Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Andujar

Andújar to miasto i gmina położone w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest trzecim co do wielkości miastem prowincji Jaen oraz jednym z ważniejszych ośrodków miejskich w Andaluzji. Od największego miasta tej części Hiszpanii, Kordoby, Andújar jest oddalone o 66 kilometrów.

Andújar zajmuje powierzchnię wynoszącą 964,9 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 38 tysięcy ludzi. Daje to gęstość zaludnienia wynoszącą około 40 osób na kilometr kwadratowy.
Najważniejszym ośrodkiem znajdującym się w pobliżu Andújar jest Kordoba. Warto też prześledzić jak wygląda odległość między Andújar a największymi miastami w Hiszpanii :

Madryt- 267
Sewilla-186
Murcja -257
Bilbao – 589
Barcelona - 650
Saraggosa – 686
Palma de Mallorca – 606 km
Alicante – 315 km
Walencja – 357 km
Malaga – 150 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1528 km

W pobliżu Andújar znajduje się także wiele małych, ale bardzo malowniczych miejscowości. Z całą pewnością można do nich zaliczyć:
Arjonilla 3, 4 km, Arjona 11,2 km, Espelúy 16, 9km, Lahiguhera 9,3 km, Villanueva de la Reina, 12, 3 km, Lopera 17,5 km, Marmolejo 10,2 km, Cazalilla 16,2 km, Escañuela 17,7km.
Miastem partnerskim jest Andújar jest włoska Favara.

Andújar znajduje się w strefie wpływu klimatu kontynentalnego. Odwiedzający to miasto turyści mogą spodziewać się słonecznej pogody i znikomej liczby opadów atmosferycznych. Przez miasto przepływa rzeka Gwadalkiwir, mające swoje źródła w położonym na północy Parku narodowym Sierre de Andujar.

ANDUJAR

Historia

Najstarsze ślady obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z okresu paleolitu. Znalezione na tym terenie pozostałości związane są z kulturą aszelską, której zasięg terytorialny obejmował Azję, Afrykę i Europę, łącznie z tą częścią Półwyspu Iberyjskiego. Gwałtowny wzrost liczby ludności na tych obszarach nastąpił w czasie neolitu oraz późniejszej epoki brązu. Decydującym czynnikiem wpływającym na ten stan rzeczy był regularny rozwój rolnictwa, który miał miejsce w tym czasie.

W czasach starożytnych na terenie Andújar powstały greckie kolonie. Później rejon ten wszedł w skład imperium Kartagińskiego. Po zakończeniu wojen Punickich cały Półwysep Iberyjski, w tym także Andújar, weszło w skład imperium rzymskiego . W tym czasie miasto przechodził intensywny proces urbanizacyjny. W czasach rzymskich powstał tam prężnie rozwijający się ośrodek miejski, który słynął przede wszystkim z produkcji produktów ceramicznych. Wraz z upadkiem imperium rzymskiego, upadła także miejska cywilizacja Andújar.

W wyniku bitwy pod Gaudalate, cały południowa część Półwyspu Iberyjskiego znalazła się pod panowaniem arabskim. W okresie panowania arabskiego miasto zostało ponownie ufortyfikowane. Andújar było sercem walk, miedzy muzułmanami a katolickimi wojskami, które w tej części Hiszpanii toczyły się w XII wieku. W 1226 roku muzułmańska ludność opuszcza miasto. Już rok później na tym terytorium osiedlają się pierwsi chrześcijańscy osadnicy. Andújar otrzymało prawa miejskie w 14 92

Gospodarka

Początkowo gospodarka regionu Andújar była skupiała się na rolnictwie. Duże znaczenie na tym obszarze ogrywała zwłaszcza uprawa drzew oliwkowych, zbóż, warzyw i bawełny. Duże zyski dla miasta przynosiły także organizowane w pobliskich lasach polowania na grubą zwierzynę. Gwałtowny rozwój gospodarczy miasta nastąpił w drugiej połowie XX wieku, kiedy to coraz większe znaczenie zaczęła odgrywać produkcja przemysłowa. Wtedy to w okolicy miasta powstały liczne powstawać liczne przedsiębiorstwa, związane z branżą konserwową i tkacką.

Na początku XXI wieku Andújar było miastem bardzo rozwiniętym przemysłowo. Powstała tam dobrze rozwinięta sieć lokalnych przedsiębiorstw. Na terenie miasta powstały także placówki wielkich krajowych i międzynarodowych korporacji. Na ten okres przypada dynamiczny rozwój sektora budowlanego.

Gwałtowne zahamowanie rozwoju gospodarczego w Andújar nastąpiło w 2007 roku, kiedy to wybuchł kryzys ekonomiczno- finansowy. Wpłynęło to na wzrost bezrobocia mieszkańców miasta i ich niższe zarobki. Słabnąca produkcja przemysłowa sprawiła, że ponownie zwiększyła się produkcja rolna.

Ważną rolę dla rozwoju miasta odgrywa także dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Przez Andújar przebiega autostrada A4, łącząca Madryt z Kordobą. W mieście znajduje się także stacja kolejowa, znajdująca się na trasie Madryt- Kadyks.

Atrakcje

Andújar jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem turystycznym. Miłośnicy historii odnajdą tam wiele imponujących zabytków, które przypominają o bogatej i skomplikowanej historii miasta. Na pewno należy do nich zaliczyć:

Most Andujar - to jeden z najstarszych zabytków w mieście i niezwykła pamiątka po długiej i bogatej historii tego miasta. Został on wybudowany II wieku przed naszą erą, z rozkazu Septymiusza Sawera Piusa. O fakcie tym informuje zniszczona kamienna tablica, odnaleziona przez hiszpańskich robotników w XIX wieku. Most był częścią rzymskiej drogi Via Augusta i umożliwiał połączenie dwóch ważnych ośrodków w tej części Półwyspu Arabskiego - Kordoby i Castulo. W czasie swojej długiej historii most był wielokrotnie przebudowany. Obecnie most ma długość 310 metrów i wchodzi w skład drogi krajowej N-IV.

ANDUJAR

Palacio Municipal de Andujar – ten pałac miejski jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych miasta. Budynek został wpisany do rejestru dziedzictwa kulturalnego Hiszpanii. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1620 roku i trwała przez następne 19 lat. Palacio Municipal de Andujar został wzniesiony w stylu barokowym. Jest to także jeden z najstarszych teatrów w Andaluzji.

Przez wiele lat miejsce słynęło z odbywających się w nim spektakli komediowych. Odbywały się tam także najważniejsze uroczystości w mieście. Obecnie, Palacio Municipal de Andujar jest jedną z wizytówek miasta. Jego imponująca fasada, przyciąga wzrok wszystkich turystów znajdujących się w jego pobliżu. Plac ratuszowy, na którym znajduje się pałac, do dzisiaj jest kulturalnym centrum Andujar

Odwiedzając Andújar warto także zakosztować przysmaków lokalnej kuchni. Jednym z typowych dań tego regionu jest gulasz z dziczyzny w marynacie. Gastronomia Andújar cechuje się dużymi tradycjami myśliwskimi. Regionalne przysmaki oparte są o potrawy z mięsa zwierząt łownych : sarny, dziki, króliki, czy kuropatwy.

Andujar jest także miejscem słynnej pielgrzymki do świątyni patronki miasta - Virgen de la Cabeza. Każdego roku, w ostatnią niedzielę kwietnia, tysiące wiernych przybywają do tej imponującej świątyni, by oddać cześć Matce Boskiej. Nabożeństwo to jest słynne w całej Hiszpanii – w swoich utworach opiewali je najwybitniejsi hiszpańscy pisarze, tacy jak Cervantes czy Lope de Vega.

Bazylika i nieruchomości Sanktuarium Błogosławionej – ta niezwykła świątynia znajduje się w sercu Basílica y Real Santuario de la Santísima. Sanktuarium powstało na niewielkim wzniesieniu, dlatego też sprawia wrażenie, jakby górował nad okolicą Kościół odgrywa ogromną rolę dla całej społeczności Andujar. To właśnie w tym miejscu znajduje się obraz Virgen de la Copenza, najbardziej czczony wizerunek w mieście. Kilka lat temu sanktuarium została podniesiona do godności bazyliki mniejszej.

Budowa kościoła miała miejsce w latach 1287-1304. Jego pierwsza poważna renowacja nastąpiła w XV wieku. Od wielu lat odbywają się tam procesję z wizerunkiem Najświętszej Marii. Świątynia odegrała bardzo ważną rolę w czasie wojny domowej w latach 1936-1939, między wojskami generała Francisko Franco, a armią wierną rządowi. W czasie tego konfliktu w Bazylika i nieruchomości Sanktuarium Błogosławionej schronienie znalazło 200 popleczników generała Franco oraz ludność cywilna. Przez dziewięć miesięcy odpierali oni liczniejsze i lepiej wyposażone oddziały rządowe.

Bohaterska obrona trwała do 1 maja 1937 roku, kiedy to śmiertelnie ranny został Santiago Cortez, dowódca placówki. Podczas trwania walk świątynia była regularnie bombardowana. Po zakończeniu oblężenie sanktuarium było w opłakanym stanie. Zniszczeniu uległo całe artystyczne dziedzictwo Bazylika i nieruchomości Sanktuarium Błogosławionej. Największym ciosem dla społeczności miasta było utrata oryginalnego wizerunku Virgen de la Copenza. W kolejnych latach sanktuarium zostało odbudowane. W 1949 roku powstał dokument opowiadający o obronie świątyni.

W Andújar doskonale odnajdą się także miłośnicy odpoczynku na łonie natury. Terytorium całej gminy wchodzi w skład obszaru chronionego Park Naturalny Sierra de Andujar. Park spełnia ogromnie ważną rolę dla ekosystemu okolicy. Znajdują się w nim jedne z największych w Hiszpanii stad Rysia Iberyjskiego, gatunku zagrożonego wyginięciem. Sprawdź więcej w rozdziale zwierzęta Hiszpanii

Ponadto każdego roku, przez teren parku przechodzą tysiące pielgrzymów, udających się na wspominane wcześniej nabożeństwo w Bazylika i nieruchomości Sanktuarium Błogosławionej
Najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi w Andújar są piłka nożna i koszykówka. Jedną z najważniejszych drużyn z tego miasta jest posiadający ponad osiemdziesięcioletnią tradycję klub piłkarski Club Deportivo Litirurgi. Dużą popularnością cieszy się także halowa odmiana piłki nożnej, której reprezentantem jest Andújar fustsal.
Jednym z najbardziej znanych sportowców pochodzących z tego miasta jest
Pływak Miguel Angel Martinez Tajuelo, uczestnik igrzysk paraolimpijskich z 2005 roku.

ANDUJAR

Noclegi i zakwaterowanie w Andujar

Andújar posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć hoteli. Jednym z nich jest Hotel Restaurante Logasasanti. Jego głównym atutem jest znakomita lokalizacja. Pensjonat położony jest w samym centrum miasta. Odwiedzający go goście mają do swojej dyspozycji elegancko urządzone pokoje, wyposażone w telewizję klimatyzację i darmowe połączenie z hotelowym Wifi. W Hotel Restaurante Logasasanti działa także restauracja oraz bar.
Dużą popularnością wśród odwiedzających Andújar gości cieszą się także apartamenty Rurales Sierra Luna. Te przypominające wiejskie domki pensjonaty są idealnym wyborem dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od zgiełku miasta.

Domki powstały w niezwykle malowniczej okolicy, w samym sercu rezerwatu Sierra de Andújar. W skład kompleksu wchodzą także zadbane ogrody oraz taras widokowy. Odwiedzający pensjonat goście mogą korzystać z dostępnego tam sprzętu do grillowania. Pokoje w Rurales Sierra Luna są klimatyzowane, i wyposażone w aneksy kuchenne oraz telewizję. W pobliżu pensjonatu znajduje się sklep spożywczy oraz restauracja, w której serwowane są dania kuchni lokalnej. Rurales Sierra Luna znajduje się w odległości 17 kilometrów od centrum Andújar. Pensjonat posiada też dobre połączenie z Kordobą, największym miastem w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Andújar jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem turystycznym. Imponujące zabytki, które uczą o historii tej części Półwyspu Iberyjskiego i piękne obiekty przyrody sprawią, że każdy turysta odwiedzający to miasto odnajdzie w nim coś na sobie. Andújar zmaga się jednak z poważnymi problemami. Kryzys gospodarczy zapoczątkowany w 2007 roku odcisnął mocne piętno na tym mieście, które na początku XXI wieku było prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym. Mimo tego na pewno warto zobaczyć Andújar i zakosztować panującego tam niepowtarzalnego klimatu.

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij