0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Malaga – położona w słonecznej Andaluzji to miasto o bogatej historii i tradycji. W dziejach miasta było sporo sukcesów, ale istniały także upadki, które odciskały bolesny ślad na mieszkańcach miasta. Tym bardziej zrozumiałe jest, że każdy dar od losu, jaki pozwolił przetrwać mieszkańcom Malagi najtrudniejsze chwile, będzie zapamiętany i wielbiony przez przyszłe pokolenia. Jednym z takich symboli odradzającego się po klęskach miasta jest postać pewnego biznesmena, którego imieniem nazwano główną ulicę miasta. Ulica Calle Larios to nie tylko symbol powrotu na dobrą ścieżkę, ale także dobrobytu, jakim może pochwalić się miasto.
Nie trzeba chyba przekonywać, że miasto Malaga w Andaluzji jest jednym z bardziej znanych miast Hiszpanii. Jego historia sięga ponad 1000 lat wstecz, kiedy to z małej osady nad brzegiem Morza Śródziemnego zaczęła rozwijać się do potężnych rozmiarów. Jednak historia miasta nie była usłana różami. Mieszkańcy Malagi musieli przez wieki przeciwstawiać się kapryśnemu losowi, który nie oszczędzał nikogo.
W czasach, gdy miastem władali Rzymianie miasto przeżywało intensywny wzrost. Jednak po podziale Imperium na Bizancjum i tereny Rzymu Zachodniego chwała wielkiego niegdyś cesarstwa minęła bezpowrotnie. Terenem miasta zawładnęli Wizygoci i okres ich panowania upłynął pod znakiem licznych konfliktów na tle religijnym, co z pewnością nie przysporzyło miastu korzyści. Jak na sinusoidzie, po okresie regresu nastały znów złote czasy. Wszystko za sprawą przejęcia kontroli nad miastem przez Arabów.
Malaga urosła w tym czasie do miana najważniejszego portu w południowej części dzisiejszej Hiszpanii. Główną ludność miasta stanowili muzułmanie, choć tereny te zamieszkiwali także tzw. trybutariusze, a więc ludność nie islamska, która opłacała należne podatki. Był to czas rozkwitu miasta, w którym obok siebie mieszkali ludzie różnych wyznań. Wspólnym elementem, który łączył ich w jedną grupę, było dobro miasta, w którym mieszkali.
Już niedługo mieszkańcy miasta musieli udowodnić swoją lojalność i potrzebę walki o dobro miasta. Pod koniec XV wieku królowie chrześcijańskich regionów Półwyspu Iberyjskiego postanowili ukrócić dobrobyt niewiernych muzułmanów na ziemiach południowej Hiszpanii. Miasto zaatakowane przez wojska chrześcijańskich władców broniło się najbardziej zaciekle spośród wszystkich miast południowego rejonu Iberii. Miasto upadło w 1487 roku, a wszyscy jego mieszkańcy zostali pojmani i wzięci do niewoli.
Choć miasto stało się silnym ośrodkiem handlu, zwłaszcza w obliczu odkrycia Nowego Świata, rozpoczął się powolny upadek jego gospodarki. Gwoździem do trumny wydawał się być fakt wygnania Morysków z miasta w 1609 roku. Późniejsze konflikty, w tym wojna o sukcesję hiszpańską i wojny napoleońskie sprawiły, że Malaga znów pogrążyła się w kryzysie. Do czasu…
Ulica Calle Larios w Malaga
Już wiek XVIII przyniósł miastu nieśmiałe odbicie się od dna. Jednak największe korzyści miały dopiero nadejść. Początek wieku XIX upływał pod znakiem rewolucji technologicznej. Oprócz maszyny parowej na terenie hiszpańskim pojawiły się pierwsze koleje. Malaga także stała u progu rewolucji przemysłowej z prawdziwego zdarzenia. Nie każde miasto jednak potrafiło wykorzystać szansę, jaką niosły za sobą reformy w sposobie wytwarzania dóbr.
Na szczęście dla Malagi, 15 grudnia 1836 roku narodził się człowiek, którego wiedza i działania wkrótce przyczynią się do rozkwitu miasta – tak oczekiwanego po wielu latach na krawędzi upadku. Człowiekiem tym był Manuel Domingo Larios Larios – arystokrata i biznesmen, II Markiz rodziny Larios.
Rodzina Manuela należała do Solar de Tejada – grupy uprzywilejowanej poprzez nadanie specjalnych praw prze władców Hiszpanii. Zapewniło mu to odpowiednie wykształcenie oraz liczne kontakty, które utrzymywał na co dzień. W rodzinie Larios był odpowiedzialny między innymi za administrowanie firmami i nieruchomościami rodu.
Po śmierci ojca, Martina Lariosa w 1873 roku, Manuel zaangażował się w pracę społeczną i rozpoczął działania mające na celu poprawienie gospodarki Malagi. Niejednokrotnie wspierał finansowo inwestycje miejskie i opracowywał strategie działań rozwoju miasta. Manuel Domingo Larios Larios przyczynił się także bezpośrednio do rozwoju zakładów produkcyjnych usytuowanych na wschodnich przedmieściach miasta. Tutaj dzięki jego pomocy z sukcesem rozpoczęto produkcję cukru, olejów oraz mydła. W nagrodę za jego zasługi arystokrata został nawet zaproszony na dwór królowej Izabeli II w podziękowaniu za zasługi dla rozwoju handlu nie tylko miasta Malaga, ale także całej Hiszpanii.
Już przed narodzinami Manuela Domingo, rodzina Larios zaznaczyła swoją pozycję w historii miasta. W czasach, gdy rozpoczęła się rewolucja przemysłowa ojciec i brat Manuela założyli dwie duże firmy, zajmujące się produkcją i handlem wyrobami włókienniczymi. Wkrótce potem, w wyniku działalności młodego Manuela Lariosa, przemysł włókienniczy stał się dominującym sektorem gospodarki miasta.
Calle Larios wieczorową porą
W podziękowaniu za zasługi mieszkańcy miasta postanowili upamiętnić postać osoby, która podarowała miastu wskazówki dla zrównoważonego rozwoju. 1 maja 1880 roku burmistrz miasta wydał oficjalne oświadczenie w którym zobowiązuje się do utworzenia ulicy, będącej główną arterią miasta i nazwanie ją nazwiskiem Larios.
Pierwszy projekt ulicy został wykonany przez architekta Jose Maria Sancha. Nie była to jednak ostateczna wersja tego jak ostatecznie wyglądała ulica Calle Larios. Projekty obejmowały stworzenie ulicy od Placu Konstytucji, wzdłuż ulicy Toril, Salinas, Desengano (obecnie Strachan), Plaza del Obispo, Sancha de Lara oraz San Juan de Dios. Budowę ulicy sfinansowano ze środków rodziny Larios. Uroczyste otwarcie odbyło się 27 sierpnia 1891 roku pod przewodnictwem burmistrza Sebastiana Souviron Torresa. W dowodzie wdzięczności Manuelowi Lariosowi postawiono także pomnik.
W czasie gdy Hiszpania przeżywała okres II republiki ulicę uważano niejako za obrazę klasy robotniczej, której przedstawiciele zobrazowani są u stóp postaci Manuela górującego nad nimi na cokole pomnika. Figurę zdemontowano i wyrzucono, a nazwę ulicy zmieniono na ulicę 14 Kwietnia. Po przejęciu władzy przez generała Franco pomnik wrócił na swoje miejsce i powrotem przemianowano ulicę na Calle Larios.
Dziś Calle Larios jest główną ulicą miasta Malaga. Jej dogodna lokalizacja, towarzysząca jej przepiękna architektura oraz infrastruktura sprawiły, że na ulicy zaczął kwitnąć handel. Prestiż ulicy wzrastał proporcjonalnie do wektora czasu a dziś miejsce to zostało uznane za jedną z pięciu najdroższych ulic handlowych w Hiszpanii. Wskaźnik zależy od wartości, którą należy zapłacić za użytkowanie metra kwadratowego powierzchni. Pod względem prestiżu Calle Larios ustępuje tylko Portal de l'Angel, Atlantico, Serrano i Paseo de Gracia, znajdującym się w Madrycie i Barcelonie.
W kontekście badania, przeprowadzonego przez Cushman & Wakefield cena wynajmu powierzchni handlowej jest tu prawie 2 razy większa, niż cena wynajmu mieszkania w ścisłym centrum. W raporcie tego samego podmiotu możemy odnaleźć informację, że Calle Larios plasuje się pośród pierwszych 50 najdroższych ulic handlowych w Europie.
Ulica Larrios
Dzięki filarom, na którym miasto oparło swoją gospodarkę, dziś metropolia może poszczycić się ponad półmilionową liczbą mieszkańców oraz doskonałymi wskaźnikami finansowymi. Nie byłoby jednak sukcesu gospodarczego miasta, gdyby nie cenne wskazówki Manuela Domingo Lariosa oraz wkładu jego rodziny w rozwój gospodarczy Malagi. Zakłady utworzone przez rodzinę Larios dawały pracę wielu mieszkańcom miasta, natomiast pomoc w rozwijaniu innych przedsiębiorstw pomogła uchronić ludzi przed zwolnieniami i wsparła budowę kolejnych zakładów, które w późniejszym okresie stały się silnymi filarami Malagi.
Zainteresuje Cię również:
zwiedzanie Malagi | feria de Malaga | wąwóz El Chorro w pobliżu Malagi | Antonio Banderas pochodzi z Malagi |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.