Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Plaża i port w Tarragona

Plaża i port w Tarragonie

Tarragona jest średniej wielkości miastem katalońskim, posiada populację, liczącą niecałe 130 tysięcy osób. Nie słynie zatem specjalnie ze swojej wielkości. Bardziej za to znane jest jako miasto o dawnej historii, z kompleksem zabytków archeologicznych. Drugą cechą i atrakcją miasta jest jego usytuowanie. Leży bowiem nad brzegiem Morza Śródziemnego. Posiada port morski i plaże, atrakcyjne zarówno turystycznie, jak i rekreacyjnie.

Morze Śródziemne

Akwen międzykontynentalny. Rozpościera się pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Azją i Afryką. Jego powierzchnia, to 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, a średnie zasolenie wynosi 33 – 39 promili. Cały wschodni bok Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii, leży właśnie nad Morzem Śródziemnym. W okolicach Tarragony znajduje się pomniejszy basen tego morza, mianowicie Morze Balearskie. Oddziela ono stały ląd od Archipelagu Baleary. Odległość z Tarragony na balearską wyspę Palma, czyli w zasadzie szerokość Morza Balearskiego, wynosi w linii prostej około 300 kilometrów.

Morze Śródziemne ma duży wpływ na klimat, panujący w Katalonii. To klimat subtropikalny o charakterze śródziemnomorskim. Oznacza to tylko chłodne pory zimowe i gorące lata. Średnia temperatura roczna wynosi prawie 20 stopni. W lecie, w sierpniu, średnie temperatury oscylują w granicach 25 – 32 stopnie. Na cały rok, w nadmorskiej części Katalonii, dni deszczowych przypada średnio zaledwie 50 w roku. Pogoda ciepła oraz sucha powoduje zatem, że morze i plaża automatycznie stają się atrakcyjnymi turystycznie i rekreacyjnie miejscami.

PORT-TARRAGONA

Od czasów starożytnych, Morze Śródziemne odgrywało w Europie kolosalną rolę w transporcie wodnym. Oczywistym zatem jest, że wiele nadmorskich miejscowości posiadało porty morskie. Wszędzie i zawsze porty takie były ważnymi elementami lokalnej gospodarki. Dawały przysłowiowe okno na świat nie tylko miastu, ale często i znacznie większym regionom, wpływając na ich dobrobyt.
Miasto Tarragona znajduje się na szczycie wzgórza. Sprawia to, że miasto posiada swego rodzaju naturalny punkt widzenia na morze.

Port w Tarragonie

Jak wiele nadmorskich miast, tak i Tarragona posiada port podzielony na różne sekcje, różne zastosowania.

Port handlowy

Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Tarragonie. Z oczywistych powodów. Ma wielki wpływ na gospodarcze życie miasta, poziom finansowy jego mieszkańców, czy też stopień zatrudnienia. Jest on zresztą uważany za jeden z najważniejszych portów wodnych na Morzu Śródziemnym. Zajmuje zresztą też istotne miejsce pośród wszystkich portów z całego świata. Według raportów z ostatniej dekady, roczny ruch w porcie, to około 31,5 mln. ton ładunków wszelkiego rodzaju.

Znajduje się na 41,5 stopnia szerokości geograficznej północnej i 1,14 stopnia długości geograficznej zachodniej. Posiada efektowny, w stosunku do wielkości miasta, kanał wejściowy. Jego szerokość 25o metrów, a długość 1050 metrów. Głębokość w tamtym miejscu z kolei, to 20 metrów. Jest najgłębszym portem w Hiszpanii. Dzięki temu mogą tam wpływać szczególnie duże statki, okręty i łodzie. Całkowita powierzchnia portu, to 16 milionów metrów kwadratowych. Z tego 3,9 mln metrów kwadratowych należy do wnętrza portu.

Port handlowy w Tarragonie oferuje klientom szeroką gamę profesjonalnych usług i wysokiej klasy bezpieczeństwo. Jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Do usługi holowania ma przeznaczonych 7 holowników o mocy w zakresie 2500 – 5270 HP. Statki mogą być serwisowane na 11 rampach typu ro-ro. Są tam też doki komercyjne, magazyny, czy dźwigi.
Port handlowy Tarragony świadczy również usługi kontenerowe. Ekspediuje wszystkie typy towarów, łącząc się ze wszystkimi portami na świecie.

W celu ułatwienia komunikacji i logistyki wewnętrznej, w porcie działa ruch szynowy. Podwójne pasy torów docierają do wszystkich doków. Taka sieć kolejowa pozwala na szybką i wydajną międzynarodową łączność ze wszystkimi innymi sieciami kolejowymi w kraju. Również za jej pośrednictwem port ma dostęp do dróg i innych szlaków lądowych na terenie regionu i kraju.

Obecnie port handlowy Tarragona funkcjonuje jako najważniejszy w kraju, obsługujący transport i spedycję produktów rolnych, w szczególności zbóż, petrochemię, rozładunek materiałów sypkich i pojazdów. Wielki inwestor, Bassin de Levante, planuje tam jeszcze rozbudowę, w celu zapewnienia nowocześniejszej obsługi, dla lepszej wydajności i przepustowości.

Port rybacki

Działania w porcie rybackim Tarragona, to również element bardzo istotny dla ekonomii i gospodarki zarówno miasta, jak i całego regionu. Jest to możliwe nie tylko dzięki posiadaniu znacznej liczby statków przeznaczonych do rybołówstwa, ale też dzięki dużej ilości połowów ryb różnych gatunków morskich. W ostatnich latach ten port rybacki stał się też głównym w Katalonii. Osiąga ponad 30% przychodów wszystkich tego rodzaju portów w całej wspólnocie autonomicznej. Liczba ta przekłada się na 9 milionów kilogramów ryb i innych zwierząt morskich. Daje to 16 milionów euro ze sprzedaży rocznie.

PUERTO-TARRAGONA-HISZPANIA

Flota rybacka składa się z około 90 statków, z których 43 są trałowane. Po godzinie 23 kutry łowią za pomocą sonarów. Wszystko po to, żeby na rano przywieźć świeże ryby, takie jak: sardynki, tuńczyki, makrele, sardynele, wioślarze. W południe natomiast łowi się głównie sieje oraz inne gatunki, które żerują o tej porze. Wtedy też rozwija się sieci na morszczuki, żabnice, kalmary, ośmiornice, mątwy i krewetki.

Port rybacki Tarragona mieści się obok najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy miasta, tzw. seraju. W tej dzielnicy możemy znaleźć niekończącą się ilość rozmaitych instytucji, ale też targ rybny, do którego docierają ryby z połowów. Dzienny obrót na tym targu jest bardzo duży. Tarragona, to miasto ryb. Działalność rybacka w mieście dzieli się na trzy główne grupy:

Ryby stanowią 94,5% połowów morskich
Skorupiaki to 4,5%
Mięczaki to jedynie 1,1 % wszystkich połowów.

Połów ryb świeżych przeznaczony jest do zaopatrywania całej Katalonii. Mimo to cała flota rybacka tej wspólnoty autonomicznej jest w stanie pokryć ledwie 20% zapotrzebowania jej mieszkańców na ten produkt spożywczy, jakim są ryby. Aby sprostać wymaganiom takich miast, jak Barcelona, ryby muszą być sprowadzane jeszcze z innych krain. Głównie z Galicji lub Kantabrii.

Marina

Departament Portowy Tarragony jest najcenniejszym klejnotem wśród wszystkich portów tego typu, znajdujących się wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Warto podkreślić najwyższą jakość usług, przyjazną atmosferę, nowoczesność i udogodnienia, przyjazny klimat. Słońce w dzień i przyjemna senność nocą. Wybrzeże Tarragony prezentuje cuda fauny i flory przybrzeżnej, krystalicznie czystą wodę. Nabrzeże okołoportowe, to też doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Dla całego personelu, pracującego w porcie, w jego obsłudze, priorytetem jest zadowolenie klientów. Użytkownik przystani, oprócz jej części zasadniczej, znajdzie w niej także ofertę kulinarną czy gastronomiczną. Wizyty w innych częściach miasta. Starożytnych ruinach, klubach golfowych. Jachty i inne łodzie mogą dopłynąć do budynku dawnego aresztu w starożytnej dzielnicy miasta, Tarracos, którą założyli Rzymianie w 218 roku przed naszą erą. W porcie mogą zacumować 442 łodzie o maksymalnej długości 20 metrów jedna i głębokości 6 metrów.

Inne pojazdy mają w porcie parking oraz dojazd do głównych dróg wojewódzkich, czy też komunikacji kolejowej. Przystań czynna jest całą noc. Port oferuje bardzo atrakcyjne ceny dla użytkowników łodzi. Szczególnie takich od 6 do 20 metrów długości i od 2 do metrów szerokości. Stawki dzienne mieszczą się w przedziale 9 do 30 euro poza sezonem oraz jest to przedział 17 do 49 euro w sezonie letnim. Miesięczny postój może kosztować od 200 euro poza sezonem, do 1000 euro w sezonie letnim. Opłaty roczne wahają się między 2100, a 8,7 tysiąca euro.

Port Aventura

Port w Tarragonie, to także Port Aventura. Mowa o wesołym miasteczku, po polsku zwanym Port Przygód. Zlokalizowane jest około 10 km od centrum miasta. Turyści i nie tylko oni znajdą ta wszelkiego rodzaju karuzele, beczki śmiechu, strzelnice. Jest tam też słynny roller coaster, który do niedawna był najwyższy w Europie.

PORT-AVENTURA

Główne atrakcje tego portu, to:
Dragon Khan – kolejka typu Twisted Steel Coaster
Shambhala – kolejka typu Hyper Coaster
Stampida – rollercoaster drewniany
Furius Baco – kolejka górska typu Wing Rider
Hurakan Condor – wieża swobodnego spadania, wysokość około 100 metrów.

Plaża w Tarragonie

Plaże to również wielka atrakcja miasta. Wpływ na to ma dogodny klimat śródziemnomorski. Jest zwykle sucho i ciepło. Plaże wokół miasta to wiele kilometrów, gdzieniegdzie poprzecinanych urokliwymi zatoczkami. Z czystą wodą, łatwo dostępne, Charakteryzują się drobnym piaskiem o złotym kolorze. Stąd nazwa – Costa Dorada. Piaseczek tam jest też miękki i przez swoją drobność łatwo dopasowuje się do ciała podczas opalania. Większość plaż zaopatrzona jest w prysznice, pod którymi można się odświeżyć i spłukać z siebie piasek lub morską wodę. Klimat Tarragony pozwala na pływanie w morzu praktycznie od czerwca do września. Na plażę najlepiej wybrać się do pobliskiego Salou.

W tym przedziale czasu jest też bardzo mało dni z opadami. Opalanie lub spacery nad morzem można praktykować praktycznie przez cały rok. Plaże zwykle są strzeżone. O niebezpieczeństwie kąpieli informuje zawieszona żółta lub czerwona flaga. Komfortowe wybrzeże gwarantuje też szeroką gamę usług. Począwszy od zbierania i analizy wody lub piasku, po restauracje i ogółem zaplecze hotelowo gastronomiczne. Można też wynająć hamaki lub inne rekwizyty sportowe i turystyczne.

PLAYA-TARRAGONA-SALOU

W lecie Miejski Ośrodek Sportu często organizuje rozmaite zajęcia sportowe. Plaże Tarragony posiadają też dobrą opinię w temacie zachowania środowiska naturalnego. Są bogate w rozmaite ekosystemy, gdzie mieszka różna fauna i flora morska. Istnieje tam zresztą duża różnorodność gatunków zwierząt i roślin morskich. To rośliny przystosowane do życia w terenie zasolonym, wydmy piaskowe, ptaki korzystające z wody i bagien. W Tarragonie znajdziemy dwa obszary plażowe, które chronią ekosystem, jako rezerwaty.

To głównie lasy sosnowe i jałowcowe. W naturalnym obszarze ujścia rzeki Gaia i plaży Tamari zidentyfikowano ponad 80 gatunków ptaków. Wewnętrzny las łęgowy jest natomiast zdominowany przez białe topole. Bliżej brzegu natomiast rosną trzciny i wierzby. O to dobro natury dbają rozmaite lokalne organizacje i stowarzyszenia młodzieży i ekologów, czy nawet uniwersytet.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij