Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Castillo de Santa Barbara w Alicante

Zamek w Alicante - górujący nad miastem i plażą w Alicante - Castillo de Santa Barbara.
Alicante w Walencji to miasto na Costa Blanca, które od początków swojego istnienia zajmowało strategiczną pozycję na wybrzeżu. Położone w malowniczej lokalizacji, z doskonałymi plażami i ciekawymi atrakcjami turystycznymi stanowi miejsce docelowe wielu zagranicznych turystów. Najbardziej charakterystycznym i wyróżniającym się zabytkiem w Alicante jest Castillo de Santa Barbara.

WIDOK-Z-ZAMKU-SANTA-BARBARA-ALICANTE
Taki widok czeka Cię po zdobyciu góry na której znajduje się zamek Santa Barbara w Alicante

Położony jest bowiem na wzniesieniu Monte Benacantil, zaraz nad obszarem starego miasta. Zamek znajduje się na wysokości 166 metrów nad poziomem morza i góruje nad miejską panoramą. To symbol Alicante i najbardziej popularna atrakcja turystyczna w miejscowości. Z jego murów można podziwiać niezapomniane widoki na miasto, zatokę oraz wyspę Tabarca.

Historia zamku

Historia osadnictwa na wzgórzu Monte Benacantil sięga już epoki brązu. Na tych obszarach osiedlały się między innymi ludy iberyjskie, czy starożytni Rzymianie. Jednak budowę twierdzy datuje się na IX wieku, czyli okres panowania Maurów. Zamek pierwotnie nosił nazwę Banu-lQatil (co z języka arabskiego oznacza małżowina uszna) ze względu na kształt wzgórza, przypominający ludzką twarz z profilu. Samo wzgórze często jest nazywane La Cara del Moro (czyli Twarz Maura). Z nazewnictwem tym wiąże się też pewna historia, ale o niej później. Zamek został zdobyty w 1296 roku przez wojska kastylijskie pod wodzą Alfonsa X.

Stał się on obiektem wojskowym i strategicznym, z uwagi na jego lokalizację. Nazwa twierdzy wzięła się od imienia św. Barbary, gdyż to właśnie w obchody dnia tej świętej zamek został zdobyty. W 1296 roku Castillo de Santa Barbara przeszedł pod panowanie Aragonii, a król Jakub II nakazał odbudowę budowli. Zamek był odrestaurowywany przez władców Piotra IV Aragończyka, Karola I i Filipa II, którzy wprowadzili wiele zmian w jego architekturze. W 1691 roku Castillo de Santa Barbara uległ zniszczeniu przez wojska francuskie, a podczas wojny o sukcesję hiszpańską okupowany był przez trzy lata przez siły angielskie.

W 1873 roku został zbombardowany, przez co uległ wielu znacznym zniszczeniom. W 1893 roku Alfonso XIII oddał zamek w posiadanie miasta. Od XVIII wieku twierdza pełniła funkcję więzienia, a jej znaczenie obronne zmalało – lokalizacja czyniła z niej doskonałe miejsce dla instytucji więziennej. W 1963 roku pozostały z zamku właściwie tylko ruiny, które zostały udostępnione dla zwiedzających. Tego samego roku wprowadzono też innowacyjny sposób na bezproblemowe dotarcie na sam szczyt wzgórza, które miało ułatwiać turystom zwiedzanie obiektu.

Zwiedzanie Castillo de Santa Barbara

Wizyta na szczycie zamku to prawdziwa podróż w czasie, do miejsca niegdyś nękanego bitwami i oblężeniami. Wyczuwa się tu atmosferę dawnych walk, zapach prochu armatniego i zgiełk życia codziennego w dworskich komnatach. Nadal można podziwiać mroczne lochy, ruiny kaplicy zamkowej, wieżę widokową, fosę, tajemnicze korytarze, a także różnego rodzaju komnaty. Sama architektura zamku prezentuje zachwycającą różnorodność – od gotyku i renesansu, po styl mudejar.

ZAMEK-SANTA-BARBARA-ALICANTE-FOTO
W tle góra na której wznoszą się ruiny zamku Santa Barbara

Castillo de Santa Barbara podzielony jest na trzy strefy zwiedzania: Macho del Castillo (najstarsza), część środkowa oraz Revellin del Bon Repos (najpóźniej wybudowana). W najstarszej części położona jest wieża Torre del Homenaje, zwana La Torreta. Powstawała ona na przestrzeni XI – XIII wieku. Tutaj także można podziwiać bastion Baluarte de los Inglesos. W średniowieczu właśnie w tej części znajdowały się miejsca, gdzie organizowano schronienie dla ludności i wojsk, a także przechowywano pszenicę i zwierzęta. Znajdował się tutaj mur obronny z czterema wieżami: Torre del Cap Cerver o de la Matanza, Colomer, Santa Catalina y Sant Jordi. W kolejnej części, możemy podziwiać sale i dobudowania z okresu XVI wieku.

Tutaj widać już systematyczne podchodzenie od funkcji obronnych twierdzy, a skupienie się na funkcjach wypoczynkowych i mieszkalnych. Można tu podziwiać imponujący Salon Felipe II (pokój króla Filipa II), Cuerpo de la Guardia, bastion Baluarte de la Reina czy Patio de Armas. W najpóźniej odnowionej części budynku, którą datuje się na XVIII wieku, znajduje się m.in. Parking.

Wokół zamku znajduje się teren parku Parque de la Ereta, gdzie możemy odpocząć w cieniu drzew (głównie oliwnych). To bardzo ciche i inspirujące miejsce. Na terenie parku wiele osób uprawia jogę i tai chi, relaksując się i odnajdując wewnętrzną harmonię. Na wzgórzu Monte Benacantil ulokowane są też kawiarnie, restauracje i knajpki.

Legenda niespełnionej miłości

Każdy zamek posiada swoją legendę, a Castillo de Santa Barbara nie jest wyjątkiem. Według lokalnych przypowieści, w murach twierdzy miała miejsce pewna historia. W początkach istnienia twierdzy, mieszkał tu władca Maurów. Miał on córkę o imieniu Cantara. Księżniczka była niezwykle urodziwa, a gdy skończyła 16 lat jej ojciec zdecydował wydać ją za mąż. O rękę księżniczki ubiegało się dwóch śmiałków – książę Almanzor i Ali. Król nie mógł się zdecydować, któremu z nich odda rękę córki, więc wymyślił pewne zadanie dla adoratorów. Ten, który ukończy je szybciej, będzie mógł poślubić Cantarę. Zadanie polegało na przywiezieniu rzadkiej przyprawy z Indii, w jak najszybszym czasie.

Almanzor od razu wybrał się w podróż, aby wygrać ze swoim konkurentem i poślubić piękną Cantarę. Książę Ali, zakochany w księżniczce, zamiast wybrać się w podróż w celu wykonania zadania, pisał do Cantary listy miłosne. Wszystko po to, by rozpalić uczucie w dziewczynie i zdobyć jej serce. Udało mu się to i młodzi zakochali się w sobie. Niestety Almanzor ukończył z sukcesem swoje zadanie, a władca z racji danego słowa oddał rękę królewny Almanzorowi. Cantara z żalu i rozpaczy skoczyła z murów zamku, popełniając samobójstwo.

Kiedy Ali dowiedział się o jej tragicznej śmierci, sam też skoczył w przepaść. Historia młodych kochanków skończyła się tragicznie i nadal rozbrzmiewa w murach Castillo de Santa Barbara. Mówi się, że wzgórze Monte Benacantil przypomina kształt profilu twarzy władcy Maurów, który rozpacza po stracie swojej córki.

Museo de Alicante w Castillo de Santa Barbara

Muzeum miejskie w Alicante organizuje interesujące wystawy na terenie zamku, przez cały rok. Eksponaty znajdują się w odremontowanych pomieszczeniach, a także na świeżym powietrzu. Możemy podziwiać tu różnego rodzaju wykopaliska archeologiczne i pozostałości po przodkach, od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. Organizowane są multimedialne prezentacje, wystawy i ekspozycje sezonowe, a także specjalne warsztaty dla najmłodszych.

TURYSTKA-NA-DZIALE
Zagraniczna turystka na jednym z dział strzegących zamku Santa Barbara w Alicante

Ciekawą atrakcję stanowią repliki średniowiecznych narzędzi tortur, które szczególnie przypadły go gustu zagranicznym turystom. Wystawy organizowane są czasowo, warto więc zapoznać się z bieżącymi atrakcjami oferowanymi przez muzeum.

Wakacyjna oferta

Władze miasta Alicante organizują w miesiącach lipiec i sierpień specjalne wieczory w Castillo de Santa Barbara. Odbywają się one na dziedzińcu zamku, gdzie w piątki i soboty można posłuchać koncertów muzycznych pod gwieździstym niebem. Wieczory rozpoczynają się o 22.00 godzinie i mogą pomieścić tyle osób, ile się zmieści na dziedzińcu. To doskonała okazja na romantyczny wieczór we dwoje lub dobrą zabawę z przyjaciółmi.

Jak dotrzeć do zamku?

Nie jest łatwo dotrzeć na sam szczyt Monte Benacantil. Udostępniono w tym celu specjalne windy (kursujące w górę i w dół), które dowożą zwiedzających na jeden z dziedzińców zamku. Obie windy przewożą turystów na wysokość 142 metrów. Aby do nich trafić należy przejść przez podziemny tunel o długości 200 metrów, znajdujący się przy Avenida de Jovellanos (naprzeciwko Playa del Postiguet). Korzystanie z wind jest odpłatne. Można również wybrać się na spacer i zdobyć wzgórze na piechotę, lub pojechać samochodem przez krętą drogę. Zejście z zamku jest ułatwione, dzięki specjalnemu chodnikowi.

Godziny zwiedzania

Tereny Castillo de Santa Barbara są otwarte codziennie od 10.00 do 20.00, a w miesiącach kwiecień – wrzesień do 22.00. Sale zamkowe można zwiedzać w godzinach 10.00 – 14.30 oraz 16.00 – 20.00. W miesiącach październik – marzec windy prowadzące w górę kursują do 19.00, a w dół – do 19.20. Koszt podróży to 2,40 € w jedną stronę. W pozostałych miesiącach ostatnia winda w górę kursuje do 19.30, a w dół – do 19.45. Wstęp do zamku jest bezpłatny.

Zainteresuje Cię również:
Explanada de Espana - sławna promenada w Alicante | Mercado Central w Alicante | stare miasto w Alicante |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij