0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Hiszpańska architektura. Z tego rozdziału przewodnika po Hiszpanii, dowiesz się o architekturze w Hiszpanii dziś i w historii, tego kraju na Półwyspie Iberyjskim. Bardzo bogate dziedzictwo architektoniczne Hiszpanii, bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim, charakteryzuje się mieszaniną różnych stylów architektonicznych.
Położenie geograficzne i burzliwa historia Hiszpanii, spowodowały zróżnicowanie architektury Hiszpanii i stylów architektonicznych w Hiszpanii. Mieszkańcy Hiszpanii, zwykle nieśpiesznie przyjmowali główne nurty architektury europejskiej, nadając im często skrajną lub stylizowaną formę i "naginając" styl architektoniczny na swój specyficzny sposób.
Na terenie Hiszpanii natkniemy się na architektoniczne wpływy francuskie, niemieckie, włoskie i wpływy architektury holenderskiej a wszystkie razem, składają się na niezwykły, hiszpański styl. Niezatarty ślad na architekturze Hiszpanii, pozostawiły również setki lat okupacji mauretańskiej, i to zarówno w postaci wspaniałych budowli, wzniesionych w szczytowej fazie rozwoju cywilizacji muzełmańskiej w Andaluzji, jak też w mocnym wpływie na chrześcijańską architekturę świecką i religijną, w tym architekturę i zabudowę miast Hiszpanii. Dzieła architektury Hiszpanii, warto a wręcz należy zwiedzić, podczas wycieczki do takich miast Hiszpanii jak Madryt, Barcelona, Sewilla, Walencja lub Toledo. Kraj jest bardzo bogaty w przykłady najpiękniejszej architektury europejskiej.
Jednak żadne z owych styli architektonicznych, nie zachowało swego pierwotnego kształtu, wiernemu oryginałowi. Wygrała funkcjonalność i przystosowanie architektury do klimatu Hiszpanii, bardzo grube mury z niewielką ilością okien, dawały chłód i łagodziły prażące, gorące, słoneczne światło, szczególnie w południowych, gorących regionach Hiszpanii.
Architektura w Hiszpanii, zmienia się w zależności od regionu Hiszpanii, przypominając nam również o oporach mieszkańców Hiszpanii, przeciwko zjednoczeniu kraju. Hiszpania nie zaznała zbyt wielu zniszczeń i ogół zabytków zachował się w dobrym stanie dla potomności i do zwiedzania przez turystów odwiedzających ten kraj masowo podczas wczasów i wakacji.
Trudniej w Hiszpanii, niż gdziekolwiek w innym kraju europejskim, o czystość formy architektonicznej, bo przez stulecia modyfikowane budowle, są dziś plątaniną stylów i odmian. Ale jednocześnie mało który kraj w Europie, może pochwalić się taką ilością zamków, kościołów, opactw, klasztorów, zabytkowych miasteczek i wiosek, oraz kapliczek i monumentalnych pomników i muzeów.
Możemy wyróżnić kilka tendencji w budownictwie hiszpańskim. Z reguły podkreśla się solidność i wydłużenie konstrukcji architektonicznej. Bardzo popularna jest ornamentyka powierzchniowa, widoczna w bardzo bogato dekorowanych portalach i licznych zdobieniach na budynkach.
Gorący klimat powoduje, iż ludzie chętnie przebywają na zewnątrz domów. Z konieczności zacienienia otwartej przestrzeni powstały patia, przy budynkach świeckich, oraz krużganki, którymi otaczano budowle o charakterze kościelnym, jak np. klasztory. Poniżej w naszym przewodniku po Hiszpanii, historia architektury Hiszpanii w chronologicznym skrócie.
Katedra w Burgos |
Drapacze chmur w Madrycie |
Okres rzymski
Okres rzymski w architekturze Hiszpanii. Od VIII do XIII wieku. Mimo iż przetrwały ruiny budowli wcześniejszych cywilizacji, historia hiszpańskiej architektury, zaczyna się od okresu rzymskiego. Kościoły romańskie wznoszono od XI wieku, głównie na obszarze dzisiejszej Katalonii, oraz wzdłuż szlaku Świętego Jakuba na drodze pielgrzymek do Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji.
Okres wizygocki i asturyjski
Okres wizygocki i asturyjski w architekturze Hiszpanii. Następujący po rzymskim, okres wizygocki w Hiszpanii, pozostawił stosunkowo niewielką ilość zabytków architektonicznych. Ta architektura charakteryzuje się prostotą części zewnętrznej. Po raz pierwszy zastosowano wtedy łuk podkowiasty w architekturze, później zmodyfikowany i często używany przez Arabów.
Okres mauretański (islamski)
Okres arabski w architekturze Hiszpanii. Panujący w Hiszpanii od VIII do XV wieku. Do tego okresu, większa część Hiszpanii była pod dominacją muzełmańską. W budowlach w stylu mauretańskim najbogatsze są bogato zdobione wnętrza budynków i świątyń. Ściany udekorowane są roślinnymi ornamentami, geometrycznymi wzorami i stiukiem. Styl mauretański w Hiszpanii, utrzymywał się do ostatecznej porażki Maurów na Półwyspie Iberyjskim, do roku 1492.
Styl mozarabski i mudejar
Okres mozarabski i mudejar w architekturze Hiszpanii. Z czasów 700 letniej okupacji islamskiej na Półwyspie Iberyjskim wyrosły dwa, niepowtarzalne, hiszpańskie style architektoniczne: styl mozarabski i styl mudejar. Pierwszy był stylem chrześcijan, będących pod panowaniem Maurów, ale zachowujących swoją religię. Styl mudejar, to styl Arabów, którzy nie opuścili swoich ziem.
Styl romański
Styl romański w architekturze Hiszpanii. Na terenie Hiszpanii ten styl architektoniczny, wiąże się głównie z kościołami, mostami i hospicjami przy trasie pielgrzymkowej drogi Świętego Jakuba, do Santiago de Compostela na północy kraju. Zachował się do dziś, najsłynniejszy most z okresu romańskiego, Puente la Reina w prowincji Nawarra na północnym wschodzie Hiszpanii. Kościoły natomiast występują w bardzo różnych formach i stylach.
Styl przejściowy
Styl przejściowy w architekturze Hiszpanii. W drugiej połowie XII wieku, wraz z reformami cysterskimi w Hiszpanii, pojawił się styl przejściowy na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Reprezentowały go klasztory i opactwa misyjne, w takich miastach jak: Verula, Poblet, Santa Cruz, Santa Maria la Huerta, Las Huelgas i kilku innych.
Okres gotycki
Okres gotycki w architekturze Hiszpanii. Panujący od XII do XVI wieku. Przybył do Hiszpanii z Francji pod koniec XII wieku. Łuki pełne, zastąpiono łukami ostrymi, co umożliwiło podwyższenie sklepień i powiększenie otworów okiennych w budynkach. Po pewnym czasie ukształtował się specyficzny styl gotycki hiszpański i ideę czystej formy zupełnie porzucono.
Architektura renesansu
Okres renesansu w architekturze Hiszpanii. Do Hiszpanii renesans dotarł z Włoch, poprzez włoskich artystów przybyłych z Italii, jak również Hiszpanów, studjujących na Półwyspie Apenińskim. Renesans to odrodzenie, wróciły więc style starożytnego Rzymu, symetria, łuk pełny. Pierwszy renesansowy budynek to Collegio Santa Cruz w mieście Valladolid w Kastylii.
Architektura baroku
Okres architektury baroku w Hiszpanii. Architektura wczesnego baroku w Hiszpanii była bardzo powściągliwa. Sztandarowym tego przykładem jest jeden z najpiękniejszych i największych placów w stolicy Hiszpanii, Plaza Mayor w Madrycie, powstała na początku XVII wieku, według projektu Juana Gomeza de Mory.
Architektura współczesna
Architekturę hiszpańską XX wieku charakteryzują cztery epoki, koniec rozkwitającej w latach 1880-1910 w Katalonii secesji, modernizm Drugiej Republiki Hiszpanii lat 30-tych XX wieku, imperjalizm okresu faszystowskiego, oraz współczesna architektura ery socjalistycznej, wskrzeszona pod koniec XX wieku ubiegłego stulecia.
Hiszpańska architektura dzisiaj. Hiszpania nadal intensywnie inwestuje w projekty zarówno publiczne, jak i prywatne. Wiele najbardziej reprezentatywnych przedsięwzięć ostatniej dekady, świadczy o ogromnym bogactwie nowych form, powstałych w tym czasie w architekturze hiszpańskiej, ciągle zaliczanej do czołówki światowej. Na szczególną uwagę zasługują. w mieście Castellon we Wspólnocie Walencjańskiej Museo de Bellas Artes (projekt architektów Mansilla i Tunon), budynek CIT w Inca (projekt architekta Alberto Campo Baeza), Centrum Targów Handlowych w Zamorze (projekt architektów Mallorca, Fraile i Revillo).
Architekci hiszpańscy zyskują coraz większe uznanie w świecie, coraz częściej wygrywają konkursy na realizację poważnych projektów. Do grona najpopularniejszych należą Rafael Moneo (projekt galeria sztuki w Sztokholmie i katedra w Los Angeles), Navarro Baldewag (projekt Princeton), oraz zmarły już Enric Miralles (projekt Szkoły Architektury w Wenecji i szkocki parlament w Edynburgu).
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.