Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wielkanoc w Sewilli

Obchody Świętego Tygodnia Wielkiej Nocy w Sewilli. "Semana Santa" czyli Święty Tydzień lub Wielki Tydzień, to największe święto kościelne w całej Hiszpanii. Szczególnie uroczyście jest obchodzone w Andaluzji, a główne obchody odbywają się w Sewilli, stolicy regionu Andaluzji. Wielkanoc w Sewilli, to wydarzenie na skalę narodową w Hiszpanii. Semana Santa to jedna z dwóch, największych fiest odbywających się w Sewilli. Kolejna uroczystość to "Feria de Abril", która odbywa się dwa tygodnie później po Semana Santa, zwykle w miesiącu kwietniu, jak sama nazwa wskazuje.

Semana Santa to święto jak najbardziej religijne, ale przez większą część tygodnia nie odczuwa się jego kościelnej podniosłości (przynajmniej w Hiszpanii). Czas na ulicach w pięknej  Sewilli wypełnia dobra i głośna zabawa. Podczas obchodów tego święta, odbywają się niezwykle uroczyste procesje kościelne, blisko pięćdziesięciu bractw, należących do kościoła (cofradias) i pokutników, za którymi niesie się tzw. pasos, czyli olbrzymie, zdobione platformy z XVII wiecznymi wizerunkami Marii Panny lub Jezusa Chrystusa.
Te obrazki najczęściej pokazywane są w telewizji.

Osoby niosące pasos nazywają się costaleros, posuwają się wolno w korowodzie w takt pieśni żałobnych, których rytm jest wybijany na olbrzymich bębnach, a monotonne dźwięki muzyki, czasami urozmaicają krótkie, improwizowane seatas, są to żarliwe hymny w stylu flamenco, opiewające Mękę Pańską i smutek Matki Boskiej.
Przygotowania do Świętego Tygodnia (Semana Santa) zaczynają się na kilka tygodni wcześniej, kiedy to cofradias (niosący posągi świętych), niezmordowanie ozdabiają setki pasos, wydając mnóstwo pieniędzy i oszczędności na kostiumy i drogocenne kamienie. Każda figura w pochodzie, reprezentuje część drogi krzyżowej lub kościelnej historii z Nowego Testamentu.

Jest to przepiękne święto, warte, aby wybrać się do Sewilli właśnie w tym czasie. Doświadczysz czegoś naprawdę niezwykłego i podniosłego. Można zobaczyć prawdziwą, hiszpańską kulturę i folklor nie tylko Hiszpanii, ale regionu Andaluzji.

WIELKANOC W SEWILLI
Procesja Wielkanocna w Sewilla

Tysiące ludzi wylegają wtedy na ulice Sewilli, aby choć przez chwilę spojrzeć na posągi świętych i kolorową procesję przesuwającą się powoli przez ulice i aleje Sewilli. Czasami tłumy nie pozwalają nawet na zerknięcie na posągi świętych na platformach, warto zarezerwować sobie dobre miejsce przy drodze, przebiegającej na trasie procesji lub hotel w Sewilli z widokiem na trasę, przez którą przebiega procesja Semana Santa.

Dla costaleros (niosących platformy) jest to jedyna w życiu okazja. Taki zaszczyt przysługuje tylko raz w życiu. Ilość chętnych byciem costalero przekracza tysiąckrotnie ilość dostępnych miejsc. Okropna pogoda w Sewilli podczas Semana Santa w 2004, 2005 i 2010 pozostawiła płaczących mężczyzn na ulicach, którzy wiedzieli, iż druga okazja bycia costelero w życiu, nigdy sie już nie powtórzy. W roku 2010, sławny hiszpański aktor, mieszkający na stałe w Hollywood Antonio Banderas również brał udział w pochodzie Semana Santa w Sewilli i również pogoda nie dopisała. Zasmucony i zawiedziony aktor musiał udać się do domu.

Niesienie platform jest to głównie męskie zajęcie z tego względu, iż niektóre pasos, ważą powyżej 2.000kg, i potrzeba miesięcy praktyki, aby grupa mogła unieść jedną platformę. Średnio 40 mężczyzn niesie jedną platformę, dźwigając ciężar 50kg przypadający na jedną osobę (średnio) aż przez 8 godzin!
W niektórych, mniejszych miejscowościach w Andaluzji, mniejsze i lżejsze platformy są noszone przez kobiety. Jednakże, główne obchody Wielkanocy w Andaluzji odbywają się w Sewilli, Cordobie, Huelvie i Granadzie, gdzie mężczyźni niosą pasos.

Tuż za platformami ze świętymi, idą ubrani w wysokie, szpiczaste czapki, wyglądający jak członkowie ku klux klanu, penitenci. Są to grzesznicy, biorący udział w pochodzie Wielkiego Tygodnia. Grzesznicy chowają się pod maskami i wysokimi czapkami, co znaczy iż tylko Bóg wie, kim oni są.

MATKA BOSKA
Figury świętych na Procesji Wielkanocnej w Sewilla

Trasa pochodu w Sewilla

Trasa procesji Wielkanocnej w Sewilli, wiedzie z Plaza de la Campana na południe, wzdłuż Calle Sierpes, obok Katedry, oraz wokół Giraldy i pałacu biskupów. Każdego dnia, podczas trwania Semana Santa, wczesnym przedpołudniem ze wszystkich kościołów w Sewilli, wyruszają ruchome platformy ze świętymi, które przechodzą wolno przez miasto i po paru godzinach wracają do punktów wyjścia (swoich kościołów). Zakończenie uroczystości następuje w Wielki Piątek, ale wcześniej o północy, pasos opuszczają kościoły i w akompaniamencie tłumów na ulicach Sewilli, obchodzą miasto przez większą część nocy.

Semana Santa w Sewilla jest religijną uroczystością i okazją do żarliwej modlitwy dla wiernych. Nastrój każdego dnia Semana Santa zmienia się. Otwierająca, radosna procesja w Niedzielę Palmową, aż do mrocznej procesji w Wielki Piątek, która przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa i wreszcie radosna chwila z Niedzieli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Zakończenie Wielkiej Nocy następuje rano w Wielki Piątek. Największą atrakcją i kulminacją obchodów Świąt Wielkiej Nocy w Sewilli, jest przybycie do katedry paso z wizerunkiem La Macarena, przedstawiającej patronkę torreadorów i patronkę Sewilli. Odbywa się to pomiędzy 3 a 6 nad ranem.

Na obchody Świętego Tygodnia w Sewilli zjeżdżają się tłumy z całej Hiszpanii, Europy i świata. Wielu obcokrajowców jest ciekawych sposobu obchodzenia tego pięknego, kościelnego święta. Ten piękny festiwal przekracza barierę religijnego wydarzenia i jest to świetny okres na odwiedzenie i zwiedzenie Sewilli.

Trzeba pamiętać tylko o jednej rzeczy. Wcześniejszym zarezerwowaniu miejsc noclegowych w Sewilli. Hotele, hostele i apartamenty na wynajem są rezerwowane na kilka miesięcy wcześniej, więc jeżeli planujesz podróż do Sewilli w tym czasie, radzimy zarezerwować nocleg o wiele wcześniej. Zobacz hotele w Sewilli na naszej stronie internetowej.

SEMANA SANTA SEWILLA
Wielkanoc w Sewilli

Harmonogram obchodów Wielkiej Nocy w Sewilli zmienia się z roku na rok. Ogólny program Semana Santa ukazuje się w lokalnych, hiszpańskich gazetach i jest przydatny, jeżeli zamierzasz wiedzieć gdzie i co się odbywa. Najlepsze informacje podaje ultrakatolickie czasopismo hiszpańskie "ABC". Np. w Wielki Czwartek kobiety w Sewilli ubierają się na czarno.

Turyści nie powinni wtedy ubierać się w szorty czy podkoszulki z krótkim rękawem.
Innym, interesującym sposobem, aby docenić ogrom i piękno podniosłej atmosfery Semana Santa w Sewilli,  jest wizyta w kościele, skąd pochodzą pasos. Dwa, najważniejsze kościoły są w Basilica de la Macarena i Basílica de Jesús del Gran Poder, które są na zachód od centrum turystycznego Sewilli. Zobaczysz tu nieprzerwany strumień parafian, zaglądających do kościoła, aby oddać hołd Maryi i podziwiać piękne platformy, które znajdują się wewnątrz świątyń.

Rzeczywiste trasy i czasy procesji Semana Santa są inne każdego roku. Są one ustalane na spotkaniach o nazwie "Cabildo de Toma de Horas", które odbywa się  na 14 dni przed Niedzielą Palmową.

Wielkanoc (Semana Santa) w Sewilli, kalendarz obchodów
 

  • 2012r  1-8 kwiecień
  • 2013r  24-31 marzec
  • 2014r  13-20 kwiecień
  • 2015r  29 marzec-5 kwiecień
  • 2016r  20-27 marzec
  • 2017r  9-16 kwiecień
  • 2018r  25 marzec-1 kwiecień
  • 2019r  14-21 kwiecień
  • 2010r  5-12 kwiecień

Daty Świąt Wielkanocnych do potwierdzenia w oficjalnej Informacji Turystycznej w Sewilli, której adres, numer telefonu i stronę internetową, podajemy poniżej, dla informacji zainteresowanych turystów, pragnących odwiedzić Sewillę właśnie w tym pięknym czasie:

Sevilla Oficina de Turismo
Internet: www.turismosevilla.org
Calle de Arjona, 28
Telefon: + 34 954 22 17 14
Email: barranco.turismo@sevilla.org

KU KLUX KLAN

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij