Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Saragossa

Saragossa to stolica prowincji o tej samej nazwie w hiszpańskiej Aragonii. Aragonia to region autonomiczny w Hiszpanii środkowo wschodniej. W naszym przewodniku po Saragossie, znajdziesz wszystkie niezbędne informacje potrzebne podczas podróży lub wycieczki do Saragossy w Hiszpanii. Spotykana pisownia miasta to także Zaragoza, na którą to nazwę można natknąć się w atlasach geograficznych, oraz na  mapach Hiszpanii. Także oznaczenia na drogach i autostradach w Hiszpanii to Zaragoza.

Saragossa leży nad brzegiem rzeki Ebro i dopływami Ebro, rzekami Huerva, oraz Gallego. Saragossa leży w centrum regionu Aragonia, w dolinie. Miasto otaczają bardzo różne krajobrazy, charakterystyczne dla tej części Hiszpanii, tj. półpustynia, zwana tutaj Los Monegros, po gęste lasy, łąki i pola uprawne. Saragossa to jedno z najważniejszych miast w Hiszpanii pod względem ekonomicznym. W Saragossie znajdują się największe fabryki produkujące samochody nie tylko w Hiszpanii, ale całej Europie.

Saragossa to piąte, pod względem wielkości miasto w Hiszpanii z populacją ponad 700.000 mieszkańców. Saragossa jest świetnym przystankiem na trasie Madryt Barcelona i jeżeli akurat podróżujesz samochodem na tej trasie, warto zatrzymać się na 2 lub 3 dni i zwiedzić to piękne miasto w Aragonii.

Idealne połączenia komunikacyjne z resztą Hiszpanii

Saragossa leży przy autostradzie A2. Istnieje także fantastyczne połączenie kolejowe, liniami superszybkiej kolej hiszpańskiej AVE, łączącej Saragossę z Madrytem. Z Saragossy do Madrytu pociąg AVE dojeżdża w 1,5h! Natomiast z Saragossy do Barcelony pociąg dociera w 1h. Trasa Madryt - Barcelona (600km) trwa 2,5h !!!
W związku z tym, ciągle śmieszą nas porównania Polski do Hiszpanii. Może za 50 lat....będzie można coś porównywać....(przyp.autora)

Odwiedź także rozdział przewodnika po Hiszpanii, poświęconego hiszpańskim kolejom. aby dowiedzieć się więcej.  Dla podróżujących z Francji proponujemy przejazd 9km tunelem Somport pod Pirenejami z miejscowości Pau, po stronie francuskiej Pirenejów.
Saragossa była gospodarzem wystawy Expo 2008 w lecie 2008 roku, światowa wystawa, która okazała się ogromnym sukcesem dla miasta i wniosła nowe inwestycje i trwale zaznaczyła się na mapie gospodarczej Hiszpanii. W roku 2014 Saragossa będzie także gospodarzem kolejnej światowej wystawy Flowers Expo, a także Saragossa kandyduje do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Saragossa ma także aspiracje stać się miastem gospodarzem zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, przygotowania wyglądają bardzo podobnie jak przygotowania do Olimpiady w Turynie w 2006 i Vancouver w 2010 roku. Saragossa leży w pobliżu hiszpańskich Pirenejów i tam zlokalizowane są najlepsze, hiszpańskie ośrodki narciarskie.
W przewodniku po Saragossie, znajdziesz informacje o hotelach w Saragossie, noclegach w Saragossie, wypożyczalniach samochodów w Saragossie, oraz dowiesz się o zwiedzaniu Saragossy, oraz o wszystkich zabytkach, muzeach i największych atrakcjach turystycznych w Saragossie.

SARAGOSSA-HISZPANIA
Katedra Nuestra Señora del Pilar w Saragossa
  KATEDRA-LASEO-SARAGOSSA-HISZPANIA
Katedra Seo w Saragossie


Saragossa informacje praktyczne

Hotele Saragossa
Noclegi w Saragossa. Zarezerwuj hotel w Saragossa w hiszpańskiej Aragonii. Podróż biznesowa lub tylko zwiedzanie miasta. Skorzystaj z naszych informacjach o hotelach i zakwaterowaniu w Saragossie i zarezerwuj hotel on-line. Porównaj ceny noclegów w Saragossa, wprost z naszej strony internetowej.

Wypożyczalnia samochodów Saragossa
Wynajmij auto w Saragossie. Jeżeli akurat nie podróżujesz do miasta, własnym środkiem lokomocji, skorzystaj z porównywarki cen wypożyczalni samochodów w Hiszpanii. Niskie ceny, rezerwacje samochodów on-line, wprost z naszej strony internetowej. Auta w Hiszpanii on-line.

Pogoda Saragossa
Temperatura w Saragossa. Sprawdź aktualną pogodę w mieście. Ile stopni jest teraz w Saragossie. Klimat w mieście. Zima lub letnie upały, warto sprawdzić pogodę przed podróżą do Saragossy w Hiszpanii. Darmowa prognoza pogody  w tej części Aragonii.

Mapa Saragossa
Gdzie leży Saragossa w Hiszpanii? Sprawdź na mapie Google, gdzie znajduje się miasto Saragossa. Okolice miasta i droga do hiszpańskich Pirenejów na narty w Hiszpanii. Zarezerwowałeś hotel w Saragossa? Sprawdź na mapie gdzie znajduje się Twój nocleg.

Atrakcje turystyczne w Saragossa

Główną atrakcją turystyczną w Saragossa jest majestatyczna bazylika Nuestra Señora del Pilar, stojąca na brzegach rzeki Ebro, fantastyczny wjazd do miasta od strony autostrady A2. Olbrzymi skwer Plaza del Pilar tuż za bazyliką prowadzi do dzielnicy La Lonja i kolejnej Katedry La Seo w Saragossie. Trzecim, najważniejszym zabytkiem w mieście jest pałac Aljaferia. Wraz z katedrą La Seo, Alhaferia i kilkanaście innych budynków w Saragossa, tworzą w mieście, architekturę Mudejar w Aragonii, która została zaliczona do światowej spuścizny dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Już na pierwszy rzut oka Saragossa sprawia przyjemne wrażenie miasta zamożnego i z klasą, szerokie aleje, zadbane ulice i przystrojone place. Widać dostatek i rękę dobrego gospodarza. Kolejna atrakcja turystyczna w Saragossa to rzymskie pozostałości w mieście, są to rzymskie mury obronne, otaczające kiedyś pierścieniem miasto. W przeciągu całego roku Saragossa gości szereg ważnych festiwali, które opiszemy w dalszej części przewodnika po Saragossie. Festiwale są idealne, zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów odwiedzających Saragossę. Jedna z najważniejszych fiest odbywających się w Saragossie to święto Fiestats del Pilar, odbywająca się co roku w drugim tygodniu października. Wtedy można podziwiać góry kwiatów na centralnym placu w mieście na Plaza del Pilar.

W Saragossie mieszka ponad połowa, półtoramilionowej populacji całej Aragonii. Pomiędzy gwarnymi restauracjami, barami i lokalami w Saragossie, kryją się wspaniałe zabytki i dzieła architektury. Saragossa to także ważny ośrodek przemysłowy w Hiszpanii i węzeł komunikacyjny, o którym pisaliśmy powyżej w przewodniku. Miasto obsługuje nie tylko Aragonię. Także w innych miastach prowincji zachowała się architektura w stylu mudejar.

Saragossa to bardzo ciekawe i zarazem gościnne miasto w Hiszpanii. Szybki rozwój ekonomiczny nie pozbawił go uroku. W centrum Saragossy widać bogactwo i zamożność miasta w sklepach ze światowymi markami, drogimi butikami, sklepami projektantów, etc. Szerokie, nowoczesne bulwary, stylowe sklepy, oraz eleganckie restauracje. Turystę z pewnością urzeknie mauretańska Aljaferia. Zachwyt wśród turystów budzi też bazylika w Saragossie z najsłynniejszym świętym wizerunkiem w Hiszpanii, figurką Nuestra Señora del Pilar.

Warto odwedzić Saragossę w drugiej połowie października w czasie słynnych fiest ku czci patronki miasta Nuesta Señora del Pilar. W mieście odbywają się wtedy procesje kościelne, ta główna odbywa się 12 października. Bogaty program imprez kulturalnych obejmuje między innymi koncerty, najlepszych hiszpańskich zespołów muzycznych, jazzowych i ludowych, korridy i tradycyjne tańce jota. W innych miesiącach również nie należy narzekać na brak rozrywek w Saragossa. Starówka w Saragossie jest bardzo urokliwa i idealna dla młodych ludzi, lubiących spędzać wieczory poza domem.

SARAGOSSA-ZARAGOZA

Zabytki Saragossa

W tym rozdziale przewodnika po Saragossie omówimy główne zabytki Saragossy, które konieczne trzeba zwiedzić podczas wycieczki do Saragossy i regionu Aragonii w Hiszpanii.
W pobliżu bazyliki nad brzegiem rzeki Ebro w Saragossie znajduje się Ratusz, czyli Lonja. La Seo lub katedra San Salvador, to wspaniały kościół wybudowany na zgliszczach meczetu (częściowo zachowany w XI wiecznej północnej ścianie Parroquieta), z romańskimi absydami z XII wieku. Do zwiedzenia jest wieża barokowa, i wreszcie słynne Muzeum gobelinów niedaleko rzymskich ruin w mieście.

W niedalekiej odległości od centrum miasta jest arabski zamek lub pałac o nazwie Aljaferia, jedna z najważniejszych arabskich budowli na terenie północnej Hiszpanii, jako ciekawostkę przytaczamy informacje, iż zamek Aljaferia to miejsce gdzie rozgrywa się opera Giuseppe Verdiego "II Travatore". W chwili obecnej parlament Aragonii zajmuje budynek.

Kościoły San Pablo, Santa Maria Magdalena, oraz kościół San Gil Abad zostały wybudowane w XIV wieku, jednakże wieże w kościołach to dawne minarety pochodzące z XI wieku. Do zwiedzenia są piękne klasztory San Miguel pochodzący z XIV wieku, Santiago (San Ildefonso) i klasztor Fecetas to style barokowe z sufitami w stylu Mudejar z XVII wieku. Wszystkie powyższe zabytki należą do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO i są objęte ścisłą ochroną.

Inne ważne zabytki w mieście, to domy mieszkalne, oraz wspaniałe pałace w Saragossie, głównie pochodzące z XVI wieku, wśród nich pałace Morata, Luna, Dean, Torrero, Don Lope lub Real Maestranza, także Sastago, Argillo.
Jedno z najważniejszych muzeów w Saragossie to Muzeum Sztuki z malowidłami wczesnych artystów aragońskich, także XV wieczne dzieła El Greco, Ribery, oraz Goya. Drugim ważnym muzeum w Saragossie to Muzeum Camon Aznar, to muzeum z dziełami malarstwa od Rubensa, Rembrandta, Van Dycka, Velazqueza i Goya po Renuaira, Maneta i Sorolla.
Inne ważne zabytki w Saragossie to:

 • Puente de Piedra
 • kościół San Ildefonso
 • klasztor Santa Engracia
 • kościół San Nicolas de Bari
 • pałac Palacio de Larrinaga
 • casa Rivero Lahoz
 • stadion Quique, klub piłkarski El Salvador
 • San Jose Bajo Arena
 • park Jose Antonio Labordeta
 • arena byków w Saragossa
 • Casino Mercantil
 • pałac Arguillo
 • łuk Daen
 • pałac Palacio de los Luna
 • Casa Solans
 • kościół Santa Isabel de Portugal
 • klasztor San Agustin
 • kościół Santo Tomás de Aquino


Real Saragossa

Hiszpański klub piłkarski Real Saragossa gra w pierwszej lidze Hiszpanii, Primera Division. Jednym z największych osiągnięć klubu było zdobycie pucharu UEFA w 1995 roku. Real Saragossa także wielokrotnie zdobywał puchar Hiszpanii Copa del Rey aż sześć razy w 1965 roku, w 1966, w 1986, 1994, w 2001 i w 2004 roku. Saragossa posiada także drużynę piłki ręcznej CAI BM Aragon.

W pobliżu Saragossy

W regionie warto odwiedzić miasteczka Tarazona, Calatayud, oraz Daroca i Cinco Villas. To stare hiszpańskie, prawdziwe szlacheckie wioski, wzdłuż granicy z Nawarrą, z których wyróżnia się także Sos del Rey Catolicos. Smakosze hiszpańskiego wina mogą się wybrać na wycieczkę na południe od Saragossy, wzdłuż trasy, specjalnie przygotowanej dla turystów o naziw Ruta de los Vinos przez miasteczka Carinena do Daroka.

Turyści lekceważą okolice Saragossy, nic w tym dziwnego, bo stąd tylko kilka kroków do górskich miejscowości w Pirenejach. Smakosze i wielbiciela hiszpańskiego wina, koniecznie powinni odwiedzić trasę winną o nazwie Ruta de los Vinos, biegnąca przez Carinenę, a miłośnicy malarstwa Goi, koniecznie powinni zwiedzić klasztor Aula Dei oraz Muel, aby podziwiać freski tego artysty.

Na północny zachód od stolicy Aragonii, wzdłuź granicy z Nawarrą, ciągnie się około 90 kilometrowy pas o nazwie Cinco Villas. Tworzą go malownicze wioski, położone w bardzo rzadko odwiedzanej okolicy. Swoją nazwę zawdzięczają Filipowi V, który w ten właśnie sposób nagrodził zasługi ich mieszkańców w wojnie sukcesyjnej (1701-1713). Najciekawsza z nich to najdalej wysunięta na północ wioska/miasteczko o nazie Sos del Rey Catolico, tuż przy drodze C127 w kierunku Pampeluny w Nawarra.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij