitewną z pięknie urządzoną i ozdobioną niszą modlitewną. Wizyta w tym niezwykłym miejscu to podróż do dawnego uniwersytetu i szkoły studiów islamskich, wybudowanej w mauretańskim stylu. W budynku bardzo często organizowane są liczne, okolicznościowe wystawy i wydarzenia kulturalne.

Zainteresuje Cię również
przewodnik po Grenada | transport w Grenada | Ogrody Triunfo | Alhambra | Puerta Real | Capilla Real | góry Sierra Nevada |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij