Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Flamenco dzisiaj

Flamenco. Dzisiejsze flamenco w Hiszpanii i sztuka flamenco w nowoczesnej Hiszpanii. Młodymi muzykami grającymi muzykę flamenco w dzisiejszej Hiszpanii są: Miguel Poveda, Duquende i Ginesa Ortega. Wszyscy oni pochodzą z katalońsko-barcelońskiej sceny flamenco, nie przez przypadek XXVIII Konwencja Sztuki Flamenco w 2000 roku odbyła się właśnie w katalońskiej Barcelonie. Na uwagę zasługuje też artysta Juan Manuel Canizares.
Choć w dalszym ciągu trwają spory co do ustalenia pochodzenia flamenco, pewnym pozostaje fakt, iż jego podstawowe reguły powstały w XIX wieku.

Wiadomo, że od połowy tego stulecia, do początku XXI wieku przeżywało flamenco złoty wiek, świadczą o tym jedne z pierwszych udokumentowanych nagrań, zarejestrowanych w latach 30-tych XX wieku. Wtedy powstały tzw. "cafe cantantes", tradycyjne bary z własnymi zespołami wykonawców flamenco (cuadros). Jedną z najpopularniejszych była Cafe de Chinitas w mieście Malaga, uwieczniona w wierszu Gabriela Garcii Lorki "A las cinco de la tarde" ("O piątej po południu"). Lorca porównuje w nim flamenco do walki z bykami, twierdząc, że obydwie sztuki, łączą głęboko zakorzenione uczucia, przebłyski niespodziewanego geniuszu i możliwość ucieczki ze społecznego i finansowego marginesu. Nie może nic być bardziej hiszpańskiego niż to stwierdzenie poety.

Sztuka flamenco w Hiszpanii

Flamenco grane jest na "tablaos", fiestas, w barach i na "juergas" - imprezach o charakterze prywatnym. Publika andaluzyjska stawia muzykom, tancerzom i śpiewakom bardzo duże wymagania, dlatego poziom wykonania flamenco, nawet w najbardziej skromnych i biednych klubach, jest zwykle bardzo wysoki. Andaluzyjczycy znają się na flamenco. Zachęta i doping publiczności mają dla artystów ogromne znaczenie, są bowiem oznaką, że wykonywane przez nich utwory, docierają głęboko do słuchaczy muzyki.

TANCERKA-FLAMENCO

Zdarza się, że dzięki temu, osiągają najwyższy stopień wykonania, czyli "duende" - absolutne zrozumienie i połączenie z publicznością, oraz ocenę miary swojego profesjonalizmu muzycznego. Pieśni flamenco często wyrażają ból i walkę silnych emocji, targanych człowiekiem. Najczęściej głos śpiewaka flamenco, odzwierciedla głos gitary, której zadaniem jest utrzymanie "campas" (rytm). Ma się wrażenie, że ludzki głos i gitara, wzajemnie się inspirują, wspomagane przez "jaleo" - klaszczących w dłonie "palmas", strzelających palcami "palillos" i okrzykami wydawanymi przez wykonawców w różnych częściach danego utworu.

Publiczność towarzyszy muzykom, pokrzykując dla zachęty OLE!, kiedy wykonanie utworu, dochodzi do momentu kulminacyjnego. Zdarzają się też inne, czasem dość dziwne zawołania. Wzbudzający podziw taniec, może być nagrodzony okrzykiem "Viva la Maquina escribir" ("Niech żyje maszyna do pisania"), ponieważ obcasy tancerki poruszają się tak szybko, że odgłosem przypominają stukanie na maszynie do pisania. To już najwyższe wtajemniczenie we flamenco.

TANCERKA-FLAMENCO-HISZPANIA
Tancerka flamenco w Sewilla
  NA-ŻYWO-FLAMENCO
Koncerty flamenco "na żywo"


Gitara flamenco

Gitare w sztuce flamenco. Wcześniej gitara była tylko instrumentem towarzyszącym, jednak na początku XX wieku, zaczęła się powoli przeradzać w instrument solowy, czerpiąc jednocześnie wpływy z klasycznych i latynoamerykańskich szkół muzycznych. Największym gitarzystą tamtego okresu był Ramon Montoya, który zrewolucjonizował rolę gitary w muzyce flamenco, wprowadzając harmonizację i różne formy "arpeggios", praworęcznej techniki gry, zapożyczonej z gry na gitarze klasycznej. Wraz z Nino Ricardo i Sabicas pozwolił gitarze, stać się niezależnym instrumentem w muzyce flamenco.

W latach 60-tych ubiegłego stulecia zadanie to kontynuował Manolo Sanlucar, uważany przez wielu "aficionados flamenco" (fanów flamenco) za najdoskonalszego pod względem technicznym, gitarzystę flamenco swojego pokolenia. Kompozycje Sanlucara pozostawały w kręgu czystego flamenco, nie zahaczając o rock i jazz, eksperymentując za to z akompaniamentem orkiestry w muzyce flamenco.

Najsłynniejszym ze współczesnych muzyków flamenco jest bez wątpliwości Paco de Lucia, który z końcem lat 70-tych, nadał tej sztuce zupełnie rewolucjonalne brzmienie, wprowadzając do gry flamenco elementy i instrumentarium jazzowe. Jako "payo" czyli nie-Cygan, mając zaledwie 14 lat, zdobył swoją pierwszą nagrodę muzyczną, a wkrótce potem zaczął towarzyszyć wielu znakomitym muzykom flamenco, w tym wielkiemu Camaronowi de la Isla.

Po powrocie z Brazylii, gdzie zetknął się z muzyką bossa nova, rozpoczął wprowadzanie do flamenco zupełnie nowych elementów, a w latach 70-tych założył sekstet, w skład którego weszła gitara elektryczna, latynoska perkusja, flet i saksofon. W ostatnich 25 latach, współpracował z wieloma jazzowo-rockowymi muzykami światowej klasy, takimi jak: John McLoughlin czy Chick Corea. Jego własny zespół, w którym grał również brat Paco, Pepe de Lucia, z powodzeniem tworzy jedno z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych na całym świecie brzmień flamenco.

Charakterystyczny dla siebie styl gry wypracowało większość współczesnych gitarzystów flamenco, których można podzielić na dwie główne grupy: akompaniatorów flamenco i solistów flamenco. Wśród tych pierwszych do najbardziej uznanych, zalicza się Tomatito (ostatni akompaniator Camarona), Manolo Franco i Paco Cortes. Z kolei do najbardziej uznanych solistów flamenco, należą bracia Pepe i Juan Habichuela, Rafael Riqueni, w mistrzowski sposób łączą tradycję flamenco z nowatorską grą flamenco, Enrique de Melchor, Gerardo Nunez i Vicente Amigo. W roku 1984 hiszpańska prasa okrzyknęła mianem Mozarta flamenco, zaledwie siedmioletniego gitarzystę, Jeronima Maya.

Pieśni flamenco

Muzyka i pieśni flamenco. Klasyczny repertuar pieśni flamenco obejmuje ponad 60 pieśni tzw "cantes" i tańców "danzas". Są wśród nich zarówno utwory solowe, jak i dla większej ilości wykonawców, z towarzyszeniem instrumentów, oraz a capella. Różne style śpiewania flamenco (palos) pogrupowane są według podobnych tematów melodycznych na trzy główne kategorie w muzyce flamenco: cante grande, do których należą pieśni typu jondo, cante chico i cante intermedio, plasująca się między tymi dwoma. Upraszczając do jondo i chico zalicza się odpowiednio najtrudniejsze i najłatwiejsze pieśni pod względem technicznym, jak i interpretacji emocjonalnej, chociaż wszystkie formy, nawet te najprostsze, mogą być wykonane z wielkim oddaniem, wyrażającym całą ich głębię i złożoność.

PLAKAT-KONCERTOWY-FLAMENCO

Cante jondo (czyli głęboki śpiew) to najstarsze i najczystsze flamenco w oryginalnej formie. Takie właśnie pieśni wykonywane są przez największych artystów, których tony wychodzą "z głębi duszy", niesione przez pasję i ubrane w przebogatą ornamentykę wokalną muzyki flamenco. W rzeczywistości te kategorie flamenco działają na zasadzie umownej i niewielu artystów flamenco, przestrzega muzykę, przez pryzmat podziału. Dla nich liczy się tylko, czy wykonanie było dobry, czy złe.

Do głównych palos zalicza się soleares, siguiriyas, tangos i fandangos, ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej i często powiązane są z miejscem pochodzenia: malaguenas (Malaga), granainos (Granada) lub fandangos de Huelva (Huelva w Andaluzji) Tak jak różne jest pochodzenie palos, tak różna jest ich tematyka przewodnia. Przykładowo tematyką wywodzącą się ze złotego wieku siguiriyas jest zwykle śmierć, a ich wykonanie przypomina psalm żałobny, przepełniony krzykami rozpaczy.

Inaczej jest w przypadku tanga, sevillanas, fandangos i alegrias, które wyrażają wielką radość. Sevillana powstała w średniowiecznej Sewilli, jako ludowy taniec wiosenny, jego słowa śpiewane były przy akompaniamencie gitary i kastanietów. W czasie ostatnich kilku lat, tańczenie sevillanas, zyskało ogromną popularność w całej Hiszpanii, w klubach i barach. Oprócz tego tradycyjne tańce odbywają się podczas kwietniowej fiesty w Sewilla, oraz dorocznej pielgrzymki do El Rocio.

Równie silną i nawiązującą do konkretnej pory roku formą flamenco są saetas, pieśni śpiewane na cześć dziewic niesionych na wielkich platformach podczas procesji w Wielkim Tygodniu (Semana Santa) w Hiszpanii. Ich wykonaniu towarzyszy zwykle bardzo duża spontaniczność, w trakcie procesji śpiewak wykonuje saeta, śpiewaną modlitwę, w której zwykle ważnym elementem są momenty ciszy, w trakcie których uczestnicy procesji zatrzymują się.

Wśród wykonawców nowoczesnego flamenco najważniejszą i najpopularniejszą postacią ostatnich lat był zmarły w 1992 roku Camaron de la Isla, cuyli po prostu Camaron. Podniósł on cante jondo, wirtuozowski głęboki śpiew do rangi nowej sztuki. Towarzyszyli mu Paco de Lucia i Ramon de Algeciras, a później Tomatito. Camaron na nowo ożywią pieśni flamenco, stając się w ten sposób inspiracją dla nowego pokolenia hiszpańskich artystów, zajmujących się profesjonalnie flamenco.

Flamenco informacje praktyczne

Współczesne flamenco w Hiszpanii
Informacje o najsławniejszych obecnych wykonawcach muzyki i sztuki flamenco w Hiszpanii. Gitara flamenco, pieśni flamenco, najlepsi artyści flamenco. Zdobądź więcej informacji o tej jednej z najbardziej "hiszpańskich" sztuk, jaką jast kultura i sztuka flamenco na terenie Hiszpanii.

Buty do flamenco
Informacje o charakterystycznych butach do pokazów flamenco. Sklepy internetowe gdzie można nabyć oryginalne buty do flamenco z Hiszpanii. Informacje o tak charakterystycznych butach do tańca flamenco. Bardzo waży element w sztuce flamenco, to odpowiednie obuwie do tańca flamenco. Sprawdź gdzie kupisz oryginalne buty do tańca flamenco w Hiszpanii. Chodzisz na kurs tańca flamenco? Niezbędne będa dla Ciebie buty do flamenco.

Zdjęcia flamenco show
Fotografie z występów artystów flamenco. Zdjęcia z pokazów. Zobacz jak wyglądają artyści przedstawiający flamenco. Najlepsi artyści flamenco w fotografiach. Zobacz kilka dobrych fotografii prawdziwego, hiszpańskiego flamenco wprost z Andaluzji. Prawdziwa hiszpańska sztuka flamenco: muzyka i taniec w obiektywie aparatu fotograficznego.

Pokazy flamenco w Hiszpanii. Kup bilet on-line.
Informacje gdzie można zobaczyć pokazy flamenco w Hiszpanii. Rezerwacje biletów na pokazy flameco w Madrycie, Barcelonie, Sewilli, Granadzie, Cordobie, Jerez i Maladze. Kup bilet na flamenco przez internet. Bilety na pokazy flamenco przez nasza stronę internetową. Rezerwacje on-line. Zobacz gdzie kupić bilet na występy flamenco w Hiszpanii. Wybierasz się do Hiszpanii? Chcesz zobaczyć flamenco na żywo? Odwiedź tę stronę w naszym przewodniku po hiszpańskim flamenco.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij