Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Meczet w Kordobie

Jeśli zawitacie w południowej części Hiszpanii, to koniecznie zajrzycie do Kordoby, która leży nad rzeką Gwadalkiwir, w regionie Andaluzji. Kordoba, lub Kordowa, bo obie formy nazwy są oficjalnie przyjęte, zaprasza wszystkich spragnionych zwiedzania turystów, ponieważ ma dziesiątki obiektów godnych odwiedzenia, ciekawą architektonicznie i kulturowo dzielnicę żydowską i klimatyczne wąskie uliczki wokół małych, wręcz magicznych domków. Jest tutaj również jeden bardzo ciekawy, niezwykły, niespotykany nigdzie indziej obiekt. Jest to imponujący, monumentalny i skomplikowany architektonicznie meczet będący jednocześnie – co zdumiewające - katedrą chrześcijańską. Trochę to skomplikowane połączenie, ale całą sprawę może wyjaśnić jedynie burzliwa historia tego regionu, gdzie ze względu na krzyżujące się losy Wizygotów, muzułmańskich emirów i chrześcijańskich władców, powstał istny kulturowy tygiel. Łączy się tutaj bogata kultura islamu i tradycja chrześcijaństwa.

Wielki, wręcz gigantyczny meczet, obecnie chrześcijańska katedra, La Mezquita, pochodzi z VIII wieku. Jego obecna forma powstała przez wielokrotne przebudowywanie i rozbudowywanie. Jego budowa trwała wiele lat. Budowany był od 785 roku do końca X wieku. Meczet powstał na fundamentach dawnej świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów. Jest to niezaprzeczalnie jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu istniejące w Zachodniej Europie. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych meczetów w całej historii architektury, przede wszystkim ze względu na słynną salę modlitewną, w której możecie podziwiać las strzelistych kolumn.

Historia meczetu w Kordobie

Budowę obiektu rozpoczęto około 600 roku, w okresie panowania Wizygotów, z przeznaczeniem na kościół katolicki pod wezwaniem Świętego Wincentego. W latach 784-785 kościół od chrześcijan odkupił ówczesny emir Kordoby, Abd ar-Rahman I i zamiast katolickiego kościoła, wybudował na jego miejscu monumentalny meczet, przylegający do pałacu emira. Pierwotnie wybudowany obiekt miał 5000 metrów kwadratowych całkowitej powierzchni i składał się wtedy z prostokątnej, poprzecznie usytuowanej sali modlitw, oraz tego samego kształtu dziedzińca. Wówczas umieszczono w nim 110 kolumn pochodzących ze starożytności i z okresu panowania Wizygotów, zgrupowanych w 7 naw. Za czasów panowania następnego emira - Abd ar-Rahmana II, w latach 832-848 dokonano pierwszej większej przebudowy meczetu. Powiększono dwukrotnie wnętrze Sali modlitw, a liczbę kolumn ze 110 zwiększono do 200. Kolejny panujący emir - Abd ar-Rahman III powiększył jeszcze bardziej salę modlitewną, a na skraju dziedzińca na jego rozkaz ustawiono kwadratowy minaret wysokości 34 metrów. Kolejni panujący zadbali o to, aby sala modlitw rozrosła się jeszcze bardziej, aż w końcu Wielki Meczet liczył 544 kolumny, 18 filarów przy fasadzie oraz 44 filary wewnętrzne. Szczególny charakter budowli nadały charakterystyczne 3 kopuły o sklepieniu krzyżowym, oraz mihrab w kształcie ośmiokątnej kaplicy.

Burzliwe dzieje świątyni

W XIII wieku, Kordobę odzyskali chrześcijanie i przekształcili dotychczasowy meczet w kościół. Pierwsze zmiany były delikatne, ale każdy z kolejnych panujących musiał dodać coś od siebie. Przebudowywali meczet zaczynając od drobnych zmian. Najpierw wybudowano kaplice Królewską oraz Villaviciosa. Aż w końcu w 1523 roku na środku sali modlitewnej zaczęto budować katedrę gotycką. Niewyobrażalne, prawda? Wybudowano świątynię wewnątrz świątyni! Prawdopodobnie tylko dzięki temu meczetu nie zniszczono.
Nad jego ostateczną przebudową pracowano do XVIII wieku. Wówczas to Cesarz Karol V, gdy zobaczył gotową świątynię stwierdził, że zniszczono coś co było jedyne w swoim rodzaju, aby postawić coś, co można zobaczyć wszędzie. Wyraził on oburzenie, że można było dopuścić do takich zmian zabytkowego i historycznego meczetu i to właśnie dzięki takiej reakcji i postawie Cesarza Karola V, który odwiedził świątynie, meczet zachowano i do dziś można uczestniczyć w katolickiej mszy w otoczeniu arabskich kolumn i łuków, wzorowanych na rzymskich budowlach i akweduktach, oraz wizygockich świątyniach.

SŁAWNA-ŚWIĄTYNIA-W-KORDOBIE-ANDALUZJA-HISZPANIA
La Mazquita - słynny meczet i katedra chrześcijańska w Kordobie

Meczet w Kordobie dziś

Obecnie La Mezquita, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, służy za katedrę rzymskokatolicką diecezji Kordoba w Hiszpanii. Wejście do meczetu – katedry prowadzi przez Patio de los Naranjos, gdzie historycznie dokonywano rytualnych ablucji przed wejściem do meczetu. Wnętrze o wysokości ponad 11 metrów podtrzymywane jest przez 865 kolumn połączonych podwójnymi łukami. Efektowność kolumnady potęguje naprzemienna czerwono – biała kolorystyka zdobień.

Wznoszący się na dziedzińcu minaret, z którego muezin wzywał wiernych do modlitwy, od XVI wieku pełni rolę dzwonnicy, natomiast mihrab - najświętsze miejsce budowli - poprzedza maksura, odgrodzona od reszty sali modlitw. To właśnie tutaj modlił się kalif i jego dwór. Mihrab dziś można oglądać jedynie przez odgradzającą go kratę. Powierzchnia La Mezquiuta to ok. 23000 metrów kwadratowych tego niezwykłego przykładu hiszpańskiej architektury.

Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wpisana jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nie tylko wnętrze świątyni wzbudza zachwyt, również warto zatrzymać się chwilę na zewnątrz obiektu. Na obszernym dziedzińcu rosną wspaniałe drzewka pomarańczowe, co niebanalnie podkreśla urok tego niezwykłego miejsca.

Polskie akcenty w Kordobie

A teraz niespodzianka! Kiedy już tu będziecie, uważnie się rozejrzyjcie i poszukajcie czegoś dobrze Wam znanego. Zwróćcie uwagę na polski akcent znajdujący się w świątyni. Jeśli dobrze poszukacie ujrzycie tutaj kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaskoczenie, prawda? Warto także zajrzeć do zakrystii, gdzie znajdziecie niezwykle piękną rzeźbę z kości słoniowej przedstawiającą ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Autor tego dzieła do dnia dzisiejszego pozostaje nieznany. Jest tutaj też złoto - srebrną monstrancja autorstwa Heinricha von Arfe.

Ceny biletów, godziny otwarcia La Mezquita w Cordobie

Jeśli chcecie gruntownie zwiedzić La Mezquita, musicie przede wszystkim poświęcić na to trochę więcej czasu. Musicie również przygotować się poczekanie w kolejce po bilety. Bilety nie są szczególnie drogie. Osoba dorosła wejdzie kupując bilet za 8 euro, bilet ulgowy to wydatek 4 euro, a dzieci poniżej 10 roku życia zwiedzają świątynię bezpłatnie. Warto zanim wybierzecie się do świątyni, zapoznać się z harmonogramem wycieczek, ponieważ są takie godziny, kiedy turyści mogą nie zostać wpuszczeni.

Zwiedzanie La Mezquita

Wycieczkowe zwiedzanie tej katedry – meczetu może odbywać się indywidualnie, lub w określone dni - grupami. Jeśli chcecie zwiedzać świątynię z przewodnikiem, który przybliży Wam historię tego niezwykłego miejsca w Andaluzji, możecie wynająć takich którzy oprowadzą Was po La Mezquita.

Jeśli poza zwiedzaniem meczetu - katedry, interesuje Was zwiedzenie całej Kordoby, za odpowiednią dopłatą możecie udać się w specjalną trasę wraz z przewodnikiem już poza mury La Mezquita.

ANDALUZJA-CORDOBA-ZABYTKI
Imponująca architektura świątyni w andaluzyjskiej Cordobie

Trwająca około trzy i pół godziny wycieczka, rozpoczyna się w Alcazar de los Reyes Cristianos, później La Mezquita, dalej grupa przechodzi do dzielnicy żydowskiej - Juderia, aby spacerkiem po wąskich uliczkach i placach wśród niewysokich białych domków dojść do jedynej ocalałej w mieście synagogi i tu skończyć wycieczkę. Przewodnicy oprowadzą Was po zabytkach Kordoby, oraz samej La Mezquita, opowiadając o wszystkim w języku hiszpańskim, angielskim lub francuskim.

Zwiedzając południową część Hiszpanii, koniecznie odwiedźcie Kordobę i zaskakujący meczet, bo na prawdę warto. Jest to "coś" czego nie zobaczycie nigdzie indziej.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij