0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Wielu osobom Majorka kojarzy się z zabawą i nocnym życiem, wolnością czy szaleństwem w rytm nowoczesnej muzyki. Ale stolica wyspy – Palma de Mallorca to miejsce nie tylko tysiąca i jednego klubu, lecz także świadek wielokulturowej i wielowątkowej historii, która odcisnęła swoje piętno na architekturze i kulturze wyspy. Aby lepiej zrozumieć charakter tego miejsca należałoby cofnąć się w przeszłość o niemal tysiąc lat, do czasów, kiedy o wpływy na wyspie walczyli chrześcijanie i muzułmanie. Jednym ze świadectw wojny o wpływy religijne jest Katedra La Seu w Palma de Mallorca. Ta wspaniała i monumentalna budowla wznosi się ponad miastem niczym strażnica chrześcijaństwa w dawnym mieście Palma de Mallorca. To także wyjątkowy zabytek, którego charakter do dziś zaskakuje znawców sztuki sakralnej.
Katedra La Seu w Palma de Mallorca nocą
Według podań i lokalnych legend Katedra w Palma de Mallorca powstała z powodu sztormu, jaki rozpętał się nad wodami między Hiszpanią i Majorką w 1229 roku. Nie jest to oczywiście bezpośrednia przyczyna budowy tego monumentalnego kościoła. Jak przekazują mieszkańcy, płynący na Majorkę książę Jakub I trafił na bardzo silny sztorm. Burza była tak silna, że władca w obawie o swoje życie poprzysiągł, że jeśli wyjdzie cało z opresji, zafunduje najwspanialszą świątynię na cześć Matki Boskiej. Po dotarciu do brzegów wyspy nie było już innego wyjścia, niż budowa Katedry La Seu w Palma de Mallorca. Na przeszkodzie władcy stali jednak Maurowie, którzy w tym czasie zajmowali miasto Medina Mayurqa (dzisiejsza Palma de Mallorca). Już 31 grudnia 1229 roku miasto poddało się po oblężeniu przez wojska Jakuba I.
Tak jak obiecał, Jakub I zlecił budowę świątyni, której pierwsze fundamenty postawiono na początku 1230 roku. Ogromna budowla stanęła tu na miejscu dawnego meczetu. Mimo że budowa rozpoczęła się błyskawicznie, Katedra La Seu w Palma de Mallorca budowana była przez kolejne 400 lat. W tym czasie budynek uzyskał swój obecny kształt. Współczesna katedra nie jest jednak w pełni oryginalna, ponieważ w 1851 roku miało miejsce dość silne trzęsienie ziemi. Katedra także ucierpiała podczas żywiołu, dlatego zaistniała konieczność dokonania jej częściowej odbudowy. Dziś Katedra La Seu w Palma de Mallorca wygląda identycznie, co ponad 200 lat temu.
Zanim zbliżymy się do budynku katedry, widać go ze sporej odległości. Jego bryła jest tak duża, że nie sposób nie zauważyć jej korpusu górującego nad zabudowaniami miejskimi. Jeśli podejść do tej niezwykłej świątyni od strony miasta, nie wydaje się tak wielka, jak podczas podziwiania jej z daleka. Jest to jedynie złudne wrażenie. Wystarczy spojrzeć na oficjalne wymiary tej świątyni, by wyobrazić sobie jej ogrom. Aż 121 metrów długości, 44 metry szerokości i 55 metrów wysokości to wymiary, które budzą respekt. Nawet największe katedry i budynki budowane w tych czasach na lądowej części Hiszpanii nie mogły pochwalić się parametrami podobnymi do tych, które dotyczyły katedry na Majorce.
Stojąc przed głównym wejściem do świątyni trudno jest nie odnieść wrażenia, że mierzy ona jeszcze więcej, niż podają dokładne dane przytoczone wcześniej. Co więcej uwagę każdego niemal turysty przykuje ogromna rozeta umieszczona ponad główną nawą katedry. Aż trudno uwierzyć, że jej powierzchnia to około 90 metrów kwadratowych, co odpowiada rozmiarom dużego mieszkania lub niewielkiego domu.
Rozeta została wykonana misterną techniką przez artystów pracujących nad wyglądem Katedry La Seu w Palma de Mallorca. Wzór ze szkła, który zdobi ozdobne okno, składa się dokładnie z 1236 maleńkich kawałków kolorowego szkła. Niektóre źródła podają, że jest to najprawdopodobniej największa istniejąca rozeta na świecie. Sam ten fakt budzi szacunek do wykonanej przez rzemieślników pracy. Ta ogromna rozeta jest jedną z siedmiu rozet znajdujących się we wnętrzu budynku. Każda z nich stanowi swoiste dzieło sztuki, o którym można by napisać siedem oddzielnych przewodników turystycznych.
11 listopada i 2 lutego każdego roku ma tu miejsce niezwykłe zjawisko świetlne. Światło słoneczne, które w obu tych dniach ustawione jest względem katedry w taki sam sposób, wpada przez jedną z rozet i trafia prosto w drugą, tworząc kolorowy korytarz między jednym a drugim witrażem. Jest to przepiękne zjawisko, które trwa krótką chwilę, jednak iluminacja widoczna jest z daleka i daje niesamowity efekt wizualny.
Ołtarz w katedrze La Seu
Strzeliste wnętrze głównej nawy katedry imponuje wysokością. Według oficjalnych pomiarów jest ona niższa od katedry w Mediolanie zaledwie o 1 metr. Jednak rozmiary wnętrza to nie jedyny czynnik, który każe nam zachwycać się całością, jako jednym wielkim dziełem sztuki sakralnej. Na samym środku głównego pomieszczenia katedry wisi ogromny żyrandol, który zaprojektowany został przez samego Gaudiego. Mistrz stworzył go w konwencji korony cierniowej, co świadczy o innowacyjnym podejściu artysty do zadania. Antonio Gaudi pracował podczas renowacji katedry i przyczynił się w znacznym stopniu do poprawy jej wizualnego oraz technicznego stanu. Dziełem mistrza jest nie tylko żyrandol, ale także wykonane z kutego żelaza kandelabry okalające kolumny, czy mozaika w prezbiterium. Wszystkie dzieła mistrza świadczą o jego geniuszu – być może bez jego pomocy nie udałoby się stworzyć tak oryginalnego wrażenia we wnętrzu katedry.
Dawniej prawa odnoga katedry sięgała swymi murami aż do Morza Śródziemnego, które najprawdopodobniej obmywało dolne partie murów katedry. Chociaż widok musiał być nieprawdopodobnie piękny, konieczne było odseparowanie niszczącego działania wody od fundamentów budowli. Dlatego właśnie dziś Katedrę La Seu w Palma de Mallorca od morza oddziela utworzone sztucznie jezioro oraz grobla, dzięki którym mury świątyni nie niszczeją pod wpływem działania morza.
Po prawej stronie główna nawa kościoła łączy się z pozostałymi zabudowaniami katedry. Połączenie budynków miało miejsce w późniejszych etapach budowy katedry w Palma de Mallorca.
Choć na początku może się zdawać, że budynek katedry ulokowany jest gdzieś z boku miasta, tak naprawdę niewiele dzieli go od ścisłego centrum Palma de Mallorca. Wychodząc z budynku, po lewej stronie mamy mały, ale niezwykle piękny skwer porośnięty palmami. Z tego niezwykłego miejsca rozpościera się doskonały widok na wybrzeże.
Katedra La Seu z innej perspektywy
Podążając w prawo krętymi uliczkami możemy łatwo zagubić się w ich gąszczu. Na szczęście przy tak urokliwym centrum, z tyloma zabytkowymi budynkami, zatracenie się w poszukiwaniach staje się czystą przyjemnością. Spacerując wąskimi ścieżkami między budynkami pamiętającymi dawne czasy znajdujemy się w gruncie rzeczy w ścisłym centrum, mimo że oddaliliśmy się od Katedry La Seu zaledwie o kilkaset metrów.
To historyczne centrum miasta w rzeczywistości (patrząc na jego plan z lotu ptaka), ujawnia się jako sieć misternie połączonych ulic skumulowanych w centrum na planie wieloramiennej gwiazdy. Patrząc na plan miasta możemy w ten sposób odgadnąć jak wyglądała miejscowość (jej mury) w czasach średniowiecza czy renesansu. Regularny kształt ulic okalających centrum wskazuje bowiem gdzie znajdowały się mury miasta.
Katedra La Seu
Katedra La Seu w Palma de Mallorca i jej okolice to doskonały przykład wielkiej architektury, która powstała na Majorce wiele lat temu. Widzimy wyraźnie, że Palma de Mallorca to nie tylko miasto klubów muzycznych i nocnej rozrywki, ale także piękne świadectwo historii, zaklęte w tutejszej architekturze.
Zainteresuje Cię również:
łaźnie arabskie w Palma de Mallorca | Basilica de St. Francesc | Museo de Mallorca | muzeum katedralne | przewodnik Palma de Mallorca |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.