Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum i dom Pablo Picasso w Maladze

Muzeum i dom Pablo Picasso w Maladze

Malaga to miasto wielu artystów. To tutaj urodzili się i tworzyli wielcy malarze, literaci czy architekci. Choć pochodzi stad wielu twórców, miasto słynie dziś przede wszystkim ze słynnego na całym świecie malarza Pablo Picasso, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Picasso urodził się w tym mieście i spędził tam całe swoje dzieciństwo. Obecnie znajduje się w Maladze fundacja imienia artysty, Muzeum Pablo Picasso, prezentujące kolekcję jego dzieł, a także dom, w którym urodził się artysta, gdzie funkcjonuje Muzeum Sztuk Pięknych.

Malaga – miasto Picasso

Malaga to andaluzyjskie miasto, położone nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Każdego roku odwiedza je ogromna liczba turystów. Miasto jest zatem zatłoczone, lecz zapewniające prawdziwy, hiszpański klimat. Malaga zyskała na popularności przede wszystkim dzięki znanemu na całym świecie malarzowi. Turyści odwiedzający miasto mają okazję zapoznać się z życiem i twórczością Picasso, a także podziwiać jego najwspanialsze dzieła, znajdujące się w muzeum, poświęconym artyście.

Oprócz domu, w którym urodził się Pablo Picasso, Malaga ma do zaoferowania wiele innych, wartych zobaczenia zabytków. Na uwagę zasługują choćby ruiny twierdzy Alcazaba, która została wybudowana przez Rzymian, a przebudowana przez Maurów w IX wieku. Wewnątrz twierdzy znajduje się obecnie muzeum archeologiczne, a obok niej ruiny teatru rzymskiego. Warte zobaczenia są także ruiny zamku, znajdujące się na wzgórzu Gibralfaro.

Zamek ten wybudowany został w XIV wieku. W Maladze znajduje się również katedra, budowana od XVI do XVIII wieku, posiadająca olbrzymie wnętrze, w którym imponują przede wszysttkim stalle chóru z 42 posągami świętych, stanowiących dzieło wielu, znanych artystów. W mieście zwiedzić można także liczne kościoły oraz pałac biskupi, pochodzący z XVIII wieku.

ULICA-LARIOS-MALAGA
Wspaniałe ulice Malagi - Calle Larios

Maluję, co widzę – twórczość Pablo Picasso

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, bo tak brzmi właściwe imię i nazwisko artysty, urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. Talent malarski odziedziczył po ojcu, który był znanym rysownikiem. Od najmłodszych lat rozwijał swój talent, kształcąc się w Hiszpanii, a później w Paryżu.

Pierwsze, najbardziej znane prace Picasso, na przykład Stary gitarzysta, Prasowaczka, czy Dwie siostry utrzymywane były raczej w melancholijnym kolorycie. Artysta zajął się wówczas tematyką osób biednych. Twórczość z tego czasu nazywa się okresem błękitnym. Następnie artysta zaczął przedstawiać sceny z życia cyrkowców.

Ten okres twórczości nazywany jest różowym, a najbardziej znane dzieła pochodzące z tego czasu, to przede wszystkim: Kuglarze, Dziewczyna na kuli, Rodzina arlekina oraz Toaleta. Od 1907 roku, Picasso, zafascynowany sztuką afrykańską oraz iberyjską, a także twórczością Paula Cezanne’a – francuskiego malarza postimpresjonistycznego, zajął się geometryzacją oraz upraszczaniem formy w swoich pracach malarskich.

Dało to początek kubizmowi, którego twórcą, obok Picasso, był również Georges Braque. W czasie II wojny światowej artysta zamieszkał w Paryżu. W 1946 roku wyjechał na Lazurowe Wybrzeże i zamieszkał w Vallauris. Twórczość powojenna Picasso jest bardzo bogata i zróżnicowana. Artysta wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnej plastyki. W 2010 roku znaleziono zbiór 271, nieznanych dotąd dzieł Picasso, które pochodzą z lat 1900-1932. Są to głównie kolaże, litografie, akwarele, zeszyty oraz rysunki.

Dom Pablo Picasso

Dom, w którym urodził się Pablo Picasso, znajduje się na Plaza de la Merced. Obecnie znajduje się w nim muzeum – Museo Casa Natal, w którym zrekonstruowano pracownię ojca artysty, znakomitego rysownika – Pablo Ruiza. Na wyższych kondygnacjach budynku znajdują się wszystkie publikacje dotyczące całej twórczości Picasso. Przed domem umieszczono naturalnej wielkości rzeźbę Pablo Picasso.

Posąg ten wykonał znany w całej Hiszpanii artysta – Francisco Lopez Hernandez. Rzeźba przedstawia Picasso siedzącego na ławce wraz z ołówkiem oraz szkicownikiem. Posąg stał się wielką atrakcją dla przybywających tu z całego świata artystów, a także dla okolicznych mieszkańców, którzy spotkanie to utrwalają w postaci pamiątkowego zdjęcia. Dom artysty znajduje się zaledwie 200 metrów od Muzeum Pablo Picasso, zlokalizowanego w Palacio de Buenavista, na ulicy San Agustin 8. Sprawdź także Muzeum Pablo Picasso w Barcelonie

PICASSO-MALAGA-ZWIEDZANIE-DOMU-PICASSO-HISZPANIA
Dom Picasso w Maladze

Muzeum Picasso w Maladze

Muzeum Picasso w Maladze zawiera kolekcję jego dzieł, podarowanych przez rodzinę malarza – Christine Picasso, synową artysty oraz jej syna Bernarda Ruiz-Picasso. Kolekcja ta obejmuje obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki oraz ceramikę, wykonane przez artystę w latach 1892-1972. Historia muzeum wiąże się z 1997 i 2002 rokiem, kiedy to wspomnani wyżej Christine i Bernard Picasso przekazali 155 prac malarza, pochodzących z ich prywatnych zbiorów, które odziedziczyli po najstarszym synie artysty. Paul Ruiz-Picasso otrzymał je z kolei bezpośrednio od swojego ojca, Pablo Picasso. Christine Ruiz-Picasso, żona Paula, przekazała 14 obrazów, 44 pojedyczne rysunki, szkicownik z kolejnymi 36 rysunkami, 58 grafik oraz 7 ceramik, razem 133 prace artysty. Jej syn, a wnuk samego Picasso, Bernard Ruiz-Picasso przekazał 5 obrazów, 2 rysunki, 10 grafik oraz 5 ceramik, stanowiących łącznie 22 dzieła malarza.

Kolekcja ta obejmuje prace powstałe od początku studiów akademickich malarza aż do okresu kubizmu. Muzeum zostało otwarte 17 października 2003 roku, w obecności króla i królowej Hiszpanii. Mieści się ono w budynku Buenavista Palace, który wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku. W 1939 roku budynek ten uznany został za Pomnik Narodowy.

Adaptacja budynku pod Muzeum Pablo Picasso była ogromnym przedsięwzięciem, którego podjął się amerykański architekt Richard Gluckaman, a także Isabel Camara i Rafael Martin Delgado. Projekt adaptacji budynku oszacowano na 20 milionów dolarów. Sąsiadujące z Palacio de Buenavista budynki również zostały przystosowane i zaadaptowane pod muzeum. Zaprezentowane w muzeum dzieła obejmują praktycznie wszystkie style artystyczne, którymi posługiwał się Picasso. Od 6 marca 2007 roku Muzeum Pablo Picasso prezentuje dwa obrazy, które zostały złożone przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury. Są to następujące prace: Portret Paula, pochodzący z 1922 roku, a także Żona Artysty z 1923 roku. Osoby zwiedzające muzeum mają okazję podziwiać najwspanialsze dzieła znakomitego kubisty, a także zobaczyć wystawy czasowe, które poświęcone są poszczególnym aspektom jego twórczości oraz innym wybitnym artystom, działającym w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to andaluzyjski malarz stworzył zdecydowaną większość swoich dzieł. W muzeum znajdują się również biblioteka oraz archiwum, prezentujące aż 800 tytułów z zakresu życia i twórczości Picasso. Są to również ciekawe dokumenty oraz fotografie. Istnieje także możliwość zwiedzenia punktu archeologicznego, znajdującego się na dole Palacio de Buenavista, który prezentuje początki i historię Malagi. Zwiedzający mogą także wziąć udział w programie edukacyjnym, organizowanym przez Muzeum Pablo Picasso. Na terenie muzeum bardzo często odbywają się liczne konferencje, pokazy oraz prezentacje książek, pozwalające na dokładniejsze zbadanie twórczości Picasso. Biorą w nich udział wiodący historycy sztuki oraz inni eksperci.

Pablo Picasso jest dziś uważany za ikonę sztuki współczesnej, a wiele osób uważa go za najbardziej znanego malarza w historii. Jego dzieła rzuciły nowe światło na sztukę w nowoczesnym wydaniu, sprawiając że złamane zostały schematy dotychczas obowiązujące w rzemiośle malarskim. Będąc w Maladze nie da się przejść obojętnie obok budynku muzeum, w którym znajduje się tak wiele jego prac.

MALAGA-MUZEUM-PICASSO
Wejście do Muzeum Picasso w Maladze

Zainteresuje Cię również:
życiorys Pablo Picasso | Guernica - najsławniejszy obraz Picasso | hotele Malaga | Antonio Banders - także pochodzi z Malaga |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij